Birželį Vyriausybė išplėtė Sinchronizacijos komisijos funkcijas, įtraukdama energetikos sistemos patikimumo ir atsparumo klausimus bei perleisdama juos Komisijai energetikos sistemos vystymo, patikimo veikimo ir atsparumo klausimams koordinuoti.
Jai vadovauja premjeras, į komisiją taip pat įtraukti krašto apsaugos ir vidaus reikalų ministrai.
Kaip Eltai nurodė premjero patarėjas Justinas Argustas, trečiadienio posėdyje bus aptartas šalies elektros perdavimo infrastruktūros atsparumo, tarpsisteminių jungčių stiprinimo programų įgyvendinimas, balansavimo paslaugų kainų situacija.
„Periodiniame posėdyje numatyta aptarti sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais likusių projektų įgyvendinimą“, – Eltai teigė energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno patarėja Renata Surovec.
Vienas svarbiausių sinchronizacijos projektų yra 700 megavatų (MW) galios Lietuvos sausumos jungties su Lenkija „Harmony Link“ statybos.
Ją planuojama įrengti iki 2030-ųjų, o šiuo metu elektros perdavimo sistemos operatorė „Litgrid“ pradėjo „Harmony Link“ projektavimą, statybos darbai prasidės 2027 m. antrąjį ketvirtį.
Baltijos šalys su kontinentinės Europos elektros tinklais sinchronizavosi vasario 9 d., prieš tai 65 metus veikusios bendroje elektros sistemoje su Rusija ir Baltarusija, vadinamajame BRELL žiede.
Nuo šiol Baltijos šalys savarankiškai valdo savo elektros sistemos dažnį ir įtampą. Elektros iš Rusijos Lietuva nebeperka nuo 2022 m., o iš Baltarusijos – nuo 2020-ųjų.
Iki 2026 m. antrojo pusmečio „Litgrid“ planuoja išmontuoti visas likusias elektros perdavimo linijas, jungiančias ją su Kaliningradu ir Baltarusija – su pastarąja iš viso 12 tarpsisteminių linijų, su Rusija – 6.
Iki desinchronizacijos nuo BRELL Baltijos šalių elektros sistemos dažnis centralizuotai buvo valdomas iš Maskvos, todėl atsijungimas nuo rusiškos sistemos tai leidžia daryti nepriklausomai ir savarankiškai.
BRELL sutartį Lietuva nutraukė vasario 7 d., penktadienio vakarą, 23 val. 59 min.
Prie kitų Europos valstybių Baltijos šalys prisijungė per „LitPol Link“ sinchroninę sausumos jungtį tarp Lietuvos ir Lenkijos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!