REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Derybos dėl Turkijos narystės Europos Sąjungoje (ES) su įšaldymo ir suaktyvėjimo periodais trunka jau 8 metus – nors šalis aktyviai deklaruoja norą prisijungti prie Sąjungos, pastaroji kol kas susilaiko nuo optimistiškų pažadų. Lietuvos europarlamentaras Leonidas Donskis WEB seminare-diskusijoje „Lietuvos pirmininkavimas ES Tarybai: iššūkiai ir galimybės“ teigė, kad Turkijos įstojimas į Sąjungą yra problemiškas klausimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei vertintume Turkijos galimybes įstoti į ES pagal esamus kriterijus ir standartus – tai yra problemiškas klausimas. Žinome Turkijos geopolitinę svarbą – tai stipri, įtakinga NATO valstybė, ilgametė JAV partnerė, derinanti islamą su demokratija. Jeigu vertintume Turkijos politinį elitą ir didžiuosius miestus – Stambulą, Ankarą, – galėtume teigti, kad šalis pasiruošusi narystei. Tačiau pažvelgę į periferinę Turkiją pamatysime didelius neatitikimus. Taigi, jei nenorima kurti dvigubų standartų ir siekiama visoms šalims taikyti tuos pačius reikalavimus, Turkijos priėmimas į ES tebėra neišspręstas klausimas“, – aiškino politikos teoretiku save vadinantis intelektualas.

REKLAMA

L. Donskis taip pat pabrėžė, kad Lietuvai Turkijos tapimas ES nare būtų išskirtinai naudingas.

„Lietuvai Turkijos priėmimas į ES būtų labai naudingas – tokiu atveju Rusija turėtų keisti savo užsienio politiką Kaukaze. Be to, tai lemtų Rusijos dėmesio sumažėjimą – mus paliktų ramybėje mažiausiai 10–15 metų. Taigi, mums verta palaikyti Turkijos siekius įstoti į ES. Bet jei situaciją vertinsime kaip ES standartų nepamirštantys piliečiai, pamatysime, kad Turkijai būtina daryti spaudimą – ypač dėl moterų ir mažumų teisių. Labai svarbu paminėti ir žodžio laisvę bei nepriklausomą žiniasklaidą – už kritiką suimtų žurnalistų skaičiumi Turkija gali varžytis su Rusija. Nepamirškime – jei šalis siekia narystės ES, ji turi atlikti namų darbus“, – pabrėžė europarlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA

Balsas.lt primena, kad 2013 metų pavasarį Lietuvoje lankęsis Turkijos prezidentas Abdullahas Gulas tvirtina, kad Turkija, kaip viena svarbiausių žemyno šalių, yra nusipelniusi narystės ES. Vadovas pabrėžia, kad laisva valia stengiamasi vykdyti derybų sąlygas, visus politinius reikalavimus. Taip pat dabar, kai daugelis Europos šalių išgyvena krizę, Turkijos biudžeto deficitas tesiekia pusantro procento BVP, o skolų lygis daug geresnis negu kai kurių ES šalių.

Prieš mėnesį (birželio 25 dieną) buvo išspręsta naujausia krizė ES ir Turkijos derybose. Gegužės 27 dieną po ES ir Turkijos Asociacijos tarybos susitikimo buvo paskelbta, jog „ES su dideliu apgailestavimu pastebi, kad, nepaisant pakartotinų raginimų, Turkija ir toliau atsisako vykdyti savo įsipareigojimus dėl visiško nepasirinktinio (deryboms iškeltų sąlygų) vykdymo". Praėjus mėnesiui tuo metu dar pirmininkavusi Airija pareiškė, kad ES ministrai galiausiai susitarė tęsti derybas dėl Turkijos narystės po trejų metų pertraukos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų