REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mokėti ne nuomos mokestį, o savų namų paskolos įmoką būtų daug maloniau, sutiktų daugelis šiuo metu galvojančių apie nuosavo būsto įsigijimą. Tačiau iki to nuosavo būsto planus puoselėjančių gyventojų laukia kitas procesas – lėšų kaupimas būsto pradiniam įnašui, kuris turi sudaryti ne mažiau 15 proc. būsto vertės.

Mokėti ne nuomos mokestį, o savų namų paskolos įmoką būtų daug maloniau, sutiktų daugelis šiuo metu galvojančių apie nuosavo būsto įsigijimą. Tačiau iki to nuosavo būsto planus puoselėjančių gyventojų laukia kitas procesas – lėšų kaupimas būsto pradiniam įnašui, kuris turi sudaryti ne mažiau 15 proc. būsto vertės.

REKLAMA

Remiantis „Swedbank“ duomenimis, šiuo metu būstui besiskolinantys gyventojai pradiniam įnašui vidutiniškai skiria 23 proc. įsigyjamo būsto vertės siekiančią nuosavų lėšų dalį. Tokia suma – tai ne pora šimtų eurų naujam televizoriui, tad jos sukaupimas daugeliui gali atrodyti kaip itin didelis, o gal net ir neįveikiamas iššūkis.

Visgi ne vienas susitaupęs pradinio įnašo sumą paliudytų, kad tai – misija įmanoma, jei yra laikomasi kelių pagrindinių taupymo žingsnių. Kokie jie?

REKLAMA
REKLAMA

Nusistatykite tikslą

Finansinės elgsenos specialistai pabrėžia, kad norint pasiekti taupymo tikslų, jie turi būti konkretūs ir išmatuojami. Todėl gražus, bet abstraktus tikslas „sutaupyti pradinio įnašo įmokai“ nepadės efektyviai jo siekti. Greičiausiai būsime linkę atidėlioti taupymo pradžią, nes visada atsiras kitų išlaidų lengviau pasiekiamiems malonumams – pramogoms, savaitgalio išvykoms, atostogoms.

REKLAMA

Turėtume realistiškai įsivertinti sumą, už kurią galėtume sau leisti įsigyti būstą. Tuomet suskaičiuoti, kiek reikės sukaupti pradiniam įnašui bei nusimatyti, per kiek laiko tai realu padaryti.

„Swedbank“ duomenys rodo, kad vidutinė suteiktos būsto paskolos suma šiuo metu sudaro apie 81,5 tūkst. eurų – prie šios sumos dar reikėtų pridėti gyventojų pradinio įnašo dalį nuosavomis lėšomis.

Iš pirmo žvilgsnio 10 tūkst. eurų ar daugiau siekianti suma gali atrodyti neįveikiamai didelė. Tačiau išdalijus ją per, pavyzdžiui, penkerius taupymo metus, tai nebeatrodo kaip misija neįmanoma. Vis dėlto čia svarbu prisiminti vieną svarbią taupymo ir investavimo tiesą – norint efektyviai sukaupti reikiamą pinigų sumą, pradėti reikia kuo anksčiau bei tai daryti be pertraukų ir reguliariai.

REKLAMA
REKLAMA

Įvertinkite ir sumažinkite išlaidas

Apskaičiavus, kiek per mėnesį teks atidėti taupymui, gali paaiškėti, kad tiek laisvų atliekamų pajamų neturime. Tačiau tai neturėtų liūdinti − nors neretai laikomės nuomonės, kad taupyti mums trukdo nepakankamos pajamos, realybėje tai dažniau nulemia subjektyvios priežastys. Visų pirma – tai mūsų įpročiai ir pasirinkimai, kaip ir kam išleisti pinigus.

Taigi, reikėtų atidžiai įvertinti savo mėnesio išlaidas iki pačių smulkiausių. Pavyzdžiui, kiekvieną darbo dieną perkant puodelį kavos išsinešti, per metus gali susidaryti daugiau nei 500 eurų siekianti suma. Peržvelgus, kaip dažnai naują drabužį ar batų porą pirkome ne todėl, kad reikėjo, o todėl, kad norėjome ar buvo siūloma nuolaida, atrastume dar daugiau erdvės taupymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tai nereiškia, kad savo išlaidas privalome (nors galime) sumažinti tik iki pačių būtiniausių. Pernelyg smarkiai save ribodami ir nebegalėdami patenkinti bazinių savo poreikių taip pat galime galiausiai prarasti motyvaciją taupyti. Tačiau racionaliai pasverti išlaidas, suskirstyti jas į būtinas ir nebūtinas bei dalį pajamų skirti taupymui teks.

Paieškokite pigesnės būsto nuomos

Kol taupome nuosavam būstui, gyvenamojo būsto nuoma sudaro nemenką mūsų išlaidų dalį. Sumažinę šias išlaidas neabejotinai greičiau pasieksime tikslą mokėti ne būsto nuomos mokestį, o nuosavo būsto kredito įmokas.

Todėl kad ir kaip džiugintų nepriklausomybė ir laisvė gyventi vienam, verta pagalvoti apie kambarioką. Tai išlaidas būstui nurėžtų per pusę. Kitas galimas variantas − paieškoti pigesnio būsto nuomai. Tikėtina, kad dėl to teks laikinai paaukoti dalį patogumų ar estetinio pasitenkinimo namų aplinka, tačiau taip priartėsime prie nuosavų namų slenksčio.

REKLAMA

Jei esate pora, galbūt su panašiu iššūkiu sutaupyti pradiniam būsto įnašui susidūrė ir draugų pora, tad kodėl nepaieškojus tokio būsto, kurį galėtumėte nuomotis kartu. Lėšų pavyks sutaupyti daugiau ir greičiau, o ir gyvenimą „komunoje“ greičiausiai vėliau prisiminsite kaip linksmą nuotykį.

Žinoma, gyvenantiems tame pačiame mieste kaip ir tėvai ar kiti artimieji, visada yra galimybė pagyventi kartu su jais ir taip taupyti pradiniam įnašui. Visgi čia slypi ir galimi spąstai – vėl sugrįžęs į komfortišką namų aplinką, dažnas taupymo režimą būna linkęs išjungti.

Padidinkite pajamas papildomu darbu

Jei jūsų pagrindinės pajamos yra pernelyg mažos, kad susitaupytumėt reikiamą sumą per priimtiną laikotarpį arba norėtumėt paskubinti procesą, verta pagalvoti apie papildomą uždarbį.

REKLAMA

Tam, kad išlaikytumėt motyvaciją, papildomas darbas neturėtų tapti kančia. Todėl svarstydami apie veiklas, kurios galėtų atnešti papildomų pajamų, pirmiausia turėtume pagalvoti apie tai, ką mėgstame veikti.

Mėgstantiems vairuoti verta pagalvoti apie pavėžėjo ar maisto pristatymo į namus darbą. Mylintys gyvūnus galėtų įsidarbinti kačių ar šunų auklėmis, kuriems savo augintinius galėtų patikėti atostogų išvykstantys žmonės. Jaučiantys pašaukimą edukuoti kitus turėtų įvertinti galimybę, pavyzdžiui, mokyti lietuvių kalbos šalyje gyvenančius užsieniečius.

Tai – tik maža dalis darbų, kurie gali atnešti papildomų pajamų. Taip pat galima pamėginti monetizuoti savo hobius ir talentus, pavyzdžiui, pomėgį fotografuoti arba filmuoti. Net ir papildomi 100 eurų per mėnesį, atskaičius mokesčius, metų gale virstų apčiuopiama 1,2 tūkst. eurų suma, kuri priartintų jus arčiau svajonės apie nuosavus namus.

Pavel Ladziato, „Swedbank“ Privačių klientų tarnybos vadovas

Tai yra autoriaus nuomonė, nebūtinai sutampanti su redakcijos

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų