REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vasarą norisi kuo daugiau pasimėgauti saule ir jos spinduliais, o dailiai įdegusi oda yra ne vieno svajonė. Vis dėlto, nesaikingas ir nesaugus buvimas saulėje gali baigtis skaudžiai – oda nudega ir kurį laiką tenka vaikščioti įraudus.

Vasarą norisi kuo daugiau pasimėgauti saule ir jos spinduliais, o dailiai įdegusi oda yra ne vieno svajonė. Vis dėlto, nesaikingas ir nesaugus buvimas saulėje gali baigtis skaudžiai – oda nudega ir kurį laiką tenka vaikščioti įraudus.

REKLAMA

„Nauja oda“ klinikos kosmetologė Diana Mačakaitė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kodėl svarbu saugotis nuo žalingų saulės spindulių, kaip atpažinti stiprų odos nudegimą bei kas padės numalšinti nudegimų skausmus.

Įtakos turi odos fototipas

Saulės nauda žmogaus organizmui žinoma nuo seno – ji skatina vitamino D sintezę, gerina nuotaiką. Vis tik, kad ir kiek privalumų galima vardinti, nesaikingas buvimas saulėje yra žalingas.

„Didelis saulės kiekis skatina odos nudegimus, alergines reakcijas, hiperpigmentaciją, priešlaikinį odos senėjimą bei turi įtakos vėžiniams susirgimams“, – saulės daromą žalą pabrėžia D. Mačakaitė.

REKLAMA
REKLAMA

Tai, kaip greitai nudegsite saulėje, lemia jūsų odos fototipas, kurių viso yra šeši, tačiau lietuvaičiams būdingiausi pirmieji trys:

„Pirmajam fototipui priklausantys asmenys privalo labiau saugotis tiesioginių saulės spindulių, kadangi jų oda yra labai šviesi, porcelianinė, ji visada ir labai greitai nudega, bet neįdega.

REKLAMA

Antrasis fototipas įdegti gali, tačiau dažniausiai pirmiausia parausta ir labai dažnai nudega, todėl šis fototipas į UV spindulius reaguoja taip pat jautriai.“

Trečiajam fototipui priklausantys žmonės gali jaustis saugiau – jų oda tamsesnė, tad ir nudegimai pasireiškia rečiau, oda dažnu atveju iškart paruduoja.

Nudegimo požymiai

Atpažinti odos nudegimą saulėje nėra sudėtinga – pirmiausia pastebimas odos raudonis. Vėliau pasireiškia deginimo pojūtis, odą ima perštėti, kai kuriais atvejais galimas net patinimas.

„Keletos dienų bėgyje atsiranda odos sausumas, šerpetojimas ir net lupimasis. Esant stipresniam nudegimui galimos net pūslės.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau jei nudegimas tikrai stiprus, atsiranda patinimas, įspaudus odą lieka įspaudas ir pradedama stipriai karščiuoti – būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus”, – įspėja D. Mačakaitė.

Mėgaujantis saulės voniomis, svarbu nepamiršti apie kylančią riziką nudegti odą, ypač karštomis dienomis, kai saulė itin intensyvi.

Kasdieniu vasaros palydovu saulėtomis dienomis turėtų tapti skrybėlė ar kepuraitė, o jei kepinančias dienas leidžiate prie vandens telkinių, slėpkitės po skėčiais – tai padės apsisaugoti.

Pasirinkite ir tinkamą aprangą. Saugodamiesi saulės, rinkitės odą uždengiančius drabužius, venkite aptemptų – karštą dieną puikiai tiks laisvi, platūs, prie kūno neprigludę drabužiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepamirškite kremo nuo saulės

Vis dėlto, vienas veiksmingiausių apsaugos būdų – apsauginis kremas nuo saulės. Kosmetologė primena, kad juo svarbu tepti ne tik veidą, bet ir visą kūną.

„Vasaros metu rekomenduojama rinktis apsauginius kremus kurie yra ne mažesnio indekso nei SPF30, tačiau saugiausia naudoti SPF50, ypač jei planuojate atostogas šiltuose kraštuose, dirbate lauke ar tiesiog mėgstate lepintis saulės voniomis“, – pataria „Nauja oda“ klinikos kosmetologė.

Kremą nuo saulės rekomenduojama teptis likus 20 minučių iki išėjimo į saulėtą vietą. Apsauginį kremą taip pat reikia reaplikuoti kas dvi valandas, jei maudotės vandens telkinyje ar baseine – iškart po maudynių.

REKLAMA

Vis tik, svarbu žinoti, kad apsauginiai kremai nuo saulės daromą žalą sumažina 97-98 proc., tačiau tai negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos.

„Todėl net naudojant apsauginį kremą nuo saulės svarbu kontroliuoti mūsų buvimą saulėje ir vengti ilgo buvimo lauke, kuomet saulė yra intensyviausia – 11-16 val.”, – primena pašnekovė.

Kas padės nudegus saulėje

Kartais, rodos, net ir saugantis neišvengiame nudegimų saulėje, o tuomet tai tampa tikru galvos skausmu – raudona ir jautri oda kelias dienas neduoda ramybės. Tačiau svarbu žinoti keletą dalykų, kurie gali padėti sumažinti skausmą.

D. Mačakaitė sako, kad pirmasis veiksmas, kurio galite imtis – vėsinti odą. Tai galite daryti šalto kompreso ar šalto dušo pagalba, tačiau specialistė nerekomenduoja duše užtrukti ilgai ar stovėti po lediniu vandeniu.

REKLAMA

„Nenaudokite jokių šveitiklių, kempinių ar kitų šiurkščių priemonių, net su rankšluosčiu reikėtų sausinti odą švelniais tapšnojamaisiais judesiais, kadangi nudegus oda tampa ypač jautri ir pažeidžiama“, – kaip elgtis pataria „Nauja oda“ klinikos kosmetologė.

Be to, nudegus odai, venkite kūno ir veido odos priežiūros priemonių, kurių sudėtyje yra kvapiklių, alkoholio, rūgščių, retinolio ir kitų aktyvių medžiagų:

„Taip pat negalima naudoti grynų aliejų ar priemonių, kurių sudėtyje yra jų didelis kiekis, tai sudarys okliuziją, orui nepralaidžią plėvelę, dėl ko uždegiminiai procesai tik stiprės.

Esant šerpetojimui, nelupkite odos, nešveiskite jos, kadangi galite pažeisti odą dar labiau.“

Turėkite šias priemones

Nuraminti uždegimą, atsiradusį dėl nudegimo saulėje, padės odos drėkinimas – tam puikiai tiks priemonės su alaviju, pantenoliu, šlapalu, vitaminu E ar azijine centele, sako D. Mačakaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Namuose rekomenduoju turėti alavijo gelį, kuris ramins, drėkins odą ir vėsins, dėl ko jausitės kur kas maloniau. Taip pat dažnai žmogaus vaistinėlėje pasitaiko pantenolio putų, šios mažina uždegiminius procesus, drėkina bei ramina odą“, – kokių priemonių griebtis, pataria specialistė.

Drėkindami odą, nepamirškite pasirūpinti ir savo organizmu – gerkite pakankamai vandens, kad nedehidratuotumėte, saule mėgaukitės atsakingai, ribokite buvimą lauke, kai saulė itin intensyvi, rūpinkitės savo odos grožiu ir sveikata.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų