REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
17
Rusų kariai (nuotr. Telegram)

Ukraina pirmadienį paneigė, kad yra susijusi su įsiveržimu į Rusijos teritoriją, apie kurį paskelbė rusų pareigūnai. Tuo metu Belgorodo regione ir toliau girdimi galingi sprogimai.

17

Ukraina pirmadienį paneigė, kad yra susijusi su įsiveržimu į Rusijos teritoriją, apie kurį paskelbė rusų pareigūnai. Tuo metu Belgorodo regione ir toliau girdimi galingi sprogimai.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:36 | Latvijos gynybos ministrė: per anksti manyti, kad Rusija negali įvykdyti „strateginių siurprizų“

Latvijos gynybos ministrė Inara Murniece mano, kad yra per anksti manyti, jog Rusija, nepaisant patiriamų didelių nuostolių karinės invazijos metu, pernelyg nusilpo ir nebegali įvykdyti „strateginių siurprizų“, rašo UNIAN.

Šį pastebėjimą I. Murniece išsakė Lenkijoje susitikimo su kitais gynybos ministrais iš 12 valstybių metu.

Be to, susitikimo metu valstybių atstovai pritarė, kad Rusijos agresija kelia tiesioginę grėsmę viso euroatlantinio regiono stabilimui. Dėl šios priežasties yra itin privalu, kad valstybės ir toliau remtų Ukrainą kovoje prieš Rusijos agresiją. 

REKLAMA
REKLAMA

23:05 | Oro pavojus Ukrainoje

Pirmadienį vakare Ukrainoje, Charkivo regione, nugriaudėjo sprogimai, praneša UNIAN

Dėl kylančios grėsmės Kyjive ir daugelyje kitų Ukrainos regionų paskelbtas oro pavojus.

Teigiama, kad oro pavojaus grėsmė paskelbta dėl galim priešo puolimo naudojant dronus.

22:39 | Premjerė sako matanti svarbų Azerbaidžano vaidmenį užtikrinant sankcijas Rusijai

Premjerė Ingrida Šimonytė, pirmadienį Vilniuje susitikusi su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Alijevu, sako matanti svarbų šios šalies vaidmenį užtikrinant efektyvų sankcijų Rusijai įgyvendinimą.

REKLAMA

„Rusijos karo prieš Ukrainą padariniai, kaip ir jų keliama grėsmė, yra globalūs. Taikai pasiekti reikalinga ne tik visapusiška parama Ukrainai, bet ir efektyvus sankcijų įgyvendinimas, paliekant kuo mažiau jų apėjimo spragų, aktyviai ieškomų šalies agresorės. Azerbaidžano vaidmuo šioje srityje taip pat labai svarbus“, – pranešime spaudai sakė premjerė I. Šimonytė.

Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos, susitikime su Azerbaidžano vadovu daugiausiai dėmesio skirta Rusijos karui prieš Ukrainą, saugumo padėčiai Pietų Kaukaze, dvišaliam Lietuvos ir Azerbaidžano bendradarbiavimui, Azerbaidžano ir Armėnijos taikos derybų perspektyvai.

REKLAMA
REKLAMA

I. Šimonytė pridūrė, jog Ukrainą užpuolusi Rusija nėra suinteresuota konfliktų sprendimų jokiame regione, jos tikslai – eskalacija ir destabilizacija siekiant įtakos svertų ir naudos.

Premjerė taip pat pažymėjo Azerbaidžano ir Europos Sąjungos bendradarbiavimo energetikos srityje svarbą, Bendrijai siekiant diversifikuoti energijos išteklių tiekimo šaltinius ir atsisakyti priklausomybės nuo Rusijos.

Ministrė Pirmininkė susitikime su I. Alijevu išskyrė ES Dvynių projektus kaip sėkmingus Lietuvos ir Azerbaidžano institucijų bendradarbiavimo ir keitimosi patirtimi pavyzdžius, vertus tolimesnio plėtojimo.

Aptariant saugumo situaciją Pietų Kaukaze, Vyriausybės vadovė akcentavo, kad Lietuva remia taikų, tvarų ir visapusišką Azerbaidžano ir Armėnijos konflikto sprendimą diplomatinėmis priemonėmis ir ES pastangas prisidėti prie saugumo ir stabilumo užtikrinimo regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Armėnija ir kaimyninis Azerbaidžanas kelis dešimtmečius nesutaria dėl teritorijų.

1991-aisiais subyrėjus Sovietų Sąjungai, etniniai armėnų separatistai Kalnų Karabache atsiskyrė nuo Azerbaidžano. Iki šiol rusenantis konfliktas, įskaitant du karus 10-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje ir 2020-aisiais, nusinešė apie 30 tūkst. gyvybių.

21:45 | JAV atstovas: Ukraina gali pati nuspręsti, kaip vykdyti karines operacijas

JAV Valstybės departamento atstovas spaudai Matthew Milleris, vertindamas situacija Rusijos mieste Belgorode, teigė, kad Kyjivui buvo aiškiai pasakyta, kad Amerika neskatina vykdyti atakų už Ukrainos teritorijos ribų.

REKLAMA

„Tačiau, aš manau, yra svarbu visam pasauliui priminti, kad Rusija pradėjo šį karą. Ukraina turi teisę pati nuspręsti, kaip vykdyti karines operacijas. Rusija šiame kare yra agresorė“, – kalbėjo JAV atstovas. 

20:24 | Rusija pietiniame regione įvedė antiteroristinį režimą, evakuojami žmonės 

Rusijos valdžios institucijos pietiniame Belgorodo regione pirmadienį įvedė antiteroristinį režimą.

To buvo imtasi po to, kai Maskva anksčiau apkaltino iš Ukrainos į šalį įsiveržusią diversantų grupuotę.

„Siekiant užtikrinti Belgorodo srities piliečių saugumą, šiandien įvestas teisinis kovos su terorizmu režimas“, – sakoma Belgorodo gubernatoriaus Viačeslavo Gladkovo pareiškime.

REKLAMA

Pagal šį režimą specialūs įgaliojimai suteikiami saugumo tarnyboms, taip pat taikomi įvairūs apribojimai ir priemonės, įskaitant sustiprintą saugumą, tapatybės tikrinimą ir ryšių stebėjimą. Valdžios institucijos taip pat gali iškeldinti nukentėjusioje teritorijoje gyvenančius žmones.

V. Gladkovas vėliau pirmadienį pranešė, kad valdžios institucijos padeda žmonėms palikti užpultą teritoriją.

„Situacija čia ir toliau išlieka itin įtempta“, – sakė gubernatorius bei pridūrė, kad valdžios institucijų pareigūnai eina nuo durų prie durų ir informuoja vietos gyventojus.

„Tikiuosi, kad mūsų kariškiai artimiausiu metu įvykdys savo užduotį“, – teigė jis.

Vadinamasis antiteroristinis režimas 1999–2009 metais galiojo Čečėnijoje, Rusijos valdžios institucijoms kovojus su sukilėliais per antrąją Maskvos karinę kampaniją šiame kalnuotame regione.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valdžios institucijos tokius teisinius režimus taip pat periodiškai įveda trumpam laikui, dažniausiai nestabilioje Kaukazo šiaurėje.

Anksčiau pirmadienį Maskva pranešė, kad jos kariai siekė likviduoti ukrainiečių diversantų grupę, įsiskverbusią į Belgorodo regioną.

Kyjivas neigė, kad yra su tuo susijęs, tačiau atsakomybę už išpuolį prisiėmė prieš Kremlių nusistačiusio judėjimo – „Legion „Svoboda Rossii“ – nariai.

19:50 | Maskvos centre – legiono, kovojančio už Ukrainą, vėliava

Paviešintas vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota legiono „Rusijos laisvė“ vėliava vienoje iš Maskvos vietų.

Socialiniame tinkle „Telegram“ paskelbtame vaizdo įraše matyti į dangų paleisti balionai, kurie sudaro legiono, kovojančio už Ukrainą, „Rusijos laisvė“ vėliava, sudaryta iš baltos ir mėlynos spalvos. 

REKLAMA

UNIAN rašo, kad legiono vėliava, sudaryta iš balionų, pakilo į dangų Maskvos centre. 

19:00 | Rusija pietiniame regione įvedė kovos su terorizmu režimą – gubernatorius

Rusijos valdžios institucijos pietiniame Belgorodo regione pirmadienį įvedė antiteroristinį režimą.

To buvo imtasi po to, kai Maskva anksčiau apkaltino iš Ukrainos į šalį įsiveržusią diversantų grupuotę.

„Siekiant užtikrinti Belgorodo srities piliečių saugumą, šiandien įvestas teisinis kovos su terorizmu režimas“, – sakoma Belgorodo gubernatoriaus Viačeslavo Gladkovo pareiškime.

18:53 | Girdimi sprogimai Belgorode

Socialiniame tinkle „Telegram“ vietos gyventojai skelbia vaizdo įrašus, kuriame girdimi sprogimai Belgorodo mieste:

REKLAMA

18:48 |  Rusų kariai paviešino vaizdo įrašą iš Belgorodo

„Rusų savanorių korpuso“ kariai paviešino vaizdo įrašą iš Belgorodo regiono, sakydami, kad „pasienio raktas buvo perlaužtas perpus“.

Nufilmuotoje vaizdinėje medžiagoje taip pat girdimi sprogimai. 

„Senis Putinas greitai pavirs liepų medumi. Viskas gerai“, – sakė vienas iš karių.

18:18 | Armėnija gali pasitraukti iš Rusijos vadovaujamo karinio bloko – premjeras

Armėnijos ministras pirmininkas Nikolas Pašinianas pirmadienį pareiškė, kad jo šalis gali pasitraukti iš Maskvos vadovaujamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO), taip dar kartą parodydamas nepasitenkinimą dėl nepakankamos sąjungininkės Rusijos paramos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jerevanas vis labiau nusivilia tuo, ką vadina Rusijos nesugebėjimu apsaugoti Armėniją Azerbaidžano karinės grėsmės akivaizdoje.

„Neatmetu galimybės, kad Armėnija priims sprendimą pasitraukti iš KSSO“, jei blokas nesilaikys savo sutartinių įsipareigojimų, sakė jis spaudos konferencijoje Jerevane.

N. Pašiniano pastabos nuskambėjo prieš derybas su Azerbaidžano prezidentu Ilhamu Aliyevu (Ilchamu Alijevu). Jas ketvirtadienį Maskvoje turi surengti Rusijos vadovas Vladimiras Putinas.

Armėnija ir Azerbaidžanas, kurių teritorinis konfliktas tęsiasi dešimtmečius, padedant Europos Sąjungai ir Jungtinėms Valstijoms siekia susitarti dėl taikos.

Vakarų diplomatinis dalyvavimas Kaukaze papiktino tradicinę regiono galią Rusiją.

„Saugumo klausimus pradėjome aptarinėti su Vakarų partneriais, nes matome, kad saugumo sistema regione neveikia“, – pirmadienį sakė N. Pašinianas.

REKLAMA

Armėnija ir Azerbaidžanas 2020 metais ir XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje du kartus kariavo dėl ginčijamo Kalnų Karabacho – armėnų anklavo Azerbaidžane.

2020 metų rudenį šešias savaites trukę karo veiksmai baigėsi Rusijai tarpininkaujant sudarytomis paliaubomis. Pagal susitarimą Armėnija turėjo užleisti daug teritorijų, kontroliuotų ne vieną dešimtmetį.

Armėnija, kuri nuo 1991-ųjų, kai žlugo Sovietų Sąjunga, remiasi Rusijos karine ir ekonomine parama, kaltina Maskvą nevykdant taikos palaikymo vaidmens Kalnų Karabache.

Jerevano susirūpinimas išaugo po to, kai Azerbaidžano aktyvistai gruodį užblokavo vienintelę šio regiono sausumos jungtį su Armėnija. Balandį Azerbaidžanas prie šios jungties įrengė kontrolės punktą.

REKLAMA

17:40 | Baltarusijos valstybinė žiniasklaida: Lukašenka vyks į Rusiją

Baltarusijos valstybinė žiniasklaida skelbia, kad šalies diktatorius Aliaksandras Lukašenka šią savaitę turėtų susitikti su Rusijos diktatoriumi Vladimiru Putinu.

Pasak pranešimo, susitikimas turėtų įvykti Maskvoje tam, kad būtų aptartos „kai kurios problemos“, susijusios su dvišaliais santykiais.

Tuo metu Rusijos propagandinė žiniasklaida pridūrė, kad V. Putinas ir A. Lukašneka susitikimo metu taip pat ketina aptarti abiejų sąjunginių valstybių numatytų programų įgyvendinimą.

Primenama, kad dar prieš savaitę nebuvo žinoma A. Lukašenkos esama buvimo vieta, mat, kaip buvo skelbiama, diktatorius sunkiai susirgo. 

REKLAMA
REKLAMA

17:20 | Pranešta apie sužeistuosius, Ukraina sako neturinti nieko bendra su diversantų grupe Rusijoje

„Baza“ skelbia, kad apšaudant administracijos pastatą Belgorodo srityje, buvo sužeistas Graivorono miesto administracijos vadovo pavaduotojas, taip pat dar du Nepaprastųjų situacijų ministerijos darbuotojai.

Tuo metu Ukraina pirmadienį paneigė, kad yra susijusi su įsiveržimu į Rusijos teritoriją, apie kurį paskelbė rusų pareigūnai.

Rusijos pietvakariuose esančio Belgorodo regiono gubernatorius anksčiau pirmadienį pareiškė, kad rusų kariai ir žvalgybos agentai siekia likviduoti šalies sieną kirtusią ukrainiečių diversantų grupę.

„Ukraina susidomėjusi stebi įvykius Rusijos Belgorodo regione ir studijuoja situaciją, bet neturi nieko bendra su ja“, – sakė ukrainiečių prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas Mychaila Podoliakas.

Dėl naujausio incidento gali būti atsakingos rusų partizanų grupės, sakė M. Podoliakas.

„Vienintelė politinė varomoji jėga totalitarinėje šalyje... visuomet būna koks nors ginkluotas partizaninis judėjimas, – sakė jis. – Kaip žinote, tankai pardavinėjami visose rusų karinėse parduotuvėse, o pogrindines partizanų grupes sudaro Rusijos piliečiai.“

17:10 | Paviešinta, kaip krinta Mi-8 sraigtasparnis

Socialiniame tinkle „Telegram“ paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip Belgorodo srityje Mi-8 sraigtasparnis pradeda kristi.

REKLAMA

16:44 | Kremlius: V. Putinas informuotas apie sabotažo grupės įsiveržimą 

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas buvo informuotas apie, kaip teigia Kremlius, ukrainiečių sabotažo grupės įsiveržimą į pasienio teritoriją. 

„Gynybos ministerija, [Rusijos saugumo agentūra] FSB ir pasienio tarnyba pranešė Rusijos prezidentui... apie Ukrainos sabotažo grupės bandymą įsiveržti į Belgorodo sritį“, – Rusijos naujienų agentūroms sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

D. Peskovas nurodė, kad šiuo įsiveržimu siekta nukreipti dėmesį nuo Bachmuto ir kiek įmanoma labiau sumažinti Ukrainos nuostolius dėl šio rytinio miesto, kuris, Maskvos teigimu, yra užimtas. 

Ukraina pirmadienį tvirtino, kad toliau kovoja dėl Bachmuto ir tebekontroliuoja vieną miesto dalį.

Rusijos pietvakariuose esančio Belgorodo regiono gubernatorius anksčiau pirmadienį pareiškė, kad rusų kariai ir žvalgybos agentai siekia likviduoti šalies sieną kirtusią ukrainiečių diversantų grupę.

Pasak Viačeslavo Gladkovo, Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sabotažo ir žvalgybos grupė pateko į Belgorodo sritį.

Po to, kai 2022 metų vasarį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasiuntė savo kariuomenę į Ukrainą, Belgorodo regionas buvo ne kartą apšaudytas, dešimtys asmenų žuvo. 

REKLAMA

Rusijos valdžios institucijos pranešė ir apie kelis incidentus regione, susijusius su sabotažinių grupių nariais iš Ukrainos. 

Balandžio mėnesį Rusijos naikintuvas netyčia numetė sprogmenų ant Belgorodo miesto.

16:08 | „Baza“: Rusijoje pranešama apie nukritusį skraigtasparnį

„Baza“ skelbiama, kad Rusijos saugumo pajėgos tikrina pasirodžiusią informaciją apie šalies teritorijoje nukritusį sraigtasparnį.

Pirminiais duomenimis, tai yra Mi-8 sraigtasparnis ir nukrito jis Belgorodo srityje, tačiau apie 100 kilometrų nuo sienos su Ukraina ir šis įvykis nėra siejamas su šiuo metu vykstančiais mūšiais šiame regione.

15:30 | Rusų partizanų ataka tęsiasi: užimtas gyvenvietės „kultūrnamis“, vyksta susidūrimai su kariuomene

Ukrainos karinės žvalgybos atstovas Andrijus Jusovas patvirtino, kad Rusijos teritorijoje šiandien veikia „Rusijos laisvės legiono“ ir „Rusų savanorių korpuso“ kariai. Jo teigimu, jų tikslas „sukurti saugią erdvę pasienyje, kad būtų apsaugoti ukrainiečių civiliai“.

Neoficialiais duomenimis, Gora-Podol kaime Graivorono rajone buvo užimti Kultūros namai, o Rusijos pajėgos bando atakuoti ten įsitvirtinusius partizanus.

Aplinkinėse gyvenvietėse girdimi artilerijos pabūklų šūviai, vaizdo įrašuose matomi pažeme skraidantys sraigtasparniai.

REKLAMA

Taip pat buvo paviešintas vaizdo įrašas, kuriame matyti nukautas rusų pasienietis. Patvirtinti jo tikrumo kol kas negalime.

14:51 | Rusijos pasienio mieste skelbiama apie mūšį

Rusakalbis „Telegram“ kanalas „Baza“ skelbia, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos „masiškai apšaudo“ Belgorodo regioną, esantį Rusijos pasienyje su Ukraina. Kartu publikuotas vaizdo įrašas su tanku, kuris esą įlėkė į Rusijos pasienio kontrolės punkto teritoriją.

Ant jo matyti nupieštas „kryžius“ ir Ukrainos vėliava, kryžiumi pažymėtas ir šarvuotas automobilis, kuris taip pat matomas šiame vaizdo įraše. Tokį žymėjimą naudoja rusų partizanai, kovojantys prieš Putino režimą.

Rusų savanorių korpusas – į Ukrainą pabėgę rusai, suformavę savo dalinį. Prieš mėnesį jie jau buvo surengę išpuolį Rusijos teritorijoje. Šiandien jie taip pat paviešino vaizdo įrašus, kuriuose matomi šalia kelių Rusijos gyvenviečių pavadinimų.

Vaizdo įrašų autentiškumo patvirtinti negalime.

Anot regiono valdžios, Belgorodo srities Graivorono miesto rajono apšaudymas prasidėjo pirmadienį 9 val. Kaip skelbia „Baza“, Antonovos kaimo teritorijoje suveikė oro gynyba, tačiau dalis raketos nuolaužų nukrito į sodą prie vieno namo – sprogmenų ekspertai ten jau buvo išvykę. 

REKLAMA

Taip pat skelbiama, kad buvo apšaudytas Kozinkos miestas: vienas sviedinys pataikė į gyvenamąjį namą ir sukėlė gaisrą, antrasis nuskriejo į privatų namą, o trečiasis prasiveržė pro tvorą.

Vietos valdžios teigimu, žmonės nenukentėjo.

14:10 | Rusų partizanai užėmė gyvenvietę Rusijos teritorijoje: žygiuojame toliau

Gegužės 22-ąją Rusijos Belgorodo srityje užfiksuoti susidūrimai tarp Rusijos kariuomenės pajėgų ir rusų partizanų dalinių, kurie veikia Ukrainos kariuomenės sudėtyje. Rusų savanorių dalinys „Legion“ paskelbė, kad „atsiėmė“ Kozinkos gyvenvietę Belgorodo srityje.

13:42 | R. Pratasevičiui suteikta malonė – valstybinė žiniasklaida

Baltarusijos opozicijos žiniasklaidos platformos NEXTA vienas įkūrėjų, Lietuvoje gyvenęs Ramanas Pratasevičius, kuriam teismas šio mėnesio pradžioje skyrė aštuonerių metų įkalinimo bausmę, žurnalistams sakė, kad jam buvo suteikta malonė, pirmadienį pranešė valstybinė naujienų agentūra „BelTa“.

R. Pratasevičius, sulaikytas 2021-ųjų gegužę Minske nutupdžius iš Graikijos į Lietuvą skridusį „Ryanair“ lėktuvą, buvo nuteistas dėl kaltinimų neramumų organizavimu ir sąmokslo užgrobti valdžią.

13:12 | Armėnija: esame pasirengę atiduoti Kalnų Karabachą, galvojama apie pasitraukimą iš Rusijos karinės sąjungos

REKLAMA

Armėnija pasiruošusi pripažinti Kalnų Karabachą Azerbaidžano dalimi, paskelbė premjeras Nikolas Pašinianas. Maža to, jis pareiškė ir apie galimą Armėnijos pasitraukimą iš Rusijos kontroliuojamos Kolektyvinio saugumo sutarties organizacijos (KSSO).

12:37 | „Wagner“ žada netrukus palikti Bachmutą ir perduoti jo kontrolę rusų kariuomenei

Rusijos karinės samdinių bendrovės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas pirmadienį pareiškė, kad jo kovotojai iki birželio 1 dienos paliks Bachmutą ir perduos šio Ukrainos rytuose esančio miesto kontrolę rusų kariuomenei.

Tiek „Wagner“, tiek reguliarioji Rusijos kariuomenė teigė, kad užėmė Bachmutą, tačiau Kyjivas tai neigia ir tvirtina, kad ukrainiečiai laikosi viename miesto kampe ir kad mūšiai tebevyksta.

„Wagner“ iš Artiomovsko išvyks nuo gegužės 25 dienos iki birželio 1 dienos“, – platformoje „Telegram“ paskelbtame garso įraše sako J. Prigožinas.

1924–2016 metais Bachmutas buvo vadinamas Artiomovsku vieno sovietų revoliucionieriaus garbei.

J. Prigožinas sakė, kad prieš planuojamą kontrolės perdavimą Rusijos kariuomenei samdiniai vakariniame miesto pakraštyje įrengė gynybos linijas.

„Gynybos ministerija neturi pakankamai darbuotojų, [bet] mes turime tūkstančius generolų“, – teigė J. Prigožinas, vis dažniau viešai konfliktuojantis su Rusijos karine vadovybe.

REKLAMA

12:10 | Britų žvalgyba praneša apie naujas rusų pajėgas

Didžiosios Britanijos gynybos ministerijos žvalgyba praneša, kad Rusija, stipriai tikėtina, kuria naują „elitinę“ aviacinę puolimo grupę, kodiniu pavadinimu „Audra“. Jos tikslas bus veikti virš Ukrainos teritorijos.

Britų žvalgų teigimu, dalinyje gali būti bent viena naikintuvų-bombonešių Su-24 ir Su-34 eskadrilė, taip pat atakos sraigtasparnių eskadrilė.

„Toks orlaivių tipų derinys rodo, kad grupuotė vaidins svarbų vaidmenį smogiant antžeminiams taikiniams“, – pridūrė žvalgyba.

Žvalgai, remdamiesi Rusijos žiniasklaida, pažymi, kad Rusijos gynybos ministerija siekia pritraukti aukštos kvalifikacijos ir motyvuotų pilotų, siūlydama didelius atlygius grynaisiais, taip pat leisdama įsitraukti į atsargą išėjusiems pilotams.

„Grupės sukūrimas parodo, kaip Rusija vertina savo reguliariąsias oro eskadriles, kurios labai prastai atlieka savo pagrindinę funkciją – aviacijos smūgius Ukrainos fronto linijoje“, – skelbia britų žvalgai.

11:39 | Rusų partizanai pasirodė giliai Rusijos teritorijoje: žada atsikovoti tėvynę

„Rusų savanorių korpuso“ kariai paviešino 3 vaizdo įrašus, kuriuose matyti trijų skirtingų gyvenviečių Rusijos teritorijoje pavadinimai: Bezliudovka, Liubimovka ir Čurovičai. Savanoriai neskelbia, kokių tikslų buvo siekiama šiuo pasirodymu.

REKLAMA

RSK kanale „Telegram“ paviešintuose vaizdo įrašuose matyti kaukėti, karinę aprangą dėvintys ginkluoti vyrai su gyvenviečių pavadinimų ženklais už jų. Liubimovka ir Čurovičiai yra Briansko srityje, o Bezliudovka – Belgorodo, skelbiama „Astra“.

11:02 | Zaporižios AE atjungta nuo elektros: dyzelinių generatorių užteks 10 dienų

Ukrainiečių „Enerhoatom“ perspėja, kad dėl rusų apšaudymo buvo pažeista paskutinė aukštos įtampos linija „Dneprovskaja“, kuri užtikrino saugų elektrinės veikimą. 

Dėl šios priežasties automatiškai įsijungė atsarginiai dyzeliniai generatoriai, kurie padeda užtikrinti energijos blokų branduolinių procesų šaldymo įrangos veiklą. Generatoriams turimų atsargų užteks 10 parų. Jeigu nebus atstatytas išorinis elektros energijos tiekimas, perspėja Ukrainos atiminės energetikos ekspertai, gali įvykti avarija, turėsianti branduolinio užterštumo pasekmių.

10:34 | Maskvoje patriarcho Kirilo limuzinas rėžėsi į kitą automobilį

Rusijos neoficialiuose žiniasklaidos kanaluose skelbiama apie ankstyvą rytą avariją patyrusį rusų stačiatikių patriarcho Kirilo automobilį „Aurus“. Skelbiama, kad su švyturėliais lėkęs limuzinas nepraleido kito eismo dalyvio ir rėžėsi į šoną.

Paviešintuose vaizdo įrašuose matyti sumaitotas prabangus rusų limuzinas „Aurus“, o vairuotojų prašoma apvažiuoti avarijos vietą. Taip pat paviešintas ir pačios avarijos vaizdo įrašas – jame matyti, kaip Kirilo kortežo automobilis rėžiasi į sankryžą kertantį „Volvo“.

09:59 | Zaporižios AE atjungta nuo elektros tinklo – rusų administracija

Okupuota Ukrainos Zaporižios atominė elektrinė vėl buvo atjungta nuo elektros tiekimo tinklo, pirmadienį pranešė jos rusų administratoriai. Šis potencialiai pavojingas incidentas dėl apšaudymų tampa vis dažnesnis.

„Dėl nutrūkusios aukštos įtampos linijos elektrinė prarado išorinį elektros energijos tiekimą“, – platformoje „Telegram“ rašė Rusijos administracija ir pridūrė, kad gedimo priežastys tiriamos, o atsarginiai dyzeliniai generatoriai užtikrina elektrinės darbą.

09:18 | ISW: „Wagner“ neturi jėgų vykdyti operacijas už Bachmuto ribų

Naujausioje savo ataskaitoje JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai teigia, kad kovų Bachmute išvargintos „Wagner“ pajėgos greičiausiai nesugebės tęsti puolimo operacijų už miesto ribų.

Tiesa, institutas pažymėjo, kad Ukrainos kariuomenė pranešė kontroliuojanti nedidelę teritoriją pietvakarinėje Bachmuto dalyje aplink greitkelį T0504. Analitikai mano, Ukrainos pajėgų pranešimas yra tylus pripažinimas, jog Rusijos pajėgos kontroliuoja likusią vakarinę ir šiaurės vakarų Bachmuto dalį, jei ne visą Bachmutą.

„Pareigūnų pareiškimai rodo, kad Ukrainos pajėgos pasitraukė iš likusios Bachmuto dalies, išskyrus tas, kurios ribojasi su dviem į miestą vedančiais greitkeliais. Gegužės 21 d. paskelbtame geografinės vietos nustatymo vaizdo įraše matyti, kaip „Wagner“ pajėgos iškelia Rusijos ir „Wagner“ vėliavas virš gyvenamojo pastato vakaruose nuo Bachmuto.

Tikėtina, kad „Wagner“ užgrobta paskutinė nedidelė teritorija vakaruose nuo Bachmuto neturi įtakos Ukrainos vykdomoms kontratakoms į šiaurę ir pietus nuo Bachmuto, taip pat neturi įtakos Ukrainos aplink miestą kontroliuojamoms susisiekimo linijoms, kurias išsekusios „Wagner“ pajėgos turėtų pasiekti, norėdamos vykdyti tolesnį puolimą“, – rašo ISW analitikai.

Jų teigimu, Rusijos kariuomenei greičiausiai prireiks papildomų pastiprinimų, kad galėtų išlaikyti Bachmuto miestą ir jo flangus, vykdant operacijas kitomis kryptimis. 

Tiesa, anot analitikų, mažai tikėtina, kad „Wagner“ tęs kovą už Bachmuto ribų, būdami tokie išsekinti.

„Wagner“ pajėgos galėjo tęsti puolamąsias operacijas Bachmute, nes Rusijos reguliariosios pajėgos prisiėmė atsakomybę už Bachmuto flangus, o tai leido jiems susikoncentruoti į mūšius mieste. Tačiau „Wagner“ nuo praėjusio gruodžio pradžios pradėjo rodyti ženklus, kad nebegalės tęsti puolimo operacijų už Bachmuto ribų“, – priduria analitikai.

08:30 | Rusai prievarta mobilizuoja ukrainiečius okupuotose teritorijose – verčia kariauti prieš savus

Okupuotose Pietų Ukrainos Zaporižios srities teritorijose rusų okupantai suima vyrus, siekdami priversti juos prisijungti prie Rusijos kariuomenės, skelbia Ukrainos nacionalinės rezistencijos centras.

07:44 | Apšaudytas Dnipropetrovskas

Pirmadienio naktį Rusijos karinės pajėgos apšaudė Dnipropetrovską. Ukrainos vidaus reikalų ministro patarėjas Antonas Heraščenka praneša, kad virš miesto buvo numušti 15 bepiločių orlaivių ir 4 sparnuotosios raketos.

Per išpuolį apgadinti keli privatūs pastatai, devyni daugiaaukščiai namai. Taip pat sužeisti septyni žmonės. 27-erių vyras bei 52 ir 70 metų moterys paguldyti į ligoninę dėl vidutinio sunkumo sužalojimų.

07:06 | Zelenskis sako, kad Bachmutas nėra okupuotas Rusijos

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį pareiškė, kad Bachmutas nėra okupuotas Maskvos, o Rusijos samdinių grupės „Wagner“ vadovas tvirtino, kad jo kovotojai perėmė rytinio miesto kontrolę „iki paskutinio centimetro“.

Kyjivo kariuomenė teigė, kad laikosi nedidelėje miesto dalyje, ir nurodė, kad jos kariai žengia į priekį iš šoninių linijų.

Bachmute, druskos kasyklų mieste, kuriame kadaise gyveno 70 000 žmonių, vyksta ilgiausias ir kruviniausias mūšis per daugiau nei metus trunkantį Maskvos plataus masto puolimą Ukrainoje.

Dieną anksčiau „Wagner“ ir Maskvos reguliarioji kariuomenė teigė visiškai užėmusi Bachmutą, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasveikino ją su šiuo laimėjimu.

Tačiau kalbėdamas Didžiojo septyneto (G-7) aukščiausiojo lygio susitikime Hirošimoje V. Zelenskis paneigė Rusijos teiginius.

„Bachmutas šiandien nėra okupuotas Rusijos“, – sakė jis per spaudos konferenciją.

„Negaliu pasidalyti su jumis mūsų kariuomenės taktinėmis nuostatomis. Sunkiausia būtų, jei Bachmute būtų padaryta kokia nors taktinė klaida ir mūsų žmonės būtų apsupti“, – pridūrė jis.

Svarbiausi savaitgalio įvykiai

► Rusijai pareiškus, kad užėmė Rytų Ukrainos miestą Bachmutą, Ukrainos kariuomenė sekmadienį paskelbė, kad vis dar kontroliuoja nežymią miesto dalį bei veržiasi į priekį jo flanguose. Ukrainos kariai iš dalies apsupo Bachmutą ir labai apsunkins Rusijos buvimą jame, sekmadienį pareiškė Ukrainos gynybos viceministrė.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį palygino Ukrainos Bachmuto miesto visišką sunaikinimą su 1945-aisiais nuniokota Hirošima, kai ant jos buvo numesta JAV atominė bomba.

► Rusija nepalauš Ukrainos sąjungininkų ryžto, sekmadienį po pokalbių su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu Hirošimoje vykstančio Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo kuluaruose pareiškė JAV prezidentas Joe Bidenas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų