REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos melomanų pavasarį laukia koncertas, kupinas legendinio džiazo muzikanto Glenno Millerio dvasios. Vilniuje, Kongresų rūmuose kovo 9-ąją koncertuos jo oficialus vardo orkestras – prieš daugiau nei septynis dešimtmečius įkurto kolektyvo įpėdiniai toliau per pasaulį neša G. Millerio vėliavą.

REKLAMA
REKLAMA

1904-aisiais gimęs amerikiečių trombonininkas, aranžuotojas, kompozitorius G.Milleris – tikra svingo eros legenda, vienas populiariausių praėjusio amžiaus pirmosios pusės atlikėjų. Jo įkurto bigbendo įrašytos melodijos „In The Mood“, „Tuxedo Junction“, „Chattanooga Choo Choo“ priskiriamos džiazo „aukso fondui“, šie ir kiti G.Millerio įrašai iki šiol dažnai skamba TV ir radijo eteryje, naudojami kino filmų garso takeliuose.

REKLAMA

Pirmąją savo grupę būsimoji žvaigždė įkūrė dar mokykloje. Dėl muzikos mokslus universitete metęs G.Milleris dirbo laisvai samdomu trombonininku, grojo Brodvėjaus spektakliuose, muzikavo su garsiu bigbendo lyderiu Benny Goodmanu.

Idėją suburti savo orkestrą iš pradžių lydėjo nesėkmės – 1937-aisiais debiutavęs G.Millerio bigbendas neatlaikė konkurencijos ir išsiskirstė.

Persikraustęs į Niujorką, muzikantas vis dėlto pasiekė savo – 1939-aisiais jo naujai suburto orkestro koncertai jau dažnai skambėdavo per radiją, pasirodyti filmuose jį kvietė kino prodiuseriai. Teigiama, kad tuo metu bent po keletą G.Millerio orkestro plokštelių turėjo visos JAV užeigos ir barai – klausytis šio kolektyvo grojimo iš muzikinio automato tapo klientų mėgstamu užsiėmimu.

REKLAMA
REKLAMA

„Milleris jautė Amerikos pulsą. Jis žinojo, kas patiks klausytojams“, - praėjus beveik pusei šimtmečio orkestro populiarumo fenomeną aiškino buvęs jo narys Hermanas Alpertas.

Nors kritikai peikė orkestrą už neva pernelyg komercišką skambesį, jo populiarumas augo kaip ant mielių. G.Milleris tapo viena ryškiausių JAV popkultūros figūrų. Tačiau prasidėjus karui, 1942-aisiais patriotinių jausmų genamas muzikas nusprendė užsirašyti į armiją.

Karinėse oro pajėgose tarnauti ir kariuomenės orkestrui vadovauti pradėjęs G.Milleris ir čia sulaukė didelio populiarumo – 1944-aisiais nuvykęs į Angliją, ten surengė per 800 koncertų. Tačiau 1944-aisiais lėktuvas, kuriuo iš Anglijos į Paryžių groti kareiviams skrido muzikantas, dingo be žinios. Nei pats lėktuvas, nei keleivių kūnai nebuvo rasti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G.Millerio gedėjo milijonai gerbėjų. Po mirties muzikanto žvaigždė neužgeso – vadovaujamas įvairių talentingų muzikantų, orkestras tęsė veiklą, 1953-aisiais sukurtas biografinis filmas “Glenno Millerio istorija“ sulaukė didelio populiarumo. 1996-aisiais jis gimtinėje pagerbtas pašto ženklu, o 2002-aisiais Anglijoje atidarytas G.Millerio muziejus. Keletas G.Millerio orkestro įrašų įtraukti į „Grammy“ apdovanojimų šlovės muziejų.

Po G.Millerio mirties jo kūrybos palikimą griežtai saugo kompanija „Glenn Miller Productions, Inc.“, įkurta legendinio džiazmeno artimųjų.

REKLAMA

Jos pavedimu nuo 1990-ųjų koncertuojančiam oficialiam G.Millerio orkestrui vadovauja Wilas Saldenas – daugiau nei tris dešimtmečius laikomas vienu svarbiausių šio kompozitoriaus kūrybos ekspertų.

Orkestras, kurį išgirs vilniečiai, koncertavo daugiau nei 4 milijonams žiūrovų daugelyje valstybių. Pagrindinis „Glenn Miller Orchestra“ tikslas – išsaugoti, skleisti ir toliau populiarinti G.Millerio muzikinę viziją.

„Programą ruošiame labai atidžiai. Svarbiausia, kad muzikos skambesys, jos sceninis pateikimas atspindėtų paties pono Millerio sukurtą estetiką“, - sako W.Saldenas, kurio vadovaujamas kolektyvas nuolat kviečiamas dalyvauti radijo ir televizijos laidose. Talentingas kolektyvas,  puoselėjantis G.Millerio prieš šimtmetį atrastą muzikos formulę, yra išleidęs keliolika albumų.

REKLAMA

Orkestras spalį pradeda įspūdingas, devynis mėnesius truksiančias gastroles, kurių metu apsilankys šešiolikoje valstybių – Šveicarijoje, Austrijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Olandijoje, Ukrainoje, Izraelyje ir kitose.

Muzikantai žada tikrą praėjusio amžiaus pirmosios pusės atmosferą ir, žinoma, daugybę populiarių melodijų. Tai – puiki proga bent mintimis persikelti į 1940-ųjų Niujorką, pasimėgauti laikui bei madoms nepavaldžia muzika.

„Glenn Miller Orchestra“ – vienas kolektyvų, kurių pavadinimas kalba pats už save. Nebūtina karštai domėtis muzika, kad žinotum, kas buvo G.Milleris. Orkestrui suteiktas jo vardas savaime garantuoja kokybę ir aukštą pasirodymo kultūrą. Pasirinkta ir puiki koncerto data. Savo mylimąją solidžiai pasveikinti su Moters diena norinčiam vyrui neteks sukti galvos, kokią dovaną įteikti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų