REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
9
Gynybiniai įtvirtinimai Klaipėdoje (apleistazona.lt)

Eidami Melnragės pajūriu neišvengiamai susidurtume su didžiuliais gelžbetoniniais luitais, apie kuriuos dažnas praeivis nebūna net girdėjęs. Bet ką iš tiesų slepia šie įspūdingi statiniai?

9

Eidami Melnragės pajūriu neišvengiamai susidurtume su didžiuliais gelžbetoniniais luitais, apie kuriuos dažnas praeivis nebūna net girdėjęs. Bet ką iš tiesų slepia šie įspūdingi statiniai?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

115 dienų

Tai yra ne kas kita, o Vokietijos vadovybės statyti gynybiniai įtvirtinimai, padėję Klaipėdos miestui atsilaikyti net 115 dienų. Jeigu neapsiribotume tradiciniais Lietuvos maršrutais, surastume daugybę vietų, apie kurių egzistavimą net nebūtume pagalvoję. Apleisti ir apgriuvę kariniai statiniai dažniausiai nebūna įrašyti į turistinius vadovus. Kai kurios vietos su savimi nešasi istoriją, kitos tuo metu padeda ją sulipdyti iš gana mažų, bet reikšmingų detalių.

REKLAMA

Apie jas istorija dažnai nutyli, bet net prabėgus daugiau nei 70 metų, šie statiniai mena šiurpią praeitį.

Visų nuotraukų autorius - apleistazona.lt

 

Visiems yra gerai žinoma, kad Klaipėda antrojo pasaulinio karo metu ilgai buvo Vokietijos Reicho dalis. Per tą laikotarpį buvo pristatyta daug gynybinių įtvirtinimų, o ir pats Klaipėdos miestas buvo paruoštas gynybai. Šis, Reichui svarbus miestas buvo paverstas puikiai įtvirtinta tvirtove. Kuršių nerijoje iki šių dienų yra išlikę antrojo pasaulinio karo metu statyti gynybiniai įtvirtinimai. Didžioji dalis išsilaikė labai gerai. Tačiau didžiausia šiandienos problema – artėjanti jūra. Laikas šiems statiniams yra negailestingas.

REKLAMA
REKLAMA

Gausu įtvirtinimų

Klaipėdos mieste – gausu pėdsakų apie įvairius gynybinius įtvirtinimus. Artilerijos baterijos turėjo dengti miesto oro erdvę. 1939-ųjų birželio mėnesį karinė jūrų laivyno vadovybė davė įsakymą pradėti statybas. Buvo pradedama stiprinti Klaipėdos uosto ir jos pakrančių gynyba. Aplink Klaipėdą buvo statomos priešlėktuvinės baterijos, kurias sudarė gelžbetoniniai įtvirtinimai – bunkeriai įgulai, amunicijai ir pabūklams, apkasų ir kulkosvaidžių linijos.

Šių priešlėktuvinių baterijų buvo pastatytos šešios. Kuršių nerijoje šiuo metu puikiai yra išlikusios dvi, viena – ties Kiaulės nugaros sala (Schweinsrücken), kita – prie jūros (Standhalle). Puikiai apginkluotos baterijos apjuosė miestą ir turėjo dengti miesto oro erdvę. Miestas turėjo būti apsaugotas tiek iš jūros pusės, tiek ir iš sausumos. Klaipėdos miesto apskrityje ir pačiame mieste (neskaitant Kuršių Nerijos) buvo pastatytos penkios artilerijos baterijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baterija primena užpustytą žvaigždėlaivį

Be pabūklų platformų, buvo statomi ir ugnies kontrolės postai, kurie turėjo nustatyti tiksliais taikinio koordinates.

Pasiruošimas vyko labai sparčiai. Pirmuoju statybu etapu pastatyti jungiamieji koridoriai tarp artilerijos aikštelių turėjo atlikti laikiną artilerijos sviedinių sandėlių vaidmenį. Antrąjame etape buvo statomi amunicijos sandėliai, elektrinių bunkeriai, ir antriniai ugnies kontroles postai.

1939m. liepos 10 d. karinio jūrų laivyno vadovybės įsakyme nurodyta ,kad priešlėktuvinės Klaipėdos krašto baterijos bus apginkluotos 88mm SKC-30 pabūklais. 1944-ųjų rugpjūčio mėnesį į priešlėktuvinę bateriją ,,Nordmole“ buvo atgabenti ir sumontuoti keturi 105mm pabūklai, jie pakeitė anksčiau baterijoje sumontuotus pabūklus. Karo metu baterija sugebėjo išlikti beveik nepažeista, bet per daug metų buvo smarkiai paplautas paplūdimio smėlis. Laikas „nuplėšė” dvi pabūklų platformas ir šiandien baterija primena nukritusį sudužusį ir smėliu užpustytą „žvaigždėlaivį”.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų