• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Apie keliuose paskelbtą karą nedrausmingiems vairuotojams beveik kasdien kalbama per radiją, rodoma per televiziją, rašoma spaudoje. Seimui  gerokai sugriežtinus baudas už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimus,  Administracinių teisės pažeidimų kodekse (ATPK) numatytos ir anksčiau dar niekada netaikytos baudos už KET pažeidimus, tokius kaip  administracinis areštas ar  automobilio atėmimas, turėtų bauginti sėsti prie vairo ne tik  išgėrusius, bet ir viršijančius greitį.  Deja, ne visuomet taip būna. Gerai, jei nukenčia tik automobiliai, tačiau neretai ir žmogaus gyvybė atsiduria pavojuje.

REKLAMA
REKLAMA

Šį kartą pakalbėsime apie tuos „laiminguosius“, kurie avarijos metu per daug nenukenčia.

Vairuotojai ir policija gana teigiamai vertina nuo balandžio  mėnesio įsigaliojusią naują tvarką, kai atsitikus nedideliam eismo įvykiui nereikia kviesti policijos pareigūnų, o tik užpildyti eismo įvykio deklaraciją. Tačiau neatsargus parašas gali nukentėjusį vairuotoją paversti... kaltininku.

REKLAMA

Pasak Policijos komisariato viešosios policijos eismo priežiūros poskyrio specialisto Vaidoto Tamulio, mūsų rajone dar nebuvo atvejų, kuomet  įžūlesnis vairuotojas, sukėlęs autoavariją ir akivaizdžiai būdamas kaltas dėl autoįvykio, verste verstų pasirašyti nukentėjusįjį. Vairuojas, nors ir būdamas nekaltas, pasirašydamas po klaidingais parodymais, patvirtintų, jog yra atsakingas už padarytą žalą.

REKLAMA
REKLAMA

 – Kadangi eismo įvykio deklaracija yra vienintelis dokumentas, liudijantis apie įvykį, paskui išsiaiškinti tiesą būtų labai sunku, – kalba pareigūnas. Nustatyti avarijos kaltininkus ir paprasčiausiai  įforminti įvykį dėl transporto priemonės draudžiamųjų išmokų gali bet kurie geranoriškai tarpusavyje susitarę vairuotojai, norėdami  sutaupyti laiko ir išvengti administracinės baudos.             

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vairuotojai policijos gali nekviesti  susidūrus tik dviems automobiliams. Susidūrus  trims ar daugiau autotransporto priemonių,  be policijos neapsieisim. Policiją būtina kviesti ir jeigu  vienas vairuotojas nulėkė nuo kelio, arba kai yra nukentėjusių eismo dalyvių. Patiems vairuotojams pildyti deklaraciją patariama tuomet, kai eismo įvykis visiškai aiškus, o kaltininkas savo kaltę visiškai pripažįsta.

REKLAMA

Atrodo, jog kol kas dėl vos porą mėnesių veikiančios naujosios tvarkos  didelių problemų nekyla nei pareigūnams, nei draudėjams, tačiau teisingai užpildyti deklaraciją sugeba tikrai  ne kiekvienas.  Nesvarbu, kurio vairuotojo transporto priemonė deklaracijoje žymima raidėmis A ar B. Tik labai svarbu, jog būtų atsakyta į visus deklaracijoje pateiktus klausimus. Dar kartą pabrėžiame, kad būtina atkreipti  dėmesį į tai, kad po eismo įvykio nekaltas žmogus gali būti tyčia apkaltintas, paprašius jo pasirašyti punkte, kuriame nurodyta, jog padėjęs parašą  asmuo yra atsakingas už autoįvykį bei padarytą žalą. Toks neatsakingas parašas reiškia nuosprendį, tačiau  jeigu kaltę pripažįsta abu eismo dalyviai, pasak  Policijos komisariato viešosios policijos eismo priežiūros poskyrio specialisto, abu ir pasirašo. Užpildytą deklaraciją draudžiama tiek taisyti, tiek  keisti.

REKLAMA

Neturint tam tikrų specialių blankų, visą svarbią  informaciją galima surašyti ir ant dviejų paprastų lapų – tuomet ant abiejų tokių lapų abu  eismo dalyviamiai ir privalo  pasirašyti. Svarbiausia – kaltininkas turi parašyti, jog kaltę pripažįsta, o nukentėjusysis tą faktą patvirtinti parašu. Jeigu susitarti visgi nepavyksta, eismo dalyviai pirmiausia patarimo turėtų  klausti  pareigūnų – jiems paskambinti ir paprašyti, kad patartų ar netgi padėtų užpildyti deklaraciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų laikui“ pasiteiravus, ar policijai dažnai tenka išklausyti eismo dalyvių priekaištus, kad  autoįvykio dalyviams pranešus apie eismo įvykį, pareigūnai esą nesivargina atvažiuoti, o siūlo patiems pildyti deklaraciją, Vaidotas Tamulis teigia jokių nusiskundimų dar negirdėjęs. Pareigūno nuomone, savarankiškai avariją įregistravę vairuotojai laimi, nes nereikia laukti pareigūnų ir sutaupomas laikas, be to kaltininkas išvengia administracinių baudų, o nukentėjęs greičiau sulaukia draudimo išmokos.

REKLAMA

Kad kiltų mažiau rūpesčių, automobilius vairuojantys asmenys turėtų kreiptis į draudimo bendroves ir pasiimti deklaracijas. Straipsnio autorė kalbino kelias Jurbarko mieste įsikūrusias draudimo paslaugas teikiančias bendroves ir sužinojo, jog  jurbarkiečiai šiandien geranoriškai susitaria dėl eismo įvykio aplinkybių ir geranoriškai nustato eismo įvykio kaltininką.  Pasak draudikų, kol kas palyginus nedaug eismo dalyvių kreipėsi į draudimo bendroves su deklaracijomis, ir kol kas jokių nesusipratimų nekyla.  Kartais pasitaiko, jog  ne visi punktai būna užpildomi – mat  eismo įvykio kaltininkui reikia du kartus pasirašyti, o deklaracijoje paprastai randama tik vieną parašą.

REKLAMA

Visgi jeigu po autoįvykio kaltininkas nesutiktų pasirašyti, kiltų nemažų rūpesčių. Akivaizdu, jog eismo įvykio deklaraciją daugelis jurbarkiečių vertina labai  atsargiai, dažnai klausia patarimo draudėjų ar prašo pagalbos policijos pareigūnų. Straupsnio autorės apsilankytoje  draudimo bendrovėje dar nebuvo atvejų, kai nukentėjęs eismo dalyvis būtų pasirašęs kaip atsakingas už autoįvykį bei padarytą žalą. Tačiau kituose kaimyniniuose miestuose, pasak draudimo bendrovės vadovo,  tokių atvejų buvę ne vienas.

Lina Gaudinskaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų