• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar manot, kad lietuviai yra geri klausytojai? Ką lietuviai laiko didžiausia vertybe? O ar Lietuvoje yra posakis „jeigu paukštis atsitrenkia į langą, sakoma, kad atneša blogą žinią“? Tai – klausimai iš testų pabėgėliams, jau sulaukusių nemažai lietuvių susidomėjimo. Ne vienas sprendęs testą pats nežinojo visų teisingų atsakymų.

Ar manot, kad lietuviai yra geri klausytojai? Ką lietuviai laiko didžiausia vertybe? O ar Lietuvoje yra posakis „jeigu paukštis atsitrenkia į langą, sakoma, kad atneša blogą žinią“? Tai – klausimai iš testų pabėgėliams, jau sulaukusių nemažai lietuvių susidomėjimo. Ne vienas sprendęs testą pats nežinojo visų teisingų atsakymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rašytojas, konsultantas ir žmonių elgesio tyrinėtojas Giedrius Drukteinis tv3.lt sakė, kad šis testas yra rasistinis – tai, anot jo, parodo bandymas įsprausti visą naciją į kelis klausimus.

REKLAMA

Rasistinis testas

„Testas yra rasistinis, mums kaip nacijai gana užgaulus, kai kuriais atvejais per sudėtingas, o naudos duos minimaliai – tiek tyrėjams, tiek testo sprendėjams. Žinojimas, keliais pirštais lietuviai sveikinasi, neparuošia pabėgėlio gyvenimui Lietuvoje“, – kalbėjo konsultantas.

Jis pasisakė esantis prieš tokius testus, nes jie nenusako lietuvių bendrų bruožų (G. Drukteinis pažymi, kad kaimiečiai ir miestiečiai labai skiriasi, kaip ir skirtingų socialinių sluoksnių žmonės) ir dar šis testas nuošalyje palieka kitus Lietuvos gyventojus: rusus, lenkus, žydus, romus.

REKLAMA
REKLAMA

G. Drukteinis taip pat pažymėjo, kad kai kurių atsakymų jis pats nežinojęs, tad teisingai į juos atsakyti užsieniečiui būtų kone stebuklas.

„Nežinau, kokio lygio turėtų būti užsienietis, arba tiksliau, po kokia laiminga žvaigžde galėtų būti, gimęs, kad galėtų atspėti atsakymus į šiuos klausimus“, – sakė jis.

Konsultantas taip pat sakė, kad teste užduodami klausimai nėra nei logiški, nei kažką keičiantys. Labiau logikos ieškočiau testuose, ar pabėgėliai iš viso supranta mūsų pasaulėžiūros logiką, kodėl mes esame tokie: kodėl nemėgstame vėliavų kelti prie namų, kodėl keikiamės rusiškai, kodėl yra žmonių, idealizuojančių sovietinę praeitį. Suvokti lietuvio pasaulėžiūrą, kiekvienam mūsų šalies svečiui būtų šimtą kartų svarbiau“, – sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

G. Drukteinis pabrėžia, kad pabėgėliams būtų daug įdomiau sužinoti, kad, pavyzdžiui, lietuviams, remiantis anksčiau darytomis apklausomis, didžiausia vertybė buvo nesuteikti akstino aplinkai manyti, kad esi nevykėlis, nedaug gyvenime pasiekęs asmuo. Todėl, sako jis, kartais žmonės skolinasi pinigus ir perka brangius automobilius, kad palaikytų įvaizdį visuomenėje.

„Visi bando išlaikyti fasoną, veidą ir t.t. – tokie dalykai yra šimtą kartų įdomesni, negu tai, kaip lietuviai sveikinasi“, – sakė jis.

Testai neprivalomi

Pabėgėlių priėmimo centro Socialinės integracijos skyriaus vedėja Neringa Gaučienė tv3.lt sakė, kad testai pabėgėliams nėra privalomi.

REKLAMA

„Tie testai yra pabėgėlių interesams patenkinti, pabaigus kursą pasižiūrėti, kaip jie įsisavino žinias apie Lietuvos tradicijas ir socialinius įgūdžius. Tie testai skirti įdomumo dėlei, kad žmonės galėtų pasitikrinti savo žinias. Šiuos testus nebūtinai pabėgėliai turi atlikti – tai gali daryti ir lietuviai, ir bet kas – dėl to ir įdėti jie į svetainę“, – kalbėjo ji.

Pasak N. Gaučienės, pabėgėliams įdomu viskas, nes jiems viskas nauja: visiškai kita kultūra, kitas tikėjimas, kita šalis, gamta.

„Juos stebina vien tai, kad jie yra Lietuvoje. Kad kažkas kitaip pasako, kitaip nusilenkia, ranką paduoda – viskas yra žmogiškai išsiaiškinama, pasišnekama, kodėl taip, o ne kitaip“, – kalbėjo ji,.

REKLAMA

N. Gaučienė nurodė, kad šiuo metu Pabėgėlių priėmimo centre yra 72 užsieniečiai, tarp kurių yra ir lietuviai ukrainiečiai.

Skirta pabėgėlių socialiniams įgūdžiams

Ruklos pabėgėlių priėmimo centro direktorius Robertas Mikulėnas tv3.lt papasakojo, kad testai reikalingi mokyti pabėgėlius socialinių įgūdžių, tačiau jis neprisiminė, kokia agentūra sudarė tuos klausimus.

„Tai buvo 2014 metais pradėtas europinis projektas. Viena iš projekto veiklų buvo testavimas – pabėgėlių socialinių įgūdžių mokymas. Tie, kas mokėsi socialinių įgūdžių, galėjo pasitikrinti, ar įsisavino tą programą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tas projektas buvo įgyvendintas nuo 2014-ųjų liepos pirmos iki2015-ųjų birželio 30-os, socialinių įgūdžių užsiėmimai vyko 12 mėnesių. Po dvi-tris valandas jie mokėsi, paskui prie kompiuterio galėdavo pasitikrinti žinias: testai buvo anglų, rusų, kalbomis. Ten buvo įvairios temos: šeimos santykiai, kaip bendrauti internetu ir t.t. Tad tie testai buvo įdėti savikontrolei“, – kalbėjo direktorius.

Testai saulukė įvairių reakcijų viešojoje erdvėje: pavyzdžiui, kai kurie stebėjosi, ar pokštavo iš teste minimimo klausimo, ar Lietuvoje yra posakis „Jeigu paukštis atsitrenkia į langą, sakoma, kad atneša blogą žinią“. R. Mikulėnas tai paaiškino tiesiog kaip skirtingą žmonių kai kurių dalykų supratimą.

REKLAMA

„Tą informaciją sudarė specialistai. Žmonės skirtingai supranta dalykus: vieni supranta taip, kiti – kitaip. Visokių minčių būna“, – kalbėjo R. Mikulėnas.

Testus pabėgėliams galite patys pamėginti atlikti čia.

Lietuva per dvejus metus įsipareigojusi priimti 1105 migrantus – 1035 iš Europos Sąjungos šalių (pabėgėlių, esančių Graikijoje, Italijoje, Vengrijoje) ir 70 iš trečiųjų šalių.

Vykdant įsipareigojimą, praėjusio mėnesio viduryje į Lietuvą buvo perkelti pirmieji pabėgėliai – keturių asmenų irakiečių šeima.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų