Jau mėnuo, kaip Lietuvos gydymo įstaigoms leista vėl atverti duris ir dirbti pilnu pajėgumu, jei tik jos turi tokią galimybę. Tačiau realybė tokia, kad vos daugiau nei pusė gydymo įstaigų gali arba sako galinčios teikti planines paslaugas. Tai gąsdina ir pykdo pacientus, kuriems tenka laukti vizito pas specialistus, tačiau medikai sako niekuo negalintys padėti – trūksta specialistų, o per valandą tenka priimti mažiau pacientų. Savo ruožtu Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) svarsto, kaip spręsti šią dilemą, pasitelkiant finansus.

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Ligoninė (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Kol kas tik apie 53 proc. poliklinikų ir apie 56 proc. ligoninių yra pateikusios paslaugų atnaujinimo planus Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui (NVSC) ir pradėjusios veiklą bei priima pacientus. 

Pacientai nežinioje

Lietuvos pacientų organizacijų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė sako girdinti pacientų skundus, kad jie negali patekti pas gydytojus, jai ir pačiai sunku sulaukti reikiamų paslaugų.

„Net tame pačiame Vilniuje, sakykime, kad ir Centro poliklinikoje. Buvau užsirašiusi balandžio 9 d. Paskui registratūroje klausiau, ar reikia iš naujo registruotis, nukreipė pas šeimos gydytoją. Tada skambinau šeimos gydytojai dėl echoskopijos, nes registratūra sakė į ją kreiptis, tai ji sakė, kad ne, gydytojai patys nusprendžia, – kada išeis, tada pakvies“, – tv3.lt kalbėjo V. Augustinienė.

REKLAMA

Vida Augustinienė

Jos teigimu, ilgiausiai pacientams tenka laukti konsultacijų pas specialistus, o regionuose situacija ypač sudėtinga, nes ten trūksta medikų.

„Jeigu, sakykime, ar Pasvalyje, ar Šalčininkuose, ar Biržuose, jeigu ten specialistų pastoviai dirbančių ir gyvenančių nėra, ir jie ten į gydymo įstaigas atvažiuodavo iš kitų miestų, didžiųjų miestų per savaitę kartą ar du, ar per mėnesį kartą ar du, tai dabar, kai jiems nebeleidžia atvažiuoti, žmonės išvis nebegaus paslaugų“, – pastebėjo V. Augustinienė.

Dirbti ne nenori, o negali

Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas doc. dr. Kęstutis Štaras pažymi, kad gydymo įstaigos ne nenori, o negali dirbti. Sunkumų kelia pasikeitęs nustatytas vizitų laikas bei specialistų trūkumas.

„Anksčiau, jeigu per valandą priimdavome vidutiniškai keturis pacientus, tai dabar galime priimti du, nes po paciento priėmimo atliekama dezinfekcija, patalpų vėdinimas ir taip toliau“, – tv3.lt kalbėjo K. Štaras.

Šiuo metu gydymo įstaigoms rekomenduojama medikų, kurie dirba ne vienoje gydymo įstaigoje, darbą organizuoti ciklais arba darbdavio patvirtintu grafiku, užtikrinančiu minimalius darbuotojų tarpusavio kontaktus, darbuotojų ir pacientų saugą bei kontaktų atsekamumą.

„Regionuose, be abejo, sako vadovai, kad kai kurių specialistų trūksta. Todėl susiduria su problema tiek pacientai, tiek sveikatos priežiūros organizatoriai, kadangi reikia užtikrinti paslaugų teikimą, o nėra galimybės“, – sakė K. Štaras.

Kęstutis Štaras

Jo teigimu, dabar ilgiausiai tenka laukti tų paslaugų, kur yra labai artimas kontaktas su pacientu.

„Tai, pavyzdžiui, fibrogastroskopija, odontologai, otorinolaringologai, kur atliekamas žymiai griežtesnis dezinfekavimas“, – vardijo K. Štaras.

REKLAMA

Nors dar negirdėjo apie SAM planus keisti gydymo įstaigų finansavimo modelį, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos prezidentas pripažįsta, kad tai yra jautrus klausimas. 

„Kiekviena įstaiga patiria finansinius nuostolius dėl apsaugos priemonių įsigijimo, jos yra pabrangusios, galbūt dabar jau stabilizavosi kainos. Buvo tam tikri nuostoliai“, – pridūrė K. Štaras.

Atsikalbinėjimas, o ne argumentai

Tuo metu sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad skirtingos gydymo įstaigos pateikia skirtingus argumentus, kodėl pilnu pajėgumu negali atnaujinti teikiamų paslaugų.

„Vienais atvejais tai yra tiesiog baimė ar tam tikrų administracinių gebėjimų stygius. Galų gale, trūksta motyvacijos, kadangi finansinis saugumas yra užtikrintas, 1/12 yra mokama. Tikrai yra nepersistengiama kai kuriose įstaigose tų paslaugų atnaujinti. 

Kitais atvejais yra bandoma teigti, kad sudėtinga yra išpildyti visus reikalavimus arba trūksta medikų atvykstančių, arba dar kažkokių priežasčių ieškoma. Noriu priminti, kad įstaigų vadovai, administratoriai tam ir yra, kad planuotų darbus, kad pasiruoštų“, – atsakydamas į tv3.lt klausimą sakė A. Veryga.

Aurelijus Veryga

Tačiau, anot ministro, gydymo įstaigų argumentus būtų galima suprasti, jei būtų praėjusi tik savaitė ar dvi nuo leidimo teikti planines paslaugas, o jau praėjo mėnuo.

„Visi pasiteisinimai tampa tokiais galbūt subjektyviais ir panašiais į labiau atsikalbinėjimą, negu realius argumentus“, – pridūrė A. Veryga.

Planuoja keisti gydymo įstaigų finansavimą

Sveikatos apsaugos ministerija artimiausiu metu ketina apsispręsti, kaip keisti karantino metu taikomą atsiskaitymo modelį už paslaugas, siekiant užtikrinti finansinį gydymo įstaigų stabilumą.

REKLAMA

Ministerija primena, kad, norint užtikrinti, jog įstaigoms nemažėtų finansavimas, nepriklausomai nuo to, kiek jos suteikė paslaugų pacientams, karantino metu užtikrintas apmokėjimas pagal vadinamąją vienos dvyliktosios taisyklę, t. y. kai įstaigos kas mėnesį gauna planuotą sumą, kaip ir buvo numatyta sutartyse su teritorinėmis ligonių kasomis.

Pasak A. Verygos, galbūt gydymo įstaigos neskuba atnaujinti planinių paslaugų dėl jos patogaus finansavimo modelio.

„Dabartinė situacija, kai įstaigos, gaudamos vienos dvyliktosios finansavimą, taip užsitikrina stabilumą ir dėl to neskuba atnaujinti paslaugų, yra išties ydinga. Juk kalbame apie pacientų sveikatą ir lūkesčius. Planinės paslaugos buvos sustabdytos pusantro mėnesio ir tai tikrai didelis laiko tarpas, tad ilgiau paslaugų teikimas neturėtų būti stabdomas“, – teigė A. Veryga.  

Anot jo, tikėtina, kad naujasis modelis bus tarpinis variantas tarp vienos dvyliktosios ir iki karantininio laikotarpio modelio, kai finansuojama už paslaugų teikimą, pagal sutartyse su teritorinėmis ligonių kasomis numatytus susitarimus. 

Karantino laikotarpiu kiekviena gydymo įstaiga pati nusprendžia, nuo kada ir kokių paslaugų teikimas bus atnaujintas, kaip jos bus teikiamos pacientams – nuotoliniu būdu ar gyvai priimant pacientus, kaip bus valdomi pacientų srautai. Kiekviena iš jų turi organizuoti savo darbą pagal pasirengtą ir su NVSC suderintą paslaugų atnaujinimo ir teikimo planą, kad būtų užtikrinta tinkama infekcijų kontrolė, pacientų ir medikų saugumas.

Aktyviausios Šiaulių, Telšių, Panevėžio ir Tauragės apskritys – jos atnaujino pusę ir daugiau visų ambulatorinių, stacionarinių ir odontologijos paslaugų.

Nuomonė
2020-06-01 18:26:51
Sugriauta medicinos sistema , paversta farmacijos mafijos verslu. Trūksta gydytojų? O kur staiga tie gydytojai dingo? Ėmė ir išgaravo-" negailestinga feikinė epidemija" pasiglemžė armiją Mengelės pasekėjų!!!?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Emigrante 2020-06-02 10:12:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
pries koronavirusa irgi buvo eiles pas specialistus-skundesi zmones, kad ilgai tenka laukti, neskiria pakankamai laiko issipasakoti , kad gydytojai pildo dokumentacija , neatlieka reikiamu Tyrimu, nors jie buvo atlikti Seimos gydytojo ir jis su siuntimu atvyko pas specialista, o pandemijos metu prisidejo dar kabinetu dezinfekcija po kiekvieno apsilankiusio..ir vel blogai, kalti gydytojai...nepavyko operacija-komplikacijos-mirtis -gydytoja nuteisti, neleisti jam dirbti, juk teisinguma vykdo teismai, vyriausybe teikia rekomendacijas, kaip dirbti-gydytojams . Gydytojai kaip marionetes-visu tampomi, mokomi dirbti, operuoti ir nelakstyti po kitas istaigas, o susitelkti tik i zmogu..
O gydytojas- ne zmogus? Is jo tik reikalauti?
Esam pilni pykcio, pagiezos, smerkimo kitu ir linke pasipelnyti neteke artimojo...
Tai is kur bus lesos,kai reikalaujam priteisti simtus tukstanciu, o gydytojus nuteisti.
Tad neverkim kad tokia sistema, mes savo veiksmais ja tik pagerinam...
Gydytojai - vienykites! Nesileiskit, kad jus mokytu kaip dirbti, gydyti, operuoti.
Pagarbiai,   ATSAKYTI
Rimante 2020-06-02 11:17:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip. Vienikitės ir bebedirbkit ir tie kurie dar dirba.    ATSAKYTI
Rimas 2020-06-02 06:24:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik du zmomes gali tai sutvarkyti-Stalinas arba Hitleris   ATSAKYTI
Pasaulio 2020-06-01 21:41:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pabaiga   ATSAKYTI
Nebus kitaip 2020-06-01 20:33:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kol veryga ir švarkelis vadovaus bus haosas medicino , reike drąsaus banditelio kad šitiems ponams padarytu po skylutę kaktoje ir baigtos šitą betvarkė ir virusas nesivaidentu    ATSAKYTI
rita 2020-06-01 20:16:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
medikai baikit zaidimus su korona   ATSAKYTI
Kotryna 2020-06-01 19:33:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kam dirbti, jei ir taip pinigus moka. Taip patiko medikams ši situacija, kad dabar ir simuliuos darbą visą laiką. Karantinas tiesiog aukso amžius mūsų daktariukams. Jei dar kyšius nuotoliniu būdu būtų galima imti. Nors, kita vertus... užsirašiau nuotolinei konsultacijai. Valanda 45 EUR , pinigus reikėjo pervesti iš anksto. Po 10 min gydytoja atsisveikino pasakiusi, kad viską aptarėme.   ATSAKYTI
ŠILUTIŠKĖ 2020-06-03 10:35:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip aš supratau, kai teko įeiti į polikliniką, nors niekas neįleidžia..pamaciau kraupų vaizdelį: daktarai vaikšto rankas įsikišę į kišenes, seselės plepa , koridoriai tušti... kaip jiems patogų, o žmonės pulku už durų laukia/nieks neįleidžia...tas pats ligoninėje...kada baigsis tas košmaras..   ATSAKYTI
Aja 2020-06-01 19:22:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
o kam jiems dirbti ? gauna atlyginimus tik atsiliepdami telefonais ..kauno klinikos net širdies kraujagysliu operacijų neatlieka .. priprato vaidinti karantiną isidirbinėjimui nėra ribų .. kokia valdžia tokia ir tvarka .. genocidas prieš tautą ir tiek . teismams bus kas veikti .    ATSAKYTI
Rimante 2020-06-01 19:19:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dirbkit ir suspesit ne kava geria ar po pusvalandį sėdi ir nekviečia į kabinetą o talonelis jau pagal laiką pasibaigia, dirbkit ir neverkit    ATSAKYTI
pacientas 2020-06-01 19:16:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
ne visada medikas gali padeti   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-06-01 19:15:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pridusit nieksus kiek nekaltų miršta, o kur daktarai dingo tai juokinga kosmosas ar korona tas pats baisu tai va kokio laisva susikta Lietuva turim   ATSAKYTI
Jonas 2020-06-01 19:06:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juokinga klausyt kad trūksta medikų, kur jie prapuolė? Iš 30000 medikų dirbo apie 600 medikų su infekuotais, o kiti durniu voliojo, atseit nuotoliniu dirbo. Visoj Lietuvoj vienu metu daugiausia 135 pacientai gulėjo ligoninėse su corona, tai visiškai nedaug, vyko vaidyba su tuo persidirbimu, buvo tiesiog šantažas kad gauti e kuo daugiau   ATSAKYTI
Nuomone 2020-06-01 19:00:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Medikai manipuliuoja karantino proga, įdomu kodėl niekas nepasiaiskina kur dingo pinigai iš ligonių kasų, skirti paslaugoms atlikti, juk tu paslaugų niekas neteikė, o pinigai buvo vistiek skiriami gydymo istaigoms, matyt pagavo aukso gysla, pinigus panaudos savo atlyginimams,    ATSAKYTI
Vida 2020-06-01 18:44:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Baikit zaidimus su korona   ATSAKYTI
Raimonda 2020-06-01 18:38:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O kur gi dingo tie specialistai,kurie dirbo iki karantino?Medicinos įstaigos visą tą karantiną miegojo.Kur tie vadovai,ar negalėjo iš anksto apgalvoti kaip pradės atnaujinti darbą?Kodėl kaip mažiems vaikams reikia nurodymų?Ar jie ne medikai,neturi savo nuomonės?Ar dabar pacientai turės metus laukti specialistų konsultacijos ar rimtesnių tyrimų?   ATSAKYTI
Dalia 2020-06-01 18:36:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Norint patekti Kauno poliklinikose pas odontologą,prieš patenkant registruoja nuotolinei odontologo konsultacijai,didesnės betvarkės dar nebuvo.   ATSAKYTI
JUOZAS 2020-06-01 18:27:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
VEL VERYGOS NESAMONE AISKU JAM ISAKINEJA SKVERNELIS NES JO VIRSININKAS CIA AISKU   ATSAKYTI
Nuomonė 2020-06-01 18:26:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Sugriauta medicinos sistema , paversta farmacijos mafijos verslu. Trūksta gydytojų? O kur staiga tie gydytojai dingo? Ėmė ir išgaravo-" negailestinga feikinė epidemija" pasiglemžė armiją Mengelės pasekėjų!!!?   ATSAKYTI
Pacientė 2020-06-01 17:29:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Rajoninėms poliklinikoms reikia tik protingų šeimos daktarų,kurie įsiklausytų problemą ir siūstių į centrines įstaigas,kur yra specialistai ir kompiuterija.Jei daktarai nebėgios iš vienos vietos į kitą ir dirbs vienoje gydymo įstaigoje,tai bus minimalios eilės ir kokybė.Reikia tik atsiduoti žmonėms, o ne bėgiojimams   ATSAKYTI
Sad life 2020-06-01 18:15:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
O kaip rajonai? Ten trūkumas gydytojų ir kitų specialistų, važiuoja į didžiuosius miestus susidaro milžiniškos eilės. Atlygis rajonuose ir didźiuosiuose miestuose ne vienodi. Toliau vyrauja netolygumai kurie niekaip iki šiol neišsisprendźia.   ATSAKYTI
Nesvarbu 2020-06-01 19:10:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kosmosas čia buvo daktaru čia. nebeliko Veryga su skverneliu gal tuos daktarus ištrėmė kur, ar jie savo balso neturi dasigyvenom tai laisva. Lietuva džiugu mirkim dar mažai pavire jai dievas yra tai manau už nuopelnus atlygis už ne kaltu žmonių kančias bus jiem korona   ATSAKYTI

Top Video

TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Pajūryje nebelieka vietos: poilsiautojų Palangoje ir Šventojoje daugėja kasdien
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Advokatas prabilo apie liudijimus, ką Pinikas darė prie žuvusios Didžiūnaitytės kūno
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Nušauto policininko šeimą pasiekė piniginė parama: iš viso – kiek daugiau nei 33 tūkst.
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Dėl vietoj dušinių Palangoje išdygusio namo surengta akcija: žmonės atėjo pasiruošę išsimaudyti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Kaimynai sukrėsti dėl pro langą iškritusio ir žuvusio penkiamečio: tėvai vaikais labai rūpinosi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Su oro balionais į audrą patekę dalyviai papasakojo, ką patyrė skubiai leisdamiesi
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Punios šilas ir vėl specialistų akiratyje: šile įsisiautėjo kenkėjai
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Vos tik paskelbus sprendimą apie atidaromą sieną, lietuviai patraukė į Lenkiją
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Lietuva dėl Astravo sulaukė paramos iš Lenkijos: žada taip pat nepriimti
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Per Kuršių marias kelte plaukę keleiviai sulaukė netikėtos staigmenos
REKLAMA
Seimo posėdis  (Paulius Peleckis/Fotobankas)
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jau išsidalino vienmandates apygardas tarp savo kandidatų Seimo rinkimuose. Premjeras Saulius Skvernelis – Vilniaus Pilaitės-Karoliniškių ...
Ginekologas (nuotr. 123rf.com)
Medikai su nerimu konstatuoja toliau blogėjančią tautiečių, ypač jaunų vyrų, lytinę sveikatą. Jų teigimu, lytiniu keliu plintančių infekcijų banga laukia ne tik dėl karantino ...
Gaisras įmonėje „Kėdainių grūdai“ (nuotr. „Kėdainių mugė“)
Naktį iš penktadienio į šeštadienį ugniagesiai malšino siaubingą gaisrą Kėdainiuose. „Kėdainių grūdų“ teritorijoje atvira liepsna degė milžiniškas pastatas, kuriame laikoma ...
Ūkininkai skaičiuoja 90 procentų derliaus praradimo: viskas dėl liūčių (nuotr. stop kadras)
Liūtys išguldė ūkininkų pasėlius – kai kurie skaičiuoja praradę net 90 procentų derliaus. Kenčia ir daržovių augintojai. Ūkininkų atstovai skaičiuoja, kad nuostoliai – dešimtys ...
Žvejai į Šešupę suleido 2000 upėtakių: žvejoti gali visi, bet su viena sąlyga (nuotr. stop kadras)
Versline žuvininkyste vidaus vandenyse užsiimančias įmones siekiama įpareigoti griežčiau apskaityti laimikį – žvejyboje turėti naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą. Šiais GPS ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų