Kiekvieni mokslo metai patuština moksleivių tėvų kišenes – reikia pirkti ne tik kanceliarines priemones, uniformas, kuprines, bet ir pasirūpinti pratybomis ir kitomis mokyklinėmis prekėmis. Kasmet per brangiomis moksleivių pratybomis besiskundžiantiems tėvams ir ministerija, ir mokytojai primena, kad jos nėra privalomos, o mokyklos gali jų atsisakyti. Tuo metu tėvų atstovai ministeriją ir mokytojus ragina keisti požiūrį į moksleivių ugdymą.

Pratybų sąsiuvinis (nuotr. TV3)

Pratybų sąsiuvinis (nuotr. TV3)

Mamas vienijančioje „Facebook“ grupėje moksleivių mamos dalinasi, kiek šiais mokslo metais joms kainavo vaikų pratybos. Vienos už vieno vaiko pratybas mokėjo 50 eurų, kitos – 70 eurų ir daugiau.

„Ketvirta klasė – 88 eurai pratybos. Kasmet vis kaina kyla...“, – guodėsi viena mama.

Pratybos nėra privalomos

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) akcentuoja, kad pratybos mokyklose neprivalomos jau daugelį metų, o ministerija mokykloms ir tėvams bene kasmet primena, kad galima naudotis ne vien pratybų sąsiuviniais.

„Galima ieškotų ir kitų – kūrybingesnių, inovatyvesnių – būdų ugdyti mokinius. Žinoma, galima naudoti ir skaitmeninius išteklius. Bet jeigu tai bus tos pačios pratybos, problemos tai neišspręs“, – atsakyme tv3.lt rašė ŠMSM.

REKLAMA

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)

Ministerijos teigimu, ar naudoti pratybas, laisva spręsti mokykla arba mokytojas, tačiau prieš tai būtina pasitarti su moksleivių tėvais.

„Jeigu mokykla pasirenka naudoti pratybų sąsiuvinius, mokytojai mokiniams ir tėvams turi paaiškinti, dėl ko reikia būtent pratybų sąsiuvinių ir kaip jie padės geriau išmokti. Svarbu kartu su bendruomene aptarti bendrą lėšų poreikį vieno vaiko pratybų sąsiuviniams, atsižvelgti į finansines pasekmes šeimoms“, – atsakyme rašė ŠMSM.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija nenustato pratybų kainų, neaprobuoja jų turinio, nes tai neprivaloma mokymo priemonė.

Tėvams pataria neskubėti

Istorijos mokytojas, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Audrius Jurgelevičius brangių pratybų problemą laiko netikra ir išpūsta. Jis pažymi, kad pratybų kainas nustato leidyklos, o mokytojai laisvi apsispręsti, ar savo pamokose apskritai nori naudoti pratybas.

„Be abejo, mokytojas, pasirinkdamas mokymo būdą, gali apsispręsti su mokiniais pasitaręs ar jų tėvais, ar reikalingos pratybos, ar ne“, – tv3.lt sakė A. Jurgelevičius.

Mokytojas tėvams taip pat pataria neskubėti pirkti pratybų mokslo metams dar neprasidėjus, nes tai gali būti pinigai, išmesti į balą.

„Aš su mokiniais susitariu, jeigu reikalingos pratybos, jas turėtų nusipirkti. Aišku, jeigu neturi pratybų, tai išsiversime. Bet, pagal mano mokymo būdą, pagal tikslus, kuriuos kelia programos, pratybos gerokai padeda. <...> Bet būna, ateina jau prieš mokslo metus į pirmą pamoką mokinys, nusipirkęs pratybas, ir jos kartais būna ne tos, kurias planuoju naudoti. Tai geriau palaukti savaitę kitą, kada mokytojas apsitars, ir nusipirkti vėliau. Nereikia skubėti tikrai“, – patarė A. Jurgelevičius.

REKLAMA

Audrius Jurgelevičius  (nuotr. Fotodiena.lt)

Audrius Jurgelevičius (nuotr. Fotodiena.lt)

Esama mokytojų, kurie vietoj popierinių pratybų naudoja elektronines, tačiau A. Jurgelevičius pastebi, kad šios, nors ir kainuoja mažiau, vis tiek yra mokamos. Be to, joms naudoti reikalinga speciali technika, kurią turi ne visos mokyklos.

Kitas variantas, kurį naudoja dalis mokytojų arba mokinių tėvų – pratybas atsišviesti.

„Mano mokiniai, jeigu pamiršta pratybas, eina į biblioteką šviesti arba iš karto pasako, kad ne pirks, o švies. Bet jie nėra tiek viduje disciplinuoti, kad kiekvieną kartą prieš pamoką pasiruoštų. O ar mokytojas apsiimtų šviesti pratybas visiems, na, pavyzdžiui, aš tikrai to neapsiimčiau, nes mūsų mokykloje kopija kainuoja, tai būtų tas pats pinigų rinkimas iš vaikų, nes iš savų gi nešviesi. Bet iš kitos pusės, mano manymu, tai būtų nelabai prasmingas užsiėmimas, gal kažkas jį ir renkasi“, – svarstė pašnekovas.

Tėvams, kurie viešojoje erdvėje skundžiasi per didelėmis pratybų kainomis, A. Jurgelevičius pataria pirmiausiai problemą spręsti mokyklos viduje ir kreiptis į dalyko mokytoją.

„Nueičiau į mokyklą ir paklausčiau mokytojo, ar čia iš tiesų tokios kainos, ar pratybos būtinos, kas bus, jeigu mokinys neturės tų pratybų“, – siūlė mokytojas.

Siūlo keisti požiūrį į ugdymą

Tuo metu Lietuvos tėvų forumo (LTF) tarybos pirmininkas Darius Trečiakauskas per brangių pratybų klausimą vertina plačiau ir pabrėžia, kad tėvams apskritai brangu kasmet vaikus išleisti į mokyklą.

„Tėvus kamuoja klausimas apie labai daug per brangių dalykų: vaikų uniformas, kuprines. Apskritai pragyvenimo lygis, norint vaiką išleisti ne tik į mokyklą, bet ir į darželį, šiandien daugeliui tėvų yra protu nesuvokiamas“, – tv3.lt kalbėjo D. Trečiakauskas.

REKLAMA

Darius Trečiakauskas (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Darius Trečiakauskas (Paulius Peleckis/Fotobankas)

Šiuo metu valstybė tėvams skiria vadinamuosius vaiko pinigus – 50 eurų kas mėnesį, – tačiau LTF tarybos pirmininkas teigia, kad net ir metus kaupdami išmokas ne visi tėvai pajėgus įgyvendinti savo vaikų poreikius.

„Žinote, tėvai pas mus išradingi, jie visaip bando tuos klausimus spręsti – tariasi, skolinasi pinigus, ieško, kur ką pigiau įsigyti, šnekasi su mokytojais, galbūt tikrai kai kurios pratybos nėra vertos tų pinigų. Mes turime labai daug pavyzdžių šaunių mokytojų, kuriems nereikia jokių pratybų, dažnai net vadovėlio nereikia, o vaikai į jų pamokas veržiasi ir eina su dideliu džiaugsmu, nes tos pamokos yra šiuolaikiškos, įtraukiančios vaikus. Vaikams reikia ne kalti, o realiai pritaikyti savo įgytas žinias ir gebėjimus praktikoje“, – teigė pašnekovas.

D. Trečiakausko manymu, ir mokyklose, ir ministerijose tebegyvuoja mąstymas, kad švietimas yra dogmatiškas.

„Visiškai pamirštamas vaikas, kaip asmenybė, vertinamas tik kaip paslaugos gavėjas. Šiandien į švietimą žiūrima per tokią pačią prizmę, kaip į verslą – mokytojas yra paslaugos teikėjas, o vaikai ir tėvai yra paslaugos gavėjai. Tai žvelgiant per šitą prizmę, mes galime prieiti iki didžiausių kuriozų“, – pastebėjo D. Trečiakauskas.

Preliminariais ŠMSM ministerijos duomenimis, šiuos mokslų metus pradėjo 322,1 tūkst. moksleivių.

DinAs
2019-09-05 06:00:08
Mokytojai turėtų patys mokyti,o ne iš pratybų.bet ne,tik kelkit mums atlyginimus.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
mam 2019-09-19 10:18:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Viskas priklauso nuo mokytojų. Mano vaikų pradinių klasių mokytojos prieš kiekvienus mokslo metus visuomet atsirenka kokias pratybas tikslinga pirkti, o kurių ne. Pvz., mums niekada nereikia pirkti pasaulio pažinimo pratybų. Kitų dalykų taip pat ne visas pratybas reikia supirkti. Todėl, kad mokytojos pačios paieško ar prigalvoja tinkamų ir įdomių užduočių.    ATSAKYTI
Lina aukletoja 2019-09-14 13:49:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Lietuvoj viskas pigu- picos į namus,3auto netelpantys į kiemus,kuras,antakių- blakstienų piešimas.Vaikas neįsipaišo į vaiko pinigus- tragedija! Vaikas yra brangu! Tai reikia suprasti, kai nori jį turėti.
Gabus talentas gal savo kelią ir suras,bet ant katino akordeonu groti neišmokysi,reikia instrumento ar ne?
Skaudžiausia,kad pratybos, į kurias tėvai niekada neturi laiko pažvelgti yra labai brangios tiems,kurie atvyksta į mokyklą maivytis,o ne mokytis- brangiausias telefonais,planšetiniais kompiuteriais apsiginklavę.
Vidutines pajamas,jų tarpe ir mokytojai , gaunantys perkame,nes tikimės,kad kada nors ši investicija atsipirks.
Auginam būsimus emigrantus,ką jie duos Lietuvai,tėvams? Atsakykit patys sau...   ATSAKYTI
Kloe 2019-09-06 14:05:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau mokytojai eina lengviausiu keliu...nebus pratybu - mokytojai daugiau ijungs savo fantazija ir ieskos alternatyviu mokymo budu...kiek kartu isejo be jokio pratybu sasiuvinio...mes leidziam tris..tai jau zinau kad treciokui - 50 e (del anglu nezinau jei reikes kaina dar isaugs 40 e), pirmokas - 35 e, o penktoko kainos dat nezinau, bet...cia ne juokas   ATSAKYTI
Ieva 2019-09-05 22:20:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mūsų mokykloje niekas su tėvais neaptarinėja pratybų klausimo. Rugsėjo pirmąją mano ketvirtokės mokytoja ramiu tonu pasakė "jau turime visas reikiamas pratybas. Šiemet truputį brangiau gavosi nei pernai... 66eur"
Mums net žandikauliai paniro...    ATSAKYTI
Sandra 2019-09-05 12:09:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
O ką gali čia šokinėti nueini į mokykla o mokytoja pasako,jau nupirktos pratybos,tiek ir tiek turėsit atnešt,ir su kuo čia tartis,nervai ima kai ten sėdi ir grybą pjauna!   ATSAKYTI
Nusivylusi 2019-09-05 10:01:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Taip, taip, net kainų nesugeba nuplėšti nuo likusių pratybų. Pvz: Kaip gali tos pačios likusios pratybos iš praeitų metų subringti 29ct. Ir iš vis kur einama su tais kainų kėlimais   ATSAKYTI
Valio 2019-09-05 09:53:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Kaip tai neprivaloma jai jau birželio menesy buvo išsiųstos mokytojų banko sąskaitos susimokėti už pratybas dar tik baigdinejiosi mokslo metai ir pasakė jau reikia pervesti pinigus už pratybas nes rugsėjo 1diena mes jau jas turim būtinai turėti. Nejuokunkit kad neprivaloma jos privalomos nes po to ir žiūri kad tu pinigu ne turi jai ne nusipirkai pazekit koki šiuolaikinei vaikai tik vienas iš kito pasityčioti moka nes ir mokytojos kitaip,žiūri y seimas kurios pinigų turi arba statusą aukštose pareigose daug šeimų yra normaliu kurių vaikai sugeba viską moka bet vistiek ne pranoks jai pinigų neturės jų tėvai nes visada taip buvo. Atsisviesti nuo vienų pratybų visai klasei ir ne kažką nes gi mokytoja pavargs daug darbo. Geriau jau birželio menesy surinkti pinigus o kur dar rugsėjo menesy reikia duoti pinigų tai spintelės tai higienos priemonėms tai dar kam nors. Nū čia Lietuva pinigais lyja valio visi mes turtingi.    ATSAKYTI
Maryte 2019-09-05 09:21:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Cia yra baisu.mokyklos kariauja kuri daugiau vaiku tures,bet su tom pratybom,patys daro kad tevai visai neleistu vaiku.nagi tegu turi mokytojas pratybas,o tevam tegu duoda jas atsisviest,tai manau tikrai pigiau atsieitu tevam.o dar stebisi lietuva kodel mazeja gimstamumas.dabar vaiko susilaukus galima isivaryti psichine liga.   ATSAKYTI
DinAs 2019-09-05 06:00:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Mokytojai turėtų patys mokyti,o ne iš pratybų.bet ne,tik kelkit mums atlyginimus.   ATSAKYTI
Urboniene 2019-09-05 09:48:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kažką čia nusisnekejot, mokytojai ir moko vaikus jie dirba su jais o pratybos yra tik dar viena mokomoji priemonė padėti lavintis vaikui, pati išleidau dukra y pirma klase ir aš esu už pratybas.   

Top Video

Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Internautai pašėlo: mama įkėlė įrašą, kaip mažametis vairuoja ir viršija greitį
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: praeiviai stabtelėjo žiūrėti, ką moteris vedžioja lauke
DABAR RODOMA
Mama slapta užfiksavo šokiruojantį slaugės elgesį su jos negalią turinčiu sūnumi
DABAR RODOMA
Tiesioginio eterio įrašas atskleidė vagystę: kuriozas tapo sensacija
DABAR RODOMA
Dėl gyvūno pikantiško poelgio modeliui teko raudonuoti
DABAR RODOMA
Moteris palikusi atvirus automobilio langus labai greitai to pasigailėjo
DABAR RODOMA
Darbuotojai užfiksavo poros akimirką restorane: visi internautai ėmė jų ieškoti
DABAR RODOMA
Pamačius šalia važiavusį automobilį išsitraukė kamerą: to dar nebuvo regėję
DABAR RODOMA
Keistos išvaizdos žuvis sukėlė sąmyšį: atrodo, kaip su žmogaus veidu
DABAR RODOMA
Venckienės palaikymo mitingo dalyvė: aš buvau pas Neringą kameroje
REKLAMA
Sukilėlių muziejus (nuotr. stop kadras)
Lietuva ruošiasi išskirtinei, kai kurių istorikų šimtmečio įvykiu tituluojamai ceremonijai. Iškilmingų sukilėlių perlaidojimo apeigų išvakarėse į mūsų šalį jau atvyko ir ...
Laukiantis traukinys (nuotr. stop kadras)
Aiškėja daugiau skandalo „Lietuvos geležinkeliuose“ detalių. Dėl ant bėgių nuvirtusio didžiulio krano šį rytą buvo sutrikęs geležinkelio eismas iš Lietuvos į Rusiją. ...
Puola vilkai (nuotr. stop kadras)
Siaubas Kėdainių rajone. Į mokyklinį autobusą Krakių apylinkėse ankstyvą rytą skubančius vaikus išgąsdino šalimais lakstantys vilkai. Vilkų gaują ir dieną gretimame kaime matė ...
Nauja technika (nuotr. stop kadras)
Oficialu – Lietuva su Amerikos Vyriausybe sukirto rankomis dėl vieno brangiausių pirkinių mūsų kariuomenės istorijoje. Po poros metų į Lietuvos teritoriją pradės riedėti ...
Kadrai iš kratos (nuotr. FNTT)
Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras organizuoja ir vadovauja ikiteisminiam tyrimui, atliekamam dėl nusikalstamu būdu ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų