Vyriausybės siūlymas nuosaikiau kitąmet didinti vaiko pinigus visoms šeimoms, o išmokas didinti nepasiturinčioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms sulaukė ekonomistų nuostabos. Kol vieni baiminasi, kad tai užaugins išlaikytinių valstybę, kiti siūlo mažų pajamų šeimose problemą spręsti grąžinant jau panaikintas mokesčių lengvatas.

mama su vaiku (Fotodiena.lt/ R. Jonaitienė

mama su vaiku (Fotodiena.lt/ R. Jonaitienė

Vyriausybė įregistravo siūlymą kitąmet vaiko pinigus didinti iki 60, o ne iki 70 eurų, kaip planuota anksčiau. Tačiau taip pat siūloma sparčiau kelti išmokas nepasiturinčioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms. Ar palaiminti šį siūlymą, rudenį apsispręs Seimas.

Papildomos išmokos

Nepasiturinčioms ir neįgalius vaikus auginančioms šeimoms papildoma išmoka didėtų nuo šiuo metu esančios 20 eurų iki 40 eurų, tad iš viso tokios šeimos gautų po 100 eurų per mėnesį už vieną vaiką.

Ministerija įstatymų projektų pakete taip pat numato didinti vienkartines išmokas nėščiai moteriai nuo 76 iki 250 eurų.

Liepą naują valdančiąją koaliciją kūrusios keturios partijos pasirašė susitarimą, kuriame numatė vaiko pinigus kitąmet didinti iki 70 eurų. Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad šis projektas toliau bus derinamas ir svarstomas Seime.

REKLAMA

„Toliau biudžeto derybose, dėlionės metu matysime, kokia bus universali dalis ir kokia priklausys nuo šeimos pajamų. Bet bendra suma bus 100 eurų. Svarstymai yra, ten yra numatytos ir galimybės siekti, o mes turėsime turėti subalansuotą biudžetą“, – žurnalistams penktadienį sakė S. Skvernelis.

Baiminasi išlaikytinių kartos

Banko „Luminor“ vyriausiasis ekonomistas Žygimantas Mauricas mano, kad Vyriausybės siūlymas sparčiai didinti vaiko pinigų dydį nepasiturinčioms šeimoms yra ne gerovės, o „išlaikytinių valstybės“ kūrimas.

„Ypač turint omenyje, kad buvimas „nepasiturinčiu“ nėra nei privilegija, nei prakeiksmas, kurio savo valios pastangomis ir aplinkinių pagalbos dėka negali pakeisti. Didesni vaiko pinigai „nepasiturintiesiems“, priešingai, gausintų „nepasiturinčiųjų“ klasę bei motyvuotų juos palaikyti esamą status quo, t. y. likti valstybės remiamais išlaikytiniais“, – savo „Facebook“ paskyroje rašė Ž. Mauricas.

Žygimantas Mauricas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Žygimantas Mauricas (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Jo teigimu, išlaikytinių valstybėje tapimas nepasiturinčiu apsimoka, o tai gali dar labiau padidinti šešėlį ir sukčiavimą.

„Pavyzdžiui, jei vaikus auginantis „nepasiturintysis“ įsidarbina ar susideri dėl didesnio darbo užmokesčio, jis dažnu atveju tampa „pasiturintysis“ ir praranda dalį vaiko pinigų (bei kitų išmokų ir kompensacijų), tad dažnu atveju likti „nepasiturinčiuoju“ apsimoka. Atitinkamai, atskirtis tarp sąžiningųjų ir nesąžiningųjų dar labiau išauga“, – prognozavo ekonomistas.

Ž. Mauricas taip pat teigia, kad vaiko pinigai nėra efektyvus būdas spręsti nepasiturinčiųjų problemas.

REKLAMA

„Pagalba susirandant darbą, didesnės nedarbo draudimo, netekto darbingumo bei kitos išmokos būtų efektyvesnis būdas spręsti tam tikru gyvenimo etapu laikinai tapusių „nepasiturinčiaisiais“ problemas“, – siūlė ekonomistas.

Siūlo mokestines lengvatas

Banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis svarsto, kad gausioms ir nepasiduriančioms šeimoms kartu su vaiko pinigais neblogai pagelbėtų ir nuo 2018 m. panaikintas papildomas neapmokestinamasis pajamų dydis (PNDP).

„Visai neblogai galbūt veiktų sistema, kuomet mes turėtume ir toliau PNPD, kurį turėjome anksčiau ir kuris buvo panaikintas, ir greta to turėtume ir vaiko pinigus, nes tokiu būdu tai būtų ir parama tiems, kurie negauna darbo pajamų arba gauna jas labai mažas, bet PNDP skatintų dirbti ir netapti tik socialinių išmokų gavėju“, – tv3.lt kalbėjo N. Mačiulis.

Nerijus Mačiulis (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Nerijus Mačiulis (Fotodiena/Justinas Auškelis)

Ekonomistas siūlo nemąstyti ciniškai, kad didelė dalis gyventojų vaikus naudos kaip pagrindinį pajamų šaltinį.

„Bet kitų šalių patirtis rodo, kad atsiranda tam tikri socialiniai sluoksniai, kurie piktnaudžiauja tokia sistema. Todėl efektyviau veikia mokestinė lengvata ir PNPD, per kurį daugiau vaikų auginančios šeimos sumoka mažesnį gyventojų pajamų mokestį. Tai ir ekonomiškai logiška, ir socialiai atsakinga. Greta to gali būti ir tie vaiko pinigai, kuriuos mes ir turime, kurie suteikia didesnes nuo nieko nepriklausančias išmokas ir taip paremia vaikus auginančias šeimas“, – siūlė N. Mačiulis.

Mažesnė įtampa biudžetui

Šiuo metu ši universali išmoka vienam vaikui, kol jis sulauks pilnametystės, siekia 50 eurų. Jei Seimas pritars Finansų bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų siūlymui, tai pareikalaus papildomų 152,4 mln. eurų kitų metų biudžete. Jei universali išmoka didėtų 70 eurų, papildoma – 30 eurų, biudžete prireiktų numatyti papildomai 193,7 mln. eurų.

Lietuvoje 2018 metų pradžioje gyveno 503 tūkst. vaikų iki 18 metų, jie sudarė 17,9 proc. visų šalies gyventojų.

Man irgi keista,
2019-09-02 10:59:39
kad uzsienio verslininkai sumoka gerus atlyginimus savo darbuotojams, o stai musiskiai, turtais lenkiantys uzsienio verslininkus, savo darbuotojams moka minimuma, Na, kad ir tie pervezimo firmu bosai, vis verkiantys, kad jei reikes mokti atlyginimus, o ne zaisti su dienpinigiais.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
ina 2019-09-15 19:19:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kokie jus ziaurus realiai pvz as turiu 3 vaikus esu dirbant.ir man nei mokykloj nei darzeli lengvatu nera.todel vaiko pinigeliai padeda bent uz darzeli susimoket uz pratybas.ekskursijas. todel nereikia klyjuoti visiem vienos etiketes,ne visos seimos is pasalpu gyvena.   ATSAKYTI
Dovile 2019-09-13 21:42:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet jei seima yra nepasiturinti, neiseina vienam asmeniui nustatyta suma ir truksta ten keliu euru, tai gavus plius po 60e tarkim ta suma susidaro ir iseina asmeniui ta suma 157e ar kiek ten nustatyta, tai jis jau turetu nebesiskaityti prie socialiu asmenu? Ar vis didina ir nieks nesisumuoja. Tai cia galima kelt iki begalybes vistiek lengvatos. Dauguma juokiasi gaudami daugiau uz mus dirbancius   ATSAKYTI
Mama 2019-09-12 23:12:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai palaikau si varianta ,nes viena vaika ar du,gurintys tevai abu dirbantys,visada vaikai lieka labiau nuskriausti valstybes.visada dziaugiaus kol buvoPNPD,nes visos cocialimes gaudavo ir pinigus ir visokias kompensacijas,o as viena augindama vaika gaudama vos truputi daugiau uz minimuma,viska perku is savo kisenes ir maista ir pratybas,kodel valstybe to nemato.   ATSAKYTI
Indre 2019-09-03 07:51:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nejaugi, o kas iš kokių pinigų vaikus žada išlaikyti, o gal su mažiukas į darbus eiti, nereikėtų vaikams gailėti pinigų, kai viskas ir taip brangsta, aš tik už vaikų pinigėlių didinima   ATSAKYTI
Lt 2019-09-03 02:45:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Dabar truputi nesupratau...kodel visokie mauricijai kainas ir mokescius ivedineja dairydamiesi i Vakaru Europa..nenorit i pvz. Vokietijos spc.pasalpas ir vaiku pinigus pasiziureti? 60eur cia tipo daug? Parduotuvej kainas mate? Geriau uzsiciauptu ir patyletu   ATSAKYTI
Gediminas 2019-09-03 01:32:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Siaubas, 60€!!!!!! Taigi čia visi iš vaikų gyvens kaip ponai.   ATSAKYTI
V.... 2019-09-02 21:47:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Siuo metu esu bedarbe auginu tris atzalas maziausiam dvieju nera,stengiuosi uzsidirbti is sono uz vadinamus "lapelius: vyras dirba miskuose bet LT....misku darbas sustabdytas,savivaldybe negali padeti niekuo,nes turime zemes 1-ja reik dirbt,2-i ja reik onvestuoti,kad ji tau ka duotu,bet pagal musu valstybe mes milijonieriai. Kazkas malomumais uzsiema ir yra atsiputes jog gyvenime neprapuls is PASALPU!!!o kitas aria,kad seimai nk netruktu...
Gaila,bet tp jau y...ra tokiu kaip besikabinanciu o gyvenima nemato...tik tuos,..nesakau yra visokiu,bet yra ir piknaudziaujanciu...lb lb faug   ATSAKYTI
Eda 2019-09-02 21:32:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Ne visos dideles seimos yra degradavusios. Jie daugiau sumoka mokesciu nei jus visi cia manote. Paskaiciuokite kiek maisto, rubu ir visa kita yra nuperkama ir sumokama 21 procentas. Ir tie vaikai uzauge dirba ir jums mielieji uzdirbs pensijas. Auginam 9 vaikus ir is ju dallis jau dirba prestizinius darbus ir moka mokescius. O is valstybes mes negavome jokiu pasalpu. Ir nereikia cia labai piktintis. Musu vaikai jus islaikys.

   ATSAKYTI
Ariadna 2019-09-02 21:48:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu!  
Norge 2019-09-02 23:44:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Mieloji, kodel tavo vaikai butinai mums mokes pensijas? Is kur tu tokia garantuota? Tu ka juos su grandine prie tvoros priristi, kad i Norvegija neisvaziuotu dirbti, tuo paciu ir norvegu pensininkus islaikys o ne Lietuvos. Kaip tada ciulbesi mieloji ponia?  
Kaimynas 2019-09-02 20:45:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
Pas mus moteris ne viso proto gimdo vaikus tokius kaip ji. Is tu vaiku ir gyvena. Jau 5 turi. REIK UZDRAUST TOKIOM GIMDYT!!!   ATSAKYTI
ta ta 2019-09-02 20:33:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
ta ta o is kur tiek turtuoliu nauju atsirado tegul atsako .. tik ubagu pinigai skaiciuojami..
   ATSAKYTI
besmegenis 2019-09-02 20:03:25
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Didžiausias sukčius ir šešėlis valstybėje yra bankai ir jų atstovai. Pabandykit padidint valstybėje pelno mokestį, pamatysit, kaip bankai (sukčiai ir šešėlis) sukils.    ATSAKYTI
Juozas 2019-09-02 19:51:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Žmonėms dabar reikia valgyti,gyventi,mokėti mokesčius,o nelaukti dar keliasdešimt metų...   ATSAKYTI
būtu gerai, 2019-09-02 20:53:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
kad prisimintų,kad dar ir dirbti reikia,o ne džiaugtis tik pašalpomis ir galvoti,kad tik kvailiai dirba  
Aha 2019-09-02 19:47:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kam mums dešros kam skilandžiai lėsKim kruopas kaip balandziai   ATSAKYTI
Asta 2019-09-02 17:21:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ne pašalpų ,bet priversti darbti būtina. Jau nuo senovės žinome kad kas nedirba mielas veikė,tam ir duonos duoti neteikia. Nekalbu apie turinčius negalią.   ATSAKYTI
zosė 2019-09-02 15:08:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
NEĮGALIESIEMS tegul didina pašalpas iki maxsimumo , bet tik ne tiems kurie neieško papildomo darbo , kad be pašalpų galėtų išlaikyti savo vaikus , nes mes be pašalpų išlaikom savo vaikus dirbam , tai ko jie yra išskirtiniai   ATSAKYTI
magdute 2019-09-02 16:10:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Jus ponia teisi,
neigalus zmogus turi gauti parama, jei tevai negali jam padeti, bet, "daugiavaikes vienisos seimos", neturi teises i jokias pasalpas, nes, dauginimasis kitu saskaita, mano galva, yra nusikaltimas, nei dienos gyvenime nedirbes "'tipo vaikas" gauna piniga uz kazkieno lytinius malonumus  
Ruduo 2019-09-02 14:41:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Bloga darosi skaityti komentarus...o kad dirbantys gyvena skurde,tai čia normalu.Kiek yra vaikų iš nepilnų šeimų,ir niekas negyvena iš pašalpų,o jums gaila kad keliais eurais padidės vaiko pinigai...nu ir žmonės...   ATSAKYTI
Skaitytoja 2019-09-03 07:28:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Bet kalba eina apie tai, kad prieš metus buvo deklaruojama vaikų lygybė - vienodos išmokos visiems vaikams, nepriklausomai nuo pajamų. O jau po metų vieni vaikai tapo lygesniais už kitus. Nuo mažens auginam kartą, kuri save laikys išskirtiniais  
žiaurus žmogus 2019-09-02 14:14:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
PAŠALPŲ VALSTYBĖ...Dauginasi, kaip triušiai, daugumoje tik tos šeimos,kurios gyvena iš vaikų pašalpų, o gal geriau sudaryti sąlygas darželiui,apmokamiems būreliams, kad vaikas galėtų, pavalgyti sočiai mokykloje ,kad mama galėtų ramiai išeiti į darbą, aišku ne visai darbo dienai.   ATSAKYTI
Margo 2019-09-02 13:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Dar viena Valstybės klaida.   ATSAKYTI
rima 2019-09-02 12:39:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-7
reikia skatinti ieškotis darbo,o jo Lietuvoj tikrai yra,tik reikia norėt dirbt.Mėtom piniguskaip į balą.Gal pasidomėkim kaip panaudoja tuos pinigėlius skurstantys,o kodėl jie skursta ,gal jiems taip patinka,kam dirbt,jei taip gauni.Okiek tokių ,,skurstančiųdirba nelegaliai. Pikta,kai matai,kaip tokie namus renovuojasi,kieme kelios mašinos ir maisto davinį kas mėnesį gauna.Tai gal geriau pašelpkim senjorus,kurie vos suduria galą su galu,jie tikrai jau dirbti nebegali    ATSAKYTI
Ela 2019-09-02 13:58:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nori pasakyti, kad man patinka būt neįgaliai ir skursti? Su galva tamsteliai viskas gerai?  
Marke 2019-09-02 12:02:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pagal banku sunoketus mokescius tai labiau tiktu kas ant kito sako ant saves pasisako...    ATSAKYTI

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
REKLAMA
Jaroslavas Narkevičius (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius sako, kad koncentruosis į darbus ir trauktis iš posto neketina.  „Yra ir kitų asmenų, kurie mato mano darbus. Visų nuomonė ...
Dmitrijus Medvedevas ir Vladimiras Putinas (nuotr. SCANPIX)
Rusijos internautai ketvirtadienį skelbė internete lėktuvą vaizduojančius jaustukus ir piktus komentarus, kai žurnalistai ir televizijos žvaigždės neklausinėjo ministro ...
Manoma, kad BMW vairuotojas galėjo būti neblaivus. Kad ir kaip būtų keista, bet neblaivus buvo ir ekskavatoriaus, į kurį trenkėsi BMW, vairuotojas. / „Rinkos aikštės“ TV stop kadras
Kiekvieną dieną vartojami vaistai nuo depresijos, nedarbingumas ir lėtai slenkančios dienos – tokia šiuo metu yra Nerijaus, kurio vairuojamas BMW dar liepos 13-ąją Kėdainių ...
MO muziejus (Fotobankas)
Mo muziejus nominuotas Europos prestižiniam Europos muziejų forumo metų muziejaus apdovanojimui. „Tikras džiaugsmas būti nominuotiems. Tai yra didelė dovana Lietuvai ir ...
V. Bruveris (nuotr. stop kadras)
Valdantiesiems ketvirtadienį nepavyko plačiau atsiverti Seimo vartų marginalams iš mažai populiarių partijų. Siūlymas nuleisti kartelę į Seimą norinčioms patekti partijoms ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
DABAR RODOMA
Paprasta diena Rusijoje: namuose vaizdas privertė aiktelėti
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Pakaunėje – gyventojų ir darbininkų konfliktas: prireikė net medikų
DABAR RODOMA
Streikas dėl algų Vilniaus universitete: štai sumos, kurias uždirba jo darbuotojai
DABAR RODOMA
Kolegos prabilo apie Panevėžyje nukritusį ir žuvusį kolegą
DABAR RODOMA
Prekybininkai apie naują mokestį – jis atsisuks kitu galu
DABAR RODOMA
Tėvai nemokamu vaikų maitinimu džiaugiasi, tik įžvelgia dar vieną problemą
DABAR RODOMA
Apžvalgininkas apie Seimo kartelės mažinimą: bus dar daugiau „balagano“
DABAR RODOMA
Medikai įspėja išsigandusius studentus, kaip saugotis užkrato
DABAR RODOMA
Literatūros ekspertas Šileris pasakė, kas lemia prastesnius moksleivių gebėjimus
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Panevėžyje: žuvo nuo pastolių nukritęs statybininkas
DABAR RODOMA
Genialus pareigūno triukas padėjo akimirksniu apmauti ir rasti įtariamąjį
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų