Buvęs JAV sausumos pajėgų vadas Europoje, generolas leitenantas Benjaminas Hodgesas sako, kad jei galėtų, Rusija Baltijos šalis pultų nors ir šiandien. Bet, pasak atsargos karininko ir Europos politikos analizės centro analitiko, negali. Viešėdamas Vilniuje jis svarstė, kad yra 25 proc. tikimybė, jog Rusija surengs karinę ataką prieš vieną iš Baltijos šalių arba prieš visas iškart. Būtent todėl, pasak generolo leitenanto, NATO pajėgos turi būti pasirengę reaguoti greitai. Kuo greitesni būsime mes, tuo mažiau noro rusai turės čia veržtis, sakė patyręs kariškis.

KASP kariai savanoriai,

KASP kariai savanoriai,

Rytų Europos studijų centre surengtoje diskusijoje B. Hodgesas sakė, kad informacinėmis atakomis Rusija kasdien kovoja Baltijos šalių frontuose, bet realios kovinės atakos šansai taip pat nėra maži.

„Kalbėdamas apie atakos iš Rusijos galimybę, aš sakyčiau, kad egzistuoja apie 25 proc. tikimybė, kad Rusija puls Baltijos šalis. Jie tai padarytų ir šiandien, jei tikėtų, kad gali ir liks nebaudžiami. Štai kodėl mes vis kalbame apie Aljanso darną ir greitas mobilizacijos galimybes. Jei jie tikės, kad gali judėti greičiau nei mes, tai galimybė, kad ryšis tam – didėja“, – sakė buvęs JAV sausumos pajėgų vadas Europoje.

REKLAMA

Jungtinių Valstijų Sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Benas Hodgesas (nuotr. SCANPIX)

Jungtinių Valstijų Sausumos pajėgų Europoje vadas generolas leitenantas Benas Hodgesas (nuotr. SCANPIX)

Anot jo, yra priežasčių, kodėl Rusija dažnai kalba apie branduolinius ginklus ir simuliuoja „branduolinius scenarijus“. Taip darydami jie nekalba apie vietas, kurių nėra – mokydamiesi jie įvardija konkrečius miestus, valstybes. Todėl daugelis Aljanso valstybių, ypatingai esančių pasienyje, turi gynybines sistemas, o ir Aljansas žino, kaip, kada ir kodėl turėtų veikti, jei Rusija sugalvotų vieną iš savo mokomųjų scenarijų vykdyti realiai.

Pasak generolo B. Hodgeso, svarbiausias dalykas NATO šiuo metu yra darna ir vienybė. Tai, anot kariškio, ramybės ir saugumo garantas ne tik Baltijos šalių regione, bet ir visame NATO Rytų flange.

„Aš manau, reikėtų daug daugiau JAV karių Europoje, ir Lietuvoje. Norėčiau, kad jų būtų daugiau ir Lenkijoje, bet tai neturėtų būti tie patys kariai, kurie dabar yra Vokietijoje, nes tai būtų suprasta, kaip Vokietijos nubaudimas. Mano įsitikinimu, NATO šalys turi būti vieningos ir suprasti stabilumo ir saugumo poreikį regione. Partnerių susitelkimas – labai svarbu, todėl JAV turėtų ir toliau vaidinti lemiamą vaidmenį telkiant partnerius. JAV kariai yra pasirengę ir tikrai būtų šiame regione taip greitai, kaip tik gali, jei situacija čia imtų kaisti“, – svarstė generolas.

Jis patikino, kad labai svarbu yra NATO Rytų flango darna. Po 2014 metų Rusijos invazijos Kryme, Baltijos šalys ir Lenkija sulaukė užtikrinimo, kad NATO atidžiai stebi situaciją.

Svarbu, kad tokia didelė institucija, kurią tuomet sudarė 27 valstybės narės, sureagavo į partnerių nerimą taip greitai. Buvo pradėtos kurti greitojo reagavimo pajėgos, kiti junginiai, kurie padėtų greitai reaguoti į nenumatytas situacijas. Padidėjęs gynybos finansavimas taip pat buvo šios reakcijos dalis, kaip ir suderintas vadovavimas.

REKLAMA

Po to sekė Varšuvos susitikimas, kuris, pasak B. Hodgeso, buvo vienas svarbiausių susitikimų Aljanso istorijoje, ten buvo nutarta dislokuoti iki šiol šiame regione nedislokuotos karinės technikos. Tuo pat metu Vokietija pareiškė, kad atsiųs savo karių į Lietuvą, ko prieš tai taip pat nėra buvę.

Anot buvusio JAV sausumos kariuomenės vado Europoje, šiuo metu aplink Baltijos jūrą yra tiek NATO šalių ir jos taip darniai dirba kartu, kad Kaliningradas, nors yra pavojingas, bet yra ir ašaka Rusijos gerklėje, jie čia yra įstrigę ir turi jaudintis dėl šio anklavo apginamumo.

„O štai jei pažvelgtume į situaciją prie Juodosios jūros, situacija yra panaši, bet tuo pačiu ir kiek kitokia. Jei Rusijai reikėtų rinktis, kuris regionas jiems yra svarbiausias – tai būtų Juodosios jūros regionas. Visų pirma todėl, kad Sevastopolis jiems suteikia plačias galimybes pakliūti į Atlanto ir Indijos vandenynus. Tai išdava to, kad jie daro Artimuosiuose Rytuose, Kaukaze ir Ukrainos pietuose. Taigi, Aljansas supranta situacijos rimtumą Juodosios jūros regione, ir, aš manau, mes ten šiuo metu stebime naujos geležinės uždangos formavimąsi“, – kalbėjo generolas B. Hodgesas.

Juodosios jūros regione Rumunija, Bulgarija ir Turkija yra vienoje pusėje, Moldova, Ukraina bei Gruzija – kitoje. Rusija nebaudžiama siautėja dalyje Gruzijos, turi kelis tūkstančius karių Padniestrėje, baugina Ukrainą suiminėdama jūrininkus ir taranuodama karo laivus. Aljanso narės, tokios, kaip Rumunija, itin sunerimusios dėl Rusijos veiksmų Juodosios jūros regione.

REKLAMA

Taigi, Aljanse būtinai reikia darnos, kad Rusija nerastų plyšio, kurį galėtų išnaudoti. „Jei mes galvojame apie NATO Rytinį flangą, kaip apie darnų flangą, mes galime priimti sumanius karinius sprendimus, kurie lems karinį mobilumą. Juodosios jūros regione ne vienas JAV karinis strategas jaudinasi dėl Turkijos, turkai yra „sunkūs“. Kalbėtis su jais nelengva ir pastaruosius porą metų amerikiečiams tai gana sunkiai sekasi. Turkai puikūs žmonės, bet egzistuoja supratimas, kad turkas gali pasitikėti tik turku. Jie gana lengvai įsižeidžia, bet nepaisant to, nuo 1952 metų jie yra NATO nariai, ir mums jie reikalingi, kaip ir erdvė, kurioje jie yra. Ten permetami ginklai, ten yra NATO bazės“, – sakė karininkas virtęs analitiku.

Jis paaiškino, kad nėra paprasta kariams ir ginkluotei, tarkime, JAV pajėgoms, „šokinėti“ iš Lenkijos į Pabradę, bet privalome siekti maksimalaus karinio mobilumo ir greitumo.

„Svarbu žinoti ir duoti ženklą Rusijai, kad jei jie sumanytų imtis kokių nors veiksmų mes (Aljanso nariai) galime judėti greitai ir išties, greičiau nei jie. Tai svarbi gynybos dalis, geriau judėti greitai ir užkirsti kelią nei vėliau dalyvauti išvadavimo kampanijoje“, – svarstė generolas.

Anot jo, svarbu kalbėti ir apie Baltarusiją. „Galite pasakyti, kad aš naiviai apie tą šalį galvoju, ir greičiausiai taip ir yra, bet tai viena iš didelių šalių, esančių šalia, apie kurią mes žinome gana mažai. Visgi vienas dalykas yra aiškus, toje šalyje nėra dislokuotų Rusijos karių. Taigi, net jei Aliaksandras Lukašenka niekada nebus supainiotas su Valdu Adamkumi ar Tomu Džefersonu, jis priešinasi Rusijai taip, kaip gali ir drįsta pasakyti „ačiū, mes galime apsiginti patys“. Nežinau, ar tai įmanoma ir kaip tai galime padaryti, bet gal Lietuva kartu su JAV ir kitomis šalimis galėtų rasti bendrą sutarimą su Baltarusija, kuri, kiek girdėjau, galvoja apie savo „šansų diversifikaciją“ ir bendradarbiavimą ne tik su Rusija“, – svarstė B. Hodgesas.

Anot jo, Lenkija ir Lietuva yra NATO Rytų flango vienybės ašis. Todėl stiprūs lenkų ir lietuvių, bei vokiečių ir lenkų santykiai kuria geografinę Aljanso sinergiją. Tai itin stiprina visą Aljansą.

pranasas
2019-09-01 14:28:37
laiko klausimas kada pati rusija užsilenks, nes ji pati sudaryta iš apie 100 tautų ir laiko klausimas kada tos tautos prabus ir supras, kad pačios turi tvarkytis be rusiško okupanto. Laisvę Kazanei! Laisvę Udmurtijai! Laisvę Sibirui! Laisvę Jakutijai! Laisvę Degestanui! Laisvę Čečėnijai! ir dar daug kitų rusijos okupuotų tautų!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Feliksas 2019-09-02 11:51:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Nei eis čia tie rusai, nei ką, bet propoganda juk reikia varyti ir gąsdinti tauta   ATSAKYTI
Feliksas 2019-09-02 11:48:44
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Ir vėl rusai puola! Jaučiu daug lietuvių laukia V.Putino juk kuras atpigtu ir emigracija baigtųsi.   ATSAKYTI
valdas 2019-09-02 18:25:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
senuko rusakalbio svajones  
Tina 2019-09-02 08:50:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Kiek triukšmo dėl nieko... Nemokame patys su kaimynais palaikyti gerus santykius, todėl ieškome kaltų. O kariniai funkcionieriai tuo naudojasi. Juk kaip gi kitaip pateisinti savo egzistenciją ir iškaulyti dar-dar-dar pinigų karui su savo "fobijoms"... O žinote kodėl Jonas pramintas Jonu-nepagaunamuoju,... o gi todėl, kad jo nieks niekada ir negaudo. Ir mes taip pat - vaidiname didvyrius, kai niekas mūsų nepuola... Atsikratykit to plebejiško mąstymo ir bus mums laimė:)))   ATSAKYTI
Grigorij 2019-09-02 09:07:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tina.
tas pats ir su rafinuotu nieksu Vaitiekunu, periodiskai blokuojanciu RU TV. Gerai, kad radau buda ji apeiti, ir deti ant jo, ir ant kabelines TV.  
Grigorij 2019-09-02 10:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
š*dseimunai net informacini portala Sputnik Lt uzblokavo, atsieit, del... autoriniu teisiu pazeidimo. :))) O as dejau ant seimunu ir to blokavimo. Tiesos, kaip ylos maise, nenuslepsi! Gi lietuviska "tiesa", mitologija, yra apgailetinai primityvi, zemiau grindlentes.  
Rimas 2019-09-02 07:04:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Daug saparatistu ir Putino subinlaižiu..! Tik ligonis ir vergas nori karo... O TSRS pasekėjai ligoniai...
   ATSAKYTI
Grigorij 2019-09-02 09:21:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Rimas,
ka tu, Rimuk, koks separatizmas??? As matau, kaip jus is visu jegu stengiates tapti atokiausia PL provincija su Wilno ir Kowno, nes jokio noro sulaikyti lietuvius LR neturit, o visas lesas svaistot vienpusiskam karui su RU. Tai as nieko pries, kad LR ten patektu su VISA teritorija. Ir Putinas, RU be abejo, tuo bus patenkinti. Bet zinok, PL taip paprastai jus po savo sparneliu nepriims, ant savo sprando nesodins - jums, kaip kadaise, teks daug ir gerai padainuoti "Mes be Wilno (ir Kowno) nenurimsim"! :)))  
Putinas 2019-09-02 00:22:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Oi jankis,bijai ruso,bijai,net kinkos dreba   ATSAKYTI
aroon 2019-09-01 21:12:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Apie baltarusija klysta:ginklai rusiski,uniformos rusiskos,komandos paduodamos rusiskai.Atrodytu,kad tai yra rusijos gubernija,vaidinanti nepriklausoma.Ar ten kas nors dar kalba baltarusiskai?
   ATSAKYTI
Patriotui 2019-09-01 20:38:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-10
Mažiau tokių patriotų -debilų, mažesni šansai būti užpultiems.   ATSAKYTI
Tvaju mat 2019-09-01 19:23:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
Neberasykt apie tas nesamones nato rusai daunai acibodot tautai tv 3 pedarasai   ATSAKYTI
salamonas 2019-09-01 17:17:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Bijote rusu,teisingai ! vadinasi gerbete.
Ateis tas rusas i Lietuva nemyzkite,ir nato nepades. O Amerika visa laika ruso bijojo ir bijos !   ATSAKYTI
Grigorij 2019-09-01 15:32:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-20
Vaje, vaje, kaip "vaiku darzelis" - Jurate Vaizgauskaite issigasta del Astravo "Monstro", nuolat puolancio "Ruso"! Na, tarkim, "Rusas" ateitu ir okupuotu LR. KAM??? Okupuoti - reiskia sodinti vienpusiskai arsiai priesiskus lietuvius, nesiojancius uzantyje akmeni ir peili, ant savo sprando, gelbeti, tempti uz ausu? KAM? Kad uz savo lesas palaidoti IAES, sumoketi uz "Independence"? Del mazo zemes Lopinelio? O gal laukiant lietuviu dekingumo?

O jei pradesit "laisvinti" LR nuo rusu, kaip 1941 "laisvinot" ja nuo zydu - joks NATO jus neisgelbes!

O siaip, svaistykit, svaistykit pinigelius gynybai, toliau sekmingai laisvinant Lietuva nuo lietuviu. Pirma, patys vienpusiskai rodot arsu priesiskuma RU, o po to ieskot, kaip uztikrinti sauguma. :)))    ATSAKYTI
Rimas 2019-09-02 07:14:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
... Nusipezejai..,bet ligoniams atleidžiama...   
Grigorij 2019-09-02 08:40:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Rimas,
norit garantuotai buti RU kariniame taikinyje, sekmingai laisvinti LR nuo lietuviu, besismaginant vienpusisku arsiu priesiskumu RU - Pirmyn! Tik ne mano, koloradinio vatniko, "okupanto", maldom. Zinok, kad JAV, be abejo, jumis bus patenkinta, bet tinkamai neivertins, auksu neapibers. Ziurek, kaip saziningai, savo interesu saskaita, Danija sppyriojasi Nordstream-2 tiesimui, o sulauke is JAV "draugisko" pasiulymo... parduoti Grenlandija. Ir dalis grenlandieciu jau rimtai susimaste apie "laisves" nuo Danijos siekima, gal ateiti susikibs rankomis, kaip jus "Baltijos Kelyje", riebesnio papo beieskant. :)))  
Buves Jav pajegu vadas 2019-09-01 15:14:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Nepuls jie nes jie yra myzniai   ATSAKYTI
kingas 2019-09-02 00:23:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
kazin kas butu jei prasidetu karas o kas poto butu kai prasidetu atsilimas nebepasidalintum zemes net rusai nei amerika nepadetu nuo tokiu oru permainu duju ismetimu ir ledynu naikinimas  
Regis 2019-09-01 15:07:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Man net keista kad jie isivaizduoja kad gali okupuot viska ir visur   ATSAKYTI
Kas 2019-09-01 15:06:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kas ta rusija pries visa pasauli   ATSAKYTI
Dawai 2019-09-01 15:05:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Tegul puola, i mokykla nereiks   ATSAKYTI
Patriotas 2019-09-01 15:04:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kaip koks saltasis karas, visi ginkluojasi, grasina vieni kitiems, propaganda skleidzia   ATSAKYTI
Svarbeuse 2019-09-01 15:03:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kase laimet   ATSAKYTI
O 2019-09-01 15:03:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
-11
O nemanot kad cia irgi siektiek propaganda is nato puses kad “rusija galinga” “rusija mus visus uzpuls”    ATSAKYTI
Zygimantas 2019-09-01 15:01:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
Rusai ateitu ir pizdiec jiems butu   ATSAKYTI
Vytautas 2019-09-01 15:00:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Zajibal ta rasija   ATSAKYTI
Tuoj ateis tie rusai 2019-09-01 14:54:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tik nafta normaliai pabrangs, tai laukit sveciu. Trumpui vienodai zydi sodai   ATSAKYTI

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
REKLAMA
Arūnas su savo sūnumi (nuotr. stop kadras)
Jauna šviesiaplaukė moteris Ugnė (vardas pakeistas) mėgsta stilingus drabužius, nevengia kosmetikos priemonėmis pabrėžti savo grožį. Ugnė graudinasi prisiminusi, ką jai teko ...
Kauno vandentiekis (nuotr. stop kadras)
Šiemet Kauno vandentiekiui sukako 90 metų. Ir jei šiandien atsisukę čiaupą jau nesistebime, kad iš jo teka geriamas vanduo, tarpukariu tai buvusi didelė privilegija, o ...
Policijos automato grobikui Igoriui Molotkovui paskelbtas nuoprendis (nuotr. Broniaus Jablonsko)
Teismas ketvirtadienį pripažino, kad Igoris Molotkovas, nuteistas už iš policininkų pagrobtą automatą, kalintas netinkamomis sąlygomis, tačiau prašytų 20 tūkst. eurų žalos ...
Maratonas (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)
Sekmadienį vyks tradicinis „Eurovaistinės Kalėdinis bėgimas“, kuriame Vilniaus gatvėmis bėgikai bėgs 300 metrų, 3, 6 ir 12 kilometrų trasas. Renginio metu keisis kai kurių ...
Lietuvos edukologijos universiteto Humanitarinio ugdymo fakulteto absolventai (LEU nuotr.)
Lietuvos švietimo sistemoje įsišaknijusi ne viena problema. Kol pedagogai trimituoja apie matai iš metų neaugančias algas, aukštojo mokslo bendruomenė Vyriausybei negaili ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Pamatę, ką veikia vairuotojas kitame automobilyje – vos galėjo patikėti
DABAR RODOMA
Parodė, kaip greitai, paprastai ir tobulai supakuoti dovanas
DABAR RODOMA
Plikledis vos netapo lemtingu: užfiksavo kraują stingdančią akimirką
DABAR RODOMA
Nepaklausęs tėčio vaikinas labai pasigailėjo: dabar juokiasi visas internetas
DABAR RODOMA
Tarp gyventojų kilo panika: kiemuose užfiksavo nevaldomą pavojų
DABAR RODOMA
Reporterė netvėrė pykčiu: vyro poelgis tiesioginio eterio metu sukėlė sąmyšį
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Kauno policija sučiupo net dviejų nusikalstamų grupuočių narius
DABAR RODOMA
Pabradėje žemę drebino ir orą virpino tankai: JAV kariuomenė pademonstravo galybę
DABAR RODOMA
Tradicijos: iki švenčių 12 dienų apspręs, kaip atrodys visi 12 kitų metų mėnesių
DABAR RODOMA
Kelmės kebabinės savininkas apie išpuolį: paskambino darbuotoja su isterišku baimės balsu
DABAR RODOMA
Budbergytė: tai ne taršos mokestis, o bauda
DABAR RODOMA
Nesustabdomas „Brexit“: ką po išstojimo planuoja daryti emigravę lietuviai
DABAR RODOMA
Nufilmavo merginos smurtą prieš berniuką Radviliškio gimnazijoje
DABAR RODOMA
Vilniuje nužudytas pensininkas – greičiausiai buvo sužalotas peiliu savo kieme
DABAR RODOMA
Nelaimė Vilniuje: žuvo po troleibuso ratais nukritęs žmogus
DABAR RODOMA
Ugniagesiai liko it musę kandę: gaus pinigų naujiems batams ir pirštinėms
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų