REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies ir kraujagyslių ligos tūkstančiams žmonių sukelia komplikacijas ar net mirtį, tačiau užkirsti tam kelią galėtų reguliariai atliekami tyrimai. Sprendimo kaip tą padaryti ėmėsi ieškoti Lietuvos mokslininkai – ir jiems pavyko. Kauniečio dr. Gedimino Mikulėno iniciatyva buvo sukurti išmanūs marškinėliai, kurie suteikia galimybę medicinos personalui gauti informaciją apie pacientų širdies veiklą ir peržiūrėti jų elektrokardiografijos (EKG) duomenis ištisą parą. Už šią iniciatyvą dr G. Mikulėnas pelnė „Metų išradimo“ nominaciją „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose.

Širdies ir kraujagyslių ligos tūkstančiams žmonių sukelia komplikacijas ar net mirtį, tačiau užkirsti tam kelią galėtų reguliariai atliekami tyrimai. Sprendimo kaip tą padaryti ėmėsi ieškoti Lietuvos mokslininkai – ir jiems pavyko. Kauniečio dr. Gedimino Mikulėno iniciatyva buvo sukurti išmanūs marškinėliai, kurie suteikia galimybę medicinos personalui gauti informaciją apie pacientų širdies veiklą ir peržiūrėti jų elektrokardiografijos (EKG) duomenis ištisą parą. Už šią iniciatyvą dr G. Mikulėnas pelnė „Metų išradimo“ nominaciją „Lietuvos garbės“ apdovanojimuose.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su dr. G. Mikulėnu, šis atskleidžia, kad jau yra sukurtas marškinėlių, kuriuos vilkint galima stebėti širdies veiklą, prototipas. Jis pasidžiaugia, kad idėją pavyko realizuoti sėkmingai ir atskleidžia, kaip išradimas veikia:

REKLAMA
REKLAMA

„Panaudojus IT technologijas, prie šių marškinėlių tvirtinamas vos apie 60 gramų sveriantis nešiojamasis kardiografas, kuris siunčia signalą į mobilųjį telefoną iš kurio informacija keliauja į duomenų bazę serveryje.“

REKLAMA

Apie sveikatos pakitimus įspėja SMS žinutė

Mokslininkas pabrėžia, kad šią informaciją apie žmogaus širdies veiklą gali gauti bet kurioje pasaulio vietoje esantis gydytojas ar jo pacientas:

„Bandymų metu marškinėlių atliekamos kardiogramos nuorodą nusiunčiau į San Franciską (JAV) ir gavau atsakymą, kad kardiogramą puikiai galima stebėti realiu laiku“, – rezultatais dalijosi išradimo autorius.

Šiuo metu yra pagaminta 20 vienetų tokių marškinėlių. Jų audinys ypatingas, nes jam naudojama 7 sensorių sluoksniai. Šiuos marškinėlius 2020 m. jau patvirtino Lietuvos ryšių reguliavimo tarnyba. Prie projekto įgyvendinimo prisidėjo ir Mokslo, inovacijų bei technologijų agentūra (MITA), pagal ES finansinę priemonę „Inostartas“, kuri skiriama mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų skatinimui. Iki gaunant MITA paramą mokslininkai dirbo neatlygintinai. 

REKLAMA
REKLAMA

Dr. G. Mikulėnas akcentuoja, kad stebint pacientą nuotoliniu būdu ir užfiksavus pirmuosius sveikatos būklės pakitimus, būtų galima jį apie tai įspėti SMS žinute ar elektroniniu laišku arba persiųsti informaciją tiesiai jį prižiūrinčiam gydytojui.

Jis atkreipia dėmesį, kad net prieš 24 valandas iki pirmųjų pojūčių daryta kardiograma gali parodyti tam tikrus pakitimus. Tokiu būdu galima užbėgti už akių širdies ir kraujagyslių ligoms, pavyzdžiui, infarktui.

„Vienas iš infarkto variantų būna HT intervalo pakilimas. Jeigu programiškai turi švarų signalą, galima jį paskaičiuoti, tai nėra sudėtingas algoritmas. Galima suprogramuoti taip, kad pačiam žmogui į telefoną ateitų trumpoji SMS žinutė su tekstu „prašome kreiptis į skubiąją medicinos pagalbą“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuomet žmogus iškart nedvejoja, be to, žino, kad jį kažkas globoja. Aišku, pagalbą suteikti gali tik kvalifikuotas kardiologas, bet patarimas, įspėjimas su tam tikra tikimybe, manau, tikrai nepamaišys“, – dalijasi „Lietuvos garbės“ nominantas.  

Taip pat dr. G. Mikulėnas atkreipia dėmesį, kad itin aktuali yra ir prieširdžių virpėjimo, liaudiškai tariant permušimų, problema. Pasak mokslininko, šis susirgimas yra labai pavojingas, nes dėl jo kraujyje gali atsirasti krešulių, o vėliau atsiranda ir insulto ar infarkto rizika.

„Todėl būtinas tam tikro stebėjimo algoritmo sukūrimas, kuris leistų problemą aptikti ankstyvoje stadijoje. Noriu pakviesti kuo daugiau inovatyvių kardiologų, šeimos gydytojų dalyvauti plotiniuose projektuose, pilnai ištestuojant šią sistemą“, – kreipiasi dr. G. Mikulėnas. 

REKLAMA

Inovacijos kūrimą paskatino asmeninė istorija

Mokslininkas atvirai pasakoja, kad išmaniųjų marškinėlių atsiradimo istorija susijusi su jo asmenine patirtimi, mat pats G. Mikulėnas infarktą yra patyręs tris kartus.

„Vieną naktį pajutau skausmą krūtinės srityje, jaučiau, kaip tirpsta rankos. Galvojau, kad reikia vyriškai iškentėti, bet paryčiais teko išsikviesti greitąją pagalbą ir jau buvau be sąmonės.

O prieš įvykstant trečiajam infarktui, aš jau iškart skambinau į greitąją pagalbą, nes žinojau, kas gali nutikti. Esu labai dėkingas Kauno klinikoms už išgelbėtą gyvybę“, – sako jis.

Dr. G. Mikulėnas pasakoja pats išmaniuosius marškinėlius nešiojantis tik moksliniais tikslais, nes šiandien jau supranta savo kūno siunčiamus signalus ir žino, kada jam reikia kreiptis pagalbos.

REKLAMA

Tačiau neslepia, kad jeigu pirmąjį kartą, prieš ištinkant infarktui, būtų žinojęs, kas vyksta su jo sveikata, būtų nieko nelaukęs ir kuo skubiau kreipęsis pagalbos. 

„Aš nešioju moksliniais tikslai, nes jau turiu patirties. Jeigu ranka tirpsta, aš atskiriu, ar ji nugulėta, nes blogai miegojau, ar čia jau mane dusina. Tuos požymius žmogus gali nujausti, bet nemanau, kad būtina šią patirtį visiems išgyventi“, – šypsosi G. Mikulėnas.

Jis sako, kad ankstyva ligų diagnostika ir jų stebėsena leistų užkirsti kelią nemažai daliai komplikacijų, o ir pats gydymo procesas būtų paprastesnis, efektyvesnis ir pigesnis. 

„Lietuvos garbės“ nominacija – „Metų išradimas“

Mokslininkas apgailestauja, kad, pavyzdžiui, insultą ar infarktą patyręs pacientas po gydymo ligoninėje ir reabilitacijoje vėliau nėra stebimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jam išrašomi vaistai ir tiek žinių. Niekas nenagrinėja vaistų poveikio – gerti tabletę ar tik pusę jos. Neturime ir tokios prabangos, kad nuolat gautume tikslius duomenis apie žmogaus sveikatos būklę.

Pasitelkus mūsų kuriamą technologiją – išmaniuosius marškinėlius – bus galima stebėti ne tik sveikatos būklę, bet ir vaistų intensyvumą, poveikio trukmę“, – teigia dr. G. Mikulėnas ir priduria, kad šią inovaciją ateityje dar ruošiasi tobulinti tačiau pasidžiaugia, kad lietuvių kūrinys sulaukė labai palankių atsiliepimų mokslo inovacijų parodoje Londone:

„Teko bendrauti su panašių inovacijų kūrėjais, tačiau jų išradimas nesuteikia galimybės nagrinėti pačios kardiogramos. Aišku, ir mūsų kūrinys nėra baigtinis, mokslas neturi ribų, nes dirbant šioje srityje kiekvienas padarytas žingsnis atveria naujas galimybes.“

REKLAMA

Mokslininkas sako, kad šie marškinėliai, kaip ir pats mokslas, neturi ribų, nes prie jau sukurtos sistemos ar technologijos pridėjus dar vieną sensorių – jos galimybės išplečiamos.

Šiuo metu jis jau bando išmaniųjų marškinėlių pagalba spręsti cukraligės problemą tačiau kol kas sako apie tai sukaupęs tik teorinių žinių ir planuojantis išbandyti tai praktiškai.   

Dr. G. Mikulėnas už išmaniųjų marškinėlių iniciatyvą pelnė „Metų išradimo“ apdovanojimą „Lietuvos garbėje“. Mokslininkas sako nesitikėjęs, kad jo išradimas sulauks tiek dėmesio. Tačiau neslepia susijaudinimo ir džiaugiasi, kad jam bus padovanotas galingas kompiuteris, kuris labai pasitarnaus dirbant ir tobulinant išmaniųjų marškinėlių inovaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų