• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos bankas gyventojus ramino – krizės šalyje nebus. Prognozuojama, kad šiais metais iš lėto augs ekonomika, infliacija trauksis ir dešimtadaliu didės atlyginimai. Tiesa, pasak ekonomistų, didėjant atlyginimams įkandin brangsta ir paslaugos.

Lietuvos bankas gyventojus ramino – krizės šalyje nebus. Prognozuojama, kad šiais metais iš lėto augs ekonomika, infliacija trauksis ir dešimtadaliu didės atlyginimai. Tiesa, pasak ekonomistų, didėjant atlyginimams įkandin brangsta ir paslaugos.

REKLAMA

Skaičiuojama, kad vidutiniškai kirpimo, automobilių remonto ir kitos paslaugos jau nuo šių metų pradžios brango 11 procentų.

Automobilių servisas Šiauliuose veikia bemaž trisdešimt metų. Jo vadovas pasakoja, kad infliacija privertė didinti paslaugų kainas.

„Jos kyla nuolatos. Mūsų įmonė dirba nuo 90 metų. Kažkada ratų suvedimas kainavo 1 doleris. Dabar ratų suvedimą darome už 40 eurų“, – teigia serviso vadovas Regimantas Baltrušaitis.

Servisas kainas už paslaugas kol kas didina atsargiai. Vos keliais procentais. Kadangi, pasak serviso vadovo, taip prarastų ištikimus klientus.

REKLAMA
REKLAMA

„Paslaugų kainas pakelti galimybė yra labai ribota ir kol kas labai nedrąsiai šia kryptimi galvojam“, – sako R. Baltrušaitis.

REKLAMA

Ekonomistai skaičiuoja, kad jau nuo sausio paslaugos šalyje pabrango 11 procentų. Pasak ekonomistų, paslaugų kainos šoka į viršų, nes auga ir atlyginimai. Vien pernai atlyginimai augo vidutiniškai 13 procentų.

„Daugelyje profesinių paslaugų – ar tai būtų automobilio remontas, ar kirpyklos, ar kitos profesinės paslaugos – tai ten didžioji dalis sąnaudų yra atlyginimai. Tai tol, kol atlyginimai didėja 10 procentų, atitinkamai brangsta ir paslaugos“, – aiškina „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA

Automobilių serviso vadovas žada, kad šiemet atlyginimai darbuotojams kils. O kiek jie didės, priklausys nuo darbuotojų kvalifikacijos: „Apie šimtą eurų galime galvoti, taip.“

Pasak centrinio banko, šiais metais įvyks lūžis: augs ekonomika, didės atlyginimai, ir, galiausiai, mažės infliacija. Lietuvos bankas mintis apie šalį užplūstančią krizę veja tolyn.

„Tai vidutinę metinės infliacijos prognozę šiems metams sumažinome iki 9 procentų. Na, o darbo užmokesčio prognozę pagerinome iki 10 procentų“, – sako Lietuvos banko vadovas Gediminas Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vasario mėnesį vidutinė metinė infliacija siekė beveik 20 procentų. Tačiau kone perpus sumažėjus naftos kainai, trečdaliu sumenkus kviečių, žaliavinio pieno kainoms infliacija turėtų trauktis.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad atlyginimų augimas infliaciją aplenks jau šių metų viduryje.

„Darbo užmokestis šiuo metu auga apie 12–13 procentų. Vidutiniškai skaičiuojame, kad darbo užmokestis turėtų augti 10 procentų. Tai kažkur apie metų vidurį tos lenktynės darbo užmokesčio bus laimėtos“, – tvirtina G. Šimkus.

REKLAMA

„Atlyginimai yra labai vėluojantis indikatorius, nes rodo tai, kas įvyko praeityje. Padidėjo minimalus mėnesinis atlyginimas 15 procentų, o tai beveik garantuoja, kad vidutinis darbo užmokestis padidės dešimtadaliu“, – kalba N. Mačiulis.

Kai kurie ekonomistai nesutinka, kad absoliuti dauguma įmonių pajus atlyginimų didėjimą. Šiuo metu nemažai iššūkių patiria pramonė dėl sumažėjusio eksporto. Taip pat su sunkumais susiduria transporto sektorius.

„Vasario mėnesį metalo gamybos apimtys per metus nukrito apie 30 procentų. Medienos ir baldų gamyba per metus nukrito apie 20 procentų. Tai su tokiais gamybos rodikliais, aš sunkiai įsivaizduoju, kad metalo ir medienos gamybos įmonės dar gali kelti atlyginimus“, – sako ekonomistas Aleksandras Izgorodinas.

REKLAMA

Lietuvos bankas prognozuoja, kad vidutinė metinė infliacija kitais metais sumažės iki trijų procentų. O tai esą tiesiogiai siejasi su augančiomis paskolų palūkanomis: „Palūkanų normų didinimas yra kartus, skausmingas, bet būtinas vaistas.“

O su sumažėjusia infliacija, pasak Centrinio banko vadovo, galėtume tikėtis ir palūkanų normų mažėjimo.

„Palūkanų normos yra kaip vairas. Jos ilgą laiką buvo žemos, dabar jos auga, bet suvaldžius infliaciją situacija turėtų normalizuotis įvairiais požiūriais“, – tvirtina G. Šimkus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomistai nesutinka, kad palūkanų mažėjimo sulauksime tik kitąmet, kai sumažės infliacija iki trijų procentų. Esą jau dabar pakeltos palūkanos turi neigiamos įtakos. 

„Bankrutuojantys bankai, tai jau galime vadinti kenkimu. Infliacija savaime labai sumažės per ateinantį pusmetį ir papildomo streso finansinio nereikia. Ir Europos centrinis bankas šiuo atveju bijo rizikuoti“, – teigia N. Mačiulis.

„Mano supratimu, bankų krizė nepasibaigė. Aš manau, kad mes matysime tiek Europoje, tiek JAV dar kelis bankus, kurie susidurs su problemomis“, – sako A. Izgorodinas.

Ekonomistai prognozuoja, kad bazinė palūkanų norma dar vasarą gali pasiekti ir 4 procentus. 

Baikit sekti pasakas
Baikit sekti pasakas
Kas gali augti soje bauduvos rsp,tai tik baudos mokesciai ir kainos. Kolkas nesimato jokiu prosvaisciu su zuliku politika sioje ubagu salyje..
Man atrodo Lietuvoje infliacija su atlyginimu augimu isvis nesusijusi. Algu mediana yra 3-4 kartus mazesne uz Vakaru algu medianas, nors pas juos kainos ir infliacija mazesnes. Be to beveik viska importuojame is kitu saliu..
LANDZBERGIU TVARTELIUI AUGS O NE PILIECIAMS
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų