Savo ruožtu Amerikos prezidentas pareiškė, kad Rusija atsisveikins su „Nord Stream" 2 dujotieku, jei įsiverš į Ukrainą. Visgi Baltuosiuose Rūmuose viešėjęs Vokietijos kancleris to pasakyti neišdrįso.
Prancūzijos prezidentas antradienį atvyko į Kijevą, kur jį priima prezidentas Volodymyras Zelenskis. Lyderiai spaudžia vienas kitam ranką ir sveikinasi su žurnalistais. Šis susitikimas – kontrastas vakarykščiam, kai E. Macronas lankėsi pas V. Putiną.
Kremliaus šeimininkas pasodino E. Macroną toli nuo savęs, prie milžiniško ilgo stalo. Tad internete akimirksniu ėmė plisti juokeliai.
Visgi Prancūzijos prezidentas sako sugebėjęs įtikinti V. Putiną nebeeskaluoti Ukrainos krizės. Prancūzijoje artėjant prezidento rinkimams, taikytojo vaidmuo E. Macronui naudingas, o ir visos Europos lyderio statusas po Angelos Merkel pasitraukimo iš posto laisvas.
„Prezidentas V. Putinas įsipareigojo gerbti Minsko susitarimus. Ir noriu padėkoti jums už patvirtinimą, kad taip pat laikysitės šių susitarimų. Šis pasiryžimas – vienintelis kelias taikai perspektyviam politiniam sprendimui pasiekti“, – teigia E. Macronas.
Tačiau kad derybos su E. Macronu nebuvo lengvos, pripažįsta ir daugiau nei 100 tūkstančių karių prie Ukrainos sienos sutelkęs V. Putinas. Su ironiška šypsena veide V. Putinas sako, kad E. Macronas jį iškankino.
„Štai jis atvažiuoja ir kankina mane šešias valandas su klausimais, garantijomis ir pasiūlymais, kaip spręsti šią problemą. Manau, kad tai kilni misija ir aš esu dėkingas už jo pastangas. Padarysime viską, kad surastume visus tenkinantį kompromisą“, – sako V. Putinas.
O tada dar drėbteli prieštaringai vertinamą, neva prievartą pateisinančią frazę V. Zelenskiui, kuris neseniai pareiškė, kad jam nepatinka Minsko taikos susitarimai dėl šalies separatistinių regionų.
„Patinka – nepatinka, bet pakentėk, mano gražuole. Vykdyti reikia. Kitaip neišeis“, – kalba V. Putinas.
Visgi nors ir nedetalizuoja, keletas E. Macrono pasiūlymų ir saugumo garantijų, anot V. Putino, gali padėti surasti sprendimą Ukrainos krizei išspręsti.
„Kai kurios jo idėjos ir pasiūlymai, nors apie tai dar ir anksti kalbėti, visgi gali būti panaudoti kaip pagrindas mūsų tolesniems žingsniams“, – teigia V. Putinas.
Šaltiniai Eliziejaus rūmuose sako, kad V. Putinas pažadėjo E. Macronui nesiimti jokių karinių veiksmų Ukrainoje.
„Vakar su V. Putinu kalbėjomės dėl karinių ir saugumo aspektų. Jis man sakė, kad padėties neeskaluos. Manau, kad tai yra svarbu“, – tikina E. Macronas.
Tačiau Kremlius gandus apie neva V. Putino E. Macronui duotus pažadus skuba paneigti.
„Ne visai suprantu, apie ką kalbėjo Prancūzijos kolegos. Galite paklausti jų. Šiuo metu Maskva ir Paryžius negali pasiekti jokio susitarimo. Tai neįmanoma“, – teigia Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Tuo metu, kai Kremliuje šešias valandas derėjosi E. Macronas su V. Putinu, už Atlanto, Baltuosiuose rūmuose, vyko Amerikos prezidento Joe Bideno ir Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo susitikimas.
Čia J. Bidenas griežtai pareiškė, kad jei Maskva imsis karinės agresijos prieš Ukrainą, jai teks atsisveikinti su dujotiekiu „Nord Stream 2“.
„Jei Rusija įsiverš, tai yra, jeigu tankai ar kariai vėl kirs Ukrainos sieną – „Nord Stream 2“ nebebus. Mes tam padarysime galą. – Kaip jūs tai padarysite, kai projekto kontrolė yra Vokietijos rankose? – Pažadu jums, mes galėsime tai padaryti“, – sako J. Bidenas.
Tačiau Vokietijos kancleris, kuris ir taip yra kritikuojamas dėl neryžtingo savo atsako į Rusijos keliamą karinę krizę, net ir žurnalistės tiesiogiai paklaustas ar sutiktų neįjungti „Nord Stream 2“, nesugebėjo ištarti rusų dujotiekio pavadinimo ir nepatvirtino, kad palaikytų siūlymą dujotiekio atsisakyti.
„Ar šiandien įsipareigotumėte neįjungti „Nord Stream 2“? Jūs to nepaminėjote. – Kaip ir sakiau, mes veiksime kartu. Esame vieningi ir mes elgsimės vieningai. Tie žingsniai Rusijai bus labai, labai skausmingi. Ir jie turėtų tai suprasti“, – kalba Vokietijos kancleris Olafas Scholzas.
Visgi po šio incidento J. Bidenas suskubo aiškinti, kad tarp Amerikos ir Vokietijos nesutarimų nėra, kad Vokietija – visiškai patikima partrnerė, o „Nord Stream 2“ įšaldymas iš tiesų svarstoma kaip viena griežčiausių priemonių sankcijų Rusijai sąraše.
Savo ruožtu premjerė Ingrida Šimonytė šiandien lankėsi Londone. Ji saugumo situacijos aptarti skubėjo su britų premjerų Borisu Johnsonu. Ir buvo jau bepraeinanti dėl vakarėlių karantino metu šiuo metu linksniuojamos jo rezidencijos duris, kai B. Johnsonas ją sustabdė.
Susitikime premjerė dėkojo B. Johnsonui už paramą Ukrainai, o britų premjeras paminėjo, kad šiemet abi šalys mini diplomatinių santykių užmezgimo šimtmetį.