REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Gueterres lankosi Ukrainoje. Jis gavo progą savo akimis pamatyti, ką rusų okupantai išdarinėjo Borodiankoje. Gueterres bando atremti kritiką, kad į Ukrainą atvyko tik po vizito pas Putiną. Visgi jis atvežė ir vilties žinią – sako, kad jau netrukus Jungtinės Tautos imsis evakuoti „Azovstal“ gamykloje įstrigusius Mariupolio gynėjus ir ten besislepiančius civilius. Paviešintas ir naujas, sukrečiantis vaizdo įrašas iš gamyklos požemių iškart po okupantų smūgio. Apšaudytos patalpos, kur glaudėsi sužeisti miesto gynėjai.

Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Gueterres lankosi Ukrainoje. Jis gavo progą savo akimis pamatyti, ką rusų okupantai išdarinėjo Borodiankoje. Gueterres bando atremti kritiką, kad į Ukrainą atvyko tik po vizito pas Putiną. Visgi jis atvežė ir vilties žinią – sako, kad jau netrukus Jungtinės Tautos imsis evakuoti „Azovstal“ gamykloje įstrigusius Mariupolio gynėjus ir ten besislepiančius civilius. Paviešintas ir naujas, sukrečiantis vaizdo įrašas iš gamyklos požemių iškart po okupantų smūgio. Apšaudytos patalpos, kur glaudėsi sužeisti miesto gynėjai.

REKLAMA

Pirma apsilankęs pas V. Putiną ir sudalyvavęs Kremliaus spektaklyje prie ilgojo stalo svečiams iš Vakarų, Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius Antonio Guterresas šiandien atvyko į Ukrainą.

Pirmoji stotelė – rusų okupantų suniokota Borodianka.

„Kai matau šiuos sugriautus pastatus, įsivaizduoju savo šeimą viename iš tų namų, kurie dabar sunaikinti ir juodi. Matau savo anūkes, kurios bėga apimtos panikos, žuvus daliai jų šeimos“, – kalba JT generalinis sekretorius Antonio Guterres.

REKLAMA
REKLAMA

Sukritikuotas dėl to, kad pirmiausia vyko pas agresorių V. Putiną, o ne į Kyjivą, A. Guterresas Rusijos pradėtą karą Ukrainoje ir čia okupantų surengtas civilių žudynes vadina absurdu ir blogiu.

REKLAMA

„Šis siaubingas scenarijus įrodo tai, kas, deja, visada yra tiesa. Civiliai visada moka didžiausią kainą. Šiuose pastatuose gyveno nekalti civiliai“, – sako A. Guterres.

Visgi A. Guterresas į Ukrainą atvežė ir vilties žinią. Jungtinės Tautos jau mobilizuoja patyrusią komandą sudėtingai maždaug 2000-ių civilių ir 1000-io karių evakuacijai iš „Azovstal“ gamyklos Mariupolyje. Kada tai galėtų įvykti – neaišku. O ir V. Putino A. Guterresui duotas pažadas, kad Rusija evakuacijai neprieštaraus, gali būti eilinis jo melas.

Juolab, kad po susitikimo su A. Guterresu V. Putinas svaidėsi tokiais pareiškimais.

„Visos užduotys, susijusios su specialiąja operacija, pradėta Donbase ir Ukrainoje vasario 24-ąją, bus besąlygiškai įvykdytos, kad iš istorinės perspektyvos būtų garantuotas Donecko ir Luhansko liaudies respublikų gyventojų saugumas, Rusijos Krymo ir visos mūsų šalies“, – teigia V. Putinas.

REKLAMA
REKLAMA

Beje, vaizdo įrašas iš pragaru virtusių „Azovstal“ prieigų darytas iškart po to, kai V. Putinas meluodamas A. Guterresui aiškino, kad kovos Mariupolyje nebevyksta.

„Kovos vyksta kiekvieną dieną. Tačiau rusų taktika keičiasi. Dabartinė taktika – kaip viduramžių apgultis. Esame apsupti. Jie nebemeta daug pajėgų, kad pralaužtų mūsų gynybos liniją. Tiesiog rengia oro antskrydžius“, – aiškina „Azov“ pulko vado pavaduotojas Sviatoslav Palamar.

Mariupolio gynėjai sako, kad jei pasaulis nepaskubės jų evakuoti, netrukus gamykloje gali nebelikti gyvųjų.

„Yra apie 500 vyrų, patyrusių įvairių sužalojimų. Mes neturime sąlygų juos gydyti, atlikti tikrai sunkių operacijų. Be to, baigiasi vaistai, tvarsčiai, maistas ir vanduo“, – kalba S. Palamar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O tokie smūgiai naktį drebino okupuotą Chersoną. Vieną iš smūgių užfiksavo ir bute įmontuota kamera. Šiems Chersono gyventojams belieka džiaugtis, kad smūgio metu jie buvo slėptuvėje.

Galbūt tai okupantų kerštas už vakarykštį protestą, kuriame miesto gyventojai rinkosi palaikyti Ukrainos ir priešintis tam, kad nuo gegužės 1-osios Chersone nebūtų įvestas atsiskaitymas Rusijos rubliais.

„Esu dėkingas visiems, kurie nepasiduoda, kurie protestuoja, kurie ignoruoja okupantus ir rodo tiems marginalams, kurie tapo kolaborantais, kad jie neturi ateities. Kuo stipresnis mūsų pasipriešinimas, tuo didesnį atstūmimą okupantai matys, tuo greičiau į mūsų žemę grįš normalus gyvenimas“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyr Zelensky.

REKLAMA

Visgi Kyjivas sako, kad Rusija sparčiai intensyvina puolimą Ukrainos rytuose – pergalės okupantams čia žūtbūt reikia iki koloradinių juostų šventės gegužės 9-osios, o laikas tirpsta.

Tad per pastarąją parą Ukrainos gynėjai, atrėmę šešias atakas Donbase, pabrėžia, kad nepaprastai sunkios bus ir artimiausios dienos, ir artimiausios savaitės.

„Priešas didina puolimo operacijos tempą. Beveik visomis kryptimis rusų okupantai atidengia intensyvią ugnį. Didžiausias aktyvumas stebimas Slobožansko ir ir Donecko kryptimis“, – teigia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas Oleksandr Štupun.

Tuo metu Vokietijos parlamente – simbolinis balsavimas. Vokietijos politikai pritarė sunkiosios ginkluotės siuntimui į Ukrainą. Į tai ir britų užsienio reikalų sekretorės Lizos Truss išsakytą raginimą Kyjivui skubiai tiekti tankus ir lėktuvus nedelsdamas sureagavo Kremlius. V. Putinas ėmėsi ir vėl gąsdinti Vakarus. Nors neįvardija, tačiau, tikėtina, kalba apie branduolinio ginklo panaudojimą.

REKLAMA

„Jie turi žinoti, kad mūsų atsakomieji smūgiai bus žaibiški. Tam turime visus įrankius. Tokius, kuriais niekas kitas dabar negali pasigirti. O mes nesigirsime. Jei reikės, panaudosime. Ir aš noriu, kad visi tai žinotų. Šiuo klausimu priėmėme visus sprendimus“, – sako V. Putinas.

Tačiau okupantai gyvenimą jaukia jau ne tik Ukrainoje, bet ir Moldovoje. Vaizdai iš Rusijos remiamų Moldovos separatistų kontroliuojamo Padniestrės regiono: automobilių eilės į Moldovos pusę čia nusidriekė po to, kai separatistų valdžia ėmė skelbti apie jos teritorijoje, netoli sienos su Ukraina, neva ukrainiečių vykdomus teroro išpuolius. O iš tiesų – Rusijos ar pačių separatistų provokacijas. Žmonės čia bijo karo:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žmonės nerimauja, nerimauja dėl visko. Dėl savo šeimų, dėl visų. Ir dėl Moldovos, ir dėl Padniestrės. Turime būti vieningi.“

Jau ėmė plisti ir vieno vadinamojo teroro išpuolio Padniestrėje vaizdo įrašas. Štai trys vyrai paima iš mašinos bagažinės granatsvaidžius, jais apšaudo separatistinio regiono Valstybės saugumo ministeriją Tiraspolyje ir pasišalina. Kyjivas įspėja – jei kris Ukraina, Rusijos svečių sulauks ir Moldova. Ir jei reikės, žada padėti.

„Ten problema kur? Jų silpnybė ta, kad ten sėdi 2000 rusų kariškių. Na, šiek tiek mažiau – 1500. Mus stabdo tik tai, kad nesame tokie agresoriai kaip Kremlius. Mes nevažiuosime, kol Moldova nepakvies. Čia problema. Jei būtume agresoriai arba leistume sau tokią politiką, būtume seniai paėmę ten surinktus „rachitus“ ir iškeitę į Mariupolį, bet ne“, – sako Z. Zelenskio patarėjas Oleksij Arestovyč.

REKLAMA

Tačiau Rusija, žinoma, neigia, kad Padniestrės regiono destabilizavimas – tai vienas jos tikslų.

„Smerkiame bandymus įtraukti Padniestrę į tai, kas vyksta Ukrainoje“, – sako Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zakharova.

Tačiau panašu, kad ir pačioje Rusijoje provokacijų netrūksta. Įtarimą kelti pradeda pastaruoju metu nuolat kylantys gaisrai.

Štai naktį sprogimai griaudėjo Maskvoje, kur visiškai sudegė septyni automobiliai. O ryte užsiliepsnojo statomas medicinos centras. Ir prekybos centras Tiumenės srityje. Ar gaisrai kaip nors susiję su įvykiais Ukrainoje, nežinia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų