Rietavo apylinkėse vilkai pergudravo elektros piemenį – sudraskė avių bandą

Rietavo rajone gyvenantys ūkininkai nebeatsigina nuo vilkų. Per šiuos metus jie papjovė kelias dešimtis telyčių, avių bei ožkų. Naujausias pilkių išpuolis netoli Tverų. Čia vilkai papjovė 11 avių, dar kelias dėl patirtų sužalojimų teko užmigdyti pačiam ūkininkui. Nuo pilkių neapsaugojo net ganyklą juosiantis elektrinis piemuo.

„Tvenkinyje buvo 6, ten dvi, čia trys, vieną iš vis prie fermos radau, ten pas mus parbėgo, greičiausiai atsivijo“, – sako avių augintojas Mikas Jusys.

(5 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Rietavo apylinkėse vilkai pergudravo elektros piemenį – sudraskė avių bandą

Pastarąją ir dar kelias užmigdyti teko pačiam ūkininkui – avys buvo labai sužeistos. Vyras rodo iš kur atėjo vilkai. Nors visa ganykla aptverta elektriniu piemeniu, vilkai jį pergudravo. Kažkokiu būdu nulenkė viena iš stovų, peršoko aptvarą, o tada avis nuvijo taip, kad bėgdamos šios pačios štai taip sutrypė elektrinius aptvarus, pro kuriuos jau galėjo patekti ir kiti vilkų gaujos nariai.

„Na ir paskui vyko, kas jau vyko. Kaip supratau gainiojo po visą aptvarą. Nes ten buvo labai daug pėdų pačių avių ir tinklas paverstas į lauką, tai faktas, kad jos buvo sugrūstos į tą kampą. Va šičia dar vijosi“, – pasakoja M. Jusys.

Ūkininkas pasakoja, kad vilkai šiose apylinkėse šiemet ypač aktyvūs. Nors jis pats nuo pilkių nuketėjo pirmą kartą, kaimynams jie pridarė aibę žalos:

„Ir pavasarį, kas keisčiausia. Kaimynui ir telyčias išpjovė, ir avis pjovė kitam žmogui. Dar vienam ūkininkui link Varnių 4 telyčias papjovė, čia prieš gerą mėnesį, gal šiek tiek daugiau. Prieš mėnesiuką dar vienai moteriškei 4 ožkas papjovė už kilometro.“

REKLAMA

Tad Tverų seniūnija ūkininkų prašymais kompensuoti žalą tiesiog užversta. Avių augintojas Mikas žalą įvertino dviem tūkstančiais eurų. Kompensacijos dydis priklauso nuo papjauto gyvūno svorio, tačiau vidutiniškai jam turėtų būti išmokėta apie 1700 eurų. Tverų seniūnas tikina, neva lėšų užteks visiems nuo vilkų nukentėjusiems. Pinigai atkeliauja ne iš vietos biudžeto, o iš valstybės.

„Jie dėl padarytos vilkų žalos kreipiasi į seniūnija su prašymu, mes prašymą siunčiam į savivaldybę, yra komisija sudaryta tam faktui nustatyti, paskui siunčiamas raštas į aplinko ministeriją ir gauna kompensacijas“, – teigia Tverų seniūnas Antanas Zalepūgas.

Avių augintojas sako, kad labiausiai gaila avių. Vyras tikisi, kad situacija pasikeis, nes Aplinkos ministerija  šiam medžioklės sezonui padidino vilkų sumedžiojimo kvotas. Legaliai šį medžioklės sezoną galima sumedžioti 175 vilkus. Pernai – 120. Anot ūkininko, jis supranta ir pilkius, tačiau šie avis skerdė tikrai ne prispirti bado. Mat pilkiai suėdė tik dvi avis, likusioms tiesiog perkando gerkles.

„Ryte tik atvažiavęs čia į šitą ganyklą, pamačiau už kelių šimtų metrų nuo skerdynių vietos šešios stirnos ganosi dobilienoj ramiausiai“, – kalbėjo M. Jusys.

Gamtininkai taip pat tvirtina, kad avis vilkai išpjovė ne dėl maisto. Jau užauginti ir išmokyti šių metų vilkiukai demonstruoja savo sugebėjimus. Tad tokį susidorojimą su ūkininko avimis, jog suėdė tik porą, o likusioms tiesiog perkando gerkles, gamtininkai vadina ir medžiokliniu azartu.

REKLAMA

„Vilko mąstysena tokia – perkąst. Kai daug yra, o jeigu dar bėga. Žėkit, šuo, kol nebėgi jis nesiveja, o jei pradedi bėgti, bėga ir tuoj pat į koją kabinasi. Ir čia gali būti, kad pagauti ir papjauti. Medžioklinis azartas“, – sako Klaipėdos universiteto gamtininkas Gediminas Gražulevičius.

Lenkijoje, anot gamtininkių, naminius gyvulius pjauna kur kas pavojingesni žvėrys nei vilkai. Kaimyninėje šalvyje siaučia šunų ir vilkų hibridai. Šie gyvūnai kur kas drąsesni už vilkus ir puikiai yra perpratę žmogų, tad žalos padaro nepralyginimai daugiau nei vilkai. Tokių hibridų gamtininkai sako jau aptinkantys ir Lietuvoje.


Rašyti komentarą...
SKAITYTI KOMENTARUS (0)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų