REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirkėjai pastebi, kad šiuo metu parduotuvėse daržovės yra kone kelis kartus brangesnės už mėsą ar žuvį. Todėl vis daugiau gyventojų šią vasarą daržoves planuoja auginti patys  perka sėklas, daigyklas ir žemę. Specialistai įspėja paskubėti ir sėklas pasėti dar kovą. Taip pat jie skaičiuoja, kad pradedančiojo daržininko prekių krepšelį galima įsigyti vos už  510 eurų.

Pirkėjai pastebi, kad šiuo metu parduotuvėse daržovės yra kone kelis kartus brangesnės už mėsą ar žuvį. Todėl vis daugiau gyventojų šią vasarą daržoves planuoja auginti patys  perka sėklas, daigyklas ir žemę. Specialistai įspėja paskubėti ir sėklas pasėti dar kovą. Taip pat jie skaičiuoja, kad pradedančiojo daržininko prekių krepšelį galima įsigyti vos už  510 eurų.

REKLAMA

Anot daržininkų, žalumynus ir svogūnų laiškus galima auginti ir ant palangės, o derliumi džiaugtis  jau po 5 dienų. 

Daržininkai ragina daržo ir sodo prekes dažniausiai pirkti specializuotose parduotuvėse. Tačiau apsilankiau prekybos tinklų parduotuvėse ir suskaičiavau, kiek ten kainuoja pigiausių daržo prekių krepšelis.

Pirmiausia užsukau į prekybos tinklą „Iki“. Čia įsigijau 5 l žemių už 1,59 euro, mažus vazonėlius už 1,19 euro ir didesnius už 3,59 euro, 500 g svogūnų sodinukų už 1,39 euro. Taip pat pirkau agurkų ir pomidorų sėklų. Vienas sėklų pakelis atsiėjo 0,56 euro. O bazilikų ir žirnių sėklos daigams ant palangės atsiėjo 0,55 euro už vieną pakelį. Iš viso šios prekės kainavo 10,16 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Tada užsukau į prekybos tinklo „Norfa“ parduotuvę. Ten taip pat radau didelį daržo prekių pasirinkimą. Kai kurios prekės buvo dar pigesnės.

REKLAMA

Taigi 10 l kompostinės žemės ten kainuoja 1,69 euro, didesni vazonėliai 1,99 euro, mažesni – 0,69 euro, svogūnų sodinukų kilogramas kainuoja 2,25 euro, o sėklų kainos prasideda nuo 0,39 euro. Taigi šių daržo prekių krepšelis man atsieitų 8,18 euro.

Prekybos tinklo „Rimi“ parduotuvėje 5 l žemės komposto kainuoja 1,79 euro, daiginimo vazonėliai 1,69 euro, 300 g. svogūnų sodinukų 2,29 euro, o sėklų kainos prasideda nuo 0,49 euro. Čia prekių krepšelis atsieitų 7,73 euro.

Apsilankiau ir „Maximoje“, kur neradau daiginimui skirtų vazonėlių, tačiau kitų daržo prekių ten buvo. Pavyzdžiui, svogūnų sodinukų kilogramas ten atsieitų 1,89 euro, sėklų kainos prasideda nuo 0,69 euro, o 20 l durpių substrato kainuotų 1,29 euro. Taigi mano prekių krepšelis be vazonėlių šioje parduotuvėje atsieitų 5,94 euro.

REKLAMA
REKLAMA

Prekybos tinkle „Lidl“ irgi neradau daiginimui skirtų vazonėlių. Tačiau galėjau įsigyti kitų prekių. Ten 20 l žemės kainuoja 1,49 euro, svogūnų sodinukų 300 g. 0,99 euro, sėklų kainos prasideda nuo 0,29 euro. Prekių krepšelis atsieitų 4,04 euro.

Taigi pigiausiai daržo prekių, panašu, galima įsigyti „Lidl“ parduotuvėje, tačiau ten prekių pasirinkimas mažesnis. Daugiausiai sodo ir daržo prekių pasirinkimas „Iki“ ir „Norfa“ parduotuvėse.

Pagrindinių prekių sąrašas

Sodo ir daržo prekių parduotuvės Klėtelėkonsultantė Dalia Mačiuitienė ir agronomijos magistro studentė Meda Mačiuitytė vardijo, kokių priemonių reikia pradedančiajam daržininkui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vienas pagrindinių dalykų yra sėklos. Jų asortimentas šiuo metu itin didelis. Tačiau rekomenduojame jas pirkti iš specializuotų parduotuvių. Jos dažniausiai atsirenka gamintojus ir veisles, kurios jau yra išbandytos.

Tačiau jeigu norite eksperimentuoti, galima pirkti sėklas ir iš prekybos tinklų, tik tokiu atveju nereiktų dėti daug vilčių į derlių“, – įspėjo specialistės.

Dar vienas svarbus dalykas daržininkui, anot specialisčių yra vazonėliai, daigyklos ir padėklai, loveliai žalumynams.

Jų kiekis priklauso nuo to, kiek augalų ketinama auginti, ar daigus persodinsite į šiltnamį ar lauką, o gal auginsite tiesiog ant palangės ar terasoje, tada dar papildomai reikės didesnių vazonų.

REKLAMA

Pradžioje gali pakakti poros daigyklų su padėklais ir keleto vazonėlių persodinimui. Mikrožalumynai puikiai auga mažuose loveliuose, kuriuos galima laikyti ant palangės“, – pasakojo D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė.

Jų teigimu, įsigijus vazonėlius reikėtų dairytis ir kokybiško durpių substrato sėjimui ir daigų auginimui, kurį galima rasti prekybos centruose arba specializuotose parduotuvėse.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad jis būtų smulkus, neutralaus pH (apie 7), purus. Sėklos yra mažos ir joms sudygti reikia daug energijos, tad reikėtų rinktis kuo lengvesnį ir smulkesnį substratą, kuris palaikys šilumą ir drėgmę.

Iš pradžių durpių drėkinimui reikės paprasto rankinio purkštuvo, nes laistymas gali priplakti sėklą ir ji nebeišdygs. Stipri srovė kenkia ir jauniems daigeliams“, – patarė daržo specialistės.

REKLAMA

Anot jų, norint ankstyvesnio greitesnio augimo galima daigus laikyti pastatomuose šiltnamiuose lentynose namuose.

Dabar yra net mini šiltnamių, kuriuos galima padėti ant palangės. Tai nėra būtina, ypač pradedantiesiems augintojams, bet ateityje gelbsti, nes juose laikosi šiluma, drėgmė.

Vėliau daigų persodinimui galima naudoti žemių mišinį su kompostine žeme ar biohumusu, nes daigai turi susiformavusį šaknyną ir jiems jau reikia daugiau maisto medžiagų.  Vazonėliuose daigus galima jau laistyti laistytuvu. Rekomenduojame įsigyti mažą (12 litrų) kambaryje daigams laistyti ir didesnį (512 litrų), jei auginsite augalus šiltnamyje, darže, pakeltose lysvėse“, – vardijo D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jų, taip pat reikėtų įsigyti ir mini sodininko kastuvėlį ar kultivatorių.

„Jų reikės norint persodinti daigus darže. Ateityje gali prireikti augalams trąšų, kurios skirstomos į dvi pagrindines grupes: organines (ekologiškos kilmės) ir mineralines (cheminės).

Prie papildomų priemonių galima priskirti atramas augalams, pavyzdžiui, virvės ir segtukai pomidorams, agroplėvelė, kuri apsaugo augalus nuo šalnų lauke“, – pasakojo specialistės.

Prekių krepšelis nuo 5 eurų

D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė skaičiavo, kad daržininko prekių krepšelio kaina priklauso nuo poreikio.

„Kainos nereikia išsigąsti, nes pradėti auginti galima net paprastuose plastikiniuose indeliuose nuo jogurtų, sausainių. Tereikės įsigyti tik sėklų ir durpių substratą, o tai gali kainuoti 510 eurų.

REKLAMA

Bet kuriuo atveju, rekomenduojame pačioje pradžioje negailėti pinigų kokybiškoms sėkloms, žemių substratui ir įrankiams, nes ši veikla turi teikti ne tik garantuotą derlių, bet ir pasitenkinimą“, – dėmesį atkreipė D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė.

Anot jų, kaip ir perkant maistą, renkantis sėklas ir žemę svarbu skaityti etiketes.

Pavyzdžiui, renkantis sėklas reikia atkreipti dėmesį ar tai hibridai, ar veislės, ar augalai savidulkiai ar kryžmadulkiai, kokio ankstyvumo, aukščio. Tai svarbūs klausimai, į kuriuos atsakius galima sėkmingai atsirinkti ir pačiam sėklas. Su žemėmis paprasčiau, nes reikia skaityti sudėti ir stebėti pH.

REKLAMA

Prekybos centruose dažniausiai konsultantų nerasime, bet ten galima pirkti jau išbandytas sėklas ar žemes. Pradedantiesiems rekomenduojame apsilankyti specializuotose sėklų parduotuvėse ir konsultuotis, kad pirmieji auginimo metai būtų kaip įmanoma sėkmingesni“, – patarė specialistės.

Ragina paskubėti sėti augalus

Daržo prekių specialistės pastebėjo, kad prekių sodui ir daržui klientai ieško beveik visus metus.

„Nors vyrauja sezoniškumas, tačiau tam tikrų sėklų klientai ieško jau rudenį. Turime klientų, kurie į parduotuvę Plungėje atvyksta iš Mažeikių, Kauno ar net Vilniaus. Esame mažas šeimos verslas, patys eksperimentuojame su augalais, kad galėtume juos atrinkti pirkėjams“, – sakė D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jos pastebėjo, kad pastaraisiais metais Lietuvoje išpopuliarėjo prekyba internetu.

„Tačiau daugelis susiduria su problema, kad nepakanka informacijos. Savo internetinėje parduotuvėje prie kiekvienos prekės pateikiame patarimus, kurie yra paprasti ir suprantami vartotojui“, – sakė D. Mačiuitienė ir M. Mačiuitytė.

Anot jų, derliaus nebūtina laukti tik vėlyvą pavasarį ar vasarą.

Po žiemos visi išsiilgę žalumos, tad greičiausias būdas ją užsiauginti sėti mikrožalumynus ant palangės. Jau galima sėti pipirnes, gražgarstes, liucernas, žirnius, avinžirnius ir brokolius, o pirmaisiais daigais jau džiaugtis po 5 dienų. Taip pat galima užsiauginti svogūnų laiškų, juos paverkus tiesiog į vandenį“, – patarė specialistės.

REKLAMA

Jos pastebėjo, kad daržų entuziastai sėklų medžioklę pradeda jau lapkritį.

Patyrę daržininkai anksti pradeda sezoną, o pradedantieji dažniausiai pabunda kartu su gamta, t. y. balandžio mėnesį, kai pradeda sprogti augalai. Tačiau balandis jau per vėlyvas metas, tam tikrų augalų sėjai.

Vasarį reikia sėti žemuoges, gumbinius ir lapkotinius salierus, baklažanus, paprikas. Kovo mėnesį pomidorus, porus, salierus, kopūstus, ridikėlius, špinatus, salotas, krapus, petražoles“, – vardijo specialistės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų