REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV pareigūnai praneša, kad Rusija pradeda atitraukti dalį savo karinių pajėgų, kurios buvo dislokuotas prie pat Ukrainos sostinės Kyjivo. Tai rešikia, kad Rusija keičia savo karinę strategiją. 

JAV pareigūnai praneša, kad Rusija pradeda atitraukti dalį savo karinių pajėgų, kurios buvo dislokuotas prie pat Ukrainos sostinės Kyjivo. Tai rešikia, kad Rusija keičia savo karinę strategiją. 

REKLAMA

Tuo metu Ukrainos kariuomenė pranešė pastebėjusios dalies okupantų pajėgų atitraukimą netoli Kyjivo, Černigovo teritorijų.

Socialiniame tinkle taip pat buvo pasidalinta vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip okupantų karinės pajėgos su Rusijos vėliavomis traukiasi iš Kyjivo srities.

Nepaisant to, JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas teigia, kad iš Rusijos pusės nėra matoma rimtų, efektyvių ženklų, kurie galėtų reikšti taikos paskelbimą ir ugnies nutraukimą Ukrainos teritorijoje. 

Tai liudija ir Maskvos pagrindinio derybininko Vladimiro Medinskio teiginys, kad Rusijos karinių pajėgų atitraukimas nereiškia ugnies nutraukimo.  

REKLAMA
REKLAMA

JAV sekretorius tvirtina, kad Maskva privalo baigti agresiją, nustoti naudoti ugnį ir, žinoma, tęsti pradėtas derybas dėl taikos. 

„Viena yra, ką Rusija sako, ir kita – ką daro. Mes susitelkę į pastarąjį dalyką.

<...> Ką Rusija daro – tai tolesnis žiaurus elgesys su Ukraina ir jos žmonėmis, ir tai tęsiasi mums kalbant“, – pridūrė A. Blinkenas.

REKLAMA

Neatsipalaiduoti ragina ir Jungtinės Karalystės premjero Boriso Johnsono atstovas spaudai, kuris tikina, kad nors miestų bombardavimo atvejų šiek tiek sumažėjo, tačiau Rusija privalo užtikrinti visišką karinių pajėgų išvedimą iš Ukrainos teritorijos, taip pat pasiekti bendrą taikos susitarimą su Ukraina.

Ukraina derybose su Rusija teikia virtinę pasiūlymų

Ukraina per derybas su Rusija, antradienį surengtas Turkijoje, pateikė virtinę pasiūlymų, įskaitant galimybę atsisakyti ilgai puoselėtų ambicijų įstoti į NATO.

Naujienų agentūra AFP apžvelgia svarbiausius pasiūlymus Ukrainos ir Rusijos derybose dėl mėnesį trunkančio konflikto sureguliavimo.

Saugumo garantijos

Ukraina nori, kad Vakarų šalys suteiktų teisiškai įpareigojamas saugumo garantijas, prilygstančias NATO kolektyvinio saugumo garantijai ar pranokstančias ją.

„Norime tarptautinio saugumo garantijų mechanizmo, pagal kurį garantuojančios šalys veiktų panašiai kaip NATO [sutarties] 5-asis straipsnis – ir netgi dar griežčiau“, – po diskusijų su Rusijos delegacija žurnalistams sakė ukrainiečių derybininkas Davydas Arachamija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NATO sutarties 5-asis straipsnis įpareigoja visas bloko šalis šalių narių ateiti į pagalbą užpultai narei.

Pasak D. Arachamijos, Ukraina nori, kad šalimis garantėmis būtų Jungtinės Valstijos, Kinija, Prancūzija ir Didžioji Britanija, priklausančios Jungtinių Tautų Saugumo Tarybai, taip pat Turkija, Vokietija, Lenkija bei Izraelis.

Neutralumas

Turėdama tokias saugumo garantijas Ukraina galėtų tapti neutrali ir tai iš esmės reikštų, kad ji atsisako savo ambicijų įstoti į NATO.

„Ukraina sutiktų su neutraliu statusu, jei saugumo garantijos veiktų“, – sakė D. Arachamija.

Ukraina neprisijungs „prie jokio karinio politinio aljanso“, sakė kitas ukrainiečių derybininkas Oleksandras Čalas.

REKLAMA

Maskva NATO plėtros priimant Ukrainą grėsmę vadino viena iš savo invazijos priežasčių.

Jokių užsienio karinių bazių

Turėdama užsienio saugumo garantijas Ukraina nepriimtų savo teritorijoje „jokių užsienio karinių bazių“, sakė O. Čalas.

Vis dėlto Ukrainoje galėtų būti rengiamos karinės pratybos su šalimis garantėmis, pridūrė jis.

Narystė ES

Kyjivas reikalavo, kad tarptautiniu susitarimu dėl Ukrainos saugumo nebūtų blokuojama galima šalies narystė Europos Sąjungoje.

Be to, Ukraina nori, kad saugumo garantės pažadėtų padėti jai vykdyti stojimo į ES procesą.

Teritorinis vientisumas

Ukraina siūlo atidėti Rusijos aneksuoto Krymo ir separatistinių Donbaso teritorijų klausimą.

Kad saugumo garantijos galėtų greit įsigalioti, susitarimas šių teritorijų „laikinai neapimtų“, sakė D. Arachamija.

Krymo, į kurį Rusija įsiveržė 2014 metais, statusą Kyjivas siūlo spręsti 15 metų derybomis, sakė derybininkas Mychailo Podoliakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų