REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rusijos okupantai penktadienį apšaudė Kupjansko rajono Kovšarovkos kaimą. Atakos metu žuvo du žmonės, keturi buvo sužeisti, tarp jų trejų metų amžiaus berniukas.

Rusijos okupantai penktadienį apšaudė Kupjansko rajono Kovšarovkos kaimą. Atakos metu žuvo du žmonės, keturi buvo sužeisti, tarp jų trejų metų amžiaus berniukas.

REKLAMA

Svarbiausi karo įvykiai Ukrainoje:

23:39 | Ukrainos kariai pradeda mokymus su moderniais JAV „Abrams“ tankais

JAV pradėjo Ukrainos pajėgų mokymus su moderniais „Abrams“ tankais, tačiau perspėjo, kad šie ginklai nebus paruošti Kyjivo kontrpuolimui, rašo „Sky news“.

Savaitgalį Vokietijoje maždaug 200 Ukrainos karių pradėjo 12 savaičių trukmės modernių tankų mokymo kursus.

Kariai mokosi manevruoti transporto priemonėmis, taip pat šaudyti ir vykdyti ginkluotės operacijas.

Dar 200 karių mokosi, kaip pilti degalus ir prižiūrėti tankus.

Kalbėdamas Prancūzijoje JAV kariuomenės generolas Mark Milley kiek anksčiau sakė, kad „tankai yra labai svarbūs tiek gynybai, tiek puolimui“

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, „atnaujinti modernūs tankai“ ir šie mokymai „bus esminiai Ukrainos sėkmei“.

31 „Abrams“ tankas Ukrainą turėtų pasiekti rudenį.

23:19 | Zaporižios srityje sprogo automobilis su okupantais

Laikinai okupuotoje Michailovkoje, Zaporižios srityje, sprogo automobilis su okupantais, rašo „Ukrinform“.

REKLAMA

Anot Melitopolio mero Ivano Fiodorovo, okupantai automobiliu vyko į kavinę.

„Kolaborantai ir okupantai Michailivkoje tikrai nesitiki ramaus penktadienio vakaro. Jie ketino pailsėti vietinėje kavinėje, vos ten nenuvyko – visai netoli jų kelionės tikslo į orą pakilo automobilis su keturiais Kremliaus šalininkais“, – cituojamas jis.

Preliminariais duomenimis, vienas iš automobilyje buvusių asmenų buvo vietos verslininkas Dydovodiukas, kavinės „Hetman“ savininkas, kuris maitino okupantus.

REKLAMA
REKLAMA

Informacijos apie žuvusiuosius ar sužeistuosius kol kas nėra, rašo minėtas leidinys.

22:58 | Oro pavojus Kyjive

Ukrainos sostinėje Kyjive ir aplinkiniuose regionuose buvo paskelbtas oro pavojus, rašo „Sky news“.

22:33 | Prigožinas apkaltino rusus bandant susprogdinti jo pajėgas

Privačios Rusijos karinės organizacijos „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas apkaltino Maskvą remiančias pajėgas bandymu susprogdinti jo karius, rašo „Sky news“.

J. Prigožinas penktadienį pareiškė, kad jo kariai rado tuziną vietų, kuriose Rusijos gynybos ministerijos pareigūnai buvo padėję sprogmenų, įskaitant prieštankines minas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešama, kad pareigūnai sakė, jog įsakymus įrengti šiuos įtaisus davė jų viršininkai.

Anot J. Prigožino, šis žingsnis „nebuvo būtinas priešui atgrasyti“, nes minėta teritorija buvo „užnugaryje“.

„Todėl galime daryti prielaidą, kad šie užtaisai buvo skirti pasitikti besiartinančius „Wagner“ dalinius“, – sako jis.

Joks užtaisas nesprogo ir niekas nenukentėjo, sakė J. Prigožinas.

Rusijos gynybos ministerija samdinių vado pastabų nekomentavo.

21:59 | Blinkenas pašiepė Rusijos kariuomenę

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas pašiepė Rusijos kariuomenę ir pavadino ją „antra pagal pajėgumą Ukrainoje“, rašo „Sky news“.

REKLAMA

Kremlius nuolat kartoja, kad Rusijos kariuomenė neva yra antra stipriausia pasaulyje.

Anot A. Blinkeno, šiuo teiginiu daugelis tikėjo.

„Šiandien daugelis mano, kad Rusijos kariuomenė yra antra pagal stiprumą Ukrainoje – jos įranga, technologijos, vadovybė, kariai, strategija, taktika ir moralė“, – cituojamas A. Blinkenas.

Anot jo, Maskvos kariuomenė yra „nesėkmės pavyzdys“, nes vien per pastaruosius šešis mėnesius neteko 100 tūkst. žmonių.

21:30 | Lukašenka: Ukrainos klausimą reikėjo išspręsti 2014–2015 m., tai vienintelė mūsų klaida

REKLAMA

Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka pareiškė, kad „Ukrainos klausimą“ Rusija ir Baltarusija turėjo „išspręsti“ 2014–2015 m.

Apie tai Baltarusijos diktatorius kalbėjo Nepriklausomų valstybių sąjungos (NVS) narių saugumo tarnybų ir specialiųjų tarnybų vadovų tarybos posėdyje, rašo „Ukrainska Pravda“.

NVS yra valstybių sąjunga, sudaryta iš buvusių Tarybų Sąjungos respublikų.

A. Lukašenka taip pat dar kartą pakartojo Kremliaus gaidelę ir pareiškė, kad „visiškai sutinka su Rusijos režimo lyderiu Vladimiru Putinu, jog „ne mes pradėjome“ karą Ukrainoje ir kad jis „prasidėjo gerokai anksčiau nei 2014 m.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo įsitikinimu, jei karas nebūtų prasidėjęs 2022-aisiais, būtų prasidėjęs vėliau, tačiau Rusijai ir Baltarusijai blogesnėmis sąlygomis.

„Viskas prie to artėjo. Vienintelė klaida, kurią tikriausiai padarėme, buvo ta, kad neišsprendėme šio klausimo 2014–2015 m., kai Ukraina neturėjo kariuomenės, nebuvo pasirengusi... Visi norėjo kaip nors taikiai jį išspręsti. O tuo metu jie kūrė kovai pasirengusią kariuomenę“, – kalbėjo A. Lukašenka.

A. Lukašenka yra ištikimas V. Putino bendražygis, atvirai palaikantis Kremliaus agresiją Ukrainoje. Baltarusijos teritorija buvo ne kartą naudota Ukrainai atakuoti ar rusų kariams į šalį įvesti.

REKLAMA

20:45 | Rusai smogė Kupjansko rajonui: yra žuvusių, tarp sužeistų – 3-ejų berniukas

Rusijos okupantai penktadienį apšaudė Kupjansko rajono Kovšarovkos kaimą, praneša „Ukrainska Pravda“. Atakos metu žuvo du žmonės, keturi buvo sužeisti, tarp jų trejų metų amžiaus berniukas.

„Priešas vėl smogė dviem valdomomis aviacinėmis bombomis Kupjansko rajono Kovšarovkos kaimui“, – cituojamas Charkivo srities administracijos vadovas Olegas Sinegubovas.

Anot jo, smūgio metu buvo apgadintas gyvenamasis namas.

Žuvo du žmonės: pagyvenęs vyras ir moteris. Buvo sužeistos trys moterys ir trejų metų amžiaus berniukas.

REKLAMA

Šiuo metu įvykio vietoje dirba gelbėtojai.

19:39 | Rusų nuostoliai auga: Ukraina skelbia apie smūgius vadavietei, svarbiems įrenginiams

Ukrainos gynėjai per praėjusią naktį surengė aštuonis oro smūgius į Rusijos okupantų pozicijas, pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas, rašo UNIAN.

„Gynybos pajėgų aviacija per parą sudavė 8 smūgius į personalo koncentracijos rajonus, taip pat du smūgius į priešo priešlėktuvinių raketų sistemas. Per dieną mūsų gynėjai sunaikino 15 sparnuotųjų raketų ir 17 priešo smogiamųjų bepiločių orlaivių „Shahed“, – cituojamas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo pranešimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat pažymima, kad Ukrainos raketinių pajėgų ir artilerijos daliniai per pastarąją parą smogė vadavietei, dviem šaudmenų sandėliams, dviem elektronikos stotims, radiolokacinei stočiai ir priešo daugkartinių raketų paleidimo įrenginiui.

Ukrainos skaičiavimu, nuo karo pradžios Rusija neteko 208 910 karių.

18:43 | Kyjivą siaubia stipri audra, garsus sunku atskirti nuo rusų atakų

Penktadienio vakarą Kyjivą siaubia stipri audra, skelbia „Sky news“. Anot vietoje esančio „Wall Street Journal“ žurnalisto Matthew Luxmoore, garsus sunku atskirti nuo sprogimų.

REKLAMA

Ukrainos sostinės Kyjivo gyventojus pastarosiomis dienomis beveik kasnakt drebino Rusijos atakos.

18:07 | Charkivo srityje sprogo automobilis: žuvo moteris, trys vaikai sužeisti

Ukrainos rytuose esančioje Charkivo srityje sprogo automobilis, kuriuo važiavo šeima, rašo „Ukrinform“. Sprogimo metu žuvo moteris, trys vaikai sužeisti.

„Šiandien apie 12.00 val. netoli Morozovos Dolynos ir Lemištynos kaimų, Bohoduchovo rajone, ant nežinomo sprogstamojo užtaiso sprogo automobilis, kuriuo važiavo šeima su trimis vaikais.

REKLAMA

Vietoje žuvo 37 metų moteris. Dvi 12 ir 15 metų mergaitės ir 12 metų berniukas buvo sunkiai sužeisti“, – cituojamas Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olehas Sinegubovas.

Anot jo, medikai šiuo metu kovoja dėl vaikų gyvybių.

Teigiama, kad automobilyje sprogo nežinomas įrenginys.

Publikacijoje ukrainiečiams primenama, kad Charkivo ir pasienio teritorijos yra užminuotos rusų.

17:40 | NATO investicija į Ukrainos pergalę nebus sėkminga be kvietimo jungtis – Stefančukas

 NATO valstybių investicija į Ukrainos pergalę kare su Rusija nebus visiškai sėkmingai be dar vieno svarbaus sprendimo – pakvietimo tapti Aljanso nare, penktadienį Vilniuje sakė Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, vienintelis teisingas sprendimas yra per NATO viršūnių susitikimą Vilniuje pakviesti Ukrainą tapti Aljanso nare.

„Jūs ir jūsų šalys jau daug investavote į agresoriaus nugalėjimą, tačiau ar ši investicija bus sėkminga siekiant mūsų užsibrėžtų tikslų be galutinio indėlio, ar ji užtikrins taiką Europoje ir visoje euroatlantinėje erdvėje be dar vieno svarbaus sprendimo?“ – per NATO valstybių parlamentų vadovų susitikimą Lietuvos Seime kalbėjo Ukrainos parlamento vadovas.

„Esu įsitikinęs, kad artėjantis Vilniaus NATO susitikimas turėtų suteikti Aljansui naują strateginę ateities viziją, naują saugumo architektūros ir saugumo garantijų viziją. Ukrainai vienintelė saugumo garantija gali būti tik narystė NATO“, – pabrėžė jis.

Pasak R. Stefančuko, naujos saugumo architektūros sprendimas nebegali būti atidėtas. Jis priminė, kad 82 proc. ukrainiečių pritaria šalies narystei Aljanse.

„Vilniaus viršūnių susitikime Ukraina turi sulaukti kur kas daugiau nei deklaracijų apie atvirų durų politiką. Vilniaus aukščiausio lygio susitikimas turėtų tapti svarbiu etapu Ukrainos pasirengime prisidėti prie Aljanso“, – tvirtino jis.

Aukščiausiosios Rados pirmininkas ragino pasimokyti iš anksčiau padarytų klaidų, kai per 2008 metų NATO viršūnių susitikimą Bukarešte Ukrainai nesuteiktas narystės Aljanse planas, o 2013 metais per Europos Sąjungos (ES) aukščiausio lygio susitikimą Vilniuje tuometinis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius atsisakė pasirašyti asociacijos sutartį su ES.

REKLAMA

„Pasekmės buvo baisios: tai kruvinas maidanas Kyjive, Krymo aneksija, Rusijos įvykdyta Donbaso okupacija ir visiška Rusijos invazija 2022 metų pavasarį“, – tvirtino Aukščiausiosios Rados pirmininkas.

„Rusija buvo tiesioginė naudos gavėja dėl šio politinės valios ir drąsos trūkumo“, – sakė jis.

R. Stefančukas tvirtino, kad Vakarų valstybių suteikta karinė pagalba leido nuo okupantų atkovoti šiaurės Ukrainą, neleido užimti Kyjivo. Anot jo, netrukus pasaulis taps liudininku, kaip ukrainiečiai naudoja gautus tankus „Challanger“ ir „Leopard“.

„Būtent šiuo metu vyksta pasirengimas kurti skraidančiąją koaliciją, prie kurios prisideda vis daugiau šalių. Tikiu, kad priėmus sprendimą pradėti pilotų mokymą dirbti su ketvirtosios kartos koviniais lėktuvais, sulauksime svarbių sprendimų dėl F-16 ir kitų tipų lėktuvų perdavimo Ukrainai. O kai F-16 pasirodys mūsų danguje, tai bus lūžis visam Europos ir pasaulio saugumui“, – sakė Ukrainos politikas.

Pernai rugsėjį Rusijai oficialiai aneksavus keturis okupuotus Ukrainos regionus, Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė prašymą priimti šalį į NATO taikant spartesnę procedūrą. Aiškesnių žinių dėl narystės Aljanse perspektyvų ukrainiečiai tikisi išgirsti per liepos 11–12 dienomis Vilniuje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą.

REKLAMA

17:26 | Paliaubos dabar leistų Putino armijai „pailsėti, apsiginkluoti ir vėl pulti“, sako Blinkenas

Paliaubos dabar leistų Rusijos kariuomenei „pailsėti, apsiginkluoti ir vėl pulti“, sako JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas, rašo „Sky news“.

Anot jo, derybos gali būti tik „teisingo ir ilgalaikio“ taikos susitarimo, kuris apima Rusijos pajėgų išvedimą iš Ukrainos, dalis.

„Paliaubos, kuriomis paprasčiausiai įšaldomos dabartinės linijos ir sudaromos sąlygos V. Putinui įtvirtinti užgrobtos teritorijos kontrolę, pailsėti, apsiginkluoti ir vėl pulti, nėra teisinga ir ilgalaikė taika“, – cituojamas jis.

A. Blinkeno įsitikinimu, paliaubos dabar pasiųstų nerimą keliančią žinią visiems pasaulio agresoriams.

16:59 | Zelenskis prakalbo apie kontrpuolimo pradžią: svarbiausia, kad ją pajustų rusai

Svarbiausia, kalbant apie ukrainiečių planuojamą kontrpuolimą, kad jį pajaustų Rusija, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Apie tai jis kalbėjo spaudos konferencijos su Estijos prezidentu metu, rašo „Kanal 24“.

Prezidentas komentuodamas kontrpuolimo pradžią pažymėjo, kad karas nėra filmas.

„Man sunku pasakyti, kaip jūs pamatysite kontrpuolimą. Svarbiausia, kad Rusija jį pamatytų, ir ne tik pamatytų, bet ir pajustų. Ypač kalbame apie kariuomenę, kuri okupavo mūsų teritoriją. Mūsų teritorijų deokupacija yra kontrpuolimo rezultatas“, – cituojamas V. Zelenskis.

REKLAMA

Anot jo, ukrainiečiai supras, kai kontrpuolimas vyks, nes jo metu Ukrainos gynėjai pradės rusų laikinai užgrobtų teritorijų išlaisvinimą.

16:30 | Britų ministro prognozė: realu, kad Ukraina Krymą atgaus dar šiemet

Yra reali galimybė, kad Ukraina dar šiemet atgaus Krymą, sako britų gynybos sekretorius Benas Wallace‘as, praneša „Washington Post“.

Anot jo, po devynerių metų Rusijos okupacijos pusiasalis gali grįžti Ukrainai, kai Maskvos pajėgoms baigsis įranga.

„Tai, ką matėme mūšio lauke, yra tai, kad jei smogsi Rusijos pajėgoms į netinkamą vietą, jos iš tikrųjų žlugs“, – „Sky news“ cituoja B. Wallace‘ą.

Rusija Krymą aneksavo dar 2014-aisiais.

16:09 | Zelenskis: suprantame, kad netapsime NATO nariais, kol vyksta karas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis penktadienį patikino suprantantis, kad Ukraina neprisijungs prie NATO tol, kol vyksta karas su Rusija, rašo „The Guardian“.

„Mes esame adekvatūs žmonės ir suprantame, kad neįtrauksime nė vienos NATO šalies į karą.

Ir todėl suprantame, kad nebūsime NATO nariais, kol vyksta šis karas. Ne todėl, kad nenorime, nes tai neįmanoma“, – per spaudos konferenciją su Estijos prezidentu Kyjive kalbėjo V. Zelenskis.

15:36 | Rusija praneša naktį smogusi Ukrainos oro gynybos sistemoms

Rusija penktadienį pareiškė, kad jos pajėgos smogė Ukrainos oro gynybos sistemoms, saugančioms svarbiausią karinę infrastruktūrą provakarietiškoje šalyje.

REKLAMA

„Naktį Rusijos oro ir kosmoso pajėgos, naudodamos tolimojo nuotolio tiksliai valdomus iš oro paleidžiamus ginklus, sudavė kelis smūgius priešo oro gynybos sistemoms, dengiančioms pagrindinius svarbius karinės infrastruktūros objektus Ukrainoje, – teigė Rusijos gynybos ministerija. – Buvo pataikyta į visus numatytus taikinius.“

14:52 | Ukraina įspėja apie Krymo laukiantį pavojų

Ukrainos Chersono srities administracijos vadas Oleksandras Prokudinas savo „Telegram“ paskyroje įspėjo apie okupacinių Rusijos pajėgų rengiamą provokaciją.

„Rusai rengia dar vieną provokaciją laikinai okupuotame Kryme Armiansko chemijos gamykloje. Jie atgabeno sprogmenis į Krymo „Titano“ gamyklos teritoriją ir ją užminavo.

Dėl galimo sprogimo į atmosferą patektų tūkstančiai tonų nuodingų medžiagų ir kiltų mirtinas pavojus žmonėms ir aplinkai“, – įspėjo O. Prokudinas.

O. Prokudino teigimu, provokacijos atveju nukentės Krymo ir dar mažiausiai septynių Ukrainos sričių gyventojai, taip pat Turkija ir pati Rusija.

14:10 | Rusija kuria dvi naujas armijas ir Maskvos bei Leningrado karines apygardas

Rusijos gynybos ministerija penktadienį paskelbė, kad šiemet Rusijos ginkluotąsias pajėgas papildys dvi naujos armijos, naujos karinės apygardos bei įvairios divizijos. 

REKLAMA

Apie tai Rusijos gynybos ministerijos žurnalui „Rusijos kariniai komisariatai“ pasakojo generalinio štabo viršininko pavaduotojas generolas pulkininkas Jevgenijus Burdinskis.

13:49 | Lenkijos prezidentas A. Duda atšaukė įstatymą dėl Rusijos įtakos

Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda penktadienį atšaukė įstatymą, kuriuo būtų sukurta nauja institucija, tirianti ir teisianti už Rusijos įtaką Lenkijoje atsakingus asmenis, po to, kai kritikai, įskaitant Europos Sąjungą ir Jungtines Valstijas, išreiškė susirūpinimą.

Praėjus kelioms dienoms po įstatymo pasirašymo, A. Duda pareiškė, kad pasiūlys pataisą, kuri neleistų komitetui taikyti griežtų nuobaudų asmenims, kuriuos jis tiria, ir teigė, kad „tai pašalins daug ginčų, susijusių su šiuo įstatymu“.

13:16 | Rusų okupuotame uoste – 6 sprogimai: į dangų pakilo dūmų stulpas

Rusijos okupuotame Berdiansko uoste, kuriame dažnai laikomi ir rusų karo laivai, ir kuriame jau ne sykį anksčiau ukrainiečiai juos pamušdavo, vėl nugriaudėjo sprogimai.

12:52 | Rusijos Belgorodo srityje per apšaudymą žuvo 2 žmonės – gubernatorius

Prie Ukrainos sienos esančioje Rusijos Belgorodo srityje penktadienį per apšaudymą žuvo du civiliai, pranešė regiono gubernatorius.

„Šarpnelis pataikė į pravažiuojančias mašinas. Vienoje jų važiavusios moterys dėl patirtų sužeidimų iškart mirė“, – sakė Viačeslavas Gladkovas.

REKLAMA

Gubernatorius pridūrė, kad Ukrainos pajėgos apšaudė kelią Maslova Pristanės kaime Šebekino rajone.

12:19 | A. Blinkenas: karas Ukrainoje – strateginė nesėkmė Rusijai

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas penktadienį invaziją į Ukrainą pavadino strategine nesėkme Rusijai ir atkreipė dėmesį į Vakarų vienybę bei Maskvos praradimus.

„[Vladimiro] Putino agresijos karas prieš Ukrainą yra strateginė nesėkmė, smarkiai mažinanti Rusijos karinę, ekonominę ir diplomatinę galią, jos įtaką daugeliui metų“, – pabrėžė A. Blinkenas, sakydamas kalbą Helsinkyje.

11:58 | DB: Kremliui iškilo dilema

Birželio 1-ąją Ukrainą palaikančios ir prieš Rusijos diktatą pasisakančios rusų partizanų pajėgos antrą kartą per 10 dienų smogė Rusijos teritorijai, Belgorodo sričiai. Vietos valdžia ėmėsi civilių gyventojų evakuacijos.

„Rusijos karinėms ir vidaus pajėgoms tikriausiai pavyko greičiau suvaldyti šį reidą nei ankstesnį.

Tačiau, kaip teigiama pačios Rusijos gynybos ministerijos pranešime spaudai, ji savo teritorijoje dislokavo didžiules karines pajėgas, įskaitant atakos sraigtasparnius ir sunkųjį termobarinį raketų paleidimo įrenginį TOS-1A.

Rusijos vadai dabar susiduria su sunkia dilema – ar sustiprinti gynybą Rusijos pasienio regionuose, ar sustiprinti savo pajėgas okupuotoje Ukrainoje“, – naujausioje savo apžvalgoje rašo Didžiosios Britanijos gynybos ministerija.

REKLAMA

11:16 | Kadyrovcai surėmė ietis su Prigožinu: pakvietė pasikalbėti vyriškai

Rusijos samdinių iš „Wagner“ grupuotės vado Jevgenijaus Prigožino kritikos strėlės Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo „Achmat“ kariams sulaukė pastarųjų atstovų piktų žinučių ir siūlymų „susitikti, pasikalbėti vyriškai“.

10:28 | Rusai Kursko srityje numušė ukrainiečių dronų – gubernatorius

Rusijos oro gynyba praėjusią naktį netoli Kursko numušė kelis ukrainiečių dronus, socialiniuose tinkluose pranešė prie Ukrainos sienos esančios Kursko srities gubernatorius Romanas Starovoitas.

„Šią naktį oro gynybos sistemos netoli Kursko numušė kelis ukrainiečių dronus“, – rašė R. Starovoitas.

Detalių jis nepateikė, tik pabrėžė, kad Kursko miestas patikimai saugomas.

09:55 | Rusija naktį vėl apšaudė Ukrainos sostinę, sužeisti du žmonės

Rusija praėjusią naktį smogė Kyjivui sparnuotosiomis raketomis ir dronais kamikadzėmis, ryte paskelbtoje suvestinėje nurodo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

„Preliminariais duomenimis, šią naktį priešas smūgiams panaudojo 15 sparnuotųjų raketų... ir 18 iranietiškų kovinių dronų „Shahed“. Visus šiuos oro taikinius mūsų gynėjai sunaikino. Informacija tikslinama“, – sakoma pranešime.

Kyjivo administracija taip pat pranešė, kad, preliminariais duomenimis, oro gynyba numušė daugiau kaip 30 įvairaus tipo oro taikinių.

Nurodoma, kad per raketų ir dronų ataką prieš Kyjivo sritį nukentėjo 11 metų vaikas ir 68 metų vyras.

Generalinė prokuratūra pranešė, kad apgadinta privačių namų, ūkinių pastatų ir civilių automobilių.

09:07 | ISW: Kremlius sunerimo dėl smūgių Rusijai

JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai naujausioje savo ataskaitoje skelbia, kad ketvirtadienį „Rusijos savanorių korpuso“ ir „Rusijos laisvės legiono“ daliniai Belgorodo srityje atliko dar vieną operaciją.

Belgorodo srities gubernatorius Viačeslavas Gladkovas pareiškė, kad per bandymą prasiveržti „Belgorodo srities teritorijoje priešo nebuvo“, nors geografinės vietos vaizdo įrašai rodo, kad šių dalinių kariai veikė Rusijos teritorijoje.

ISW analitikai pastebi, kad Rusijos pareigūnų ir karinių tinklaraštininkų reakcija į operaciją Belgorodo srityje rodo, kad Rusijos informacinėje erdvėje išaugo nerimas dėl karo Ukrainoje.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nuolat gauna informaciją apie situaciją Belgorodo srityje ir apdovanojo Šebekino (atakuoto miesto Belgorodo srityje – red.) apygardos vadovą Vladimirą Ždanovą „Ordinu už drąsą“ už atsaką į padėtį pasienyje.

Ekspertai atkreipia dėmesį, kad ketvirtadienį V. Gladkovas susitarė su kelių Rusijos regionų valdžia, kad jie evakuacijos metu priims 1 200 Belgorodo gyventojų. Jis taip pat paskelbė apie 200 vaikų evakuaciją į Penzos regioną, o dar 600 vaikų planuoja evakuoti į Kalugos ir Jaroslavlio regionus.

Analitikai sako, kad derybos dėl evakuacijos, V. Putino dėmesys ir tariamų Rusijos gynybos ministerijos operacijų apibūdinimas kaip bandymai „įsiveržti“ į Rusijos teritoriją rodo, kad Kremlius bando pasitelkti šias ribotas operacijas, kad paremtų dabartines naujienas, kuriomis siekiama pavaizduoti karą Ukrainoje kaip „egzistencinį“ ir sutelkti vidaus paramą ilgam karui.

08:28 | JT nerimauja dėl Ukrainos grūdų eksporto sulėtėjimo

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus biuras ketvirtadienį išreiškė susirūpinimą dėl sulėtėjusio Ukrainos grūdų eksporto per Juodąją jūrą.

Svarbus susitarimas, pagal kurį, nepaisant Maskvos invazijos į Ukrainą, ukrainietiški grūdai gali patekti į pasaulinę rinką ir kurį 2022-ųjų liepą pasirašė Rusija, Ukraina, Turkija ir Jungtinės Tautos, gegužę vėl buvo pratęstas, tačiau tik dviem mėnesiams – iki liepos 17 dienos.

Maskva reikalauja garantijų dėl kito susitarimo, susijusio su jos pačios eksportu, ypač trąšų komponentų.

„Esame susirūpinę dėl nuolatinio Juodosios jūros iniciatyvos įgyvendinimo lėtėjimo, ypač balandžio ir gegužės mėnesiais“, – sakė JT generalinio sekretoriaus Antonio Guterreso atstovas spaudai Stephane'as Dujarricas.

„Gegužę iš Ukrainos uostų išplaukė 33 laivai, perpus mažiau nei balandį. Tik trys iš jų išplaukė iš Pietinio uosto Južnės mieste, vieno iš trijų Ukrainos uostų, kuriems taikoma iniciatyva“, – sakė jis.

Eksporto sulėtėjimą S. Dujarricas susiejo su Rusijos reikalavimais, kad, nepaisant griežtų Maskvai dėl karo įvestų sankcijų, būtų atlaisvintas jos trąšų komponentų eksportas.

07:49 | Rusai atakavo Kyjivą

Pirminiais duomenimis, penktadienio naktį Rusijos karinės pajėgos atakavo Kyjivą su 15 sparnuotųjų raketų ir 18 dronų-kamikadzių.

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas skelbia, kad oro gynyba sunaikino visus oro taikinius.

Kiek anksčiau Kyjivo srities karinės administracijos vadovas Serhijus Popko sakė, kad penktadienio naktį oro erdvėje virš Kyjivo ir aplink sostinę oro gynyba aptiko ir sunaikino daugiau nei 30 įvairių tipų oro taikinių.

07:00 | Šveicarijos parlamento nariai nepritarė ginklų perdavimui Ukrainai 

Šveicarijos žemieji parlamento rūmai ketvirtadienį nubalsavo prieš pasiūlymą, kuriuo būtų leista reeksportuoti Šveicarijoje pagamintus ginklus į Ukrainą.

Balsavimas įvyko tuo metu, kai Alpių šalies prezidentas Alainas Bersetas Europos politinės bendrijos viršūnių susitikime Moldovoje karinės paskirties priemonių eksporto klausimą aptarė su Ukrainos vadovu Volodymyru Zelenskiu.

Nacionalinė taryba Berne 98 balsais prieš 75 nepritarė komiteto pateiktai parlamentinei iniciatyvai.

Jeanas-Lucas Addoras iš populistinės dešiniojo sparno Šveicarijos liaudies partijos (SVP) taryboje pareiškė, kad „pritarti šiai iniciatyvai reiškia įsipareigoti vienam iš pagrindinių veikėjų, o tai taip pat yra pačiame jos pavadinime („Lex Ukraina“). Todėl būtų pažeidžiamas neutralumas“.

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai

► Rusija anksti ketvirtadienį surengė oro ataką prieš Kyjivą, per kurią žuvo mažiausiai trys žmonės, įskaitant vaiką.

► NATO ketvirtadienį padidino spaudimą Turkijai dėl Švedijos narystės Aljanse, karinei organizacijai siekiant išspręsti šį klausimą iki JAV prezidento Joe Bideno ir jo kolegų susitikimo liepą. 

► Rusijos pietvakariniame Belgorodo mieste, esančiame netoli Ukrainos sienos, ketvirtadienį sudužus dronui buvo sužeisti du žmonės, pranešė regiono pareigūnai.

► Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį pirmasis iš 47 Europos politinės bendrijos (EPB) viršūnių susitikime Moldovoje laukiamų lyderių atvyko į šią šalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų