Šiaurės Korėjos režimo pėdsakas Charkive. Rusija antrąją Naujųjų metų dieną į Ukrainą paleido ne tik savo raketas bei iranietiškus dronus, bet ir pirmą kartą smogė Ukrainai 900 kilometrų nuskrieti galinčiomis raketomis iš Šiaurės Korėjos.
„Dabar galiu pasakyti tik tiek, kad bet kokie atpažinimo ženklai nuo šių raketų pašalinti, tačiau šalis, kurioje jos pagamintos, tikrai ne Rusija. Tad mes dedame visas pastangas, kad nustatytume jų kilmės šalį“, – sako Dmytro Čubenko, Charkivo prokuratūros atstovas.
Ukrainiečiai atskleidžia, kad ir technologija išduoda, jog raketas gamino ne okupantai.
„Pati raketa nėra itin moderni, ypač jos radioelektroninis mechanizmas bei kitos technologijos. Greičiausiai šias raketas Rusijai perdavė Šiaurės Korėja arba ji buvo pagaminta naudojant Rusijos trečiosioms šalims, taip pat ir Šiaurės Korėjai, pateiktus brėžinius ir technologijas“, – nurodo D. Čubenko.
Ekspertas abejonių nekyla
Kol Ukrainos pareigūnai renka įrodymus, kad Šiaurės Korėja perdavė Rusijai raketų civiliams žudyti, ginklų ekspertams abejonių dėl to nekyla.
„Nuolaužos, kurias matome, labai panašios į Šiaurės Korėjos raketų KN 23, kurių vaizdus matėme Šiaurės Korėjos gamyklose. Jos tikrai nėra nuolaužos mums žinomų Rusijos raketų.“
Amerikiečių žvalgyba sako, kad sandoris tarp Maskvos ir Pchenjano įvyko neseniai, tačiau kiek Kim Jong Unas raketų Rusijai galėjo perduoti, nežinia. Visgi Vašingtonas tai vadina reikšminga ir nerimą keliančia karo eskalacija.
„Manau, jei šių raketų pristatytas didelis kiekis, tad tie masiniai smūgiai, kuriuos matėme Ukrainoje, kartosis. Tai reiškia, kad rusai galės daug ilgiau spausti Ukrainą ir tai gali būti labai reikšminga“, – teigia Joost Oliemans, ginkluotės ekspertas.
Niūrios naujienos Ukrainai
Vašingtonas pateikia Ukrainai ir dar daugiau niūrių naujienų – esą Rusija ir su Iranu derasi dėl trumpojo nuotolio balistinių raketų pirkimo. Tad V. Zelenskis, pabrėždamas, kad karinė parama Ukrainai gyvybiškai svarbi, ragina sąjungininkus greičiau suktis.
„Svarbiausias mūsų valstybės tikslas išlieka tas pats–- užtikrinti viską, kas reikalinga Ukrainos gynybai ir mūsų aktyvioms operacijoms. Šaudmenys, dronai, technika, personalas. Ištverti šiuos metus reiškia ištverti visą šį karą. Tai esminis ir lemiamas metas“, – kalba Ukrainos prezidentas.
Deja, ir naikintuvų klausimas Ukrainai kol kas nejuda. Danija iš pradžių skelbė, kad pirmuosius šešis F-16 naikintuvus perduos apie Naujuosius metus, tačiau dabar aiškėja, kad tai užtruks dar mažiausiai pusę metų. Tikėtina, kad tai susiję su lėtesniu nei planuota Ukrainos karių parengimu naudotis moderniais naikintuvais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!