A. Lukašenka ketvirtą kartą išrinktas Baltarusijos prezidentu (Scanpix nuotr.)

A. Lukašenka ketvirtą kartą išrinktas Baltarusijos prezidentu (Scanpix nuotr.)

Dabartinis Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka laimėjo gruodžio 19 d. įvykusius valstybės vadovo rinkimus.

Preliminariais Centrinės rinkimų komisijos (CRK) duomenimis, už jį balsavo 79,67 procento rinkimuose dalyvavusių Baltarusijos piliečių. Rinkėjų aktyvumas siekė 90,66 procento. Antrąją vietą kol kas užima Andrejus Sanikovas, o trečiąją – Jaroslavas Romančiukas, pranešė CRK pirmininkė Lidija Jermošina.

„Už kandidatą Grigorijų Kostusevą balsavo 1,97 procento rinkėjų, už Aleksejų Michalevičių – 1,2 procento, už Vladimirą Nekliajevą – 1,77 procento, už J. Romančiuką – 1,97 procento, už Vitalijų Rymaševskį – 1,1 procento, už A. Sanikovą – 2,56 procento, už Nikolajų Statkevičių – 1,04 procento, už Viktorą Tereščenką – 1,08 procento, už Dmitrijų Usą – 0,48 procento„, – informavo L. Jermošina. Prieš visus kandidatus balsavo 6,47 procento rinkėjų.

REKLAMA

A. Lukašenka į Baltarusijos prezidento postą išrenkamas jau ketvirtą kartą. Pagal šalies konstituciją, prezidento inauguracija turi įvykti per du mėnesius.

Sekmadienio vakare, kai tik buvo uždarytos rinkimų apylinkės, opozicija pradėjo protesto mitingą prieš oficialius rinkimų rezultatus, kurie, jos nuomone, buvo suklastoti. Kelios dešimtys tūkstančių mitinguotojų Minsko centre išdaužė Baltarusijos parlamento ir vyriausybės pastato langus.

Baltarusijos OMON'as išvaikė demosntrantus. L. Jermošina pavadino šią omonininkų akciją “Tėvynės gynimu“.

Kaip pranešė Baltarusijos VRM pareigūnai, sulaikytiems opozicijos atstovams inkriminuojamas “masinių riaušių organizavimas ir dalyvavimas jose“.

Tarp sulaikytųjų – kandidatai į Baltarusijos prezidentus A. Sanikovas, N. Statkevičius, G. Kostusevas. Dar vienas kandidatas – V. Nekliajevas – per susirėmimus patyrė galvos smegenų traumą.

Vakar Baltarusijoje vykę prezidento rinkimai labiausiai rūpėjo ne pareigas einančiam valstybės vadovui, o tarpusavyje besibarančiai silpnai opozicijai.

Dovanėlė opozicijai

Pagrindinės Europos informacijos agentūros sekmadienį kur kas daugiau dėmesio skyrė žemyne pablogėjusiems orams nei baltarusių apsisprendimui.

Vakarai, matyt, jau nė kiek neabejoja 16 metų Baltarusiją valdančio Aleksandro Lukašenkos pergale bei išlikimu prezidento poste ket­virtajai penkerių metų kadencijai.

Nors A.Lukašenka kartais vadinamas paskutiniuoju Europos diktatoriumi, prieš šiuos rinkimus jis ėmė demonstruoti demokratijos spektaklį.

REKLAMA

Valdžios kontroliuojamoje Baltarusijos televizijoje kiekvienas iš devynių kandidatų, metusių iššūkį A.Lukašenkai, gavo po 30 minučių laiko savo programai išsakyti.

Nėra kam priešintis

Vakar vidurdienį analitinis centras „EsooM“ surengė ką tik balsavusių rinkėjų apklausą. Pagal ją A.Lukašenka turėtų surinkti apie 74,7 proc. rinkėjų balsų ir išsaugoti valdžią jau po pirmojo rinkimų turo.

Atsižvelgiant į tokios apklausos rezultatus, A.Lukašenkai pasipriešinti jokių galimybių neturėjo nė vienas kandidatas, nes net jų visų surinkti balsai tegalėjo sudaryti vos apie 19,7 proc. rinkėjų išreikštos valios.

Juo labiau kad septyni iš devynių A.Lukašenkos priešininkų priklauso opoziciniams judėjimams, kurie dar ir nesutaria tarpusavyje.

Baltarusijos vadovo rinkimų esą nesirengė boikotuoti ir eiliniai piliečiai. Centrinės rinkimų komisijos teigimu, jau dieną net pusė įvykdė savo pilietinę valią.

Baltarusijoje prezidento rinkimai laikomi įvykusiais, jeigu prie urnų atėjo 50 proc. šią teisę turinčių piliečių.

Pasmerkta akcija

Vakar rytą A.Lukašenka, atvykęs balsuoti į 1–ąją rinkimų apylinkę Minske, demonstravo pasitikėjimą savo jėgomis. Prezidentas išdidžiai leido savo balsavimo biuletenį į urną įmesti mažamečiam sūnui Nikolajui, kuris tėvą įprastai lydi ir per oficialius vizitus.

„Štai balsadėžės, jums esant jos bus atidarytos, išdėlioti balsalapiai, juos suskaičiuos komisijos nariai ir paskelbs verdiktą, – sakė A.Lukašenka žurnalistams, užsiminusiems apie balsų klastojimo pavojų. – Jūs žinote, aš vertinu jų pareiškimus (opozicijos pareiškimus apie rinkimų pripažinimą negaliojančiais) taip pat, kaip ir jūs, taip pat, kaip ir užsienio žurnalistai. Kai rinkimai įvyks, tada bus galima daryti kokius nors pareiškimus.

REKLAMA

Jeigu politikai, kurie eina į rinkimus, dar prieš pusę metų kalba apie klastotes, vadinasi, jie tiesiog nepasirengę, vadinasi, jie juos jau pralaimėjo“.

Paklaustas apie opozicijos ketinimus savo protestą taikiai išreikšti mitingu Minsko centre tuoj po balsavimo apylinkių uždarymo, A.Lukašenka aiškiai priminė, kad jo šalis yra valdoma kieta ranka.

„Nieko šiandien aikštėje nebus, – sakė A.Lukašenka. – Kas laukia akcijos šalininkų? Skaitykite mūsų įstatymus. Viskas bus visiškai pagal įstatymus. Tas pat pasakytina ir apie saugumą. Nesijaudinkite, nieko aikštėje nebus“.

Vakare, centrinėje Minsko aikštėje, netoli pagrindinių vyriausybinių įstaigų išties šurmuliavo keli tūkstančiai minskiečių. Tačiau dauguma jų tiesiog atėjo pačiūžinėti ant išlieto ledo, o baltarusiai tai labai mėgsta.

Opozicija vakar visą dieną platino pareiškimus apie sulaikytus ir jau net apkaltintus chuliganizmu jos aktyvistus įvairiuose šalies miestuose.

Minske galimoms piliečių manifestacijoms valdžia buvo pasirengusi jau išvakarėse. Sostinės centre dar šeštadienį strateginėse vietose buvo sutelktas specialus milicijos transportas, skirtas suimtiesiems išgabenti.

JAV griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje

Jungtinės Valstijos griežtai smerkia smurtą Baltarusijoje rinkimų dieną. Tai sakoma pirmadienį paskelbtame JAV ambasados Minske pareiškime, praneša naujienų agentūra „BelaPAN“.

„Mums ypač didelį susirūpinimą kelia neadekvatus valdžios jėgos naudojimas, taip pat kelių kandidatų į prezidentus sumušimas ir sulaikymas, smurtas prieš žurnalistus ir pilietinės visuomenės aktyvistus, – pabrėžiama dokumente. – Mes sunerimę dėl pranešimo, kad kandidatą į prezidentus Vladimirą Nekliajevą nežinomi asmenys jėga išsivežė iš ligoninės Minske. Mes reikalaujame jį tučtuojau paleisti. Mes raginame Baltarusijos vyrausybę elgtis santūriai per likusį rinkimų procesą, kuris turi būti laisvas nuo tolesnių bauginimų ir smurto.“

Baltarusijos valdžios veiksmus kritikavo ir Lenkijos URM.

janas
2010-12-20 08:49:05
gerai,kad neuzstrigo kompai,tai butu isrinke koki nors adamkevic!
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
vln800 2010-12-24 13:59:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Super LUKASHENKO! O cia tai tvarka!! Jeigu nu mes dabar europoi !!! ir ka?!! dar ne prisivagom,europetishku kainu ?!! ant visko!!! anksciau buvo DIKTATURA IS MASKVOS odabar is brusselio!! tas pats hrenas!! anksciau zmones turejo pinigu ir turejo kak pavalgiti,nuvazioti i jalta,i palanga. O dabar tik PONAJ gali vazineti, o paprasti zmones jau ir pamirsho kaip atrodo tas poilsis be problemu !! Baltarusaj uzdirbineja daug,ir musu zmones pas ju vazioja dirbti,stabili alga kainos i kokibe maisto super. o ka pas mus???!!!! tik kitajas ir EU smradas!!! O ka cia rodo kad ten buvo mushtines su omonu tai cia ne nostabu, visur musa policininkai zmones,sedek namuose ir ne lisk kur tau ne reikia. Pas mus taipat musa zmones su lazdom pre sejmo, ir viskas okis iseijna . o cia ojojoj seimunu uzkabino, ko jus lendok pre kitu respubliku?????!! pas savo namose podarikit tvarka kak ne butum skurdu!!!!!    ATSAKYTI
PP 2010-12-24 13:48:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ar Baltarusijoj buvo linksniuojama kiek metų valdys Lietuvą Landsbergis ar Adamkus? Tai kišimasis į kaimyninės valstybės vidaus reikalus. Baltarusams tai spręsti ,o ne vakarų kapitalistams ,nes Lukašenka nekeičia sistemos ,nepasiprašo jų globon, neduoda išvogti valstybės turto ,tramdo monopolistus ir eilinių baltarusų išnaudotojus.   ATSAKYTI
2010-12-23 13:40:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad Baltarusijoje niekas ir nenori keisti Lukošenkos, yra tik 10 didybės manija susirgusių opozicionierių, kurie nenori vienytis, o tik visi taiko į prezidento kėdę. Niekaip vargšeliai nesupranta, kad kelių pusbrolių ir draugų balsų neužteks laimėti rinkimus. Iš tikrųjų juos reikėtų gydyti ir priverstinai, nes per daug agresyvūs. O kam Lukošenkai klastoti rezultatus, jei turbūt 90 proc palaiko BATKĄ   ATSAKYTI
Marius 2010-12-22 20:13:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Palaikau A.LUKAŠENKA, ir mums tokio vado reikia. Paragavom demokratijos, isspjovem ja, laikas daryti isvadas. Kolkas iki siol darytu reformu dauguma buvo neigiamos arba [beveik] beprasmes.   ATSAKYTI
Laimis 2010-12-22 13:01:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
:) siuo metu pas mus tik tokie laip lukos ir klauso pasaku.Aciu dievui dar GRIBAUSKAITE siek tiek parode savo balsa,bet ir ji viena tarp.....ne karys. Bet ateis tas laikas tikrai,kada ta betvarke baigsis.   ATSAKYTI
qwerrrty 2010-12-22 12:43:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jei toks laip luka atsirastu lietuvoj neilgai prabutu. ne tas liaudis kad tironas pasakas sektu...O kam blogai lietuvoj negyveno baltarusijoj, nezino vargsaj..   ATSAKYTI
Laimis 2010-12-22 12:32:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ricerdai,tavo zodziai auksiniai!!! Daugiau taip mastanciu butu pasmus,tai ir prezidenas atsirastu.   ATSAKYTI
Laimis 2010-12-22 12:26:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tarp kitko,tokiems mitingams per rinkimus visiskai nelaikas. Jie butu malsinami Lietuvoje ir bet kur kitur. O deja,pastarasis be uzsienio kapitalo ir tam tikru jegu,butu net ir neivykes.Aplamai,viskas aiskiai matyti,kaip europos kapitalistams nepakako pabaltijo,jiems dar reikia ir likusiu valstybiu. O tai savaime suprantama,nes tai givybiskai svarbios salys.
Tikimes,LUKASENKA savo TEVYNES neisparduos,kaip padare Lanzbergis ir daugelis po jo buvusiu.   ATSAKYTI
Ricardas 2010-12-22 11:51:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ka cia Baltarusija,pas mus pacius baisus bardakas,visa sisteme sena ir supuvus.Reik ir mums galingo prezidento(es).Ba lietuva valdo neaisku kas.APMAUDU.   ATSAKYTI
Laimis 2010-12-22 11:30:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pritariu visiems čia rašantiems ir palaikantiems A.LUKAŠENKA.Toks vadovavimas ir tvarka kaip A.LUKAŠENKOS gal ir ne auksine,bet yra būtina! Nes kitaip ir Baltarusija akimirksniu taps kaip "MUSU LIETUVĖLĖ" : Išvogta,išgriauta,supriešinta,nuskurdinta,išsilaksčiusi po svetimas šalis,praskolinta ir iš parduota užsienio kapitalistams,su uždarytais ir išverstais fabrikais bei gamyklomis.
A   ATSAKYTI
VIDMANTAS 2010-12-22 11:17:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jeigu baltarusiams patinka toks gyvenimas,koks kieno reikalas   ATSAKYTI
europietis 2010-12-22 09:50:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saunuolis BATIA!
Tvarka salije turi buti!
Visi kas emigravo is lietuvos man pritars!   ATSAKYTI
europietis 2010-12-22 09:47:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
siulai mums Juschenko arba Saakashvili?   ATSAKYTI
europietis 2010-12-22 09:43:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Minde turi 1 traktori ir pasiruoses karui! :))))))   ATSAKYTI
Tomas J. 2010-12-22 08:38:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesuprantu, kam reikėjo baltarusiams mitingo RINKIMŲ DIENĄ? Kandidatai į prezidento postą agitavo tokiame protesto mitinge dalyvauti. Jeigu taip būtų atsitikę Lietuvoje - tai neabejotinai būtų traktuojama kaip grubus rinkimų įstatymo pažeidimas, kaip bandymas paveikti rinkėjų valią rinkimų dieną. Na, o naudoti jėgą prieš įstatymo pažeidimus Lukašenka moka ir mėgsta, netgi stiprią jėgą prieš silpnus pažeidimus. Spėju, kad labiausiai jį siutina tas Baltarusijos įstatymų pažeidimas, kai politinės kampanijos gausiai finansuojamos iš užsienio. Tokių atvejų buvo ir Lietuvoje (referendumas dėl narystės ES), tik pas mus pažeidimus darė valdžia, o kitaminčiai savo pusėje neturėjo nei jėgos, nei prokuratūros ir teisingumas buvo pamintas.
JEIGU LUKAŠENKA ATSIDURTŲ OPOZICIJOJE, neabejoju kad Baltarusija sulauktų Lietuvos likimo:
- agitacija dėl stojimo į ES būtų finansuojama iš užsienio,
- pažeidžiant įstatymą speciali sąskaita agitacijai nebūtų atidaryta,
- referendumas truktų dvi o gal net tris dienas,
- dalyvavusiems referendume būtų dalijamas alus ir skalbimo milteliai po 1 ct.
Na o toliau - kaip ir pas mus: didelis darbo vietų skaičiaus mažėjimas, didelė emigracija, didelė bedarbystė ir auganti valstybės skola.
Lukašenka puikiai supranta kad taip ir įvyktų, ir daro viską, kad taip neįvyktų. Ar galite jį už tai smerkti? Aš - ne. Iki demokratijos reikia palaipsniui priaugti, kitaip valstybė kaip mat bus sunaikinta.
   ATSAKYTI
valio3 2010-12-21 23:49:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
matosi zmogus uz savo liaudi uzstoja.o sakalu atsiras visur .kaip ir pas mus gudruciais oligarcheliais tape smulkus sakaliuksciai,loje savo balseliais aplink,kad tik valdzioj butu   ATSAKYTI
valio 2 2010-12-21 22:43:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Dave bananu ? Labai gerai kad dave! Mazai dave! Ko tai pas mus mato tik Baltarusija ir Rusija , kad ten su chuliganus vaiko su bananais, kodel nesipiktinat kai dauzo Ispanijoje, Graikijoje, Prancuzijoje,...Lietuvoje))))) ...ir dar saudo )))) ? Kas per mada kistis i svetimos valstybes reikalus? ir aiskinti ka jems rinkti, kaip gyventi...   ATSAKYTI
valio! 2010-12-21 22:37:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
100 metu jam duok Dieve!   ATSAKYTI
Kostas 2010-12-21 19:20:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Sėkmės jam vadovauti.Tai pavyzdys koks turi būti valstybės vadovas.   ATSAKYTI
Minde 2010-12-21 17:44:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kara skelbti bulbasams!   ATSAKYTI

Top Video

„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
„Pasikalbėkim #IŠNAMŲ“ su Zuokiene apie savanorystę COVID-19 židinyje ir nemalonų vyro akibrokštą
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Nausėda gimtadienį sutiko Nidoje, keturių žvaigždučių viešbutyje
DABAR RODOMA
TV3 žinios. Lietuvoje savaitgalį – susirgimų koronavirusu šuolis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Egzaminai prasidės birželio 22 d.: aiškėja tvarka, kaip jie vyks
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Koronaviruso židiniai plečiasi globos namuose: sergančiųjų daugėja Antaviliuose, Širvintose
DABAR RODOMA
Vilniaus centre užpultas Anušauskas su žmona: ieško kaltininko
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. Sesutės Emilija ir Martyna pasakė, kuo užsiima jų tėtis
DABAR RODOMA
TV3 Žinios. Mįslingas trenerio nužudymas: kūną paslėpė taip, kad nesuuodė net tarnybiniai šunys
DABAR RODOMA
Prieš srovę. Kaimynė gyvenimą pavertė tikru pragaru: nufilmavo, kas vyksta rytą vakarą
DABAR RODOMA
Per Vyriausybės posėdį užsirūkusiam finansų ministrui – Skvernelio prašymas
REKLAMA
Donaldas Trumpas (nuotr. Scanpix)
JAV prezidentas Donaldas Trumpas sekmadienį uždraudė keliones iš Brazilijoje, kuri tapo nauju koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemijos epicentru, informavo Baltieji ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Per pastarąją parą pasaulyje užfiksuota daugiau kaip 101 tūkst. naujų užsikrėtimo koronavirusu SARS-CoV-2 atvejų, jų skaičius viršijo 5,2 mln., pranešė Pasaulio sveikatos ...
Bankomatas (nuotr. stop kadras)
Socialiniame tinkle twitter vartotojas pasidalijo neįprastu vaizdeliu. Jame užfiksuota, kaip iš bankomato kyšo gyvatė. Incidentas nufilmuotas Indijoje. Įraše matyti, kaip ...
Katė (nuotr. stop kadras)
Palengvėjus karantinui žmonės grįžta į Bankoko gatve, o taip pat ir katės į darbą. Jų pagrindinis darbas kačių kavinėje „Caturday“ – gulėti, leisti glostyti tave ir valgyti. ...
Koronavirusas (nuotr. SCANPIX)
Europoje užregistruota daugiau nei du milijonai koronaviruso atvejų, tačiau tai jau visai nė motais europiečiams. Gražūs savaitgalio orai žmones privertė išeiti į lauką ir ...
REKLAMA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų