REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rūkoriams – liūdnos dienos. Traukti žalingą dūmą balkone, terasoje ar lodžijoje taip paprastai nebepavyks. Nuo Naujųjų paprieštaravus kaimynui, tai bus draudžiama. Ieškoti atskiros rūkymo vietos teks ir kavinėse ar viešbučiuose. Seimūnai taip nusprendė ginti nerūkančiųjų teisę į švarų orą, tačiau ir patys neįsivaizduoja, kaip reikės draudimą įgyvendinti ir sugaudyti pažeidėjus.

Rūkoriams – liūdnos dienos. Traukti žalingą dūmą balkone, terasoje ar lodžijoje taip paprastai nebepavyks. Nuo Naujųjų paprieštaravus kaimynui, tai bus draudžiama. Ieškoti atskiros rūkymo vietos teks ir kavinėse ar viešbučiuose. Seimūnai taip nusprendė ginti nerūkančiųjų teisę į švarų orą, tačiau ir patys neįsivaizduoja, kaip reikės draudimą įgyvendinti ir sugaudyti pažeidėjus.

REKLAMA

Marijampolietis Romualdas gyvena daugiabutyje ir šiandien jau kokį 10 kartą išeina į balkoną sutraukti cigaretės. Vidurdienis, šilta, tad vyras mėgaujasi ir nesuka sau galvos, kad aplink gyvena daug kaimynų, kuriems pro atvirus langus plūsta tabako dūmai. Ir teisinasi, esą dūmina ne jis vienas.

„Apačioj nuosavas namas stovi, malkom kūrena, negaliu balkono atidaryti, eina dūmai į viršų“, – sako marijampolietis Romualdas.

REKLAMA
REKLAMA

O štai kaimynas nerūko ir tabako dūmai jam nepatinka: „Visi dūmai kyla man į kambarį. Prastas malonumas, kai nerūkau.“

REKLAMA

Rūkyti ir dūmus pūsti į kaimynų langus nuo Naujųjų metų galės toli gražu nebe visi. Seimas įveda draudimą rūkyti daugiabučių balkonuose, terasose ir lodžijose. Iki šiol politikai nedrįso kištis į privačias žmonių valdas, tad Lietuvoje dar nematytas draudimas jau kelia aistras:

„Viską draudžia, nieko gero. Aš rūkantis, man nemaišo. O kam maišo, gali nekvėpuoti, privati valda, ką noriu, tą darau.“

„Balkone negalima, koridoriuje negalima, kambary negalima, jei per langą pūsi, kaimynui į viršų eina. Kažkur reikia eiti.“

„Per langus rūko, aš užuodžiu. Užsidarau langą, kai rūko kaimynas.“

„Kas išeina prie laiptinės parūkyti, visi į viršų eina dūmai. Geriau kad leistų balkonuose rūkyti.“

REKLAMA
REKLAMA

Kad jūsų daugiabutyje būtų draudžiama rūkyti balkonuose bent vienas gyventojas turės parašyti prašymą savivaldybei. Namo administratorius tuomet turės iškabinti bendrose patalpose informacinius ženklus. Draudimas galios ne tik cigaretėms, bet ir naujoviškiems tabako gaminiams – kaip elektroninės cigaretės ir kaitinamasis tabakas.

„Rūkymas yra toks malonumas, kurį reikia suderinti su aplink gyvenančiais žmonėmis, kurie nerūko“, – pasakoja valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis.

„Tikrai didelis diskomfortas, kas gyvena daugiabučiuose. Negalima atsidaryti lango, skalbinių džiauti“, – teigia premjeras Saulius Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Už naująjį draudimą nubalsavo beveik pusė Seimo narių, tačiau daug jų ir patys nenutuokia, kaip draudimą reikės įgyvendinti.

„Ar nepersimes į kambarius, tualetus, traukos vamzdžius nekenks daugiau. Visko gali būti“, – kalbėjo Seimo narys, konservatorius Antanas Matulas.

„Eis rūkyti į tualetą, kas gali paneigti? Ventiliacija susijusi, bus daug problemų. Pagalvokite apie neįgaliuosius, kur jiems rūkyti?“, – kalbėjo Seimo narys Petras Čimbaras.

„Esame įsirengę namuose virtuvėje gartraukius, kur kepant bulves ar skrudinant dešreles tokių problemų nekyla. Įjungti gartraukį ir puikiai ištraukia nepageidaujamus kvapus. Tą patį galima daryti ir su rūkymu“, – sako Seimo narys Andrius Mazuronis.

REKLAMA

„Labai daug tėvų rūko. Jei jiems bus uždrausta balkonuose, didelė tikimybė, kad jie rūkys namuose. Daug vaikų, kurie iki šiol nejautė dūmų kvapo. Tėvai neturės kitos išeities“, – pasakoja seimo narė, konservatorė Rasa Petrauskienė.

„Galima išeiti į lauką, pasivaikščioti. Gal kompensuos rūkymo žalą, o šiaip raginu pasinaudoti proga, mesti rūkyti ir pasigerinti sveikatą“, – teigia A. Veryga.

„Įvedame vieno asmens diktatūrą, vienas nepatenkintas iš pirmos laiptinės, kad keturioliktoje balkone kažkas rūko. Turės būti visame name uždrausta. Tai komunizmas, baisiau nei TSRS, tai Š. Korėja“, – kalbėjo Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.

REKLAMA

„Priimkime įstatymą, bus viskas gerai, niekas nerūkys? Briedas tas yra, kaip buvo, taip ir liks“, – sakė Seimo narys, socialdemokratas Algimantas Salamakinas.

Už rūkymą draudžiamose vietose gresia bauda iki 50 eurų, o pakartotinė – 90 eurų. Tad jei kuris kaimynas ar jo svečiai ir toliau rūkys balkone, draudimo iniciatoriai ragina pažeidėją su cigarete nufotografuoti ir nuotrauką su adresu siųsti policijai.

„Jei atsiras vienas, kuris nieko nenori paisyti. Jis po kelinto įspėjimo turėtų reikalų su policija ar viešosios tvarkos skyriumi. Bet 99 proc. to konflikto nebus“, – pasakoja Seimo narys, valstietis Tomas Tomilinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu vidaus reikalų ministrė ragina apsieiti be policijos.

„Pareigūnų tiek pajėgų neturime visoms funkcijoms, kurių kasdien daugėja, blaškytis“, – teigia ministrė Rita Tamašunienė.

Seimas numato galimybę draudimą rūkyti konkrečiame daugiabutyje ir atšaukti. Tačiau kaip tai padaryti, dar turės nuspręsti vyriausybė. Beje, nuo Naujųjų metų staliukai nerūkantiems turės būti kiekvienoje lauko kavinėje, o rūkaliai bus varomi į atskirą zoną. Verslininkams ši naujiena nukrito tarsi iš giedro dangaus.

„Kai buvo kalbėta dėl rūkymų terasose, balkonuose, lodžijose, labai aiškiai Seime komitete įvardinta prieš kelis mėnesius, kad tai nelies kavinių. Dabar matome, kad tai nauja istorija“, – kalbėjo restoranų savininkų atstovė Evalda Šiškauskienė.

Nuo sausio ne tik kai kuriose savivaldybėse, bet jau visoje Lietuvoje bus draudžiama rūkyti dar ir visose šalies viešojo transporto stotelėse bei vaikų žaidimo aikštelėse. Iki metų pabaigos vyriausybė turės parengti aiškią tvarką, kaip konkrečiai naujasis draudimas galios.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų