REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Sąjungą pagaliau susitarė dėl dalinio naftos ir naftos produktų embargo iš Rusijos. Europoje jie ketina nedelsiant atsisakyti 75 proc. importo ir iki 2023 m. pradžios šį skaičių padidinti iki 90 proc. Tai ne pirmas kartas šiuolaikinėje istorijoje, kai įvedamas naftos embargas, tačiau jo taikymo patirtis išlieka, švelniai tariant, prieštaringa, rašo The Insider. 

Europos Sąjungą pagaliau susitarė dėl dalinio naftos ir naftos produktų embargo iš Rusijos. Europoje jie ketina nedelsiant atsisakyti 75 proc. importo ir iki 2023 m. pradžios šį skaičių padidinti iki 90 proc. Tai ne pirmas kartas šiuolaikinėje istorijoje, kai įvedamas naftos embargas, tačiau jo taikymo patirtis išlieka, švelniai tariant, prieštaringa, rašo The Insider. 

REKLAMA

Politinio režimo pasikeitimas ar ryžtingas užsienio politikos kurso pasikeitimas naftos embargo „būdu“ pasiektas nebuvo, tačiau paprastų piliečių gyvenimo lygis šalyse, kurioms buvo taikomos sankcijos, gerokai sumenko. 

Nafta yra viena pagrindinių prekių, sukūrusi milžinišką pasaulinę rinką, nulėmusi didžiausių pasaulio ekonomikų vystymosi trajektorijas ir nulėmusi milijardų žmonių gyvenimo būdą. Nenuostabu, kad ji atlieka svarbų vaidmenį tarptautiniuose santykiuose ir tarptautinėje finansų sistemoje.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl išsivysčiusių šalių priklausomybės nuo naftos tiekimo, kažkuriuo metu nafta tapo spaudimo priemone eksportuotojų rankose. Tai pirmą kartą buvo padaryta 1956 m. Sueco krizės metu, kai Saudo Arabija nutraukė naftos tiekimą Prancūzijai ir Didžiajai Britanijai, keršydama už jų invaziją į Egiptą.

REKLAMA

Septintojo ir aštuntojo dešimtmečių sandūroje tradicinės naftos rinkos struktūros suirimą su stabiliomis kainomis ir Vakarų naftos kompanijų dominavimu lydėjo du naftos embargai.

1967 metais Arabų šalių naftos eksportuotojai nusprendė sumažinti naftos tiekimą JAV, Didžiajai Britanijai ir Vokietijai, kurios rėmė Izraelį Šešių dienų kare. Embargas truko vos kelis mėnesius ir didelės įtakos kainoms neturėjo, nes boikoto organizatoriai gamybos nesumažino – atitinkamai rinkoje naftos netrūko.

1973 m. naujas arabų ir Izraelio karas paskatino daug sėkmingesnį bandymą nubausti Izraelio Vakarų sąjungininkus. Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) arabų narės paskelbė embargą JAV, Nyderlandams, Portugalijai ir Pietų Afrikai, sumažino bendrą gavybą 25 proc. ir padidino kainas (naftos barelio kaina pakilo nuo 2 USD m. 1972 m. iki 11,6 USD 1974 m. pradžioje).

REKLAMA
REKLAMA

Ir žinoma benzino kaina JAV ir Europoje pakilo kelis kartus, automobilių savininkai degalinėse rikiavosi į begalines eiles ir net persėdo ant arklių. Vakarų vyriausybės turėjo reguliuoti degalų pardavimą ir apriboti greitį keliuose.

Embargas galiojo nuo 1973 metų spalio iki 1974 metų kovo, tačiau jo ilgalaikiai padariniai jaučiami iki šiol. „Naftos šokas“ buvo postūmis plėtoti alternatyvią energetiką ir „žaliąsias“ technologijas, o kartu ilgam lėmė aukštas naftos kainas. Taip prasidėjo kapitalo perskirstymas iš išsivysčiusių pramonės šalių, kurios vartojo pigius energijos išteklius, į besivystančias šalis-naftos tiekėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atrodė, kad OPEC tapo galingiausia organizacija pasaulyje ir dabar diktuos savo valią visiems kitiems. Tačiau nutiko kitaip,  dėl milžiniškų pajamų iš naftos eksporto kartelio nariai tapo priklausomi nuo importuotojų.

Pralobęs iš naftos gavybos tų šalių elitas gautas pajamas nukreipė vertybinių popierių, akcijų ir kito turto pirkimui išsivysčiusiose rinkose, tai yra investavo į naftos vartotojų ekonomiką. Taip atsirado naftos dolerių „apyvarta“, užtikrinanti investicijas gaunančių šalių ekonominį klestėjimą ir naftos gavėjų elitų asmeninę finansinę gerovę, susietą su tiekimo stabilumu.

Po 1973 m. pagrindinius vienašalius ir daugiašalius naftos embargus įvedė naftos importuotojai, o ne naftos eksportuotojai. Būdingiausi pavyzdžiai yra apribojimai Iranui, Irakui, Sirijai ir Venesuelai.

REKLAMA

Žmonės nuskurdo, bet ajatola liko

Energetinės sankcijos Iranui galioja daugiau nei 40 metų su trumpomis pertraukomis. Jungtinės Valstijos pirmą kartą uždraudė Irano naftos importą po Islamo revoliucijos ir įkaitų paėmimo Amerikos ambasadoje Teherane 1979 metais. 

1990-aisiais ir 2000-aisiais ribojamųjų priemonių spektras išsiplėtė ir draudė Amerikos bankams investuoti į naftos ir dujų sektorių, tiekti įrangą ir aptarnauti naftos prekybininkus. ES ir kitos JAV sąjungininkės prisijungė prie sankcijų.

Naftos embargo tikslas buvo apriboti Irano finansines galimybes remti teroristines grupes Artimuosiuose Rytuose ir kurti masinio naikinimo ginklus.

REKLAMA

2016 metais Iranas pasirašė „branduolinį susitarimą“: sutiko kontroliuoti branduolinę programą mainais į visų sankcijų panaikinimą. Tačiau jau 2018 metais JAV pasitraukė iš susitarimo, apkaltindamos iraniečius susitarimų nesilaikymu.

Ar embargas pasiteisino? Irano ekonomika visus šiuos metus kovojo su dviženkle infliacija, nacionalinės valiutos devalvacija, importuojamų komponentų trūkumu ir dideliu nedarbu. Sankcijų (ne tik naftos) poveikis vienam gyventojui siekia 44 proc. BVP. Kitaip tariant, iraniečiai dabar yra beveik perpus neturtingesni, nei galėtų būti.

Politiniam ajatolos režimo stabilumui, nepaisant periodinių masinių neramumų, pavojus negresia. Irano branduolinė programa vystosi gerai – Izraelio skaičiavimais, Teheranui reikia šešių mėnesių nuo branduolinei bombai reikalingo ginklams tinkamų skiliųjų medžiagų kiekio pagaminimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Proiranietiški kariniai-politiniai judėjimai sėkmingai veikia Libane, Sirijoje, Irake ir Jemene. Iranas yra pagrindinis karinių konfliktų, formuojančių Artimųjų Rytų saugumo architektūrą , kūrėjas. 

Pats naftos embargas, sprendžiant pagal netiesioginius požymius, laikomas labai sąlyginiu: nafta slapta pumpuojama į neutralių šalių tanklaivius, taip pat naudojami mainų sandoriai su šalimis, kurios neprisijungė prie sankcijų, įvairios mainų schemos ir gudrybės veikia ir su muitinės formalumais.

Huseinas visus papirkinėjo

Irakas atsidūrė po tarptautinių sankcijų kardu po ginkluoto Kuveito užėmimo 1990 m. JT Saugumo Tarybos rezoliucija numatė visišką prekybos embargą, įskaitant naftos, pagrindinio Saddamo Husseino režimo pajamų iš užsienio valiutos šaltinio, embargą.

REKLAMA

Po Irako pajėgų pralaimėjimo operacijos „Dykumos audra“ metu Irakas prarado galimybę savarankiškai eksportuoti naftą ir įsigyti reikiamų importuojamų prekių.

1995 metais Irakui buvo pritaikyta programa „Naftą mainais į maistą“. Joje buvo numatyta, kad eksporto pajamos, gautos pardavus naftą, pateks į specialias tarptautinei kontrolei atviras sąskaitas, o norint jas panaudoti importuojamoms prekėms pirkti bus reikalingas JT pareigūnų pritarimas. Dalis pajamų iškart atiteko Kuveitui,  sumokėtos karo kompensacijos. 

Programos metu Irakas tapo viena skurdžiausių šalių pasaulyje. Iki 2000-ųjų pradžios maždaug trečdalis Irako vaikų kentėjo nuo netinkamos mitybos, piliečių gerovė sumažėjo kelis kartus, o centrinė valdžia nesugebėjo išlaikyti tinkamo mokyklų ir ligoninių darbo lygio.

REKLAMA

Susidariusi situacija diktatoriaus Saddamo Husseino nepaveikė. Be to, dėl dramatiško gyvenimo lygio kritimo labiausiai nukentėjo labiau išsilavinę irakiečiai, tie, kurie galėjo reikalauti demokratinių pokyčių. 

Vietoj to jie masiškai išvyko į užsienį arba užsiėmė banaliu išgyvenimu. 2002 m. vykusiame referendume dėl savo kadencijos pratęsimo Husseinas gavo 100 proc. balsų ir 100 proc. žmonių „dalyvavo“.

Programa „Nafta už maistą“ tapo akivaizdžios korupcijos simboliu. Saddamas Husseinas ir jo bendražygiai papirko užsienio politikus ir tarptautinių organizacijų funkcionierius ir, įvairiais vertinimais, uždirbdavo kelis milijardus dolerių, mokėjo kyšius. Tarp galimų kyšių gavėjų buvo LDPR partijos lyderis Vladimiras Žirinovskis ir Rusijos stačiatikių bažnyčia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Todėl,  Irako režimui pakeisti prireikė JAV karinės intervencijos 2003 m. Tais pačiais metais programa „Nafta už maistą“ buvo nutraukta. Tačiau Irako vyriausybė po Saddamo žlugimo visišką pajamų iš naftos kontrolę susigrąžino tik 2010 m. 

Irakas tik 2021 metų gruodį už invaziją į Kuveitą baigė mokėti 52 milijardų dolerių reparacijas.

Sirija embargo neišvengė

JAV ir ES paskelbė naftos embargą Sirijai 2011 m., pačiame pilietinio karo tarp prezidento Basharo al Assado pajėgų ir ginkluotos opozicijos įkarštyje.

Iki šiol į Europą buvo tiekiama apie 90 proc. žalios naftos iš Sirijos, kurios vertė viršija 4,5 mlrd. USD per metus. Sirijos naftos gavyba iki 2011 metų sparčiai mažėjo dėl išsekusių telkinių, tačiau vos po metų šalis tapo grynąja naftos ir naftos produktų importuotoja. 

REKLAMA

Gana skaudų smūgį oficialiajam Damaskui sušvelnino Iranas ir Rusija, padėjusios režimui nafta ir dujomis. 

Vykstant karui Sirijoje naftos pramonės infrastruktūra buvo smarkiai pažeista, o naftos telkiniai nuolat keisdavo savininkus. Kovoje dėl jų pasižymėjo Assado kariai, kurdai, įvairių džihadistų judėjimų kovotojai ir „Wagnerio“ samdiniai iš Rusijos. 

Maždaug 90 proc. Sirijos naftos ir 50 proc. dujų atsargų dabar kontroliuoja Sirijos demokratinės pajėgos – marga JAV remiamų opozicinių grupuočių, nukreiptų prieš Assadą, koalicija. Todėl dar 2013 metais europiečiai panaikino Sirijos naftos importo embargą.

Galų gale labiau tikėtina, kad Vakarų naftos embargas prisidėjo prie Irano ir Rusijos įtakos plitimo Sirijoje, taip pat prie Sirijos naftos kontrabandos klestėjimo prie Turkijos, Sirijos ir Irako sienų, o ne kaip nors reikšmingai pakenkė prezidentui Assadui.

REKLAMA

Vertė diktatorių, bet kliuvo žmonėms

Prezidentas Donaldas Trumpas 2019 metais, vykdydamas koordinuotą kampaniją, įvedė embargą naftai iš Venesuelos. Jos tikslas buvo pasiekti, kad Nicolas Maduro perduotų valdžią opozicijos lyderiui Juanui Guaidó, kuris pasiskelbė teisėtu šalies prezidentu.

Naftos gavyba Venesueloje daug metų iš eilės mažėjo dėl chroniškos vidaus politinės ir ekonominės krizės, įskaitant ir ankstesnių JAV sankcijų sukeltą krizę. Tačiau 2020 m. ji pasiekė istorinį žemiausią lygį – 300 000 barelių per dieną (koronaviruso pandemija taip pat turėjo įtakos). Palyginimui: 2018 metais šalyje buvo pagaminta apie 1,5 mln. barelių per dieną.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ir su Saddamo Husseino Iraku sankcijos padarė didžiulę žalą Venesuelai: hiperinfliacija, BVP mažėjimas 20-30 proc. per metus, staigus nusikalstamumo augimas, būtiniausių prekių trūkumas parduotuvėse, 96 proc. namų ūkių atsidūrė žemiau skurdo ribos, apie 6 mln. pabėgėlių. Ir kaip atsitiko Irake, socialiniai ir ekonominiai sukrėtimai neprivedė prie valdžios pasikeitimo.

Po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,  JAV administracija galvojo, kaip sušvelninti sankcijas Venesuelai, taip palaikydama pasaulinį naftos pasiūlos ir paklausos balansą, laukiant Rusijos eksporto apribojimo. Birželio pradžioje JAV pirmą kartą per pastaruosius metus leido eksportuoti Venesuelos naftą į Europą.

Sankcijos Rusijai veikia, bet reikės palaukti

Naftos išgaunamumas Venesuela jau atsigavo dėl palankių kainodaros sąlygų ir išradingų JAV sankcijų apėjimo mechanizmų. Visų pirma, Venesuelos nafta į pasaulinę rinką patenka padedama tarpininkų iš Irano ir Rusijos, veikiančių per fiktyvių kompanijų tinklą, kuris keičia naftos tanklaivių pavadinimus, išjungia navigacinius atsakiklius ir perkrauna naftą atviroje jūroje.

Rusija trečia pagal dydį naftos gamintoja pasaulyje (po Saudo Arabijos ir JAV), antra žalios naftos eksportuotoja (po Saudo Arabijos) ir pirmoji naftos ir naftos produktų eksportuotoja.

REKLAMA

2021 metais ES iš Rusijos importavo naftos ir jos produktų už 71 milijardą eurų. Nuo 2022 metų vasario 24 d., kai Rusijos kariai užpuolė Ukrainą, europiečiai už iškastinį kurą iš Rusijos sumokėjo beveik 65 milijardus eurų, o daugiausiai išleido naftai – 31 mlrd. eurų per daugiau nei keturis mėnesius.

Paskutiniame susitikime ES lyderiai susitarė drausti Rusijos energijos išteklių importą jūra (75 proc. viso) laikinai išsaugant tiekimą naftotiekiu „Družba“. 2023 metų pradžioje planuojama atsisakyti 90 proc. Rusijos naftos ir jos produktų.

Europa sudarė apie 50 proc. viso Rusijos naftos eksporto. Nukreipti srautus į naujas rinkas (tiesą sakant, liks tik Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas) bus sunku, nes sankcijos taikomos ir naftos krovinių draudimui, o esamų geležinkelių ir vamzdynų maršrutų į rytus pajėgumai yra maži.

Indija, Kinija ir kiti Azijos pirkėjai tradiciškai pasitikėjo Artimųjų Rytų tiekėjais, o rusišką naftą pirks tik su sąlyga, kad bus taikomos didelės nuolaidos. Jie jau dabar siekia 30–40 proc.

Rusijos ekonomistai Sergejus Gurijevas ir Olegas Yitzchoki teigia, kad Europos embargas Rusijos naftai ir dujoms yra patikimiausias būdas atimti iš Kremliaus finansinius išteklius ir taip sustabdyti karą Ukrainoje. Skaičiuojama, kad Rusijos nuostoliai po visiško embargo įsigaliojimo siektų nuo 25 iki 60 milijardų dolerių per metus.

REKLAMA

Pagal dabartinį kursą nuostoliai rubliais sieks nuo 1,5 trilijono iki 3,5 trilijono rublių. Palyginimui, bendros Rusijos biudžeto pajamos 2022 metais yra 25 trilijonai rublių. Tuo pačiu metu Rusijos biudžeto pajamos iš naftos ir dujų tik didėja dėl augančių pasaulinių kainų: nuo sausio iki gegužės jos per metus išaugo 45 proc.  – nuo 3,1 trilijono iki 5,6 trilijono rublių.

Šitomis sąlygomis abejotina, ar paskelbti ES naftos embargo parametrai artimiausiu metu padės sumenkinti Kremliaus galimybes kariauti ir destabilizuoti situaciją pasaulyje. Matyt, Vakaruose tai gerai suprantama, todėl ir diskutuojama apie pažangesnius variantus: nuo apsauginių muitų Rusijos naftai iki priverstinių kainų „lubų“

Reikia suprasti, kad naftos embargai nepriveda prie režimo pasikeitimo. Jų paskirtis visiškai kitokia. Rusija nuo karo pradžios gavo 100 milijardų dolerių iš energijos išteklių eksporto, beveik dvigubai daugiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai. 

Taip yra dėl to, kad naftos ir dujų kainos šiuo metu yra didesnės, o paklausa išaugo, nes Europos šalys bando užpildyti saugyklas ateičiai. Tačiau šios pajamos sudarė apie 60 proc. Rusijos biudžeto, o įprastais metais pajamos iš energijos eksporto yra šiek tiek mažesnės nei 40 proc. Faktas yra tas, kad kiti pajamų šaltiniai sumažėjo.

REKLAMA

Neabejotina, kad šios pajamos tiesiogiai ar netiesiogiai remia šalies galimybes vykdyti agresyvią užsienio politiką. Šioje situacijoje naftos embargas atrodo daugiau nei pagrįstas, net palyginus su kitais atvejais. Jei lygintume su Irano naftos embargu, tai jis buvo įvestas siekiant apriboti Irano galimybes kurti branduolinius ginklus. 

Jei Europa nepirks pusės anksčiau pirktos naftos ir dujų, tai gerokai sumažins Rusijos pajamas. Visų pirma, svarbu apriboti Rusijos biudžeto pajamas, kad nebūtų įmanoma finansuoti karo tokiomis pačiomis apimtimis. 

Šia prasme sankcijos veikia. Nors ir įmanoma jas apeiti, sankcijos gerokai apsunkina pardavimą alternatyviose rinkose. Rusijos nafta kitose rinkose jau parduodama su nuolaida. Be to, sunku rasti pardavimo rinkas, kuriose naftą būtų galima parduoti tokiais pat kiekiais. Reikia vežti, o transportavimas brangus. Sankcijų teorija sutvarkyta taip, kad prasidėjus karui turėjo būti priimtos maksimalios įmanomos sankcijos. Tai, ką matėme – pavyzdžiui, rezervų įšaldymas – buvo panašu į tai. 

Tačiau Europos šalys nesutiko riboti energijos pirkimo. Teisingas požiūris yra didžiausios sankcijos pradžioje, reiškiančios sugrįžimą prie derybų stalo pasibaigus karui. Taip neatsitiko.

Sankcijos lems taikos derybų sąlygas

Eksporto sankcijos labai paveikia šalių derybinę poziciją. Bet kuriuo atveju karas kažkada baigsis derybomis, svarbu, kokių pozicijų besilaikydamos šalys į jas eis, kaip bus pasirengusios nutraukti karo veiksmus. 

REKLAMA

Matyt, kalbame apie kelis mėnesius, bet tai labai priklausys nuo to, kokį ekonominį spaudimą patirs Rusija.

Europos ekspertai teigia, kad Europa gali atsisakyti tiek Rusijos naftos, tiek dujų. Tai gali pareikalauti didelių išlaidų. Kalbame apie 2-3 proc. BVP praradimą, bet tai įmanoma. 

Dujų šiek tiek pritrūks, bet ne naftos – ją tiesiog teks pirkti brangiau. Kitas klausimas bus, kaip Europos šalys gali bendradarbiauti ir užtikrinti, kad energijos netrūktų.

Svarbu tai, kad Europa yra pasirengusi atsijungti nuo rusiškos naftos ir dujų.  Nepirkti Rusijos naftos ir dujų yra sunkus politinis sprendimas, kurį reikia priimti. 

Ir, atrodo, karas tęsiasi ilgiau, nei būtų, jei šios sankcijos būtų priimtos pirmąją karo savaitę.

Šiuo metu vyksta didžiulis ir precedento neturintis eksperimentas. 1973 m. naftos embargą sukėlė gamintojai atsitiktinai, spaudžiami itin emocingos politinės situacijos. Tada niekas neįsivaizdavo, kad trumpalaikė ir, regis, deklaratyvi kažkokios OPEC priemonė įstums pasaulio ekonomiką į užsitęsusią krizę.

Kiek naftos embargas gali padaryti ekonominės žalos, priklauso nuo politinės valios. Stebėjimo ir bausmių mechanizmai yra šiuolaikinių valstybių įgyvendinama užduotis.

Egzistuoja nuomonė, kad netikėtas pelnas iš naftos eksporto tam tikra prasme yra susijęs su nedemokratinių politinių režimų agresyvumo laipsniu. Koreliacija yra, bet, kaip visada, tik dalinė. 

REKLAMA

Irane juokaujama, kad islamo valstybėse naftą reikia uždrausti, kaip ir alkoholį. Esmė ne lengvo turto pagunda, o tai, kad valdantis elitas, neturi ypatingos priežasties karo klausimais atsižvelgti į savo pavaldinių nuomonę. 

Tačiau parlamentiniai režimai Vakarų šalyse kadaise buvo sukurti kaip tik kaip karų ir mokesčių sunkumų pusiausvyros mechanizmai. Jei revoliucija Rusijoje vyks – tai ji bus iš viršaus, iš apačios arba, kaip dažnai nutinka, iš viršaus, o paskui iš apačios. 

Embargas vaidins masių nuskurdinimo ir elito sumaišties stiprėjimo veiksnį. Viskas taip pat, kaip pas Leniną: žemesnės klasės nenori, aukštesnės – negali. 

Politinis emigrantas Leninas, kaip žinoma, dar 1917 m. sausį nesitikėjo, kad sulauks kitos revoliucijos Rusijoje. Kaip ir anksčiau, taip ir šiandien, šis sistemos laužymo momentas yra nenuspėjamas. Tačiau objektyviai jis ruošiamas kaip istorijos ir politinės kovos eiga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų