REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar ži­no­te, kaip jū­sų ne­pil­na­me­čiai, o gal ką tik pil­na­me­tys­tės su­lau­kę vai­kai, ypač vai­ki­nai, už­mu­ši­nė­ja lai­ką? Aiš­ku, jie ra­miai die­nų die­nas ga­li sė­dė­ti už­si­da­rę sa­vo kam­ba­ry­je prie­šais kom­piu­te­rio mo­ni­to­rių. O gal jie pra­lo­ši­nė­ja jū­sų duo­tus ki­šen­pi­ni­gius? Lo­ši­mų au­to­ma­tų sa­lo­nai ir ka­zi­no jau­ni­mą vi­lio­te vi­lio­ja. Pra­si­lo­šei? Vi­są pa­rą gre­ta dir­ban­tis lom­bar­das pa­siū­lys sa­vo pa­slau­gas. Kas tai? Gud­rus vers­lo pla­nas, kaip iš jū­sų iš­vi­lio­ti kuo dau­giau pi­ni­gų, ar tie­siog at­si­tik­ti­nu­mas?

REKLAMA
REKLAMA

„Skrai­do kė­dės“

Anks­tų sek­ma­die­nio, lie­pos 8 d., ry­tą Jo­niš­ky­je ki­lo muš­ty­nės, per ku­rias nu­ken­tė­jo 37-erių Jo­niš­kio ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to ty­rė­jas. In­ci­den­tas įvy­ko lo­ši­mų au­to­ma­tų sa­lo­ne, kai ne­blai­vus 22-ejų me­tų vai­ki­nas kumš­čiu su­da­vė neu­ni­for­muo­tam pa­rei­gū­nui į vei­dą. Įsis­mar­ka­vęs jau­nuo­lis su­lai­ky­tas ir už­da­ry­tas į areš­ti­nę, jam nu­sta­ty­tas vi­du­ti­nis 1,22 pro­mi­lės gir­tu­mas. Prieš tai – bir­že­lio mė­ne­sį – ta­me pa­čia­me Jo­niš­ky­je po­li­ci­ja su­lai­kė ir į areš­ti­nę už­da­rė ne­blai­vų vy­rą, su­ža­lo­ju­sį ne­pil­na­me­tį. Konflik­tas tarp vy­ro ir 16-me­čio įvy­ko ka­zi­no. Vy­ras ne­pil­na­me­čiui pei­liu smo­gė į nu­ga­rą.

REKLAMA

„Bū­na, kad skrai­do kė­dės, bet krup­jė ne­ga­li pa­si­trauk­ti iš sa­vo dar­bo vie­tos – to­kios tai­syk­lės. Kol at­va­žiuo­ja po­li­ci­ja, vi­so­kių ne­ge­rų da­ly­kų nu­tin­ka. Tai ga­na daž­nas reiš­ki­nys“, – tvir­ti­no vie­no mies­te esan­čių lo­ši­mo na­mų krup­jė va­do­vas.

Azar­ti­nių lo­ši­mų įsta­ty­mas nu­sta­to, kad drau­džia­ma loš­ti as­me­nims, ku­riems nė­ra su­ka­kę 18 me­tų. Lo­ši­mus, or­ga­ni­zuo­ja­mus lo­ši­mo na­muo­se (ka­zi­no), ga­li loš­ti as­me­nys, ku­riems yra su­ka­kę 21 me­tai. Jau­nes­nius kaip 21 me­tų as­me­nis drau­džia­ma įleis­ti į lo­ši­mo na­mus (ka­zi­no). Šių rei­ka­la­vi­mų lai­ky­mą­si pri­va­lo už­tik­rin­ti lo­ši­mų or­ga­ni­za­to­rius.

REKLAMA
REKLAMA

Tad ko­kiu bū­du ne­pil­na­me­tis Jo­niš­ky­je pa­te­ko į lo­ši­mo na­mus? Ga­li­ma prie­lai­da, jog dėl ne­pa­kan­ka­mos lo­ši­mus or­ga­ni­zuo­jan­čios įstai­gos kont­ro­lės.

Tik­ri­na, bet ne­ran­da

Cent­ro nuo­va­dos duo­me­ni­mis, šie­met bu­vo su­reng­ta net 14 pa­tik­ri­ni­mų lo­ši­mų apa­ra­tų sa­lo­nuo­se, ta­čiau ne­pil­na­me­čių juo­se ne­pas­te­bė­ta. „Tie­siog ne­pa­vy­ko pri­čiup­ti, bet ti­ki­my­bė, kad jie ten lan­ko­si, yra. Neat­me­tu ga­li­my­bės, kad ne­pil­na­me­čiai į lo­ši­mo na­mus pa­ten­ka su vy­res­niais drau­gais, ku­rie jiems nu­per­ka al­ko­ho­lio ir kt.“ – tei­gė Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Vie­šų­jų ry­šių po­sky­rio vir­ši­nin­kas Ar­tū­ras Šlia­vas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aiš­ku, dėl ne­pil­na­me­čių al­ko­ho­lio var­to­ji­mo ar lan­ky­mo­si lo­ši­mų na­muo­se ne­ga­li­ma kal­tin­ti vien įsta­ty­mų ne­si­lai­kan­čių vers­li­nin­kų, paaug­liams par­duo­dan­čių svai­ga­lų ir ap­skri­tai įlei­džian­čių juos į ka­zi­no. Tė­vai ir­gi tu­ri pa­si­do­mė­ti, ką jų at­ža­los vei­kia lais­va­lai­kiu. Tė­vų pa­rei­gas vai­kams api­brė­žia LR CK 3.155 str. Nus­ta­čius jų ne­tin­ka­mą vyk­dy­mą, klau­si­mus dėl po­vei­kio prie­mo­nių tai­ky­mo pa­pras­tai ini­ci­juo­ja Vai­ko tei­sių ap­sau­gos tar­ny­ba, tai­kant ci­vi­li­nio ir ad­mi­nist­ra­ci­nio po­bū­džio po­vei­kio prie­mo­nes.

REKLAMA

Lo­ši­mus or­ga­ni­zuo­jan­čių su­bjek­tų veik­lą pri­žiū­ri ir kont­ro­liuo­ja Prie­žiū­ros ko­mi­si­ja. At­sa­ko­my­bę už Azar­ti­nių lo­ši­mų įsta­ty­mo pa­žei­di­mus nu­sta­to tas pa­ts Azar­ti­nių lo­ši­mų įsta­ty­mas. Ga­li­ma ir ad­mi­nist­ra­ci­nė at­sa­ko­my­bė pa­gal Ad­mi­nist­ra­ci­nių tei­sės pa­žei­di­mų ko­dek­so 173-18 str., pri­klau­so­mai nuo pa­žei­di­mo po­bū­džio nuo 5000 Lt iki 15 tūkst. Lt, o esant pa­kar­to­ti­niam pa­žei­di­mui – iki 25 tūkst. Lt. Esant rim­tiems veik­los pa­žei­di­mams, ga­li­mi li­cen­ci­juo­tos veik­los ap­ri­bo­ji­mai ar net jos už­drau­di­mas.

REKLAMA

Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sio­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Vie­šų­jų ry­šių po­sky­rio vir­ši­nin­ko duo­me­ni­mis, per pir­mą šių me­tų pus­me­tį mies­te už­re­gist­ruo­ti 52 įvy­kiai, su­si­ję su lo­ši­mų na­mais. Dau­giau­sia tai konflik­tai tarp klien­tų ir ap­sau­gi­nin­kų. Po­li­ci­ja kvies­ta ir dėl triukš­mo kė­li­mo, tur­to su­ga­di­ni­mo ar pa­si­ro­džius ne­blai­viems as­me­nims. Ne­pil­na­me­čių nu­si­kal­ti­mų neuž­fik­suo­ta. Dau­giau­sia as­me­nų nu­baus­ta dėl chu­li­ga­niz­mo (10) ir pa­si­ro­dy­mo gir­tam vie­šo­je vie­to­je (17).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Re­ke­tuo­ja bend­rak­la­sius

Dau­giau­sia iš­kvie­ti­mų (net 35) už­fik­suo­ta pa­čia­me mies­to cent­re, P. Vi­šins­kio gat­vė­je įsi­kū­ru­sia­me lo­ši­mų au­to­ma­tų sa­lo­ne. Nors ofi­cia­liai ne­pil­na­me­čių lo­ši­mo na­muo­se neuž­fik­suo­ta, gre­ta  to­kių įstai­gų dir­ban­tys žmo­nės pa­ste­bi ką ki­ta. „Sun­ku tiks­liai pa­sa­ky­ti, ko­kio am­žiaus jau­nuo­liai lan­ko­si lo­ši­mo au­to­ma­tų sa­lo­nuo­se, bet iš pa­žiū­ros jie la­bai jau­ni. Ne­nus­teb­čiau, jei tarp jų bū­tų daug mo­ki­nių, – pa­ste­bė­ji­mais da­li­jo­si gre­ta lo­ši­mų au­to­ma­tų sa­lo­no įsi­kū­ru­sios par­duo­tu­vės par­da­vė­ja. – Te­ko gir­dė­ti kal­bant, kad pra­si­lo­šę paaug­liai re­ke­tuo­ja sa­vo bend­rak­la­sius – rei­ka­lau­ja pi­ni­gų. Ki­tas bū­das, kaip pra­si­ma­ny­ti pi­ni­gų – vog­ti ir vog­tus daik­tus ne­šti į lom­bar­dą.“

REKLAMA

Ke­lių Šiau­lių mies­te esan­čių lom­bar­dų ak­ci­nin­kės tei­gi­mu, sa­vo­tiš­kas lo­ši­mų na­mų ir lom­bar­dų ry­šys yra: „Liūd­na, kad ne vi­si lom­bar­dai dir­ba žmo­gaus la­bui. Mū­sų įmo­nės veik­la vi­sa­da bu­vo skaid­ri, vi­sa­da sten­gė­mės pa­dė­ti žmo­gui – dir­ba­me tiems, ku­riems iš tik­rų­jų ta­po sun­ku dėl su­si­klos­čiu­sių eko­no­mi­nių ap­lin­ky­bių.“

Vers­li­nin­kė tei­gia, kad per 17 lom­bar­dų veik­los me­tų yra bu­vę at­ve­jų, kai per die­ną tas pa­ts jau­nuo­lis ke­lis kar­tus at­ne­šė įvai­rių daik­tų į lom­bar­dą už­sta­ty­ti. „Lom­bar­dų pa­slau­go­mis ga­li nau­do­tis tik pil­na­me­čiai, ne­pil­na­me­čiams to­kių pa­slau­gų ne­tei­kia­me. Juos ve­ja­me lauk, bet jie ran­da įvai­rių bū­dų, kaip tuos daik­tus už­sta­ty­ti – pa­pras­tai pa­pra­šo pil­na­me­čių drau­gų. Ne pa­slap­tis, kad į lom­bar­dus atei­na pra­si­lo­šęs jau­ni­mas. Jis nau­do­ja­si kiau­rą pa­rą dir­ban­čių lom­bar­dų pa­slau­go­mis. Atei­na ir tė­vai pa­gal­bos pra­šy­ti. Juk tai jų vai­kai. 16, 18 ar 21-eri me­tai – mąs­ty­mas dar tas pa­ts, ma­žai kuo ski­ria­si“, – tei­gė lom­bar­dų ak­ci­nin­kė.

REKLAMA

Anot vers­li­nin­kės, lom­bar­de yra kau­pia­mi tam tik­ri duo­me­nys apie ja­me ne­pa­gei­dau­ti­nus as­me­nis. De­ja, ši sa­vo­tiš­ka duo­me­nų ba­zė nė­ra vi­suo­ti­nė – priei­na­ma tik dviems lom­bar­dams.

„Ry­šį tarp ka­zi­no ir lom­bar­dų ir sun­ku, ir leng­va ras­ti. Abe­jo­ju, ar jie taip su­si­ję, kad vers­lo struk­tū­ros sta­ty­tų­si vie­na ša­lia ki­tos spe­cia­liai tam, kad jaus­tų nau­dą – vie­nas ki­tam duo­tų pi­ni­gų, – svars­tė Šiau­lių AVPK vie­šų­jų ry­šių po­sky­rio vir­ši­nin­kas. – Ne­bū­ti­nai šie ob­jek­tai tu­ri bū­ti vie­nas gre­ta ki­to. Ki­ta ver­tus, se­niai vi­siems ži­no­ma, kaip pa­si­da­ry­ti pi­ni­gus grei­čiau­siai – tik per lom­bar­dą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gal­būt Jū­sų vai­kui rei­kia pa­gal­bos?

Ko­dėl iš­si­vys­to pri­klau­so­my­bė loš­ti azar­ti­nius žai­di­mus? Ko­kiu „ke­liu“ jau­nuo­lis nuei­na į lo­ši­mo na­mus ir ne­be­ga­li iš jų išei­ti? O gal tai ska­ti­na vi­si mū­sų žai­di­mai, net ir vai­kiš­ki?

„Vai­kys­tės žai­di­mų jo­kiu bū­du ne­ga­li­ma sie­ti su pri­klau­so­my­be azar­ti­niams žai­di­mams. Jie yra la­bai svar­būs vai­ko kū­ry­bai, fan­ta­zi­jai, iš­ra­din­gu­mui vys­ty­tis, – tei­gia Šiau­lių ap­skri­ties vy­riau­sia­ja­me po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­te psi­cho­lo­gu dir­ban­tis Arū­nas Nor­kus. – Vi­sai ki­tas da­ly­kas yra pri­klau­so­my­bė azar­ti­niams žai­di­mams. Šiuo at­ve­ju lo­ši­mas – ne­kont­ro­liuo­ja­mų im­pul­sų ten­ki­ni­mas.“

REKLAMA

Kad bū­tų aiš­kiau, psi­cho­lo­gas lo­šė­ją pa­ly­gi­no su kū­di­kiu. Kai jis al­ka­nas, jis tai su­pran­ta kaip pa­vo­jų gy­vy­bei, to­dėl da­ro vis­ką, kad bū­tų pa­mai­tin­tas. Ta­da atei­na ra­my­bės fa­zė ir kū­di­kis už­mie­ga. Ly­giai taip pat ir lo­šė­jo el­ge­sy­je kai­ta­lio­ja­si ba­do ir ra­my­bės sta­di­jos, t. y. kol jis ne­gau­na pa­loš­ti, ne­ga­li jaus­tis kom­for­tiš­kai, pa­sau­lis jam yra ne­sau­gus ir ke­lian­tis grės­mę. Lo­šiant pa­si­jau­čia­ma ge­rai, pa­ti­ria­mas emo­ci­nis ma­lo­nu­mas, pa­si­ti­kė­ji­mas ar ne­tgi pa­si­di­džia­vi­mas sa­vi­mi – ei­na­ma vėl loš­ti.

REKLAMA

„Rem­da­ma­sis sa­vo pa­tir­ti­mi ga­liu pa­sa­ky­ti, kad pir­ma­jam lo­ši­mui žmo­gus daž­niau­siai yra pa­ska­ti­na­mas ap­lin­ki­nių – drau­gų, bend­ra­dar­bių ar pa­žįs­ta­mų, – pa­sa­ko­jo A. Nor­kus. – Sa­vo­tiš­ka tai­syk­lė – pir­mie­ji lo­ši­mai bū­na są­ly­gi­nai sėk­min­gi ir tai pa­de­da įsi­trauk­ti į lo­ši­mą – vyks­ta psi­cho­lo­gi­nis pa­stip­ri­ni­mas. Vė­liau, pra­dė­jus pra­lo­ši­nė­ti, pri­si­me­na­mi sėk­min­gi įvy­kiai ir vi­lia­ma­si, kad pa­vyks at­si­loš­ti. Lo­šia­ma vis iš di­des­nių su­mų, nuo­sto­liai di­dė­ja, o psi­cho­lo­gi­nė sa­vi­jau­ta pra­stė­ja: at­si­ran­da nuo­la­ti­nis su­sier­zi­ni­mas, ne­ri­mas, vis la­biau at­si­ri­bo­ja­ma nuo ar­ti­mų­jų ir drau­gų, žmo­gus tam­pa vie­ni­šas. Ši fa­zė ga­li tęs­tis la­bai il­gai, kar­tais 10-15 me­tų. Pas­ku­ti­nė­je – be­vil­tiš­ku­mo – fa­zė­je pra­si­de­da as­me­ny­bės deg­ra­da­ci­ja, kaip ir pri­klau­so­my­bių nuo al­ko­ho­lio ar nar­ko­ti­kų at­ve­jais.“

REKLAMA
REKLAMA

Kad gau­tum pi­ni­gų loš­ti, pra­de­da­ma vog­ti, ne­ša­mi iš na­mų ir par­duo­da­mi daik­tai, pra­ran­da­mas dar­bas, na­mai ir šei­ma. At­si­ran­da la­bai stip­rus be­jė­giš­ku­mo jaus­mas, su­trin­ka adek­va­tus sa­vęs su­vo­ki­mas, vis daž­niau gal­vo­ja­ma apie sa­vi­žu­dy­bę, psi­chi­nei sa­vi­jau­tai pa­ge­rin­ti di­de­liais kie­kiais nau­do­ja­mas al­ko­ho­lis ar nar­ko­ti­kai.

Koks ke­lias iš­si­va­duo­ti iš šios pri­klau­so­my­bės? „Pri­pa­žin­ti, kad esi pri­klau­so­mas ir gy­dy­tis“, – tvir­ti­na psi­cho­lo­gas.

Vi­są gy­ve­ni­mą il­gi­si bu­vu­sių įspū­džių

Lie­tu­vo­je jau yra su­si­kū­ru­si Ano­ni­mi­nių lo­šė­jų drau­gi­ja, pri­klau­so­my­bių cent­rai gy­do ir nuo pri­klau­so­my­bės nuo lo­ši­mų.

„Ga­na įdo­mus eks­pe­ri­men­tas bu­vo at­lik­tas JAV. Sa­na­to­ri­jo­je su spe­cia­liai pa­reng­tu per­so­na­lu bu­vo ap­gy­ven­din­ti pri­klau­so­mi pa­cien­tai. Jiems leis­ta ir net re­ko­men­duo­ta už­mu­ši­nė­ti, val­gy­ti ir kast­ruo­ti per­so­na­lo dar­buo­to­jų at­vaiz­dus. Leis­ta lau­žy­ti me­džius ir ki­tais bū­dais iš­krau­ti dest­ruk­ty­vius im­pul­sus. Leis­ta pa­si­lik­ti lo­vo­je tiek, kiek no­ri­si, o pri­skir­ta as­me­ni­nė slau­gė at­neš­da­vo val­gy­ti, sek­da­vo bū­se­ną, pa­drą­sin­da­vo, tie­siog bū­da­vo ša­lia. Užuot ken­tę at­si­sa­ky­mo nuo pri­klau­so­my­bės kan­čias, pa­cien­tai ten­kin­da­vo sa­vo gi­liau­sią no­rą – bū­ti vai­ku, gu­lė­ti lop­šy­je, tu­rė­ti švel­nią, be­si­rū­pi­nan­čią, mai­ti­nan­čią ma­mą, ku­ri vi­sa­da ša­lia ir ne­pa­lie­ka sun­kią mi­nu­tę. Išė­ji­mas iš šios fa­zės bu­vo su­pran­ta­mas kaip at­jun­ky­mas, po to pa­cien­tas grįž­da­vo prie re­gu­lia­rios psi­choa­na­li­zės. Eks­pe­ri­men­tas pa­si­tei­si­no, ta­čiau toks gy­dy­mas yra la­bai bran­gus“, – tei­gia psi­cho­lo­gas A. Nor­kus.

REKLAMA

Anot psi­cho­lo­go, nu­sto­ję loš­ti žmo­nės daž­nai vi­są li­ku­sį gy­ve­ni­mą il­gi­si bu­vu­sių įspū­džių. Dėl to ne­rei­kia nu­ver­tin­ti pri­klau­so­my­bės ar ti­kin­ti, kad gy­ve­ni­me yra ver­tin­ges­nių da­ly­kų – daž­nai tų ver­tin­ges­nių da­ly­kų pri­klau­so­mo as­mens gy­ve­ni­me ir nė­ra. Juos rei­kia su­kur­ti, ir čia ga­li pa­dė­ti kiek­vie­nas.

Po­vi­las LUN­GĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų