• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Opozicija spaudžia valdančiuosius piginti malkas, elektrą, dujas ir kitą kurą – panaikinti pridėtinės vertės mokestį. Tačiau premjerė Ingrida Šimonytė aiškina, esą vyriausybės planuojamas dujų ir elektros tarifų tolimesnis kompensavimas yra dosnesnis nei visos opozicijos siūlomos mokesčių lengvatos. O kai kuriems žmonėms itin sunku sumokėti sąskaitas.

Opozicija spaudžia valdančiuosius piginti malkas, elektrą, dujas ir kitą kurą – panaikinti pridėtinės vertės mokestį. Tačiau premjerė Ingrida Šimonytė aiškina, esą vyriausybės planuojamas dujų ir elektros tarifų tolimesnis kompensavimas yra dosnesnis nei visos opozicijos siūlomos mokesčių lengvatos. O kai kuriems žmonėms itin sunku sumokėti sąskaitas.

REKLAMA

Valdantieji gąsdina –  patenkinus opozicijos siūlymus, biudžete atsivertų didesnė nei milijardo eurų skylė. Tačiau Saulius Skvernelis atkerta, kad būtent tiek žmonės jau sumokėjo papildomai į biudžetą dėl infliacijos ir dabar pats laikas šiuo pinigus gyventojams sugrąžinti.

Aukštelkėje netoli Šiaulių name gyvenanti senjorė Dalia jau prieš dešimt dienų pradėjo šildymo sezoną, sako lauke jau buvo šilčiau nei name.

REKLAMA
REKLAMA

„Labai įšalo mūrai, apšiltinta, bet iš lauko neateina šiluma. Šalta“, – sako Dalia.

Moteris turi dujinį ir kieto kuro katilus. Tiesa, išbrangus dujoms, jas naudoja jau tik maistui, o šildytis šiemet ketina tik malkomis. Tačiau ir prieš  dėdama į krosnį kiekvieną pliauską, atsakingai pasveria, ar verta ją šįkart sudeginti.

REKLAMA

„Smaugia iš visų kampų. Gaunu 400 eurų pensiją, Marija, galą su galu, liko šį mėnesį 10 eurų, ką susitaupyti, nieko. O norisi susitaupyti kokioms laidotuvėms“, – kalba Dalia.

O naujų priemonių gyventojams palengvinti naštą dėl rekordiškai išbrangusių energijos išteklių, valdantieji įvesti nežada. Ketina tik centriniam šildymui vėl panaikinti pridėtinės vertės mokestį ir toliau riboti dujų ir elektros tarifų didėjimą gyventojams. Žmonės skundžiasi, kad didžiulės infliacijos sąlygomis šito jau nebepakanka:

„Brangu. Jokių kompensacijų, bijau net eiti prašyti, gal nepriklausys.“

„Valdžia nepakankamai pastangų deda, kad būtų galima klausimą išspręsti.“

„Pasirenku pigiausią prekę, dirbau visą gyvenimą, o dabar taip.“

„Pridėtų, kompensacijų daugiau duotų.“

„Ateina ruduo, depresijų metas, tikrai padaugės jų.“

„Kaip žmonėm išgyventi nežinau. Pensininkams mirtis.“

Vasaros pradžioje boikotavusi Seimo posėdžius, opozicija toliau mėgina spausti valdančiuosius bent šiuo, energetinės krizės metu, padėti gyventojams labiau sumažinti energijos išlaidas: kompensacijas mokėti ne tik už šildymą, bet ir už elektrą, panaikinti pridėtinės vertės mokesčius elektrai ir kone visam kurui.

REKLAMA
REKLAMA

„Būtina neišskirti pagal kuro rūšis, padėti visiems žmonėms, kurie susiduria su ekonominiais sunkumais šildymo sezono kontekste“, – teigia Darbo partijos frakcijos narys Andrius Mazuronis.

„Reikšmingą dalį šeimos biudžeto sudaro elektra, tam tikros kompensacijos 20–40 eurų iki 100 kW siūlom“, – sako frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

„Prašyti paramos? Daugybė žmonių to nedarys dėl moralinių momentų. Gal vyriausybė ir skaičiuoja, ne visi kreipsis, ne visiems reikės, ne visi žinos, kad gali kreiptis“, – kalba Socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

Premjerė Ingrida Šimonytė opozicijos siūlymus atmeta ir atkerta, esą elektros ir dujų tarifų ribojimas, kurį vyriausybė planuoja kitais metais tęsti, yra daug dosnesnė priemonė nei visos opozicijos siūlomos PVM lengvatos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O ministrė Monika Navickienė ragina dar daugiau žmonių stoti į eiles prie savivaldybių socialinių skyrių prašyti kompensacijų.

„Žmonėms, kurie šildosi dujomis, kaina yra 0,77 euro už kubinį metrą, rinkos kaina yra didesnė nei 3 eurai. Šitą skirtumą kompensuoja valstybė. Nėra tokio PVM, kuris galėtų tokį skirtumą padengti“, – tvirtina I. Šimonytė.

„Su PVM lengvata sąskaita būtų daug didesnė nei pritaikant dabartinį kompensavimo mechanizmą. Žmonės moka 24 ct už elektrą, kompensuojami 9 ct“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Valdantieji aiškina, esą sumažinus mokesčius pagal opozicijos reikalavimus, kitąmet biudžete atsivertų daugiau kaip milijardo eurų skylė. Tačiau opozicija įrodinėja, kad pinigų biudžete bus pakankamai, mat dėl infliacijos gyventojai sunešė daug daugiau mokesčių.

REKLAMA

„Opozicijos siūlymai bendrai galėtų būti vertinami 1,3 mlrd. eurų apimtimi. 500 mln. eurų GPM mažinimas, 730 mln. PVM mažinimas, 120 mln. eurų papildomų kompensacijų“, – teigia Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

„PVM šiemet surinkta daugiau nei planuota 1,2 mlrd. eurų. Tuos pinigus palikime žmonėms, kuriems sunku“, – tikina S. Skvernelis.

Energetinės krizės sąlygomis ekonomistas Nerijus Mačiulis kategoriškai nepasisako prieš PVM lengvatas gyventojams už visas kuro rūšis, tačiau ragina paramą skirti tik tiems, kuriems ji labiausiai reikalinga.

„Biudžetas nėra guminis, valstybės galimybės skolintis ir didinti išmokas ribotos. Reikia tinkamai sudėlioti prioritetus“, – komentuoja N. Mačiulis.

Balsuojant Seime dėl opozicijos siūlomų mokesčių pakeitimų, valdantieji jų nepalaikė – balsavo prieš arba susilaikė ir taip opozicijos projektus atmetė.

na, dar niekas nesisildo, kencia
na, dar niekas nesisildo, kencia
o jei jus, ponia Dale, jau 10 dienu sildotes, tai jus tikrai esate labai pasiturinti... ir tikrai netaupote.
Ponia Dalia jūs mažiau verkslenkite turite savo nuosavus namus ir darziuka todėl jums tų 400e pragyventi Lietuvoje užtenka, nes milijonai žmonių Europoje ir Lietuvoje moka nuomas ir niekados savo būsto nebeturės ir jiems reikia sunkiai dirbti sergant ar ne nuoma turi būti sumokėta o algos ne kažką daugiau lieka pragyventi po nuomos. Todėl kai verkslenate jog jums blogai žinokite yra milijonai pasaulyje kuriems dar blogiau. Pas mane nei tų dešimt eurų kartais nebūna
Yra daug žmonių Lietuvoj, kuriems tikrai labai sunku ir pagrįstai pikta. Iš kitos pusės pastebiu ir tai, kad neretai skundžiasi žmonės, kuriems trūksta išlaidų valdymo įgūdžių. Kad ir Dalia, jei taip sunku, šiuo metu gal dar nereikėtų namo šildyti. Kai žmogui nuolat trūksta pinigų, pirmiausia reikia atidžiau peržiūrėti namų biudžetą ir tinkamai surikiuoti išlaidų prioritetus, atkreipti dėmesį ne tik į didelius pirkinius, bet ir kasdienes smulkias išlaidas, kurios su laiku "prikapsi" į rimtas sumas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų