REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV Centrinė žvalgybos valdyba (CŽV) dar 1974 metais nustatė, kad Izraelis disponuoja branduoliniais ginklais, praneša „Haaretz“.

REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, teigiama, kad tuo metu Izraelio branduolinis arsenalas buvo nedidelis, tačiau žydai tiekė medžiagas bei technologijas, reikalingas branduoliniam ginklui gamintis, ir tokiems tuo metu draugiškiems režimams kaip Iranas ar Pietų Afrikos Respublika.

REKLAMA

Toks ilgai nuo visuomenės slėptas CŽV dokumentas buvo paviešintas tik šią savaitę. Sutapimas ar ne, tačiau būtent šią savaitę JAV prezidentas pradėjo pirmąjį per 7 savo prezidentavimo metus vizitą Izraelyje bei Palestinos savivaldoje. Tiesa, tam tikros dokumento dalys buvo paviešintos dar 2006 metais, kai informacijos, remdamiesi Informacijos pareikalavimo laisvės įstatymu, paprašė mokslininkai Avneris Cohenas bei Williamas Burras. Tačiau tuomet dokumento ištraukos buvo paskelbtos tik greta 1975 metais darytos Valstybės departamento ataskaitos, kurioje ginčijamas faktas, kad Izraelis disponuoja branduoliniu arsenalu.

REKLAMA
REKLAMA

Paviešintas 1974 metų dokumentas pavadintas „Tolimesnės branduolinio ginklo platinimo perspektyvos“. Netrukus po dokumento paviešinimo CŽV buvo paklausta, ar nėra sutapimas, kad vos prieš mėnesį buvo atskleistas dokumentas, teigiantis, kad Iranas dar 2003 metais sustabdė savo branduolinę programą, o dabar publikuojama ataskaita, teigianti apie Izraelio branduolinio arsenalo egzistavimą. Tiesa, CŽV į paklausimus kol kas neatsakė.

JAV dažnai yra kritikuojama dėl dvigubų standartų, keliamų Izraeliui bei Iranui. Su vienos šalies vykdoma branduoline programa esą sutinkama be jokių dvejonių, o su kita šalis dėl adekvačių veiksmų susilaukia grasinimų kariniu antpuoliu bei realių ekonominių sankcijų. Tokios spekuliacijos itin sustiprėja aukštiems JAV valstybės pareigūnams lankantis Artimuosiuose Rytuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

1974 metų ataskaitoje skelbiama, kad Izraelis jau turi pasigaminęs branduolinį ginklą. Tokia prielaida paremiama faktais, kad žydai turėjo sukaupę daug sodrinto urano ir skyrė milžiniškas skyrė žemė-žemė tipo raketai „Jericho“, kurioje turėjo būti įmontuota branduolinė galvutė, gaminti. Už raketos gamybą buvo atsakinga Izraelio karinių oro pajėgų pramonė, kurios vadovai pastatė kelias gamyklas jai gaminti bei įrengė kelis bandymų laukus į šiaurę nuo Tel Avivo ir netoli Haifos.

Apie Iraną 1974 metais rašoma, kad tuometi šacho režimas siekia padaryti valstybę tokia galia, su kuria skaitytis būtų priverstos visos ne tik regiono, bet ir pasaulio tautos. „Jei šachas bus gyvas iki aštuntojo dešimtmečio vidurio, jei Iranas turės pilnai funkcionuojančią branduolinę pramonę ir technologijas, reikalingas branduoliniam ginklui gaminti, o kitos šalys toliau vystys savo branduolines programas, tai nekyla jokių abejonių, kad Teheranas seks jų pavyzdžiu“ – teigiama paviešintame CŽV dokumente.

REKLAMA

1979 metais įvykusi Islamo revoliucija neabejotinai sulėtino Irano branduolinės pramonės vystymosi tempus.

Ataskaitoje teigiama, kad JAV padėjo Prancūzijai vystant branduolinį arsenalą, o ši savo ruožtu pagelbėjo Izraeliui. Nors Izraelis kaip ir Prancūzija bei Indija vargu ar skatintų branduolinio ginklo platinimą vien dėl grėsmės savo nacionaliniam saugumui, tačiau ataskaitoje reiškiami įtarimai, kad paakinti milžiniškų politinių bei ekonominių dividendų Izraelio politikai vis dėlto eksportavo tam tikras branduolines technologijas bei medžiagas, reikalingas branduolinio ginklo gamybai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų