REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki Vėlinių likus dviem savaitėms prekybininkai trina rankas ir pirkėjus vilioja pigesnėmis kapų žvakutėmis. Nors perkantieji sako, kad kasmet prieš Vėlines žvakės kaip tik brangsta dešimčia ar penkiolika centų.

Iki Vėlinių likus dviem savaitėms prekybininkai trina rankas ir pirkėjus vilioja pigesnėmis kapų žvakutėmis. Nors perkantieji sako, kad kasmet prieš Vėlines žvakės kaip tik brangsta dešimčia ar penkiolika centų.

REKLAMA

Bet net ir keiksnodami augančias kainas, žvakes perka milžiniškais kiekiais. 

Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže. 

Tvarkydama karininko tėvo, mamos ir brolių kapavietę vilnietė Jūratė dega net ne vieną žvakelę. 

„Čia yra keturi žmonės, tai statau visada keturias. Paskui ateina kiti, pastato dar kažkiek. O jeigu yra vienas žmogus, tai dvi. Kad kiekvienam būtų po žvakutę, po dvi“, – kalba Jūratė. 

Moteris sako pastebinti, kad kasmet žvakės pabrangsta. 

„Ar dešimt centų, ar penkiolika, na, kažkiek pabrangsta. Tai vienos, tai kitos, tai keičiasi ten kainos“, – sako vilnietė.  

REKLAMA
REKLAMA

Viename prekybos centrų žvakes renkasi ir kiti vilniečiai. Viena jų – Veronika – taip pat pastebi, kad Vėlinių simbolis kasmet kainuoja brangiau. Tiesa, kiek pabrangsta, moteris nefiksuoja. Tik pastebėjo, kad prieš Mirusiųjų pagerbimo dieną iš šeimos biudžeto tenka pakloti daug. 

REKLAMA

„Šimtą eurų tai tikrai. Ir didesnių perkam, ne tas mažytes. – Kodėl? – Gražiau atrodo“, – teigia Veronika. 

Vienas didžiausių prekybos tinklų sako taip prieš Vėlines parduodantis milijoną žvakių. Paklausiausios – kuo kuklesnės, baltos. 

„Šiaip populiariausia žvakė yra už du eurus. Paprasta, balta, na, tokia tradicinė. Mes esam tradiciški, nepuošiam itin daug su didelėm žvakėm kapų, perkame paprastas baltas žvakes“, – pasakojo „IKI“ atstovė Vaida Budrienė. 

Populiarumą praranda plastikinės gėlės, jų kasmet pirkėjai nuperka mažiau. Tad prekybos centrai orientuojasi labiau į gyvas gėles. Ir dievagojasi, esą kainos panašios kaip pernai. Vienos gal kiek pabrango, kitos atvirkščiai, palyginti su pernai, atpigusios. 

REKLAMA
REKLAMA

Gatvės prekeiviai taip pat sako, kad šiemet žvakės nepabrangusios. O renkasi pirkėjai dažniausiai pagal kainą. 

Tad kasmet populiariausios gatvėje lieka stiklinės, eurą kainuojančios žvakutės. Pardavėjai į kamerą nekalba, bet priduria, kad žvakėms taiko nuolaidas, jeigu kažkas ateina ir nesukrapšto reikiamos sumos. O kapines prižiūrinčios įmonės atstovas ragina žmones neišlaidauti. Mat šiemet padaugėjo vagysčių iš kapaviečių.  

„Tikrai labai daug vagysčių kapinėse. Ypač paskutiniu metu padaugėjo žvakių vagystės nuo kapaviečių. Prabangesnių kažkokių, išskirtinių. Ir mums skambina žmonės, kad jų žvakės buvo pavogtos, arba dekoratyviai brangesni augalai. Bet pagrindine žvakės“, – pasakoja Kapinių priežiūros administravimo vadovas Darius Jakutonis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vien Karveliškių kapinėse administracija per dieną sulaukia dviejų trijų skundų dėl vagysčių iš kapinių. Ilgapirščiai įsisuko ir į Molėtuose esančias kapines. Ir vagia ne tik žvakes. Feisbuke žmonės dalijasi nuotrauka, kurioje matosi nuo kapo pavogtos gyvos gėlės.  

Vilniaus universiteto chemijos fakulteto mokslininkai sako ne tik dėl vagysčių, bet ir dėl to, kad aplinka kenčia nuo didesnio kiekio žvakių, jų turime pirkti ir degti kuo mažiau. Ir nesvarbu, vaškinė tai bus žvakė ar parafino, abi kenksmingos vienodai. 

„Vaškinės žvakės geriau sudega. O parafinas lieka. Bet iš vienos pusės jis lieka. Reiškia jis nepaleidžia į dangų CO2, o vaškinė pilnai sudega, ir į dangų CO2. Bet gamtoje bėgam nuo vilko, o užbėgam ant meškos. Balansas galutinis vis tiek neigiamas“, – teigia organinės chemijos katedros profesorius Albinas Žilinskas.     

REKLAMA

O renkantis žvakę labai svarbu atkreipti dėmesį į dagtį, nuo to priklausys, kiek liepsnelė džiugins akį.   

„Žvakės degimas priklauso nuo knato, kuris gali būti medvilninis, tai kokio dydžio knatas, ar jis neturi įtrūkimų. <...> Jeigu jis storas, tai turėtų degti ilgiau. Žiūrint, kiek jis įmirkęs vašku ir taip toliau. Jeigu jis plonas, tai nudega greičiau, bet jis turi būt pritaikytas nedideliam vaško kiekiui“, – aiškina A. Žilinskas. 

Dvasininkai paantrina, žvakė tėra tik simbolis, daug svarbiau per Vėlines išėjusius prisiminti ir su jais pabūti bent jau mintimis, jiems padėkoti, o su žvake ar be jos, tai jau antraeilis dalykas. 

Daugiau informacijos vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.  

tv3.lt

Kapus galima lankyti bet kada,o ne kai visi bėga kai pamišę su savo žvakėmis ir gėlėmis.
Kalnus reikia verst ne su zvakutem, o su savo sventu tikejimu. O dauguma tikinciu dabar i Tikejima ziuri daugiau kaip i kazka nerimto, zvakute uzdege, i baznycia nuejo, galvoja, kad viskas dabar normalu, o toliau daro kas ka nori, isizeidineja, teisia, pyksta. Tikejimas tai ne dekoracijos, ne isorines apeigos, o pats gyvenimas. Kur pagrindinis principas buti geru, doru zmogumi...
Apie taršą niekas negalvoja , rungtynės kas daugiau uždegs , ir pas ką gražesnis mauzoliejus .
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų