REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

2014-uosius metus Lietuvos Respublikos Seimas yra paskelbęs Vaikų sveikatos metais. Tai reiškia, kad vaikų sveiktos problemoms visos šioje srityje veikiančios valstybinės institucijos, visuomeninės organizacijos, mokslo įstaigos įsipareigojusios skirti ypatingą dėmesį. Žmogaus sveikata neatsiejama nuo jo mitybos, o vaikų mityba yra vienas svarbiausių veiksnių, įtakojančių vaikų sveikatą ir padedančių formuoti sveikos gyvensenos įpročius.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai taip pat nuolat akcentuoja būtinybę užtikrinti, kad mūsų jaunuomenė būtų maitinama tinkamos kokybės ir saugiu maistu, daug dėmesio skiria ikimokyklinio ugdymo įstaigų, bendrojo ugdymo mokyklų, vaikų socialinės globos ir rūpybos įstaigų maisto tvarkymo skyrių veiklos priežiūrai ir kontrolei. Liepos pradžioje VMVT direktorius Jonas Milius šiais klausimais diskutavo su Lietuvos Respublikos Seimo Sveikatos reikalų komiteto nariais.

REKLAMA

Atliekami patikrinimai

Pasak VMVT direktoriaus, kiekvienais metais, prasidedant naujam mokslo metų sezonui ir mokslo metų eigoje, VMVT inspektoriai tikslingai tikrina minėtų įstaigų maisto tvarkymo skyrius. Valstybinės kontrolės metu tikrinami ne vien higienos reikalavimų įgyvendinimas, vertinama kaip laikomasi patvirtintų receptūrų, prižiūrima, ar vaikams netiekiami draudžiami maisto produktai, bet ir vertinami gaminami patiekalai faktiniam kaloringumui nustatyti, atliekami tiekiamo vandens mikrobiologiniai tyrimai, tiriami druskos kiekiai patiekaluose ir kt.. J.Miliaus teigimu, šiais metais atliktų patikrinimų metu dažniausiai buvo nustatyta bendrų higienos (44 %) ir savikontrolės (16 %) pažeidimų, rečiau – produktų laikymo sąlygų ir tinkamumo vartoti terminų (6 %), technologijų (6 %), personalo higienos (4 %), produktų atsekamumo (4 %) pažeidimų, be to, rasta maisto produktų, į kurių sudėtį įėjo vaikų mitybai draudžiami naudoti maisto priedai (3 %) ar vaikai buvo maitinami neleistinais produktais (3 %). VMVT inspektoriai nustatė atvejų, kai gamintojai, siekdami išpildyti žemiausios kainos reikalavimus, vietoje deklaruotų aukščiausios rūšies produktų pateikė pirmos ar antros rūšies gaminius.

REKLAMA
REKLAMA

Rekomenduojama griežčiau kontroliuoti tiekėjus

Norint išvengti tokių pažeidimų ir užtikrinti maitinimo kokybę vaikų ugdymo įstaigose, VMVT parengė rekomendacijas maisto tvarkymo veiklą vykdantiems ir ją prižiūrintiems atsakingiems darbuotojams. Pasak šį darbą koordinavusio J. Miliaus, rekomendacijose siūloma griežčiau kontroliuoti maisto produktų tiekėjus. Jo teigimu, žaliavos ir produktai turėtų būti perkami tik iš įmonių, oficialiai vykdančių šią veiklą, turinčių maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimus. Be to, nemaišytų papildomai įsitikinti, ar tiekėjų įmonė nėra įtraukta į Nepatikimų maisto tvarkymo subjektų sąrašą, kuris sudaromas remiantis VMVT kontrolės duomenimis. Šis sąrašas skelbiamas VMVT interneto svetainėje, jis atnaujinamas 2 kartus per metus. Tiekėjai turėtų pateikti patvirtinimą, kad įmonėje įdiegta efektyvi savikontrolės sistema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parengti pavyzdinę viešųjų pirkimų sutartį

J.Miliaus manymu, atsirado akivaizdus poreikis parengti pavyzdinę viešųjų pirkimų sutartį, kuria galėtų vadovautis vaikų ugdymo įstaigų atsakingi asmenys. Pagal šią sutartį, ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ne tik mažiausiai produktų kainai, bet ir jų kokybei. Direktoriaus nuomone, viešųjų pirkimų sąlygose turėtų būti pateikti reikalavimai perkamoms maitinimo paslaugoms, maisto produktų kokybei, įpakavimui (pakuotės dydžiui, svoriui, uždarymo būdui ir kt.), transportavimui, taip pat numatyti tiekiamų maisto produktų laboratoriniai tyrimai bei suderintas jų apmokėjimas. Viešųjų pirkimų komisija turėtų teisę reikalauti siūlomų produktų (žaliavų) pavyzdžių ir kviestis ekspertus jiems įvertinti.

REKLAMA

Sveikiausia maistą vaikams gaminti vietoje

VMVT direktorius J.Milius įsitikinęs, kad vaikai turėtų būti maitinami vietoje pagamintu maistu, valgiaraščiai sudaryti pagal sveikos mitybos principus ir taisykles, atsižvelgiant į rekomenduojamas paros energijos ir maistinių medžiagų normas bei vaikų amžiaus ypatumus. Valgiaraščiai turi būti sudaromi atsižvelgiant į sezoniškumą, receptūros suderintos su teritorinėmis visuomenės sveikatos priežiūros įstaigomis. Visi tiekėjai privalo vykdyti „Pienas vaikams“ ir vaisių vartojimo skatinimo valstybines programas.

REKLAMA

Naudotini produktai vaikų mitybai

Patiekalams gaminti turi būti naudojami: daržovės, bulvės, vaisiai, uogos, sultys (ypač šviežios), grūdiniai duonos gaminiai, kruopų produktai, ankštinės daržovės, pienas ir jo produktai; liesos mėsos produktai (ypač švieži ar atšaldyti), žuvis ir jos produktai, geriamasis vanduo, natūralus mineralinis bei šaltinio vanduo (negazuoti). Kiek įmanoma, maisto produktai turėtų būti perkami iš ekologinės gamybos ūkių ar išskirtinės kokybės produktų gamintojų.

Nerekomenduojami maisto produktai

Vaikams maitinti neturėtų būti naudojami: subproduktai (inkstai, kepenys, smegenys, plaučiai), grybų, sultinių koncentratai, saldainiai, konditerijos gaminiai su kremu ar šokoladu, gėrimai su maisto priedais (dažikliais, konservantais, saldikliais), gazuoti gėrimai; bulvių traškučiai, kiti riebaluose virti gaminiai, žuvies konservai, nepramoninės gamybos konservuoti gaminiai, žlėgtainiai, šaltiena, kiti teisės aktais neleistini vartoti maisto produktai ir patiekalai. Neturi būti naudojami maisto produktai, pagaminti iš genetiškai modifikuotų organizmų (GMO), arba į kurių sudėtį įeina GMO.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Teisės aktų reikalavimai maisto produktams

Vaikų maitinimui tiekiami maisto produktai turi atitikti tos rūšies produktams keliamus reikalavimus (pvz., jei tiekiamas sūris, tai ir turi būti sūris, o ne sūrio produktas. Jei deklaruojama, kad produktai yra aukščiausios rūšies, jie turi atitikti Lietuvos standartuose nurodytus reikalavimus šiai rūšiai ir t.t.).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų