Aktyvus karinių pratybų ciklas NATO plotmėje prasidėjo vasario mėnesį ir tęsis visus 2024 metus.
Apytiksliais skaičiavimais šį pavasarį Lietuvoje gali būti apie 20 tūkst. Lietuvos ir sąjungininkų kariuomenės karių. Taip pat šimtai vienetų technikos, įskaitant tankus, kovos mašinas, haubicas.
„Bus didžiulis matomumas kariuomenės Lietuvoje, tai turėtų būti pastebėta ir (...) turės efektą mūsų visuomenei. Keliais judės daug technikos, gali būti ir trukdžių ar įvykių. Pranešame gyventojams, kad tokia technika važinės, raginame elgtis atsakingai tiek lenkiant, tiek prasilenkiant, taip pat bendraujant su kariais“, – žurnalistams antradienį sakė kariuomenės vadas generolas Valdemaras Rupšys.
„Mes stengsimės informuoti visuomenę apie visas pratybas, apie įsitraukimą mūsų nacionalinių pajėgų į šias pratybas, apie sąjungininkų dalyvavimą ir atvykimą į Lietuvą, apie šių pratybų intensyvumą. Ir, aišku, su visais iššūkiais, su kuriais galėtų susidurti mūsų visuomenė, tokie kaip transporto trikdžiai ir t. t.“, – teigė jis.
Spaudos konferencijos dėl karinių pratybų bus rengiamos kiekvieną savaitę iki ciklo pabaigos birželio viduryje.
Pratybos – atsakas į pasikeitusią geopolitinę situaciją
Pasak kariuomenės vado, visos pratybos, kaip ir sąjunginiai NATO gynybos planai, yra „atsakas į pasikeitusią geopolitinę situaciją“.
„Tai iš anksto suplanuotos, organizuotos, numatytos apimtys ir vietovės toms pratyboms. Todėl ir mūsų, ir sąjungininkų dalyvavimas yra planinis, iš anksto numatytas“, – sakė V. Rupšys.
„Atliekame savo kariuomenės pareigą – pasirengimą valstybės ir sąjungininkų ginkluotai gynybai“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, pagrindinis visų pratybų planas yra ištestuoti pernai NATO viršūnių susitikime Vilniuje patvirtintus NATO gynybos planus. V. Rupšys įvardijo du esminius pratybų tikslus.
„Pagrindiniai du pratybų tikslai [įgyvendinami] užtikrinant greitą pajėgų perdislokavimą iš vienos valstybės į kitą (tai mes matome ir NATO plotmėje, ir dvišaliame susitarime su kitomis valstybėmis) ir testuojant [Lietuvos], kaip priimančiosios šalies, gebėjimus, per abu šiuos tikslus siunčiant atgrasymo žinią potencialiam mūsų priešininkui ir agresoriui“, – kalbėjo kariuomenės vadas.
Anot V. Rupšio, pratybos orientuotos į nacionalinį ir regioninį pasirengimą realiai kovoti, jei prasidėtų kariniai veiksmai, o kaip papildoma kryptis numatoma dvišalės pratybos su JAV.
„Visos pratybos pagrįstos reališkumu. Tai nebus pasitreniravimas dėl pasitreniravimo. Bus testuojami operaciniai planai, išskleidžiamos strateginės operacinės vadavietės, taip kaip mes darytume realiai pasirengdami karinio konflikto metu, ir sąjungininkų atėjimas čia, pagrįstas regioniniu principu ir tiesioginiu JAv ginkluotųjų pajėgų dalyvavimu atgrasyme ir gynyboje Lietuvoje“, – vardijo generolas.
Pirmosios pratybos – balandžio 19 d.
Pirmosios pratybos – „Saber Strike“ – prasidės jau penktadienį ir tęsis iki kitos savaitės vidurio.
Jų metu apie 600 JAV karių ir 120 ratinės technikos bus perdislokuota iš Lenkijos per Budzisko-Kalvarijos postą ir kartu su Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų elementais ir šalyje dislokuotu JAV batalionu vykdys kovinio šaudymo pratybas.
Lygiagrečiai kitą savaitę pasidės ir iki gegužės pabaigos tęsis Vokietijos kariuomenės plataus masto pratybos „Grand Quadriga 2024“, kurių metu į Pabradės Kazlų Rūdos poligonus persidislokuos virš 3 tūkst. Vokietijos karių bei 200 vienetų karinės technikos. Tarp jų – „Leopard“ tankai, pėstininkų kovos mašinos „Puma“ ir „Boxer“.
Tuo metu gegužę vyks „Immediate Response“ pratybos, kuriose JAV kariuomenė kartu su Lietuvos kariuomenės artileristais vykdys pirmąsias kovinio šaudymo mokymus į Baltijos jūrą iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS.
Visi šie mokymai – didžiausių nuo Šaltojo karo NATO pratybų „Steadfast Defender 24“ dalis. Juose dalyvauja per 90 tūkst. karių iš 32 sąjungininkių šalių.
Dar šią savaitę – sekmadienį – prasidės ir bendros Lietuvos bei Lenkijos lauko taktikos pratybos „Brave Griffin 24/II“.
Jų metu 1,5 tūkst. Lietuvos Didžiojo Etmono Jono Chodkevičiaus pėstininkų brigados „Žemaitija“ ir Lenkijos karių vadinamajame „Suvalkų koridoriuje“ išbandys gynybos scenarijus pagal dvišalį Lietuvos ir Lenkijos „Oršos planą“.
Vienos didžiausių nacionalinių pratybų „Perkūno griausmas“ prasidės ateinantį pirmadienį. Jų metu kariuomenė ir visos valstybės institucijos treniruosis perėjimą iš taikos į karo metą, įgyvendinant visus etapus.
Šie mokymai truks iki gegužės ir apims mažesnes pratybas. Tai – „Perkūno bastionas 24“, „Budrus Sakalas 2024“, „Audros Smūgis 24“, „Kibernetinis skydas“. Taip pat bus aktyvuojamos Lietuvos kariuomenės greitojo reagavimo pajėgos.
Pavasario karinio rengimo ciklą užbaigs kasmet vykstančios Specialiųjų operacijų pajėgų pratybos „Flaming Sword“, Pulkininko Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono pratybos „Inžinierių griausmas“, tarptautinės NATO pratybos Baltijos jūroje „BALTOPS 2024“, Karinių oro pajėgų ir NATO sąjungininkų pratybos „Astral Knight“ bei vienos didžiausių kasmet vykstančių lauko taktikos pratybų „Geležinis vilkas 2024-1“.
Pastarųjų metu siekiama įvertinti Pėstininkų brigadai „Geležinis Vilkas“ priklausančių batalionų kovinę parengtį.
Kvies ir aktyviojo rezervo karius
Balandžio–birželio mėnesiais vyksiančių intensyvių pratybų cikle dalyvaus daugiau kaip 20 tūkst. Lietuvos ir sąjungininkų karių bei tūkstančiai karinės technikos vienetų.
Kaip praneša Lietuvos kariuomenė, šaukimus atlikti tarnybą gaus 10 tūkstančių aktyviojo kariuomenės personalo rezervo karių, 2500 iš jų realiai atvyks į karinius vienetus atnaujinti įgūdžių.
„Aktyvusis rezervas bus treniruojamas ir neseniai pristatytame karinių komendantūrų kontekste, kartu su Šaulių sąjunga ir vyriausybinėmis bei nevyriausybinėmis organizacijomis“, – sakė V. Rupšys.
Dar 2000 aktyviojo rezervo karių gali būti iškviesti labai trumpam laikotarpiui sutikrinti duomenis.
Mokymuose dalyvaus ir virš 4000 Lietuvos kariuomenės karių, taip pat šaulių sąjungos ir savivaldos atstovai. Šių pratybų metu taip pat bus treniruojami savivaldybėms paskirti komendantai, jiems bus formuojami komendantiniai vienetai ir vykdomos jų funkcijos, bus vykdoma materialiojo turto rekvizavimo treniruotė bei tam tikrose Vilniaus ir Kauno vietose laikinai įvesta komendanto valanda.
Skelbiama, kad dalis Lietuvoje vyksiančių mokymų yra didžiausių Šaltojo karo pratybų „Steadfast Defender 24“ sudedamosios dalys. Šiuose NATO mokymuose iš viso dalyvauja per 90 tūkst. karių iš 32 sąjungininkų šalių.
ELTA primena, kad didžiausias karines pratybas nuo Šaltojo karo laikų NATO pradėjo šių metų sausį. Kaip skelbta anksčiau, pratybos skirtos imituoti NATO atsaką į tokio varžovo, kaip Rusija, puolimą. Jose dalyvaus 50 laivų, 80 orlaivių ir daugiau kaip 1 100 kovos mašinų. Kariniai manevrai vykdomi NATO pertvarkius savo gynybą po Rusijos invazijos į Ukrainą 2022 m.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!