• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kol paprasti vairuotojai tik piktinasi jų piniginėms atsiliepsiančiu netikėtu valdžios reikalavimu „čia ir dabar“ atsinaujinti pirmosios pagalbos rinkinius, medikai nuo jo tiesiog šiurpsta. Patyrę traumatologai didžiausiu absurdu vadina sprendimą grąžinti turniketus, kurių netinkamas naudojimas gali turėti net labai skaudžių pasekmių.

Kol paprasti vairuotojai tik piktinasi jų piniginėms atsiliepsiančiu netikėtu valdžios reikalavimu „čia ir dabar“ atsinaujinti pirmosios pagalbos rinkinius, medikai nuo jo tiesiog šiurpsta. Patyrę traumatologai didžiausiu absurdu vadina sprendimą grąžinti turniketus, kurių netinkamas naudojimas gali turėti net labai skaudžių pasekmių.

REKLAMA

Tik prieš kelias dienas Sveikatos apsaugos ministerija viešai priminė, kad jau nuo kitų metų šalies gydymo įstaigos ir visos registruotos kelių bei geležinkelių transporto priemonės privalės turėti atnaujintus pirmosios pagalbos rinkinius – vadinamąsias automobilių vaistinėles.

Nauja jų komplektacija patvirtinta ministerijai bendradarbiaujant su greitosios medicinos pagalbos (GMP) medikais, kurie dažniausiai yra pirmieji, atvykstantys į įvykio vietą.

REKLAMA
REKLAMA

Automobiliams skirtame pirmosios pagalbos rinkinyje nuo sausio 1-osios atsiranda spaudžiamasis tvarstis, ledo maišeliai, turniketai, skirti arteriniam kraujavimui stabdyti, ir vienkartinė veido kaukė gaivinimui (dirbtiniam kvėpavimui atlikti).

REKLAMA

Teigiama, jog pirmosios pagalbos mokymų metu vairuotojai bus mokomi naudotis naujos sudėties pirmosios pagalbos rinkinio priemonėmis.

Ne visiems teks pirkti naujas vaistinėles. Sveikatos apsaugos ministerija atkreipia dėmesį, kad turintiems po 2019 m. sausio 1 d. atnaujintus rinkinius teks tik pasipildyti jų turinį dviem turniketais.

Tačiau jei vaistinėlė pirkta anksčiau minėtosios datos, vairuotojas privalo įsigyti naują rinkinį.

REKLAMA
REKLAMA

Poreikis atnaujinti pirmosios pagalbos rinkinį neva kilo atsižvelgiant į tai, kad jo sudėtis nesikeitė 18 metų. Per tiek laiko pasikeitė pirmosios pagalbos teikimo principai.

Pribloškė traumatologus

Kol vairuotojai ieško naujųjų vaistinėlių, patyrę medikai kraipo galvas dėl vėl sugrąžintų turniketų.

„Pasakysiu labai paprastai ir aiškiai - absoliuti nesąmonė. Prieš kelias dienas girdėjau, kaip Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė pareiškė, kad buvo tartasi su greitosios medicininės pagalbos darbuotojais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aš noriu paklausti, o kodėl niekas nepasitarė su traumatologais, su patyrusiais medikais, kurie kasdien susiduria su įvairiausiomis traumomis ir sužalojimais.

Juk visas pasaulis jau seniai žino, koks pavojingas daiktas yra turniketas, jei jis yra netinkamai naudojamas“, – –Vakarų ekspresui" sakė beveik keturis dešimtmečius traumatologu dirbantis pajūrio medikas (vardas ir pavardė redakcijai žinomi).

REKLAMA

Pasak mediko, visų pirma reikia mokėti turniketą uždėti, o ne reikalauti jį turėti. Lietuvos vairuotojai to taisyklingai padaryti ne tik nemoka, bet ir didžioji dalis apskritai apie jį pirmą kartą išgirdo.

„Turniketas dedamas tik esant arteriniam kraujavimui. Uždėjus neteisingai, kraujavimas tik padidės ir dar labiau pablogės nukentėjusiojo būklė. O kiek vairuotojų gali atskirti arterinį kraujavimą nuo veninio?

REKLAMA

Bet kokį kraujavimą sustabdo spaudžiamasis tvarstis. Nereikia jokių turniketų. Uždėjus turniketą jau po penkių minučių pradedamas jausti nepakeliamas skausmas ir žmogus patiria trauminį šoką. Uždėjus „iš akies“ galima pažeisti nervą ir žmogus nebegalės valdyti galūnių, išsivystys gangrena.

Per beveik 40 metų nemačiau nė vieno paciento, kuriam turniketas būtų uždėtas teisingai, jei tai padarė ne medikai. Nė karto nemačiau, kad greitosios medicininės pagalbos brigada iš avarijos atvežtų sužeistą žmogų su uždėtu turniketu. Pavieniai atvejai pasitaikė tik nelaimei įvykus darbo vietoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Juk, norint uždėti turniketą avarijoje nukentėjusiajam žmogui, reikia jį pajudinti, išlaisvinti ir ištraukti iš mašinos. Kokią mes teisę tai turime daryti, jei tiksliai nežinome jo sužalojimo rimtumo. Gal jam stuburas nutrauktas. Mes taip žmogų galime nužudyti.

Ar kas suskaičiavo, kiek nuo 2003 metų, kai turniketų atsisakyta, jų panaudota? Aiškino, ar jie tikrai yra reikalingi? Juk tokiam ministro įsakymui turi būti rimtas pagrindas.

REKLAMA

Tačiau, panašu, jog pasielgta, kaip įprastai – aš sugalvojau, ir mes padarėme. Tik diletantai galėjo tokį reikalavimą sugalvoti", – pyko patyręs traumatologas.

Mokymų, kaip taisyklingai uždėti turniketą, šalies vairuotojams rengti niekas nesiruošia. Tad lieka tik pasinaudoti medikų patarimu nenumesti naujosios vaistinėlės į automobilio bagažinę.

REKLAMA

Jos turinį ir priemonių naudojimo instrukcijas gyvybiškai būtina išanalizuoti iš anksto, o ne pulti skaityti įvykus avarijai.

Paragino ir pagrasino

Tarsi metų pabaigoje, per artėjančių švenčių šurmulį, žmonės neturėtų daugiau ką veikti, ministerija paragino nedelsti bei pasiruošti pokyčiams iš anksto.

Nors sveikatos apsaugos ministras įsakymą pasirašė dar prieš metus, jam įvykdyti vairuotojams praktiškai paliktos kiek daugiau nei trys savaitės. Nepamiršta dar ir „švelniai“ motyvuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei vairuotojas neturės atnaujintos sudėties vaistinėlės, policijos pareigūnai įspės pasikeisti pirmosios pagalbos rinkinį. Atliekant automobilio techninę apžiūrą, taip pat svarbu turėti naujosios sudėties pirmosios pagalbos rinkinį. Kitu atveju techninė apžiūra patvirtinta nebus“, – viešai gruodžio 8 dieną savo internetiniame puslapyje pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Šis gąsdinimas neatitinka tikrovės. Vaistinėlės neturėjimas ar reikalavimų neatitinkantis jos turinys laikomas tik nedideliu trūkumu.

REKLAMA

Įrašius jį į techninės apžiūros lapą, šį trūkumą pašalinti įsipareigojęs vairuotojas gali vykti savais keliais.

Patuštins pinigines

Nenuostabu, kad po tokių naujienų reikalaujamų priemonių vaistinėje labai greitai neliko. Sukdamiesi iš padėties, vairuotojai jas ėmė užsisakinėti iš Kinijos.

Lietuvoje naujoji vaistinėlė kainuoja apie 40 eurų. Kinai ledo maišelius, gaivinimo kaukes ir turniketus pardavinėja už kelis eurus.

REKLAMA

O štai Lietuvoje vieno turniketo kaina siekia apie 13 eurų. Jų reikia turėti du, tad už komplektą teks sumokėti apie 26 eurus.

Tačiau iki kitų metų pradžios siuntos iš užsienio tikrai nespės pasiekti visų gavėjų. Siuntimą pailgins ne tik šventės, bet ir prastėjantys santykiai su Kinija.

Į tai sureagavo ir ministerija. Įspėjama, kad medicinos priemonės turi atitikti keliamus reikalavimus ir būti paženklintos ženklu CE – užtikrinant, jog priemonė yra saugi, naudojant ją pagal paskirtį ir laikantis naudojimo instrukcijos.

REKLAMA
REKLAMA

Policininkai bausti neskubės

Policininkai už šį pažeidimą pirmą kartą gali įspėti. Vėliau gresia 5 eurų bauda. Pakartotinai nusižengus pastaroji padidėja iki 10-12 eurų.

Puikiai susidariusią situaciją žinantys ir ją įvertinę pajūrio pareigūnai tikina, kad cerberiais netaps.

–Girdėjome, kad norint įsigyti naująją vaistinėlę kyla didžiulės problemos, nes nelabai kur yra jų nusipirkti. Priimtas staigus sprendimas parodė, kad logistika nesuveikė taip, kaip turėjo. Lietuvos dar nepasiekė reikiamas kiekis vaistinėlių.

Mes gana retai specialiai tikriname, ar vairuotojai turi vaistinėles. Dažniausiai per reidus, kai tikrinamos visos automobilio specialiosios priemonės.

Kol vaistinėlių neatsiras pakankamai, pasižiūrėsime tolerantiškai ir drastiškai nepulsime bei baudomis negrasinsime. Tuo labiau kad jas prašo parodyti per automobilių techninę apžiūrą", – patikino Klaipėdos apskrities VPK Kelių policijos tarnybos viršininkas Mindaugas Džermeika.

Suspėjo persigalvoti

Vairuotojų nepasitenkinimą išgirdo ir Sveikatos apsaugos ministerija. Trečiadienį pranešta, kad jie turės papildomus tris mėnesius - reikalavimas dėl atnaujintų pirmosios pagalbos rinkinių įsigalios nuo balandžio.

Autorius: Darius Čiužauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų