Politikai taip pat kritikuoja sprendimą orlaivius pirkti iš Brazilijos įmonės, mat Brazilija bičiuliaujasi su Rusija ir Kinija.
Plačiau apie tai – TV3 Žiniose.
Lietuvos kariai praėjusią savaitę treniravosi, kaip greitai permesti dalinius į kitą Lietuvos kraštą. Panevėžyje ant geležinkelio platformų pakrauti šarvuočiai ir šarvuoti visureigiai, geležinkelio bėgiais jie nugabenti į Pabradę. O kariai Pabradėje nusileido iš oro. Desanto operacijai pasitelkti Lietuvos kariuomenės naudojami orlaiviai „Spartan“.
Lėktuvai „Spartan“ – darbiniai Lietuvos oro pajėgų arkliai. Tačiau jie sensta, o kariuomenė su Krašto apsaugos ministerija nusprendė – reikia naujų transporto lėktuvų.
Brazilijos kompanija „Embraer“ sukūrė reklaminį vaizdo įrašą, kuriame matyti transporto lėktuvas „C-390 Millenium“, jau papuoštas Lietuvos trispalve ir su Lietuvos karinių oro pajėgų užrašu.
Būtent šiuos lėktuvus Krašto apsaugos ministerija ir nusprendė pirkti mūsų kariams. Lietuva ketina pirkti 3 lėktuvus, jų aptarnavimą, pilotų parengimą, atsargines dalis. Kaina iki galo neaiški, bet už viską gali tekti sumokėti apie 300 milijonų eurų. Tai daugiau, nei, pavyzdžiui, vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS, kurių mums vis dar trūksta.
Išsiskiria valdančiųjų nuomonės
Už gynybą ir saugumą atsakingi politikai sako, kad dabar prioritetas – ne lėktuvai.
„Kariuomenė visą laiką pasigrįs taip, kaip nori pasigrįsti šitą įsigijimą, bet aš klausiu iš atgrasymo pusės. Kiek šis įsigijimas sustiprina Lietuvos atgrasymą? Ir čia, turbūt, tokio vienareikšmiško atsakymo mes negausime“, – sako Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Giedrimas Jeglinskas.
„Nepriešinčiau vienos įrangos ar kitos įrangos įsigijimo, nes yra labai svarbu turėti tiek ugnies galią ar atgrasymo priemones, tiek ir logistiką ir mobilumui reikalingas grandis. Tai dėl to žiūrint į orlaivio įsigijimą, tai vienas iš didelio plano komponentų, tai svarbu labai“, – komentuoja krašto apsaugos viceministrė Loreta Maskaliovienė.
Dabar naudojamus itališkus „Spartan“ Lietuva pirko 2006–2009 metais. Tuo metu NATO aljansas koncentravosi į misijas Afganistane, Irake ir aplinkinėse valstybėse, todėl transporto orlaiviai buvo reikalingi mūsų kariams. Tačiau dabar, kai misijos baigėsi, „Spartanus“ dažniausiai matome tik skraidinančius valstybės vadovus į užsienio vizitus.
Lėktuvų pasirinkimą gina Gitanas Nausėda, bet šis sprendimas aktualus ir jam tiesiogiai. Jo kadencija baigsis 2029 m. pabaigoje, o pirmą naują lėktuvą ministerija tikisi gauti 2028 m., tad, tikėtina, kad juo paskraidytų ir pats Nausėda.
„Karinis patarimas, ekspertinis patarimas buvo suformuluotas labai giliai, išmanant reikalo esmę, todėl politikams nereikėtų spręsti už šitokius klausimus, ir pradėti vertinti, ar lėktuvai įsigyjami teisingai, ar neteisingai“, – teigia G. Nausėda.
Brazilijos ryšiai su Rusija ir Kinija
Be to, lėktuvai braziliški. O kaip žinia, Brazilija priklauso BRICS šalių blokui. Tai Vakarų pasaulio, kurio dalis ir Lietuva, atsvara. BRICS priklauso ir Rusija, ir Kinija. Tad klausimas, ar sprendimas pirkti ne iš sąjungininkų, o iš rusų ir kinų draugų, išties protingas.
„Faktas, kad Brazilija yra jokiu būdu ne draugiška, nėra sąjungininkė, tai yra valstybė, kuri laviruoja tarp Vakarų ir BRICS valstybių. Ir tarp BRICS valstybių yra ir blogio ašies šalys, ta pati Kinija, Rusija. Iranas nori patekti į BRICS“, – sako G. Jeglinskas.
„Na, žinote, pradėsime čia nustatinėti reputacijas, kažkokia Afrikos valstybė patiks, kita patiks mažiau. Tai nėra valstybė, kuri įtraukta į sankcionuojamų valstybių sąrašą“, – teigia G. Nausėda.
„Jeigu žiūrėtume, kur gaminamas pats orlaivis, tai jis daugiau kaip 90 proc. gaminamas ne Brazilijoje, o NATO valstybėse. Didžioji dalis JAV, kita dalis nemaža gaminama ES, labai didelė gamybos bazė yra toje pačioje Portugalijoje, su kuria mes turime labai gerus ryšius“, – komentuoja L. Maskaliovienė.
Šiuo metu tokių braziliškų lėktuvų yra vos 10: 7 Brazilijoje, 2 Portugalijoje ir 1 Vengrijoje. Tiesa, dabar paskelbta, kad orlaivius pirks Nyderlandai, Švedija, Austrija ir Čekija. Papildomus orlaivius įsigyti žada ir portugalai su vengrais.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.





































































































































































































































































