REKLAMA

naujienų portalas tv3.lt

Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
18
V. Zelenskis (nuotr. SCANPIX)

Ketvirtadienio vakarą kreipdamasis į visuomenę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad jokia kita pasaulio valstybė nekelia tokios terorizmo grėsmės kaip Rusija. Prezidentas sako, kad dėl tokių ciniškų Rusijos veiksmų specialusis tribunolas yra būtinas ir kuo greičiau. 

18

Ketvirtadienio vakarą kreipdamasis į visuomenę Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad jokia kita pasaulio valstybė nekelia tokios terorizmo grėsmės kaip Rusija. Prezidentas sako, kad dėl tokių ciniškų Rusijos veiksmų specialusis tribunolas yra būtinas ir kuo greičiau. 

REKLAMA

Svarbiausi ketvirtadienio įvykiai:

22:50 | Zelenskis: jokia pasaulio valstybė nekelia tokios terorizmo grėsmės kaip Rusija

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis savo vakariniame vaizdo įraše teigia, kad jokia pasaulio valstybė nekelia tokios terorizmo grėsmės kaip Rusija. Būtent dėl to Ukrainos prezidentas pažymi būtinybę specialiajam tribunolui dėl Rusjos agresijos.

„Jokia pasaulio valstybė nekelia tokios terorizmo grėsmės kaip Rusija. Jokia kita pasaulio valstybė neleidžia sau kasdien griauti taikių miestų ir įprasto žmogaus gyvenimo sparnuotomis raketomis ir reaktyvine artilerija.

REKLAMA
REKLAMA

Vos per vieną raketų ataką prieš mūsų miestą Vinicą žuvo 23 žmonės. Trys vaikai iki dešimties metų. Ir tai, deja, dar nėra galutinis skaičius. Nuolaužų valymas dar vyksta. Dešimtys žmonių laikomi dingusiais be žinios. Tarp hospitalizuotų yra sunkiai sužeistų.

REKLAMA

Rusija nutraukė civilių gyvybes kaip tik tuo metu, kai Nyderlanduose, Hagoje, vyko konferencija apie Rusijos karo nusikaltimus. Jokia kita teroristinė organizacija neturėjo drąsos vėl žudyti, kai tarptautinė bendruomenė aptarinėja ankstesnius nusikaltimus. Taip Rusija parodė savo požiūrį į tarptautinę teisę, Europą ir visą civilizuotą pasaulį.

Po tokų įvykių niekam nekyla abejonių, kad kuo greičiau reikia specialiojo tribunolo dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą“, – sako V. Zelenskis. 

REKLAMA
REKLAMA

22:38 | Rusai apšaudė Nikopolio pakraščius

Netoli Nikopolio, Dniepropetrovsko srityje, girdėti sprogimai, rašo „Ukrinform“.

Išsamesnės informacijos šiuo metu nėra, informacijos apie sužeistuosius ar žuvusiuosius nėra.

22:27 | Mariupolyje padegta gamykla

Rusijos okupuotame Mariupolyje auga žmonių pasipriešinimas. Kaip praneša Mariupolio mero pavaduotojas Petro Andriuščenka, okupacijai nepasiduodantys gyventojai padegė gamyklą „Satelit“ tam, kad rusai neišvogtų joje esančių vertingų daiktų. „Geriau padegt, nei palikti rusams“,  – rašo P. Andriuščenka. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

21:57 | Haidai: „Azovstal“ gamyklos veiklą atnaujinę okupantai gali sukelti „katastrofą“

Rusijos okupantai, atnaujinę „Azovstal“ chemijos gamyklos veiklą Ukrainos Luhansko srityje, gali sukelti „katastrofą“, sakė Luhansko gubernatorius Sergijus Haidai.

Anot S. Haidai, Rusijos okupantai paskelbė apie planus atnaujinti gamyklos veiklą Rusijos okupuotame Sievierodonecko mieste.

Tai „labai pavojinga ir neįmanoma be atitinkamų specialistų“, – sakė Haidai.

21:37 | Marčenko: Krymo, Chersono ir okupuotų Pietų Ukrainos teritorijų išvadavimas yra neišvengiamas

REKLAMA

Krymo, Chersono ir okupuotų Pietų Ukrainos teritorijų išvadavimas yra neišvengiamas, sako Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generolas majoras Dmitrijus Marčenko, praneša „The Guardian“.

„Reikia labai kruopščiai tam ruoštis, reikia atlikti labai gerą žvalgybą, ruošti artileriją. Tai nebus greita, bet tai yra neišvengiamas įvykis ir anksčiau ar vėliau tai įvyks“, – interviu sakė jis.

D. Marčenko pridūrė, kad Krymo tilto sunaikinimas yra būtinas žingsnis, nes Rusijos pajėgos per tiltą į pusiasalį gabena rezervus, įrangą ir ginklus.

REKLAMA

21:27 | Žuvusiųjų Vinicoje skaičius išaugo iki 23

„Ukrinform“ praneša, kad žuvusiųjų skaičius po Rusijos atakos į Vinicos gyvenvietę išaugo iki 23.

Pasak leidinio dar 5 žmonės yra kritinės būklės, 39 asmenų paieška vyksta toliau.

21:25 | Žiniasklaida praneša apie sprogimus Charkive

„Freedom“ praneša apie sprogimus Charkive. Oficialių duomenų apie įvykius kol kas nėra. 

21:21 | Ukrainai pavyko atmušti dvi iš penkių į Vinicą skridusių raketų

Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms pavyko atmušti dvi iš penkių į Vinicą skridusių raketų, praneša UNIAN. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai „Facebook“ puslapyje pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų oro pajėgų vadovybė.

„Rasta priešlėktuvinės gynybos numuštų raketų fragmentų liepos 14 d. netoli Vinicos. Dvi iš penkių jūrinių raketų buvo sunaikintos. Deja, tik dvi", – rašoma pranešime.

20:45 | Ukrainos vidaus reikalų ministras: sulaikyti galimai su apšaudymu Vinicoje susiję asmenys

Žmonės, kurie gali būti susiję su apšaudymu Vinicoje, buvo sulaikyti, pranešė vidaus reikalų ministras Denisas Monastyrskis, skelbia UNIAN.

REKLAMA

20:30 | Bidenas paprašė Izraelio premjero didinti karinę pagalbą Ukrainai

JAV prezidentas Joe Bidenas šiandienos susitikime paprašė Izraelio ministro pirmininko Yairo Lapido išplėsti karinę pagalbą Ukrainai, praneša UNIAN. 

19:48 | Putinas pasirašė įstatymus, kuriais griežtinamos bausmės „užsienio agentams“, kariuomenei skiriamos „specialiosios ekonominės priemonės“

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė griežtesnes priemones asmenims ar subjektams, kuriuos Rusija laiko „užsienio agentais“, taip pat naują įstatymą, prilyginantį nusižengimą išdavystei.

REKLAMA

Naujasis įstatymo projektas, kuris įsigalios nuo gruodžio 1 d., išplės „užsienio agentų“ apibrėžimą, kad jis apimtų visus, kurie, kaip manoma, pateko į „užsienio įtaką“ arba gavo paramą iš užsienio – ne tik užsienio pinigus.

V. Putinas taip pat pasirašė įstatymo projektą, numatantį iki septynerių metų laisvės atėmimo bausmes už raginimus veikti prieš nacionalinį saugumą, taip pat įstatymą, kuris išplečia baudžiamąją atsakomybę už pasitraukimą į priešo pusę kovos metu iki valstybės išdavystės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusijos vadovas taip pat pasirašė įstatymą, leidžiantį vyriausybei įvesti specialias ekonomines priemones, skirtas paremti Rusijos ginkluotąsias pajėgas „kovos su terorizmu ir kitų operacijų“ už šalies ribų metu.

19:35 | Savaitę Ukraina neprarado nė metro savo teritorijos

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų atstovas Oleksijus Gromovas sako, kad pastarąją savaitę Ukraina neprarado nė metro savo teritorijos. Jis pabrėžė, kad okupantai šiuo metu intensyvina apšaudymą raketomis, trečdalis smūgių buvo nukreipta į civilinę infrastruktūrą.

REKLAMA

19:24 | Ukrainos prezidento patarėjas ragina įsteigti Vakarų pristatomų ginklų stebėsenos komitetą

Vienas Ukrainos prezidento patarėjas ketvirtadienį paragino įstatymų leidėjus įsteigti stebėsenos komitetą, kuris prižiūrėtų ginklus, kuriuos Ukraina gauna iš Vakarų sąjungininkių kovai su Rusijos invazija.

Toks pasiūlymas nuskambėjo Briuseliui išreiškus susirūpinimą dėl grėsmės, kad ginklai iš Ukrainos kontrabanda gali būti išgabenami nusikaltėlių gaujoms Europoje apginkluoti.

REKLAMA

„Parlamentas, kaip įstatymų leidžiamoji valdžia, turėtų dalyvauti kontroliuojant sąjungininkų paramą gynybai. Mūsų tikslas – kuo didesnis skaidrumas karo padėties sąlygomis“, – platformoje „Telegram“ teigė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos vadovas Andrijus Jermakas. 

Jis sakė, kad visi Vakarų tiekiami ginklai yra „registruojami ir siunčiami į karo frontą“.

Stebėsenos komitetas „svarstytų klausimus, susijusius su iš mūsų partnerių gautų ginklų naudojimo kontrole“, sakė A. Jermakas.

REKLAMA
REKLAMA

„Skaidrumas yra geriausias receptas prieš Rusijos manipuliacijas ir melagienas“, – pridūrė jis.

Europos Sąjunga šią savaitę pranešė, kad steigia Moldovoje kovos su organizuotu nusikalstamumu centrą, ypatingą dėmesį skirsiantį ginklų kontrabandai iš karo krečiamos kaimyninės Ukrainos.

Kyjivo teigimu, sąjungininkų iš Vakarų siunčiami ginklai Ukrainoje kruopščiai apskaitomi, o šių pristatymų priežiūra yra vyriausybės „prioritetas“.

Ukraina taip pat kaltina Rusiją skleidžiant propagandą apie neteisėtą ginklų kontrabandą.

Ukrainoje nuo 2014 metų, kai promaskvietiški separatistai Donbase pradėjo konfliktą su Ukrainos pajėgomis ir paskelbė „nepriklausomas respublikas“, padaugėjo lengvųjų ginklų.

18:30 | Vaizdai iš apšaudytos Vinycios

Ketvirtadienį Vinycios regione paskelbta tragedijos aukų gedulo diena.

18:26 | Ukrainos kariuomenė išlaisvino 44 gyvenvietes

Ukrainos ginkluotosios pajėgos išvadavo 44 gyvenvietes Chersono srityje, pranešė regiono karinės administracijos vadovas Dmitrijus Butryjus.

„Išvaduoti kaimai labai kenčia, nes Rusijos kariškiai juos nuolat apšaudo. Jie patiria didžiulį naikinimą. Naikinami vaikų darželiai, mokyklos ir gyvenamieji pastatai", – sakė jis.

REKLAMA

Chersono regione yra 656 gyvenvietės. Daugumą jų valdo okupantai.

18:13 | Žuvusiųjų Vinycioje skaičius – 22

Atnaujintais duomenimis, Vinycioje žuvo 22 žmonės, 39 laikomi dingusiais, virš 100 žmonių sužeisti.

16:56 | Vinycioje žuvo 21 žmogus, 42 laikomi dingusiais

Ukrainos tarnybos atnaujino duomenis po išpuolio Vinycioje. Skelbiama, kad po rusų atakos žuvo 21 žmogus, iš jų – 3 vaikai. Į ligoninę paguldyti 52 žmonės (iš jų – 4 vaikai), 34 žmonių būklė sunki. Per ataką apgadinti 55 pastatai ir 40 automobilių. Taip pat vyksta 42 žmonių paieška, su jais artimiesiems nepavyksta užmegzti ryšio.

16:30 | Siaubingi vaizdai iš Vinycios: rusų ataka pareikalavo vaikų gyvybių

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdai iš rusų apšaudytos Vinycios. Įspėjame, vaizdai gali šokiruoti.

16:08 | Maskvos primesta Zaporižios vadovybė planuoja referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos

Rusų pajėgų kontroliuojamai Ukrainos pietrytinei Zaporižios sričiai neteisėtai primestos administracijos pareigūnai ketvirtadienį pareiškė šiemet planuojantys referendumą dėl prisijungimo prie Rusijos.

„Šį rudenį surengsime referendumą“, – pareiškė Maskvos primestos administracijos vadovas Jevgenijus Balickis.

Jo teigimu, šis balsavimas bus „skaidrus“.

„Norime prisijungti prie Rusijos kaip Zaporižios regionas“, – pareiškė jis žurnalistams per Rusijos gynybos ministerijos organizuotą spaudos konferenciją, kurioje dalyvavo naujienų agentūros AFP korespondentas.

REKLAMA

Nuo pirmųjų Maskvos karinės intervencijos savaičių pietiniai Ukrainos Chersono ir Zaporižios regionai didžiąja dalimi yra kontroliuojami Maskvos ir dabar prievarta integruojami į Rusijos ekonomiką.

Prorusiški pareigūnai nurodė, kad Maskva ketina likti Chersono regione ir didelėje Zaporižios dalyje, kurią ji kontroliuoja.

Kremlius tęsia rusifikacijos kampaniją okupuotose Ukrainos teritorijose, išduodamas rusiškus pasus vietos gyventojams ir pradėdamas susisiekimą autobusais ir traukiniais tarp Maskvos aneksuoto Krymo ir Chersono bei Zaporižios regionų.

Kovo pradžioje Kyjivas apkaltino Maskva planuojant surengti referendumą Chersono srityje, panašų į 2014 metais įvykusį Kryme, kai triuškinama gyventojų dauguma neva nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos Federacijos.

Balsavimą Kryme, vykusį Rusijos okupacijos sąlygomis, Ukrainos vyriausybė ir Vakarų šalys laiko neteisėtu ir niekiniu.

Prorusiškų separatistų kontroliuojamos teritorijos rytinėse Donecko ir Luhansko srityse taip pat paskelbė „nepriklausomybę“ po referendumų, kuriuos tarptautinė bendrija laiko neteisėtais.

16:00 | Ukraina: Rusijos išpuolis Donecke skirtas nukreipti dėmesį nuo Vinicos

„Unian“ skelbia, kad ketvirtadienį apšaudytas Doneckas, ataka pareikalavo aukų. Anot „Unian“ pranešimo, Ukrainos pusė spėja, kad šis išpuolis sukeltas norint atitraukti dėmesį nuo ketvirtadienį plačiai nuskambėjusios atakos prieš Vinicą. 

REKLAMA

Per rusų raketų ataką Vinicoje buvo apgadintos diagnostikos klinikos patalpos, visi jose buvę žmonės žuvo, pranešama Vinicos regioninės tarybos „Telegram“ kanale, rašo UNIAN.

„Turima informacijos, kad Vinicoje raketos smūgis pataikė į diagnostikos kliniką (vieno aukšto pastatą). Preliminariai žuvo visi klinikoje buvę žmonės“, – rašoma pranešime.

15:52 | Zelenskis ragina įkurti „specialų tribunolą“ Rusijos invazijai į Ukrainą tirti

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ketvirtadienį Hagoje vykusioje konferencijoje dėl karo nusikaltimų jo šalyje paragino įsteigti „specialų tribunolą“ Rusijos invazijai į Ukrainą tirti.

„Esamos teisminės institucijos negali patraukti visų kaltųjų atsakomybėn. Todėl reikalingas specialus tribunolas, kuris nagrinėtų Rusijos agresijos prieš Ukrainą nusikaltimą“, – vaizdo ryšiu susirinkusiesiems Hagoje sakė V. Zelenskis.

15:45 | Baltarusijoje – Rusijos kariniai lėktuvai

Į Baltarusiją pradėjo aktyviai skraidyti dideli Rusijos kariniai lėktuvai. Tai gali reikšti, kad Rusijos Federacija perkelia sunkiuosius  ginklus, karinę techniką ir karius į Baltarusiją.

„Belarusian Hajun“ stebėjimo grupė užfiksavo du karinius „An-22 Antei“, kurie liepos 13 ir 14 dienomis atvyko į oro bazę netoli Minsko. Ten skrido ir Rusijos lėktuvas „Il-76“. Šiandien Baranavičių miestelyje užfiksuotos ir naikintuvų pratybos.

REKLAMA

15:18 | Daugumoje Ukrainos regionų – oro pavojus

Daugumoje Ukrainos regionų skelbiamas oro pavojus, žmonės raginami eiti į slėptuves. Skirtinguose „Telegram“ kanaluose pranešama, kad Rusijos pajėgos paleido raketas iš Juodosios jūros.

14:59 | Atsargos generolas įvardijo, ko reikia, kad Ukraina išlaisvintų visą savo teritoriją

Kad Ukrainos pajėgos galėtų pradėti kontrpuolimą ir išlaisvinti visą Ukrainos teritoriją, ukrainiečiams dabar svarbiausia yra susigrąžinti Chersono sritį, sako Ukrainos atsargos generolas, buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininko pavaduotojas Igoris Romanenko.

Apie tai jis kalbėjo interviu Ukrainos televizijai, rašo UNIAN.

„Norint sėkmingai vykdyti puolamuosius veiksmus Chersono kryptimi, būtina užtikrinti bent jau sėkmingus gynybinius veiksmus rytinėje operatyvinėje zonoje, kur priešas koncentruojasi ir bando organizuoti tolesnį puolimą bei užimti Donecko sritį“, – kalbėjo jis.

I. Romanenko yra įsitikinęs, kad Ukrainos galimybės pradėti kontrpuolimą priklauso nuo modernios Vakarų ginkluotės tiekimo.

„Tai toks grūdas, kuris turi užaugti, ir tada jis turės poveikį – iš pradžių operatyviniu lygmeniu, kuris leis mums išspręsti klausimus Charkivo ir Zaporižios kryptimi, o vėliau peraugs į tai, kad įvykdysime savo gynybinę operaciją“, – teigė jis.

REKLAMA

14:37 | Rusų raketa Vinicoje pataikė į kliniką, galimai žuvo visi joje buvę žmonės

Per rusų raketų ataką Vinicoje buvo apgadintos diagnostikos klinikos patalpos, visi jose buvę žmonės žuvo, pranešama Vinicos regioninės tarybos „Telegram“ kanale, rašo UNIAN.

„Turima informacijos, kad Vinicoje raketos smūgis pataikė į diagnostikos kliniką (vieno aukšto pastatą). Preliminariai žuvo visi klinikoje buvę žmonės“, – rašoma pranešime.

14:29 | Ukraina žada atsaką Rusijai už rusų raketų smūgį Vinicoje

„Mes jiems smogsime. Jie smogs mums. Skirtumas tas, kad mes smogiame tik kariniams taikiniams, kiekvieną kartą kruopščiai numatydami šalutinę žalą. Jie smogia nekreipdami dėmesio į šalutinę žalą“, – savo „Telegram“ rašo Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius.

Rusijos pajėgos ketvirtadienį sparnuotosiomis raktomis smogė Vinicos centrui. Anot O. Arestovyčiaus, tai yra karo taisyklių pažeidimas.

„Tai yra civilizacijos logikos ir užkariavimų neigimas. Ir civilizacija pateiks atsakymą. Tai nebus greita, nes tokios galimybės nėra. Tačiau kiekvienas toks smūgis pagreitina civilizacijos veiksmus prieš anticivilizaciją: sankcijos, ginklų perdavimas.

Bus dar daug mūsų smūgių, jų atsakomųjų smūgių, vėl mūsų, vėl jų. Putino režimas bus nužudytas mūšio lauke, kito būdo jam užbaigti nėra“, – rašo O. Arestovyčius.

REKLAMA

14:06 | Vinicoje skaičiuojama jau 20 žuvusiųjų

Vėl atnaujinti aukų Vinicoje skaičiai. Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo pavaduotojas Kirilo Tymoshenko teigia, kad žuvo 20 žmonių, tarp jų trys vaikai. Dar apie 90 sužeista.

14:02 | Vinica apšaudyta „Kalibr“

Rusijos pajėgos Vinicą atakavo iš Juodosios jūros, rašo „Kanal 24“. Apie tai pranešė karinių oro pajėgų atstovas spaudai Jurijus Ignatas. Rusijos okupantai į Vinicos regioną paleido septynias sparnuotąsias raketas „Kalibr“. Keturias iš jų pavyko numušti.

13:45 | Aukų Vinicoje padaugėjo iki 17

Aukų skaičius Vinicoje išaugo iki 17, praneša UNIAN. Tarp žuvusiųjų – jau du vaikai.

13:35 | Atnaujinta informacija apie aukas Vinicoje

Per rusų raketų ataką žuvo 12 žmonių, dar apie 90 buvo sužeisti. Apie 50-ies sužeistųjų būklė yra sunki, rašo UNIAN.

12:16 | Vaizdo įrašai iš Vinicos

Paskelbta daugiau vaizdo įrašų iš Vinicos, kur visai neseniai smogė kelios rusų raketos.

Taip pat dalijamasi ir nuotraukomis.

12:13 | Patikslinti duomenys: Vinicoje žuvo 8 žmonės

Tikslinamas aukų Vinicoje skaičius, rašo NEXTA. Pranešama, kad raketų smūgiai jau pareikalavo aštuonių gyvybių.

12:00 | Vinicoje – du žuvę, dega automobilių aikštelė

Pateikiama daugiau informacijos apie ataką Vinicoje. Anot UNIAN, miestui smogė raketos. Šeši žmonės yra sužeisti, du žuvo, tarp jų mažas vaikas. Pranešama, kad dega apie 50 automobilių, virš miesto kyla didžiulis juodų dūmų debesis.

REKLAMA

Į pastatą, kuriame buvo biurų patalpos, pataikė trys rusų raketos. Taip pat apgadinti šalia esantys pastatai.

Anot vietos policijos, gaisras kilo atakos vietoje ir išplito į automobilių stovėjimo aikštelę, šiuo metu dega apie 50 ten buvusių automobilių.

Įvykio vietoje dirba gelbėtojai.

Vaizdo įrašu iš įvykio vietos pasidalijo ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Jis patvirtino, kad raketos smogė miesto centrui ir kad tarp žuvusiųjų yra vaikas.

„Kasdien Rusija naikina civilius gyventojus, žudo ukrainiečių vaikus, nukreipia raketas į civilius objektus. Kur nėra nieko karinio. Kas tai yra, jei ne atviras teroro aktas?

Nežmonės. Žudikiška šalis. Teroristinė šalis“, – rašė jis.

11:33 | Vinicoje nugriaudėjo sprogimai

Ketvirtadienį ryte Vinicoje nugriaudėjo sprogimai, praneša UNIAN. Anot vietos liudininkų, buvo girdėti apie keturi sprogimai. Informaciją apie sprogimus patvirtino ir vietos valdžia, pranešama, kad smogta civiliniam objektui.

11:26 | Ukrainoje žuvo rusų šaulių divizijos vadas

Ukrainoje buvo likviduotas 20-osios gvardijos motorizuotosios šaulių divizijos Volgograde vadas Aleksejus Gorobecas, praneša NEXTA.

Skelbiama, kad kare prieš Ukrainą jis dalyvavo nuo vasario.

Informaciją apie pulkininko žūtį pirmiausia paskelbė „Mūšio brolijos“ Staliningrado skyrius.

„Vėl koviniai nuostoliai Volgogrado srityje. Per specialiąją karinę operaciją žuvo Vologrado 20-osios gvardijos motorizuotųjų šaulių divizijos vadas pulkininkas Aleksejus Gorobecas. Amžinas prisiminimas. Visa Rusija gedi“, – rašoma pranešime.

„Specialiąja operacija“ Rusija vadina savo karą Ukrainoje.

10:58 | Ukraina skelbia, kiek karių ir technikos neteko Rusija

Ukrainos pajėgos per vieną dieną sunaikino apie 300 rusų karių, praneša Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas. Pastarosios paros nuostoliai didžiausi Kramatorsko kryptimi.

Nuo karo pradžios Rusija jau neteko 37 870 karių, generalinio štabo pranešimą cituoja UNIAN.

Rusai taip pat neteko šios technikos: bakai – 1667 (+18 per vieną dieną), šarvuotos kovos mašinos ‒ 3852 (+20 per vieną dieną), artilerijos sistemos – 840 (+1 per vieną dieną), oro gynybos priemonės – 109, lėktuvai – 219 (+2 per vieną dieną), sraigtasparniai – 188, bepiločiai – 681 (+3 per vieną dieną), sparnuotosios raketos – 155, laivai – 15, automobilių įranga ir autocisternos – 2704 (+16 per vieną dieną), kita įranga.

„Didžiausius nuostolius priešas patyrė Kramatorsko kryptimi. Duomenys atnaujinami. Nugalėkime okupantus! Kartu mes laimėsime! Mūsų stiprybė tiesoje!“ – pridūrė generalinis štabas.

10:32 | „General SVR“: Putinas dar šį penktadienį gali pradėti SSRS atkūrimą

Rusijos režimo lyderis Vladimiras Putinas dar šį penktadienį galimai ketina pradėti SSRS atkūrimą, sako šaltinių Kremliuje tariamai turintis „Telegram“ kanalas „General SVR“.

Vakarų lyderiai yra svarstę, kad padėdamas karą Ukrainoje, V. Putinas galimai siekia įgyvendinti savo fantazijas atkurti SSRS.

Anot minėto kanalo, šio plano įgyvendinimą V. Putinas gali pradėti šį penktadienį.

Plačiau apie tai skaitykite tv3.lt straipsnyje.

10:15 | Rusijos pajėgos praranda pagreitį

Rusų okupantai nedideliais būriais veržiasi į Donbasą, tačiau per pastarąsias tris dienas jie nesugebėjo žymiai pasistūmėti į priekį nė vienoje fronto dalyje. Dėl šios priežasties jie rizikuoja prarasti pagreitį, įgytą užėmus Lysyčanską, sako britų žvalgyba.

„Donbase Rusijos pajėgos toliau vykdo artilerijos smūgius plačiame fronte, po to kai kuriose vietovėse atliekamos nedidelių dalinių, susidedančių iš kuopų ir būrių, bandomosios atakos. Tačiau per pastarąsias 72 valandas jie nepasiekė reikšmingų teritorinių tikslų laimėti ir rizikuoja prarasti pagreitį, įgytą užėmus Lysyčanską“, – UNIAN cituoja JK gynybos ministerijos ataskaitą.

Joje taip pat teigiama, kad rusams padidinti puolimo tempo neleidžia sovietinė technika, turimi ginklai ir naudojama taktika.

Britų žvalgyba analizėje taip pat atkreipė dėmesį į keturšales Ukrainos, Rusijos, JT ir Turkijos derybas. Derybos buvo susijusios su grūdų eksportu ir karo belaisvių mainais. Nepaisant sėkmingų derybų, diplomatinė karo pabaiga dabar tebėra labai mažai tikėtina, teigia britai.

09:14 | Į Mykolajivą rusai paleido 10 raketų

Auštant Mykolajive nugriaudėjo galingi sprogimai. Aiškėja, kad rusai į miestą paleido daugiau nei 10 raketų, rašo UNIAN. Anot pietų Ukrainos gynybos pajėgų jungtinio koordinacinio spaudos centro vadovės Natalijos Humeniuk, rusai paleido modifikuotus priešlėktuvinės raketų sistemos S-300 sprogmenis.

„Auštant Mykolajivas buvo apšaudytas, daugiau nei 10 raketų smūgių su modifikuotais priešlėktuvinės raketų sistemos S-300 sviediniais, kurie turi didelį sprogstamą poveikį. Vėl pataikė į miesto centre esantį Mykolajivo viešbutį, dvi mokymo įstaigas, troleibusų depą – civiliniai objektai, kuriuose gali būti nukentėjusių žmonių“, – rašoma pranešime.

Anot jos, taip pat buvo puolama ir Mykolajivo sritis.

„Bastanka buvo apšaudyta naktį. Yra sužeistų. Sprogmenys pataikė į civilinius objektus – ligoninę, mokyklą ir švietimo įstaigas. Nėra ryšio su karine infrastruktūra, jie pataikė į taikius objektus“, – sakė ji.

08:56 | Arestovyčius: rusus apėmė panika, HIMARS keičia žaidimo taisykles

Vakarų partnerių Ukrainai suteiktos HIMARS raketų sistemos jau sukėlė daug problemų okupantams. Jų artilerijos sandėliai dega vienas po kito, o tai verčia rusus panikuoti, sako Ukrainos prezidento patarėjas Oleksijus Arestovyčius.

Anot jo, atrodo, kad Vakarų partneriai Ukrainai suteikė tik kelias raketų sistemas, tačiau jos mūšio lauke jau daro didžiulę įtaką. Ukrainos kariams pavyksta taip tiksliai pataikyti, kad rusai jau pradeda panikuoti ir nežino, kaip elgtis toliau.

Kaip sako O. Arestovyčius, HIMARS iš esmės keičia žaidimo taisykles mūšio lauke. Pasak jo, vien per vieną dieną Ukrainos pajėgos smogė amunicijos sandėliams vadinamosiose Donecko ir Luhansko liaudies respublikose, pačiame Donecke, Nova Kachovkoje, Chersono srityje ir kitose vietose.

„Iš viso per savaitę AFU (Ukrainos ginkluotosios pajėgos – aut. past.) smogė daugiau nei 50 kartų, ir visi jie buvo sėkmingi, nė karto nepraleista. Jų (okupantų – aut. past.) pokalbiuose, kuriuos girdime iš pasiklausymo, taip pat iš žvalgybos informacijos, okupantų būsena artima panikai. Didžiuliai nuostoliai, ir jie nežino, ką daryti“, – „Feygin live“ teigė O. Arestovyčius.

Jis taip pat pridūrė, kad Ukrainai gavus minėtų raketų sistemų, rusų nuostoliai tiesiog milžiniškai išaugo.

HIMARS yra didelio mobilumo artilerijos raketų sistema. JAV dar praėjusią savaitę pranešė, kad Ukrainai siųs dar keturias HIMARS sistemas.

08:25 | Rusija smogė Kramatorskui

Rusijos kariuomenė raketomis smogė Kramatorsko pramoninei zonai, praneša UNIAN. Miesto meras Oleksandras Hončarenko ragina gyventojus nepalikti slėptuvių.

08:21 | Rusija skelbia įžengusi į Siversko miestą

Rusija skelbia, kad jos pajėgos įžengė į Siversko miestą Donecko srityje, praneša rusų naujienų agentūra „Tass“. Tai, anot agentūros, pranešė vadinamosios Luhansko liaudies respublikos pareigūnas Vitalijus Kiseliovas.

Vis dėlto Ukrainos ginkluotosios pajėgos vakar vakare atnaujintoje operatyvinėje informacijoje nurodė, kad Rusija nevykdė jokių naujų puolimų fronto linijoje, į kurią įeina ir Siverskas, tačiau pranešta, kad miestas buvo apšaudytas artilerija.

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija prognozuoja, kad Rusijos pajėgos artimiausią savaitę galimai sutelks savo pajėgas Siversko, Dolino Slovjansko ir Kramatorsko užėmimui.

08:04 | Ukrainiečiai skelbia smogę rusų valdymo taškams ir nusileidimo aikštelei pietuose

Ukrainos pajėgos smogė dviem rusų kariuomenės valdymo taškams ir nusileidimo aikštelei šalies pietuose esančioje Nova Kachovkoje, rašo UNIAN. Apie tai pranešė pietų operatyvinė vadovybė.

„Ryte ir po pietų pora Ka-52 tris kartus smogė mūsų pozicijoms Chersono srityje. Aukų nėra. Be to, pora naikintuvų Su-27 bandė bombarduoti Gyvačių salą. Bombos nukrito į jūrą šalia salos“, – teigiama pranešime.

„Priešui žvalgant mūsų pozicijas Chersono srityje, mūsų priešlėktuvinių raketų padalinys Bilozersko teritorijoje sėkmingai numušė Eleron-3 tipo bepilotį orlaivį, o dronas kamikadzė buvo „pagautas dar rankose“, kol nepadarė žalos ir sunaikintas Veliko Aleksandrivsko teritorijoje“, – rašoma pranešime.

Operacijų metu Ukrainos ginkluotosios pajėgos sunaikino 13 okupantų, šešis šarvuočių ir transporto priemonių vienetus.

Taip pat nukentėjo du rusų kariuomenės valdymo punktai ir nusileidimo aikštelė Nova Kakhovkoje. Galutiniai rusų nuostoliai čia turėtų būti patikslinti vėliau.

Ukrainiečiai dar vėlų liepos 11-osios vakarą paskelbė galingai smogę rusų sandėliui Nova Kakhovkoje. Rusijos teigimu, žuvo septyni žmonės, dar 70 buvo sužeisti.

07:44 | Ekspertai: Kremlius įsakė sudaryti „savanorių batalionus“

Kremlius įsakė Rusijos regionams suformuoti „savanorių batalionus“, kurie dalyvautų kare prieš Ukrainą, mano JAV Karo studijų instituto (ISW) analitikai.

Tikėtina, kad Kremlius pasirinko eiti tokiu keliu, o ne skelti dalinę ar visišką mobilizaciją Rusijoje, rašo UNIAN.

Dar anksčiau pranešta, kad Rusijoje karių ieškoma už neįtikėtinai mažus atlyginimus.

Rusų kanalas „RosZMI“ taip pat patvirtino vadinamųjų savanorių batalionų kūrimą ir dislokavimą kai kuriose srityse.

ISW analitikai pažymi, kad batalionai gali būti formuojami iš 34 tūkst. naujai atvykusių karių, jei kiekviename Rusijos Federacijos regione bus sukurtas bent vienas karinis vienetas, kuriame bus 400 žmonių.

„Gali būti, kad kai kurie federacijos subjektai gali delsti arba nedalyvauti formuojant batalionus, o Volgogrado pareigūnai apie naujų dalinių formavimą tyli. Naujai suformuoti batalionai šiuo metu yra poligone ir greičiausiai iki rugpjūčio pabaigos baigs mėnesio treniruotes, tačiau per tokį trumpą laikotarpį jie nebus pasiruošę kovai“, – rašoma pranešime.

07:11 | Apšaudytas Mykolajivas

Ketvirtadienio rytą Mykolajive nugriaudėjo galingi sprogimai, o visą naktį mieste aidėjo pavojaus sirenos, praneša UNIAN. Apie tai informavo Mykolajivo meras Oleksandras Senkevičius.

„Mykolajive siaučia galingi sprogimai! Oro pavojaus signalas tęsiasi. Prašau visų likti slėptuvėse. Nekelkite nuotraukų ir vaizdo įrašų iš įvykio vietų socialiniuose tinkluose“, – rašoma pranešime.

Netrukus jis pranešė, kad Rusijos pajėgos vėl smogė nemažai civilinių objektų mieste.

„Gelbėtojai ir greitosios pagalbos komandos jau dirba ant žemės. Prašau neskelbti apšaudymo nuotraukų ir vaizdo įrašų, kol pasirodys oficiali informacija. Apie apšaudymo pasekmes informuosiu vėliau“, – apibendrino jis.

Mykolajivą rusai apšaudė ir liepos 12 d. Tądien buvo sužeista apie 12 žmonių.

Svarbiausios trečiadienio naujienos:

► Europos Komisija trečiadienį naujomis gairėmis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Europos Sąjungos (ES) teritoriją, tačiau tik šio eksklavo poreikiams. Rusija šį žingsnį pavadino „sveiko proto apraiška“.

► Rusija ir Ukraina kitą savaitę Turkijoje surengs naujas derybas dėl grūdų eksporto blokavimo sprendimo, trečiadienį pranešė Turkijos gynybos ministras.

► Rusija jėga išvežė iš Ukrainos beveik 2 milijonus žmonių, įskaitant kelis šimtus tūkstančių vaikų, sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Dešimtys tūkstančių ukrainiečių yra laikomi filtravimo stovyklose laikinai Rusijos okupuotose teritorijose, sakė Zelenskis vaizdo kreipimesi į Azijos lyderių konferenciją Seule.

► Jeigu Ukraina neatkovos Chersono ir neapgins Donbaso, 2023-ųjų pavasarį Rusija gali vėl pradėti dvi naujas puolimo operacijas, pareiškė Ukrainos politikas, buvęs Ukrainos prezidentūros patarėjas Viktoras Andrusivas.

► Chasiv Jare Rusijos subombarduoto daugiabučio aukų skaičius išaugo iki 48.

► Ketvirtadienį Europos Sąjungos ambasadoriai pradės diskusijas dėl naujų sankcijų Rusijai įvedimo, praneša Laisvosios Europos radijas. Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovas Andrijus Jermakas taip pat paskelbė, kad ES pradės konsultacijas dėl naujų sankcijų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų