Vilkai (nuotr. SCANPIX)

Vilkai (nuotr. SCANPIX)

Į TV3.lt portalą kreipėsi sunerimusi Trakų rajono gyventoja Jovita. Moteris teigia, kad Raipolio kaime, Trakų rajone šį sekmadienį dienos metu apie 11 valandą vilkas užpuolė jos mylimą šunį. 

Moters teigimu, šuo buvo pririštas prie būdos, 5 metrų atstumu nuo pastatų. Kuomet moteris priėjo prie šuns būdos rado tik pusę nutrūkusios grandinės.

Šiandien Jovitai pavyko rasti savo šunelį šalia Bijūnų kaimo esančio Dapų ežero. Augintinis buvo negyvas, su plėštine žaizda, ant jo kūno liko daug įkandimo žymių, taip pat ir įkandimai kaklo srityje.

Prie šuns būdos moteris pastebėjo vilko pėdsakus, jų taip pat aptiko ir ant netoli esančių arimų.

„Nesuprantu kodėl Lietuvoje taip saugomi vilkai. Vilkai visai įžūlūs, ateina prie pat namų. Ir maža to, kad gadina ūkininkų turtą t.y pjauna gyvulius, tai dabar pradėjo kėsintis į tai, kas žmogui yra brangu, į jo geriausią draugą – šunį. Ar verta šitaip saugoti vilkus? Juk tai ne pirmas atvejis, kai vilkai iš žmonių atima geriausią draugą. Ir tikrai tokių atvejų bus daugiau, jei vilkų nepradės naikinti, o jų labai daug. Apie ką galvoja valdžia? Ar jie laukia kol vilkas pasikėsins į žmogaus gyvybę? O gal net tada bus svarbiausia vilkai, bet ne žmonės ir jų interesai. Ar tėvai gali būti ramūs dėl savo vaikų, juk tai nutiko tarp dviejų kaimų, čia dažnai ir vaikai vaikštinėja.

REKLAMA

Arba tiesiog valdžiai nerūpi žmogaus jausmai, jie nesupranta, kaip šuns šeimininkui, kuris savo šunį myli, maitina, globoja, rūpinasi yra skaudu matyti negyvą savo mylimą augintinį, ir prie viso šito suprasti, kad šuo labai kankinosi, nes dar buvo paliktas vilkų gyvas. Arba valdžia neturi jausmų ir nesupranta svetimo skausmo...Taip, galima pradėti kaltinti augintinio šeimininką, kad jis kaltas ir neapsaugojo šuns, ir kai siautėja vilkai reikia savo augintinius slėpti nuo vilkų. Bet tai tikra nesąmonė būtų“, – rašė nuo vilkų nukentėjusi Jovita.

Moteris baiminasi, kad kitą kartą vilkas užpuls ne šunį, o kieno nors vaiką. Moteris šunį augino 8 metus, ji stipriai dėl to išgyvena. 

Vilkų sužalotas Jovitos šuo (nuotr. skaitytojo)

Vilkų sužalotas Jovitos šuo (nuotr. skaitytojo)

Vilkai puola šunis, bet ne žmones

Vilkai jaučia šunims prigimtinę neapykantą, nors jie ir yra labai artimos giminės. Žmonių jie prisibijo.

„Pamatęs žmogų vilkas gali sustoti, apsižiūrėti, o paskui jis iš karto dingsta. Ta žvėries baimė vis tiek egzistuoja, dėl to tikrai nereikia abejoti, žmogaus jis šiaip sau nepuls“, – kalbėjo aplinkos ministerijos darbuotojas, gamtininkas ir biologas Selemonas Paltanavičius.

Mokslininkai sunkiai gali paaiškinti, tačiau šunys, kiek žinoma net iš XIX a. šaltinių, nukenčia nuo vilkų. 

„Medžiotojai medžioklei naudoja šunis. Tuomet puikiai išryškėja vilkų ir šunų priešprieša. Nesvarbu kiek miške gyvulių: stirnų, šernų, šerniukų – tada, kai medžiotojai atvažiuoja su savo šunimis – vilkai pirmiausia papjauna paleistus į mišką šunis, nors jie maisto turi pakankamai. Čia ne dėl maisto taip įvyksta.

REKLAMA

Kai kas sako, kad taip yra dėl konkurencijos, bet to nepavadinsi konkurencija – tai yra prigimtinis dalykas. Šiaip vilkas šuniui yra artimiausias giminaitis, šunys ir vilkai netgi gali kryžmintis ir jų vislūs palikuonys būna. Tačiau vis vien šunys nuo vilkų nukenčia“, – kalbėjo S. Paltanavičius.

Tokių atvejų būna kasmet

Lietuvoje šunys kasmet nukenčia nuo vilkų, tik ne visuomet žmonės apie tai praneša. Nukenčia ir avys bei ožkos.

„Prieš ketvertą penketą metų Biržų rajone, Kupreliškio kaime, buvo susidariusi tokia situacija, kad vilkai nemažai kaimo šunų sudraskė. Vieni vilkai puola tik smulkesnius šunis, kiti nesibodi ir didelių, gali užpulti ir arklius. 

Praeitą savaitę Žuvinto rezervate, darbuotojai vaizdo kameromis užfiksavo 9 vilkus. Tai yra viena vilkų šeima, kurią sudaro 9 vilkai. Jie kartu medžioja, ten yra keturi šių metų jaunikliai, kiti vilkai – vyresni. Tokia šeima gali tikrai stambų gyvūną užpulti. Nors šiaip, karvę ar arklį vilkai puola ypatingai retai. Dažniausiai tai būna avis, ožka ar kitas smulkus gyvūnas.

Taip nutinka tik tuomet, kai vilkas gali prie gyvulių prieiti, geriau gyvulių nelaikyti pamiškėse, juos reikia saugoti. 

Jei užpuolamas šunelis, tuomet jis nesikankina, dažniausiai yra kandama į sprandą, arba į kaukolės pamatą. Šis atvejis nėra žiauriausias iš mano matytų“, – kalbėjo S. Paltanavičius.

Kitą savaitę prasidės medžioklės sezonas

Kitą savaitę, nuo spalio 15 dienos, prasideda vilkų medžiojimo sezonas. Taip pat pradedami medžioti ir kiti gyvūnai. O kai miškuose padaugėja šūvių vilkai tampa baikštesni.

REKLAMA

„Europoje vilkai yra saugomų gyvūnų sąraše. Mūsų žemyne ši rūšis yra pakankamai reta – kai kur jų visai nėra, kaip Vakarų Europoje. Pas mus taip pat nėra jų labai daug. Tačiau mes galime reguliuoti jų skaičių, kasmet yra nustatomas limitas, kiek jų galima nušauti. Šį sezoną limitas kol kas nėra nustatytas. Pernai galima buvo nušauti 60 vilkų. 

Kiekvienos žiemos gale skaičiuojama kiek Lietuvoje yra vilkų. Kai yra geros sąlygos, na dabar jau kelinti metai tos sąlygos yra gana prastos, pagal pėdas sniege daromos apskaitos. O tai kartais būna netikslu. Nes radus vilko pėdsakus, nėra aišku, kiek jis po tą mišką vaikščiojo. Todėl buvo pasinaudota kita metodika ir vilkai skaičiuoti šeimomis. Kiekviena šeima turi savo teritoriją. Buvo identifikuotos 34 šeimos, o vidurkis šeimos – 8 vilkai. Vilkai po vieną negyvena. 

Gamtoje valstybių sienų nėra. Tarkime Lenkijoje vilkai nemedžiojami. Todėl į tuos pietvakarinius rajonus, Suvalkiją vilkai veržiasi ir žala ten jaučiama. Kenčia avys, veršiukai ir kiti. Latvijoje populiacija siekia 800 – 1000 vilkų. Tai yra daug didesnė už mūsų. Todėl šiauriniai rajonai, Biržų kraštas susiduria su iš šiaurės ateinančiais vilkais. Ir mūsų žvėrys gali laisvai migruoti.“, – pasakojo S. Paltanavičius.

Medžiojimo sezonas trunka iki balandžio, bet paprastai tiek ilgai sezonas nesitęsia, nes kai nustatoma kiek vilkų galima sumedžioti, paprastai, jau sausį sezonas pasibaigia, nes pasiekiamas limitas.

Ss
2018-10-12 13:57:33
Geriausias draugas priristas prie grandines ;)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Oj bus vilkams 2018-10-15 22:59:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu tikiuosi nei viena zvimbianti bitele pakeista į tu vilkpalaikiu pusę nepames kelio. Bus isguldyta kaip pridera    ATSAKYTI
Sim 2018-10-15 20:32:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Patarciau neskaityti ir neimti i galva si straipsni nes nebuvo pedsaku specialisto kuris grynai pasakytu kad tai vilkas bet ir taip aisku kad ne vilkas nes sunelio puse kuno nebutu vilkai taip nedara jie iskanda gera gabala mesuos ir jei manot kad suo nepapjautu toki kiemsargi tai dauguma jusu laikot mazus sunis arba neturit sunu ir nebijokit vilkai bijo zmoniu jie tik puola jei izengiai i ju terituorija arba priejai prie vilku grobio tada jum nepasiseke o taip jie vengia jumis per kilometra   ATSAKYTI
Nuomone 2018-10-15 16:29:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Na, kai sudraskys koki zmogu, tai bus padaryta tvarka, dar palauksim, jau greit.   ATSAKYTI
Sim 2018-10-15 20:19:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nebijok nedraskys tu zmoniu tie tava vilkai  
As 2018-10-15 09:29:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
To suneko nei plauku nebutu like jei vilkai butu ji nugnybe.Ir is kur Jovita tokia specialiste,kad atskiria vilko pedsakus?Sia tema diskutuoja net patyre medziotojai.Ne visada aisku kur vilko pedsakas o kur suns...
Skiedalai cia o ne tiesa.Ukininku propoganda.   ATSAKYTI
Sim 2018-10-15 20:18:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Gryna tiesa  
NUOMONĖ 2018-10-14 02:21:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Kai savo malonumui, imate ir iššaudote stirnas, šernus - pagrindinį vilkų maistą, ko dar norite? Vilkai ir eina medžioti avių, šunų...    ATSAKYTI
durniau tu 2018-10-15 16:03:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
pilni laukai stirnų,vilkai ir jas pjauna,bet sėdinčiam pas kompą sapaliui tik klišė galvoje,,iššaudė".Būtų šaudoma,laukiniai gyvūnai prie žmonių neitų,jie lįstų kuo giluau į miškus.  
Sim 2018-10-15 20:21:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nuomone iseik i miska i toki gryna miska o ne i parka pamatysi kiek stirnu elniu briedziu sernu ir kita fauna pilna  
Onutė 2018-10-13 23:35:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Geriausias draugas su grandine pririštas prie būdos . Vadinasi paliktas be teisės pabėgti ar apsiginti. Kokia žiauri to vargšo šuniuko savininkė.

   ATSAKYTI
Monika 2018-10-13 23:27:02
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Visu prima kur veterinarijos patvirtinimas,kad tai tikrai vilko darbas,o ne kokio didelio suns,susipjove ir tiek,plius cia ne vilko braizas ir vilkas viduri dienos neeis i kiema,tiesiog kaimo boba rado kokio vilksunio peda ir galvoja,kad vilko, medziotojai ne visi atskiria,o cia pamate peda ir pasake,kad vilko,tegu nenusisneka
   ATSAKYTI
Gr 2018-10-15 06:22:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuo kada sunys papjauna vienas kita negyvai?  
Sim 2018-10-15 20:23:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Toki kiemsargi pvz vokieciu aviganis lengvai uzpjaut gali nepazysti sunu kad sakai kad suo suni nepapjauna  
Erika 2018-10-13 22:22:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Onuskio seniunijoj kaime-vienkemyje dingo suo kuris buvo draugas,bet vilkai ji suede, radom tik kaulus ir oda su seriais....avis uzpjautos...eini i miska grybaut o nezinai ka sutiksi kai vilkai labai aktyvus...   ATSAKYTI
Petras 2018-10-13 10:14:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kur tik reikia LR eiliniam piliečiui valstybės rankos ,ten jos nėra. Ar to nemato Lietuvos vadovai?   ATSAKYTI
Ex 2018-10-12 22:59:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Nu bet kokia žinovė..... Trasologija išmano.... Užpuolė vilkas, pėdsakai vilko....    ATSAKYTI
Trasologas 2018-10-15 23:03:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Iš kokios subines išlindusi trasologe tu.pyst ir neliks tu siekiu kiek jų privise  
Andrius 2018-10-12 22:49:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
O niekas nepagalvojo, kad šuo nutrūko nuo lenciūgo, nes drąskėsi prie budos pamatęs vilką(o gal net ir ne vilką :DD), po to nusivijo jį į mišką ir kas beliko tam tariamam vilkui tai tik gynimosi instinktas? Nes kažkaip nemanau, kad vilkas atėjo, nukando šuniui pusiau grandinę, tada čiupo už sprando ir nusitempė link ežeri ar kur tai ten. Vėjus šneka ir baugina čia visus be reikalo   ATSAKYTI
Sim 2018-10-13 13:51:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Teisingai pasakyta  
Visada kalti kiti 2018-10-12 22:46:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Labai keista situacija. Na, kad kaime žmonės vis dar šunis ant lenciūgų laiko tai nestebina, ir patikėkit myli tie žmonės tuos savo šuniukus. Bet absurdas yra,kai žmogus laiko šunį, gyvena netoli kažkokios miškingos vietovės ir nepagalvoja apie apsisaugojimą pats. Apsitverk tvora, šuneliui voljerą padaryk. Jei bobulės šunelis, tai juk galima ir kaimyno/vaikų/draugų paprašyti,kad pagelbėtų. Laukinių žvėrių išnaikinimas toli gražu ne išeitis. Išnaikinkit visą laukinę fauną tai ir patys greit išnyksit. Ar niekas mokyklos nebaigė? Niekas nežino apie gamtoje vykstančią pastovią grandinę? MES įžengėme į laukinę gamtą ir pradėjome daryti didžiulius pokyčius, kiek iškirtome miškų, išsausinome ežerų, apstatėme pievas ir dar drįstame skųstis,kad per pačių neapsisaugojimą, kažkas atsitiko? Mano močiutė gyvena kaime, vienkemy, apsuptam miško. Moteris ne kvaila,paprašė kaimo girtuoklėlių (blaivų ten nerasi deja),kad jai tvorą pastatytų,o už tai vyrams pietus ir vakarienę skanius paruošdavo.Statybines medžiagas pati susipirko tvorai.O tvora buvo todėl, nes žino,kad atvažiuoja vaikai su anūkais, kai kurie anūkai dar visai maži ir lakstyti kieme šalia kurio netoli miškas nėra saugu. Matėm už tvoros visko ir vilkų ir lapių ir briedį net. Bet nei šuns neužpjovė,nei mums vaikams galūnių per daugybę metų nenukando. Patys rūpinkitės saugumu, o ne pastoviai skųskitės   ATSAKYTI
Raziume 2018-10-12 21:21:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsakymas neapsišvietusiam Sim šunis papjauna ir sudrasko tik VILKAS beja praitą žiemą kaimyno šunelį tiek vilkas suėdė kad liko tik kaukolė ir nedidelė kailiuko dalis . Tokios tokelės.   ATSAKYTI
Sim 2018-10-12 21:28:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tai zinau kad papjauna ir sueda bet cia vos apdraske manai paprastas suo apdraskyt toki koemsargi negali? Nu gal vilkas bet i kiema abejoju ar eitu jei pats sunelis ne utrukes buvo  
Sim 2018-10-12 21:31:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Atsiprasau uz rasytines klaidas   
Sim 2018-10-12 20:58:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Is kur bobule zino kad jos suni papjove vilkas jei jo nemate o del pedu tai is kur ji zino jog tai vilko pedos jei net kei kurie medziotojai neatskiria vilko peda nuo suns o cia kaimo bobute atskiria, gal kai jo suniukas nutruko gal su kitu sunimi susipjove ar negali taip but ir dar vilkas juk atsargus zveris tai abejoju ar jis viduri dienos puls i zmoniu kiemus pjaut sunis gyvulius.   ATSAKYTI
To sim 2018-10-12 22:08:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Taip buvo seniau. Dabar laukiniai gyvunai drasus. Teko miske du zuikius sutikti. Stovi per pora metru ir ziuri i mane, niekur nebega. Man nejauku pasidare, o jiems jokios baimes. Vilkai dabar "isnagleje", i kiema ateiti dienos metu jiems vienas juokas.  
Sim 2018-10-13 13:50:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Pf zuikis suprasciau kaf elnias briedis stirna sernas nelygink maza zvaira padara su vilkais ar kitais padarais  
Sara 2018-10-13 20:49:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
deja ten ne bobulė, o jauna moteris . Na o jei jus neatskiriat vilko pėdsako nuo šuns, tai nereiškia, kad ir kiti neskiria.  
Sim 2018-10-15 20:27:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Saraar tu atskiri vilko pieda nuo suns abejoju kas mokinos pedsakyste laukines faunas tas zino geriau ju klausyti ir klausti jei nori tikru faktu zinot o ne kazkokiu eiliniu pilieciu  
Dundukas 2018-10-12 19:46:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
I nama vilkas uzejo?   ATSAKYTI
Jonas 2018-10-12 18:01:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Aišku kad lietuvos valdzia gazdina tauta kad visi emigruotu iš lietuvos kaip liksim visi pensinikai vilkai netures ka draskyti prades pensinikus ir taip labai graziai panaikins LITUVELE!   ATSAKYTI
Vytautas 2018-10-12 17:59:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tai gal tada reikia issaudyti visus kaimo palaidus sunis, nes suo puola zmones, sunys zmones apdrasko....VILKAI ZMONIU NEPUOLA! Zmonems reikia daugiau bijoti sunu ir pasirupinti savo gyvuliais. Maziau kelkite panika!!!   ATSAKYTI
Nuomone 2018-10-12 16:42:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Negaliu, nervai nelaiko, kada prades tuos vilkus saudyti, tuoj koki vaika sues, kas tada atsakys?   ATSAKYTI
tada ir atsakys 2018-10-15 22:04:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ministras ir visi vilku gynejai .  
Propaganda 2018-10-12 15:01:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vos nekasdien straipsniai apie vilkus.. Ka mum ruosia?    ATSAKYTI
Grigorij 2018-10-12 14:10:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Kokias bjarybes isrinkot i valdzia: ŠunGrybe, Gabrieli, Skverna, Karbauski ir pan.! V.Matijosaitis moment viska patvarkytu, net nekeliant bangu!   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti
REKLAMA
lietus (nuotr. Fotodiena.lt)
Kovo 20-os vidurdienį mūsų pajūrį pasieks nauja kritulių juosta, iki vakaro lietaus arba dulksnos sulauks vakariniai ir šiauriniai rajonai. Popietę pietvakarų, vakarų vėjas ...
Lijundra (nuotr. Fotodiena.lt)
Prieš kelias dienas žemyno vakaruose pradėjusi stiprėti aukšto slėgio sritis energingu pleištu plečiasi į rytus, taip pat šiek tiek į šiaurę. Europoje įsigali ramūs, šviesūs ir ...
Šlapdriba (nuotr. Vida Press)
Kovo 19 d. daugelyje rajonų tarpais palis, kris šlapdriba. Stiprokas, pajūryje gūsingas, vėjas pūs iš pietvakarių, vakarų, dieną vis labiau kryps iš šiaurės vakarų. Naktį ...
 (nuotr. SCANPIX)
Europos padangėje vyksta du dalykai iš karto. Viena vertus, silpsta ir į šiaurę traukiasi ciklonas, į Baltijos jūros apylinkes, taip pat ir į Lietuvą atnešęs nemažai kritulių. ...
Šlapdriba (nuotr. Vida Press)
Pirmadienį daugelyje rajonų palis, kils stiprus vėjas. Visgi, šiluma taip pat jausis. Dieną sustiprės pietų, pietvakarių vėjas, vakariniuose rajonuose vietomis gūsiai sieks ...
REKLAMA

Top Video

Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
DABAR RODOMA
Atnaujino 20 metų neremontuotą kambarį: palaukite, kol pamatysite, kaip
DABAR RODOMA
Netrukus šalies keliuose išdygs naujieji stacionarūs greičio matuokliai
DABAR RODOMA
Naglis atskleidė, kiek uždirba už vieną nuotrauką: suma privers išsižioti

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų