Daržovių kainos šoko aukštyn: rado naują kaltininką

Pernai praūžusios liūtys, o šiemet derlių nustekenusios sausros gerokai išaugino populiariausių lietuviškų daržovių kainas. Tačiau pasirodo, kad dėl kainų šuolio kaltos ne tik nepalankios oro sąlygos, bet ir prekybos centrų užmojai – daržovės sparčiai brango dėl įmantrių pakuočių.

Turguje (nuotr. Fotodiena.lt)
29

Per metus daugelio populiariausių lietuviškų daržovių kainos kaip reikiant šoktelėjo į viršų, rodo Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenys.

Bulvės brango dėl įmantrių pakuočių

Pavyzdžiui, fasuotų bulvių kilogramo kaina per metus krito beveik 17 proc., tačiau nefasuotų bulvių kilogramas pabrango net 75 proc. Tai labiausiai per metus pabrangusi daržovė.

Anot Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorės Zofijos Cironkienės, ženkliai išaugusią bulvių kainą labiausiai lėmė prekybos tinklų pakeistos pakuotės.

„Iš vienos pusės, derlius mažesnis, kitas dalykas – šiemet daugelis prekybos tinklų perėjo prie geresnių, brangesnių pakuočių su daugiau informacijos ant pakuočių, didesnis dėmesys bulvių veislei, kurios tinkamos salotoms, cepelinams ar pan. Visa tai, aišku, iškelia kainas. Prekybos tinklai jau seniai turėjo tokius planus, kaip matėte užsienyje – bulvės yra plautos, jos yra gražesnėje pakuotėje, su išsamia informacija, kam jos tinka“, – tv3.lt sakė Z. Cironkienė.

Daržovių kainos pokyčiai (ŽŪIKVCD info.)

Pasirodo, prekybos tinklai tokį užmojį turėjo jau seniai, tačiau iki šiol ūkininkų produkcija neatitiko išvaizdos reikalavimų, nebuvo atrinktos mūsų žemei tinkamos bulvių veislės, trūko plovimo įrangos.

Lyginant bulvių kainą ūkiuose, pokytis nėra toks ženklus. Pasak Z. Cironkienės, per metus 20 proc. brango tik prastesnės kokybės bulvės (nuo 10 centrų iki 12 centų už kg). Taip yra todėl, kad Lietuvoje smulkiųjų bulvių augintojų bulvių plotai kasmet sumažėja apie 1,5 tūkst. hektarų.

„Geriausios kokybės bulvės, kurios eina prekybos tinklams, eksportui, kainuoja 22 centus, kaip ir praėjusiais metais. Pernai buvo ne derliaus metai dėl per didelio drėgmės pertekliaus, šiemet – dėl sausrų turime mažesnį derlių. Savaime suprantama, kad kaina yra pakankamai aukšta, bet nuo pernai niekuo nesiskiria“, – pažymėjo Z. Cironkienė.

REKLAMA

Brango ir kitos daržovės

Šio rugsėjo pabaigoje, lyginant su praėjusiu rugsėju, fasuotų nacionalinės kokybės morkų kilogramas pigo 4,5 proc. Tačiau lietuviškų, naujo derliaus morkų kilogramas brango beveik 19 proc., o nefasuotų – net 64,3 proc.

Lietuviškų, naujo derliaus nefasuotų baltagūžių kopūstų kilogramo kaina kilo 25 proc., o raugintų kopūstų kilogramas brango 4,55 proc.

(29 nuotr.)
FOTOGALERIJA. Turgavietėse zuja pirkėjai

„Plautos morkos, kurias matote prekybos tinkluose, ūkiuose jos vidutiniškai iki 70 proc. brangesnės. Jeigu pernai ūkiuose morkos nuo 15 iki 18 centų plautos buvo, tai šiemet – 26–30 centai. Baltagūžiai kopūstai, jeigu pernai buvo 10–19 centų, tai šiemet 17–29 centai. Vidutinis pabrangimas yra apie 60 proc.“, – sakė Z. Cironkienė.

Vis dėlto bene labiausiai ūkiuose pabrangusia preke Z. Cironkiene laiko svogūnus. Lietuviški, naujo derliaus nefasuoti svogūnai šiemet brangesni 45,8 proc., o importuotų kilogramas – net 72,7 proc. brangesnis nei pernai.

„Jeigu praėjusiais metais buvo 14–18 centų, tai šiemet 25–35 centai. Jie brangesni ir už morkas, ir už kopūstus, ir už burokėlius – kitas lietuvių dažniausiai vartojamas daržoves. Čia lemia tai, kad mes nuo pat rugpjūčio mėnesio turime nuolat užklausas ir poreikį eksportui, ypač didesnių svogūnų. O augintojų atsargos nėra didelės šiemet, sunkiai dygo, sausra savo padarė. Jie rezervuoti vidaus rinkai ir Latvijai“, – teigė pašnekovė.

Pomidorai ir po centą

Ne ką mažiau brango ir šiltnamiuose auginamos lietuviškos daržovės. Lietuviškų trumpavaisių agurkų kilogramas per metus pabrango 28,6 proc., o ilgavaisiai – 34,3 proc.

Kainų šuolis regimas ir vertinant pomidorų kainas. Už lietuviškų nefasuotų pomidorų kilogramą šiemet mokame 54,4 proc. daugiau nei pernai, tuo metu importuoti pomidorai brango tik 4,6 proc.

REKLAMA

Lietuvos šiltnamių asociacijos vadovas Donatas Montvila tokį kainų pokytį priskiria sezoniškumui, pažymėdamas, kad pernai rugsėjį agurkų jau praktiškai nebuvo.

„Praėjusių metų rugsėjo mėnesį agurkų paprasčiausiai jau nebebuvo tokiu laiku, rugsėjo pabaigoje. O šiais metais prasitęsia agurkų auginimas. Bet spalio mėnesį agurkai bus dar brangesni. Juo labiau einame į žiemą, juo daugiau sunaudojame energijos. <...> Šiais metais buvo pomidorai didmenine kaina 1 euro centas vieną savaitę Nyderlanduose. Tai buvo katastrofa Europoje. Mes dėkingi prekybininkams, kad jie pirko ne europinius pomidorus, o lietuviškus ir šiek tiek pagelbėjo Lietuvos gamintojams. Po savaitės pomidorai jau kainavo 1,20 Eur“, – tv3.lt kalbėjo D. Montvila.

Nefasuotų raudonųjų paprikų kilogramas šiemet kainuoja 7,7 proc. pigiau nei pernai. Pigo ir nefasuoti česnakai – už kilogramą jų šiemet mokame 33,7 proc. pigiau nei pernai.


Rašyti komentarą...
P
Petras
2018-10-08 10:03:08
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prichvatizatorius sauvaliauja ,o jo švogeris valdžioj imituoja gerą darbą... Reikia uždėti prekybininkams plėšikavimo apynasrį ir nustatyti max koeficientą nuo kasdienio naudojimo prekės savikainos ,o tada bausti už įstatymo pažeidimą.
Atsakyti
0

U
Ukininke
2018-10-08 10:23:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
As ukininke auginanti darzovesTurime iskirtines kokybes sertifikata.Prekiaujame darzovemis tokiomis pat ,arba net mazesnemis kainomis,negu cheminizuoti ukiai.O apie atveztines ir perpardavinejamas turguose lenkuskas darzoves patyliu...kainas uzkele kosmosa! Ir meluoja ,kad lt ukiu.Mes neturime kur realizuoti savo pigesniu,sveikesniu darzoviu Nes visur uzkista lenkiskomis perpardavinetoju.Tik internete zmones randa ir ieni is kitu info dalinama.vat ...nera brangu darzoves kaip prekybcentriuose.Ten. antkainiai baisus.ieskokites zmones is tikru ukiu.Bus ir pigu ir sveika.nes i prekybcentrius patenka tik stambiejie....
Atsakyti
-2

N
Nu jo
2018-10-09 09:15:46
Pranešti apie netinkamą komentarą
Pritariu. Ūkininkai užsivertę daržovėm ir neturi, kur jų dėti. Į prekybcentrius nepriima, nes ūkininkai papigiaja nenori visko atiduot ir dar savo sąskaita atvežt, turgūs užversti lenkišku šlamštu, tai belieka vieni per kitus, internetu ir pan. skelbtis ir pardavinėt. Išbandžiau.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (4)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų