Lietuvoje jau neriasi iš kailio viliodami darbuotojus: siūlo butus ir pinigus

Senėjantys mokytojai ir vis lėčiau užpildomos darbo vietos regionų mokyklose pedagogų bendruomenei bei Švietimo ir mokslo ministerijai kelia iššūkį – kaip užpildyti sparčiai tuštėjančias mokyklas. Nors dauguma savivaldybių imasi vilioti pedagogus būstais, stipendijomis ir pagerintomis darbo sąlygomis, tiek mažieji miestai, tiek patys mokytojai pripažįsta, kad interesantų pritraukti nepavyksta. 

Beveik trečdalis Lietuvos savivaldybių taiko motyvacines priemones pritraukti naujus mokytojus, rodo Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 59 iš 60 šalies savivaldybių. Dažniausios iš šių priemonių – aprūpinimas būstu, stipendijos, finansuojamos studijos, darželio lengvatos jų vaikams, tinkamas darbo krūvis ir sąlygos bei suteikiamos metų mokytojo nominacijos.

Būstų nuoma interesantų nesulaukia

Anot ŠMM, daugiausia motyvacinių priemonių naudoja Panevėžio miesto ir rajono bei Ukmergės savivaldybės. Ignalinos ir Kupiškio rajonų, Neringos savivaldybės naujiems pedagogams išnuomoja arba suteikia būstą.

Tačiau problema ta, kad net ir siūlomais būstais nelabai kas domisi. Ignalinos rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Gražina Mackonienė portalą tv3.lt informavo, kad ši paslauga pedagogų paklausos nesulaukia.

„Labai daug tokių atvejų nėra, bet pagal poreikį. Šiais metais nebuvo. Mes praeitais metais skelbėme konkursus, atranką psichologo vietai užimti dviejose mokyklose, irgi buvo žadama galimybė, kad bus išnuomojamas būstas, bet neatsirado norinčių“, – kalbėjo G. Mackonienė.

Jai antrino ir Kupiškio rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Jurgita Trifeldienė, pati savo gyvenimą Kupiškyje prieš 20 metų pradėjusi kaip pedagogė, gavusi tarnybinį būstą.

„Šiais ir praeitais metais, kiek aš dirbu skyriuje, nebuvo žmonių, besikreipusių dėl tarnybinio būsto, tačiau ankstesniais metais tokių atvejų pasitaikė. Jeigu kalbėti apie save pačią, kai atvažiavau į Kupiškį prieš 20 metų ir mano pirmoji specialybė yra specialioji pedagogė–logopedė, tai tikrai savivaldybė jau tada suteikė tarnybinį būstą, nes buvau iš tų profesijų, kokių specialybių žmonių reikėjo savivaldybei“, – tv3.lt pasakojo J. Trifeldienė.

REKLAMA

Vilioja stipendijomis

Dalis šalies savivaldybių siūlo ir kitokias skatinamąsias priemones esamiems ar būsimiems pedagogams. Pavyzdžiui, Molėtų, Vilniaus rajono savivaldybės rūpinasi, kad naujiems pedagogams būtų skiriamas tinkamas darbo krūvis, sudarytos geros darbo sąlygos. Klaipėdos rajono ir Šilalės savivaldybės bendradarbiauja su aukštosiomis mokyklomis kviesdamos studentus atlikti praktikas.

Kauno miesto savivaldybė finansuoja vienerių metų pedagogines studijas mokyklose norintiems dirbti aukštųjų mokyklų dėstytojams. Lazdijų, Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės būsimiesiems mokytojams skiria stipendijas. Jas siūlyti pradėjo ir Kupiškio rajono savivaldybė.

Spalio 1 d. Kupiškio rajono savivaldybė patvirtino studentų rėmimo tvarką, pagal kurią studentai, įgyjantys specialybes, įtrauktas į Kupiškio miestui ir rajonui reikalingų darbuotojų specialybių sąrašą, gali sulaukti savivaldybės paramos.

Skiriamos dvi paramos rūšys: dalies studijų kainos kompensavimas (50 proc. metinės studijų kainos, bet ne daugiau kaip 1500 eurų už vienerius mokslo metus) arba studijų stipendija (3 bazinės socialinės išmokos per mėnesį visą studijų laikotarpį (po 114 eurų)).

Pastaruoju atveju studentas turi susirasti darbdavį Kupiškyje, kuris patvirtina, kad po studijų jį įdarbins. Tada studentas įsipareigoja atidirbti toje įmonėje tiek metų, kiek jam skirta parama. Paramą studentui skiria savivaldybė.

„Kalbant apie pedagogines studijas, matome, kad daugelis ikimokyklinio ugdymo pedagogų artėja prie pensinio amžiaus ribos. Todėl numatyta, kad tie, kurie studijuoja ikimokyklinį ugdymą ar persikvalifikuoja, gali pretenduoti į dalies studijų įmokos sugrąžinimą. Dar viena specialybė, susijusi su švietimu – psichologas, kadangi įžvelgiame psichologinės pagalbos trūkumą“, – tv3.lt kalbėjo J. Trifeldienė.

Geriausia motyvacija – atlyginimas

Vis dėlto Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas sakosi negirdėjęs apie atvejus, kad pedagogai naudotųsi savivaldybių siūlomomis lengvatomis ar paskatomis, nors šią praktiką kai kurios savivaldybės taiko jau ne vienerius metus.

REKLAMA

„Turbūt neveikia, kaip ir niekada neveikė kelionės kompensavimai. Ten paskęsta visi kažkokiuose čekių rinkimuose arba ten būna papildomos sąlygos su žvaigždute, kad turi kažką atitikti, būti gražiausias, protingiausias ir visoks. Ir automatiškai niekuo negali pasinaudoti ir negirdėjau, kad kažkas naudotųsi tomis priemonėmis“, – tv3.lt kalbėjo A. Navickas.


Rašyti komentarą...
G
Grigorij
2018-10-03 09:15:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
Kam Lietuvai mokytojai, gydytojai ir pan.? Kam reikalingos kaimo mokyklos? Juk zmoniu vis mazeja, kasmet dingsta istysi kaimai, net miesteliai. Tai "Prakeiktas Okupantas", "naikindamas lietuvybe", pristate kruva kaimo mokyklu, plius biblioteku, klubu, leido lietuviams maitinti Maskva, Leningrada, suteikiant darbo ir darbo vietu, kad zmonems kaimuose butu patogiau, kad maziau begtu i miestus. O "issilaisvine" lietuviai itin gerai viska "optimizavo", visa tai isvaike, pradedant nuo kolukiu (vardan restitucijos), pakeite geltonais autobusiukais. "Gydytoja" I. Degutiene neresi is kailio, kad rajonuose neliktu pilnaverciu ligoniniu, o ten suteiktu tik elementaria pirmine pagalba. PINIGU NERA, nes lietuviai patys viska isgrobste, sunaikino pramone, atsisake RU rinku. "issilaisvinusiu" lietuviu laisvo begimo nesustabdysi! Nes svarbiausia - LR reikia kovoti su RU, prisimenant dydvyriskus "partizanus"! Tiesa, ateinancio "Ruso" dar niekas nemate, bet visi zino, kad jis jau eina! :))) Todel, VISI PINIGAI - FRONTUI! O lietuviu vaikus, blogiausiu atveju, ismokins airijose, bei iskart angliskai. Ten niekas "nerusina", bet tiesiog ten lietuviu kalba, lietuvybe nereikalinga. Tai prie "Okupanto" lietuvybe, Lietuvos Kultura ir Mokslas klestejo, kasmet buvo rengiamos Milziniskos "Dainu Sventes". Naujiems LR seimininkams tai nerupi. O lietuvybe vis daugiau stengiamasi gelbeti... uzspaudziant, asimiliuojant tautines mazumas, atimant is ju ir mokyklas ir galimybe mokytis gimtaja kalba (landsbergine s*ka A.Bilotaite, besiruosianti balotiruotis Klaipedoje, pranese, kad nuo 2023 m. tautines mazumas savo mokyklose gales mokytis gimtaja kalba tik 40% visu dalyku)... LIE-TU-VA, BUK LAISVA!
Atsakyti
-7

P
Petras
2018-10-03 10:47:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
Užtat turim keliolika legalizavusių savo milijonus ar milijardus eurų dabar jau vadinamus Gerb.verslininkais,o iš tų kurių tie turtai jau atimamas paskutinis kąsnis praradę viltį bei paskutinį kampą kur galėjo prisiglausti,tyliai glaudžiasi prie konteinerių!
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (6)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų