Iki Seimo rinkimų likus mažiau negu pusmečiui, politinės partijos pradėjo tikrą pažadų pasiutpolkę, lenktyniaudamos, kurios žmones pradžiugintų didesniu vidutiniu atlyginimu, minimalia mėnesine alga (MMA) ar senatvės pensija. Tuo metu apžvalgininkai perspėja, jog žongliravimas skaičiukais tėra masalas rinkėjas, mat ne viskas priklauso nuo politikų sprendimų.

Partijų lyderiai (tv3.lt fotomontažas)

Partijų lyderiai (tv3.lt fotomontažas)

Lietuvos statistikos departamento ir „Sodros“ duomenimis, neatskaičius mokesčių vidutinis darbo užmokestis (VDU) šiuo metu šalyje siekia apie 756 Eur, MMA – 350 Eur (nuo liepos 1 d. žadama didinti iki 380 Eur), o vidutinė senatvės pensija – apie 266 Eur. Būtent į šiuos dydžius prieš Seimo rinkimus nusitaikė politinės partijos.

REKLAMA

Algas žada „permesti“ per 1000 Eur ribą

Skaičių kalba pirmieji į rinkėjus tradiciškai kreipėsi Darbo partija su Valentinu Mazuroniu priešakyje, savo rinkimų programoje prioritetais įvardiję VDU, MMA bei vidutinės senatvės pensijos didinimą. „Darbiečiai“ žada, jog juos išrinkus į valdžią, VDU kils iki 1110 Eur, MMA – iki 656 Eur, o vidutinė pensija – iki 422 Eur.

Darbo partija taip pat žada siekti, kad kiekvienam jaunuoliui, kuriam sueis 18 metų, būtų skirta vienkartinė 2000 eurų išmoka gyvenimo pradžiai.

Valentinas Mazuronis (nuotr. Organizatorių)

Valentinas Mazuronis (nuotr. Organizatorių)

Didžiausia valdančiosios koalicijos Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), kuriai vadovauja dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius, žada, kad, jei po rinkimų sėdės valdančiųjų kėdėse, šalyje ne tik sumažins nedarbą, padidins aukštąjį išsilavinimą turinčių asmenų dalį darbo rinkoje, bet ir pasieks, kad VDU Lietuvoje viršytų 1100 Eur ribą, MMA būtų ne pažesnė kaip 500 Eur, o senatvės pensija padidės penktadaliu. LSDP rinkimų programoje taip pat teigiama, kad socdemai sieks, jog mokytojai vidutiniškai uždirbs ne mažiau, kaip 1200 Eur po mokesčių.

Opozicija žada perspjauti valdančiuosius

Apie pažadus kelti MMA ir didinti įvairias išmokas anksčiau kritiškai kalbėjusi opozicinė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partija su jos vedliu Gabrieliumi Landsbergiu šiemet prieš Seimo rinkimus vis dėlto taip pat nusprendė savo pažadus iliustruoti skaičiais.

TS-LKD, pristatę pasiūlymų paketą „Naujas planas Lietuvai“, pažadais perspjovė ir „darbiečius“. Konservatoriai žada, jog, jei rinkėjai atiduos savo balsus jiems, VDU Lietuvoje sieks 1250 Eur, MMA – 500 Eur, o vidutinė senatvės pensija – 400 Eur.

REKLAMA

Iki 2021 m. TS-LKD taip pat žada sukurti 147 tūkst. naujų darbo vietų, į šalį grąžinti 80 tūkst. darbingo amžiaus žmonių.

Gabrielius Landsbergis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gabrielius Landsbergis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Gerokai kuklesni kol kas pasirodė Liberalų sąjūdis. Liberalai, į Seimo rinkimus einantys su šūkiu „Už Lietuvą, kurioje norisi gyventi!“, kalba apie demografinės šalies situacijos gerinimą, siekį stabdyti gyventojų skaičiaus mažėjimą, dėmesį šeimoms. Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis yra užsiminęs, kad partija nesieks lenktyniauti su kitomis partijomis dėl MMA didinimo. Tiesa, liberalai buvo užsiminę sieksiantys, jog VDU šalyje būtų didesnis negu 1000 Eur.

Tuo metu Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) (LLS), kuriems vadovauja buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, žada nurungti visus bent jau pažadu didinti VDU. Šią savaitę LSS programą „Už laimingą ir turtingą Lietuvą!“ pristatęs A. Zuokas žadėjo, kad, jei sulauks rinkėjų paramos, VDU šalyje sieks 1450 Eur, MMA – 450 Eur.

Politinių partijų pažadai (nuotr. TV3)

Politinių partijų pažadai (nuotr. TV3)

Žmonės pavargo nuo pažadų

Portalo tv3.lt kalbintas Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) humanitarinių mokslų daktaras, politologas Bernaras Ivanovas tikino, kad anksčiau pažadai didinti algas, pensijas buvo patrauklūs rinkėjams, tačiau šiuo metu šie politikų triukai nėra efektyvūs.

„Kai buvo premjeras Algirdas Brazauskas, rinkėjui labai imponuodavo jo dalykiška kalba, operavimas skaičiais, labai detali statistika – toks sovietinio ūkininko kalbėjimas. [...] Dabar situacija yra pasikeitusi ir žmonės yra pavargę nuo manipuliacijų ir nuo įvairių apgaulių, kurios kartojasi nuo rinkimų iki rinkimų. Ir visiškai aišku, kad dauguma tų skaičių paimti iš lubų ir siekiama tik vieno – ką nors dar pažadėti, nes galbūt rinkėjas dar patikės“, – pažymėjo B. Ivanovas.

REKLAMA

Bet kodėl politinės partijos prieš rinkimus pasitelkia skaičių kalbą, siekdami prisivilioti kuo daugiau rinkėjų?

„Reikia juk kažkuo užpildyti komunikaciją. Nejaugi rimtu veidu kalbėsi apie vertybes, kuriomis netiki? Pačiam turbūt nesmagu būna, o kai skaičiais užpildai tą vakuumą, tai lyg ir jautiesi geriau. Galbūt tais skaičiais ir pats patiki“, – į klausimą atsakė B. Ivanovas.

Anot jo, švaistymasis pažadais labiau rizikingas mažosioms partijoms, o didžiosios partijos, kurių elektoratas yra gana stabilus, operavimas skaičiais ir rizikavimas nepateisinti žmonių lūkesčių, nėra labai rizikingas.

„Didžiosios partijos rizikuoja mažiau, o mažosios daugiau, nes mažųjų partijų arba tų, kurios yra sukuriamos prieš rinkimus, tikslai yra trumpalaikiai – jiems svarbu patekti į parlamentą, atlikti tam tikrus darbus užsakovams – mes juk nežinome, tų partijų virtuvės.

O didžiosioms partijoms, kurios turi stabilų elektoratą, kuris balsuoja širdimi, o ne protu, ir tokiu būdu partija gauna apie 10 procentų rinkėjų, nėra svarbu – „nuvilsime? Gerai. Neprabalsuos keli procentai, tai kitą kartą dar ką nors sugalvosime“. Manau, kad jos dėl to galvos nesuka. Kiek nuošimčių tų pažadų įvykdoma? Mano manymu, labai nedaug“, – aiškino VDU mokslų daktaras.

Rinkėjai balsuoja (nuotr. Fotodiena.lt)

Rinkėjai balsuoja (nuotr. Fotodiena.lt)

Atlyginimų dydžius diktuoja ne politikai

„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis pažymi, kad apie didesnes algas kalbantys politikai iš tikrųjų turi mažai galios savo rankose.

„Akivaizdu, kad tiesioginės įtakos Vyriausybė, Seimo nariai vidutiniam atlyginimui turi pakankamai mažai, tai yra gali vidutinį atlyginimą reguliuoti per minimalų mėnesinį atlyginimą arba per viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus.

REKLAMA

Bet kalbant apie privataus sektoriaus atlyginimus, apie vidutinį jų pokytį, tai trumpuoju laikotarpiu yra labai sudėtinga kažką pasiekti ir kažką pažadėti, nes atlyginimus nustato įmonė ir tokie dėsniai, kaip darbo jėgos pasiūla ir paklausa ir daugybė aplinkybių, kuriems tiesioginės įtakos nėra“, – portalui tv3.lt kalbėjo ekonomistas.

„Tokioje diskusijoje svarbiau išgirsti ne konkretų skaičių, bet konkrečias priemones, kurios leistų pakelti tuos vidutinius atlyginimus, nes, aišku, kad skaičius apeliuoja rinkėjus, gyventojams malonu išgirsti kažkokį skaičių, jeigu ypač jis yra aukštesnis už jų dabartines pajamas, bet tai yra tik nuogas skaičius. Kol nėra aiškių priemonių, nereikia tikėtis, kad tas skaičius taps realybė“, – aiškino N. Mačiulis.

Kirto dėl MMA ir pensijų didinimo

Ekonomistas perspėjo politikus, jog spartūs šuoliai, siekiant didinti MMA, jau dabar sukūrė rimtą problemą šalies darbo rinkoje, todėl toliau auginti minimalią algą reikėtų labai atsargiai.

„Dabar Lietuvoje pagrindinė problema, susijusi su tolesniu minimalios algos didinimu, yra tai, kad daugelis kvalifikuoto sektoriaus darbuotojų uždirba tik šiek tiek daugiau negu minimalus atlyginimas. Tai reiškia, kad mes, keldami tą minimalią algą ir beveik neliesdami arba daug mažiau keldami kvalifikuotų darbuotojų atlyginimus viešajame sektoriuje, ištriname skirtumą tarp tų, kurie kelis metus mokėsi universitetuose ir tų, kurie neturi nei patirties, nei išsilavinimo, nei specialybės. Tai yra labai demotyvuojantis veiksnys – švietimo, sveikatos apsaugos sistemoje dirbantys darbuotojai šiuo metu uždirba 100-200 eurų daugiau negu MMA“, – atkreipė dėmesį N. Mačiulis.

REKLAMA

„Tas susitelkimas tik į minimalią kartelę rodo tam tikrą idėjų vakuumą, kai politikai nesugalvoja nieko geresnio, neranda instrumentų, priemonių, išteklių, kaip kelti daug platesnio rato gyventojų pajamas“, – pridūrė pašnekovas.

Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)

Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)

„Swedbank“ vyriausiajam ekonomistai abejonių sukėlė ir politikų ryžtas didinti senatvės pensijas. Anot jo, šis procesas turėtų būti visiškai automatizuotas.

„Sodra“ surenka pajamas, priklausomai nuo to, kiek šalyje tuo metu yra dirbančiųjų, kiek jie uždirba, kiek socialinio draudimo įmokų išmoka, ir tos pajamos skiriamos pensijoms.

Kad pensija didėja ar mažėja, nėra politikų nuopelnas. Tai galėtų būti visiškai automatizuotas procesas, indeksuojamas su „Sodros“ įplaukomis, priklausomai nuo dirbančiųjų skaičiaus ir darbo užmokesčio.

Tada galėtų politikai kalbėti ne apie tai, kad jie padidins pensijas, bet kaip jie paskatins darbo užmokesčio augimą, nuo ko atsirastų galimybės didėti pensijoms, arba kaip jie didins užimtumą, kaip sukurs naujas darbo vietas, kaip jas užpildys. Nes dabar kai kurie pažadai sukurti naujas darbo vietas prieštarauja realijai, kad Lietuvoje labai sparčiai mažėja darbingo amžiaus gyventojų skaičius, ir, jeigu mes nepaskatinsime imigracijos, tai tos naujos darbo vietos nebus niekam reikalingos, nes nebus, kam jas užpildyti“, – aiškino N. Mačiulis.

kantrybei atėjo galas
2016-05-14 12:05:53
esame sotūs nuo jūsų tų pasakų,vokit ir toliau,jeigu dar ne viską suspėjote pasiimti,neisiu daugiau į jokius rinkimus nes nepasitikiu nei viena partija,visi šneka viena o daro kita,reikia žmonėms turėti bent truputį savigarbos.Partijos vilioja į savo gretas visokius sportininkus ,šokėjus ,žurnalistus ir laidų vedėjus, kurie nieko neišmano nei apie įstatymus,ei apie ekonomiką ,sėdės kaip melžėjos sijiezduose ir balsuos arba net nelankys posėdžių,kam mums tada toks veltėdžių seimas.Gana,kantrybei atėjo galas

Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Kazys suvalkietis 2016-05-14 19:57:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Jūs eisite ar neisite į rinkimus, vis tiek Lietuvos valdžia bus išrinkta. Geriau, kad daugiau piliečių dalyvautų rinkimuose, nes nedalyvavę juose neturi moralinės teisės ko nors reikalauti iš valdžios. O dėl partijų - gal žinote Europoje kokią nors šalį, kurioje nebūtų politinių partijų? Praneškit man - būtų įdomu...   ATSAKYTI
Diga 2016-05-14 14:07:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai mes juos įdarbiname, ne jie mus, tai kodėl jie turėtų vilioti mus algomis?    ATSAKYTI
kantrybei atėjo galas 2016-05-14 12:05:53
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
esame sotūs nuo jūsų tų pasakų,vokit ir toliau,jeigu dar ne viską suspėjote pasiimti,neisiu daugiau į jokius rinkimus nes nepasitikiu nei viena partija,visi šneka viena o daro kita,reikia žmonėms turėti bent truputį savigarbos.Partijos vilioja į savo gretas visokius sportininkus ,šokėjus ,žurnalistus ir laidų vedėjus, kurie nieko neišmano nei apie įstatymus,ei apie ekonomiką ,sėdės kaip melžėjos sijiezduose ir balsuos arba net nelankys posėdžių,kam mums tada toks veltėdžių seimas.Gana,kantrybei atėjo galas

   ATSAKYTI
Diga 2016-05-14 14:10:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tai eikit pats/i. Ir mūsų visų gerove pasirūpinsit ir kitus pakontroliuosit.  
Jonas 2016-05-14 15:05:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
to - kantrybei atėjo galas
Į Seimą rinkti tik ekonomistus, teisininkus, ir tik dviem kadencijoms. Šiuo metu visą mada Seime diktuoja tie patys nusenę politikai nuo 1990 metų. "Nacionalinės vertybės" tikrai nieko naujo negali fiziškai pasiūlyti. Bet, ...... be valdžios juk nebūsim.  
Aha 2016-05-14 17:54:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu , gal Ir pritarsiu  
Petras 2016-05-14 09:07:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kvailiams pasakos .Pirmiau LR valdančios partijos turi atsiskaityti ką pažadėjo ir ką padarė ,o po to naujos programos ir pažadai. Nomenklatūrininkai turi tęsti savo neįvykdytas prieš 4metus programas . Kodėl prezidentūra nekontroliuoja atsiskaitymo rinkėjams ,neinformuoja kas įvykdyta kas ne ? Užteks melo!   ATSAKYTI

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
REKLAMA
Vilius Šapoka (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Seimui antradienį grįžtant prie kitų metų biudžeto projekto, finansų ministras mano, kad kompromisas bus surastas, o projektas sulauks ir Seimo, ir ...
(nuotr. stop kadras)
Kelios intensyvios atostogų ar švenčių dienos, jas lydintis be perstojo trunkantis valgymo ir gėrimo maratonas – tiesus kelias į ūminį pankreatitą, kuris gali baigtis ir labai ...
Čiuožykla Klaipėdoje (nuotr. stop kadras)
Klaipėdoje vyrauja pliusinė temperatūra ir lyja lietus, tačiau pačiame miesto centre žmonės džiaugiasi ledo čiuožykla po atviru dangumi. Ji – šių Kalėdų uostamiesčio akcentas. ...
Pinigai (nuotr. Fotodiena.lt)
Panašu, kad pigiausiu S. Dariaus ir S. Girėno stadiono rekonstrukcijos pasiūlymu susiviliojusi Kauno savivaldybė galėjo nusipirkti katę maiše. Turkijos statybų bendrovės „Kayi ...
Pirma tokia operacija Lietuvoje (nuotr. stop kadras)
Kauno klinikose, atliekant šuntavimo operaciją, pirmą kartą Lietuvoje sėkmingai implantuota plakančios širdies donoro kraujagyslė. Ši sudėtinga operacija išgelbėjo lazdijiškį ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Dietistas atskleidė, kodėl stengiasi nevartoti pieno produktų
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Per šimtas dalyvių mitinge ragino neprivatizuoti Kauno centrinio pašto
DABAR RODOMA
Kaimynė papasakojo apie lemtingą akimirką, kai rado negyvą kūdikį Klaipėdoje
DABAR RODOMA
Taršių automobilių mokestis Seime tampa žaisliuku: vėl keičia idėją
DABAR RODOMA
Neteisėtos priemokos: gydymo įstaigos dvigubai uždirba iš pacientų ir ligonių kasų
DABAR RODOMA
17-mečio žūties Panevėžyje sutapimas: paleidus įtariamąjį – dar vienas nužudymas
DABAR RODOMA
Pirmą kartą tokia operacija Lietuvoje: ateityje leis išvengti drastiškų pasekmių
DABAR RODOMA
Lengvina sąlygas imigrantams iš rytų gyventi ir dirbti Lietuvoje
DABAR RODOMA
Klaipėdos Kalėdų akcentas – jau miesto centre
DABAR RODOMA
Išgirskite: Cololo dukra tėčiui padovanojo paskutinę dainą
DABAR RODOMA
„Dienos komentare“ – Dainius Dundulis
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų