Azerbaidžano valstybinė naujienų agentūra AZERTADŽ įsigudrino pranešti apie Lietuvos parlamento neva priimtą kreipimasį, kurio nebuvo. Pastaraisiais metais Lietuvos politikų žodžius šios šalies propagandos mašina iškraipo reguliariai ir naudoja savo informaciniams tikslams.

Dokumentas (nuotr. asm. archyvo)

Dokumentas (nuotr. asm. archyvo)

Seimas nieko neskelbė

Kas yra propagandiniai karai dabar jau žino turbūt visi, kas domisi. Daugeliui ši sąvoka asocijuojasi su Rusija, na dar su Ukraina ir NATO. Tačiau pasirodo, kad į kai kuriuos tokius karus Lietuva įveliama ir per kitas draugiškas šalis.

Politinė yla iš propagandos maišelio šįkart išlindo beveik atsitiktinai. Užsigalvojęs kėblinau sostinės Gedimino prospektu ir prie pat Azerbaidžano ambasados beveik atsitrenkiau į kolegą, kuris pajuokavo, kad tikriausiai „einu pas saviškius“. Taip jau yra, kad nemažai domiuosi reikalais Kaukaze,Turkijoje ir apskritai - „toje pusėje“.

REKLAMA

Būtent todėl kolega lyg juokais pasiūlė pasidomėt atidžiau „Nebent nenori matyt,ką išsigalvoja „taviškiai“. Jie ir mūsų Seimą slapta sušaukia – taip, kad niekas Lietuvoje nežino,“ - dar kartą truktelėjo per dantį jis. Pripažinsiu, kad Azerbaidžano ginčuose su amžina Rusijos sąjungininke Armėnija man visai nesinori palaikyti pastarosios. Nekalbant jau apie tai, kad visiškai neimponuoja „istoriniai“ kliedesiai apie „pirmuosius krikščionis“ir fantazijos apie „Didžiąją Armėniją“. Ir visgi, žinia apie mūsų parlamento „slaptą veiklą“ - suintrigavo.

2015 vasarį Lietuvos Seimas atostogavo. Kaip ir bet kurių kitų metų vasarį. Tai žino visi, kas nors kiek atidžiau domisi Lietuvos politiniu gyvenimu. Neeilinė sesija nevyko, tad iškart kilo noras pasidomėti – klaida tai ar kažkokiais sumetimais sąmoningai paskleista melaginga žinia.

Deja, perskaičius 2015 metų vasario 24 dieną agentūros AZERTADŽ išplatintą informaciją, kurią paskui tvarkingai ištransliavo ir atkartojo daugelis kitų Azerbaidžano informaciniai resursai ir palyginus su pateikiama nuoroda į lietuvišką originalą Seimo tinklalapyje, atsitiktinės klaidos galimybė atrodo labai jau fantastiškai.

Atidarius minėtą nuorodą pasirodo visai ne Seimo kreipimąsis, o vieno parlamentaro Juro Poželos 2015 metų vasario pranešimas: „Reiškiame užuojautą Azerbaidžano Respublikai dėl Chodžaly tragedijos“. Iš tiesų vasario 26 dieną sukako 23 metai nuo tos dienos, kai Armėnijos ginkluotos formuotės surengė žudynes šiame Azerbaidžano mieste. Armėnai turi kitokią versiją, bet čia ne visai kita tema. Grįžkime prie to,ką Azerbaidžano propaganda padarė iš parlamentaro užuojautos.

REKLAMA

Maža to, kad rusiškoje versijoje pats J. Požela net neminimas, vertime aiškiai iškraipomas pranešimo turinys. Antraštė skelbia, kad kreipimąsi, kuris neaišku kam adresuojamas, priėmė visas Seimas, o tekste, kad jį neva pasirašė 51 Seimo narys. Tekstus palyginimui pridedu, todėl iš eilės nepasakosiu. Tik atkreipiu dėmesį, kad „nusikaltimas prieš žmoniją“ minimas J. Poželos teksto originale, verčiant į rusų kalbą, mutavo į „genocidą“, o pasakojant kas neva pasirašė išsigalvotą „Seimo kreipimąsi“ Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus, kad būtų „stipriau“, Azerbaidžano žiniasklaida paskelbė valdančiąja partija. Dar įdomiau tai, kad originale pabrėžiama,jog Chodžaly siautėjo „jungtinės Rusijos ir Armėnijos karinės pajėgos“, o „vertimas“ paliko „Armėnijos ginkluotas formuotes“.

Per ambasadoriaus rankas

Lietuvos socialdemokratų partijai priklausantis J. Požela, žinoma, patvirtino tai, ką ir taip žinojau – Seimas neposėdžiavo ir jokio kreipimosi nepriėmė.

„Man sunku ir pakomentuoti. Aš galiu atsakyti tik už save, o vertimo tikrai aš nedariau. Per Vilniaus rotušėje vykusį Chodžaly tragedijos minėjimą aš perskaičiau šį pranešimą ir įteikiau jį asmeniškai Azerbaidžano ambasadoriui. Kas ten buvo daroma toliau – nežinau. Man tikrai sunku ką nors daugiau pakomentuoti,“- stebėjosi J. Požela, kuris pridėjo,jog ambasadoriui įteikė lietuvišką tekstą.

Ambasadoje atsiliepusi maloni moteriškė, vardu Anna, išklausė mano klausimą, pasitarė su kažkuo tris minutes ir paaiškino, kad niekas dabar nieko negali pakomentuoti, mat niekas dar negrįžo į darbą po azerų tautinės religinės šventės - Novruzo. Turint omenyje, kad kalbėjomės balandžio 3 dieną, o Azerbaidžane jau kovo 29-oji buvo darbo diena, keista. Na bet tebūnie – neuždrausi juk žmonėms ilsėtis. Gauti paties ambasadoriaus mobilųjį sunku nebuvo, bet jis išjungtas, tad galbūt tikrai žmogus dar atostogauja.

REKLAMA

Nepatinka žmogaus teisės

Kaip žinia, Lietuva, Europos Sąjungos pavedimu, vykdo Azerbaidžano sueuropietinimo programą. Ten važinėja,skato paskaitas ir maloniai leidžia laiką nemažai įvairių pakraipų Lietuvos politikų, žurnalistų ir šiaip įdomių „integratorių“. Tai bus atskira tema, o kol kas atrodo, kad pasiekta šiame fronte labai nedaug.

Susiradau, antai, pranešimą dėl Kalnų Karabacho konflikto, kurį dar 2013 metų kovo 20 dieną paskelbė Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas, akademikas Benediktas Juodka. (nuoroda) Patikrinau – vertimas Azerbaidžano viešojoje erdvėje irgi pateiktas. Na ir žinoma, modifikuotas - pritaikytas Azerbaidžano politinio establišmento poreikiams.

Lietuvos Užsienio reikalų komiteto pirmininko pareiškime aiškiai vardijami principai, kuriais derėtų remtis sprendžiant Kalnų Karabacho ir kitus užšaldytus konfliktus pietų Kaukaze. Be kita ko ten minima tokia „smulkmena“, kaip pagarba žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms. Į Azerbaidžano žiniasklaidą patekusioje versijoje jos dingo be pėdsako.

B. Juodka sutinka, kad tokia situacija yra skandalinga. „Aš esu pasakęs, tiek pasakiau, ką mes nuolat viešai kartojame – išvardijome tuos principus, kuriuos įvardijame visada. Nei kiek neabejoju, kad čia pačių azerbaidžaniečių dalykai. <...> Tai, aišku skandalinga, bet tai, matyt, jų „vidaus vartojimui“,- svarstė akademikas.

Karabacho, Chodžaly ir kitos temos, keliančios įtampas Azerbaidžano ir Armėnijos santykiuose, jau yra pasėjusios skandalų ir ginčų Lietuvos politikų tarpe. Antai Seimo užsienio reikalų komitetas yra pasisakęs, kad tarpparlamentinių ryšių grupės gali būti kuriamos tik su šalių, su kuriomis užmegzti diplomatiniai santykiai atstovais. Tačiau ryšių su vadinamąja Kalnų Karabacho respublika grupė niekur nedingo, o jos nariai, kaip žinia, ramiai sau važinėja į šią teritoriją ir net apdovanojami medaliais. Jau nekalbant apie skandalingą gerokai apsikvailiunusių mūsų diplomatų pokalbį, kuris buvo paviešintas ir užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus įvertintas, kaip provokacija.

REKLAMA

Versijos ir pasekmės

Manau, kad pati AZERTADŽ agentūra nei B. Juodokos, nei J. Poželos pranešimų iš lietuvių į azerų ir rusų kalbas nevertė, o vertimą gavo iš Vilniaus - per tą pačią atsipūtusią ambasadą, bet tai jų technologijų reikalas. Vienas iš įdomesnių klausimų – kam viso to reikia? Jei būčiau azerbaidžanietis, man atrodytų juokinga manyti, kad tokia akiplėšiškai iškraipytos informacijos sklaida, labai jau pasitarnaus šalies nacionaliniams interesams ir suduos smūgį jų priešams. Sutinkant su akademiku B. Juodka, dėl šios nesąmonės paskirties „vidaus vartojimui“, tenka pastebėti, kad ir „vidaus vartotojas“, jei tai Azerbaidžano visuomenė, yra stipriai mulkinamas. O tai pastebėję šios šalies nedraugai turėtų gerą progą pasityčioti.

Dar kartą prisimenant mūsų diplomatų skandalą, dėl kurio pareigų neteko diplomatas Romualdas Juška, įdomu aiškiai piktybinį, tyčinį ir nuoseklų Lietuvos politikų pasisakymų iškraipymą ir net melagystes Seimo vardu vertina užsienio reikalų ministras L. Linkevičius? Juk tai daro ne kas kitas,o valstybinė kitos šalies naujienų agentūra arba šios šalies ambasada, galbūt tiesiog norėdama savo valdžiai Baku nupiešti puikių savo pasiekimų paveikslėlį. Šiandien į šią ir kitas skandalingos istorijos versijas nesigilinsiu, o tiesiog pastebėsiu, kad Lietuvos institucijų autoritetu tiesiog naudojamasi informaciniuose karuose, kuriuos, kaip matome, pakankamai šiurkščiai kariauja ne tik Rusija.

Pridursiu tik tiek, kad esama ir požymių, rodančių, kad projektas atvesti Azerbaidžaną į Europą išvirsta bjauria situacija, kai dalis mūsų politinio elito tiesiog patyliukais korumpuojama. Bet apie tai kurį kitą kartą.

P.S. Prisegami visų minimų tekstų originalai ir vertimai su pateikiamomis elektroninėmis nuorodomis.

Azerbaidžane pranešama apie Seimo kreipimąsi, kurio nebuvo.

Azerbaidžane pranešama apie Seimo kreipimąsi, kurio nebuvo.

 

 

 

Rusiška B. Juodkos pareiškimo versija Azerbaidžane

Rusiška B. Juodkos pareiškimo versija Azerbaidžane

zymantas
2015-04-07 12:32:51
Oho. Jau ir Seimo posėdžius galima išgalvoti :-) Beje,kažką panašaus apie JAV Senato sprendimą yra feikinę ukrainiečiai. Ir lietuviai tada perspausdino daug kur :-)
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Už tiesą 2015-10-30 00:44:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Falsifikuoti dokumentus, politikų pasisakymus, istorinius faktus ir t. t. - įprasta Azerbaidžano antiarmėniškos propagandos praktika.   ATSAKYTI
Beje, 2015-10-30 00:45:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
https://www.facebook.com/groups/stopazerprop/
http://azerstop.freeforums.org/  
Leila 2015-04-12 10:30:30
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pasirodo, ne tik lietuvių diplomatai yra debilai (tokie kaip Renatas Juška). Ir tarp azerų apuokų pakanka.   ATSAKYTI
Laputaitytė 2015-04-12 10:28:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pedro Pedrylo   ATSAKYTI
beje 2015-04-11 09:53:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Ai,tiesiog ambasada imituoja darbą ir tiek.   ATSAKYTI
Otto to Beje 2015-04-12 10:25:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ką reiškia "ir tiek"? Tokie bajeriai lygu Tėvynės išdavystei.
Turbūt dabar Mamedzadė ne į Baku sugrįš, o pasiduos į Maskvą.
Arba į Jerevaną (kas yra tas pats).
Klounas.  
Ottui 2015-04-12 10:27:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nū jo, Bakuose jis supūs kalėjime, o Putinas visus išdavikus priėma.  
ambasadorius apsikakojo 2015-04-11 09:48:39
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
ir tai yra faktas :-)   ATSAKYTI
BULATAS OKUDŽAVA_1975 2015-04-11 00:22:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Take you Greatcoat.
Beri shinel, poshli domoy.    ATSAKYTI
TURGENEVAS 2015-04-11 00:07:41
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Mumu idijotas, kaką mala ir vykdo sovietinę pokazuchą.Nuo jo iš vidaus kyla smarvė.
Gėda turėtų būti seimininkams.   ATSAKYTI
mikas 2015-04-10 09:59:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na,kai subinė dega, tai ir tokias nesąmones daro diplomatai.   ATSAKYTI
mikas 2015-04-10 09:55:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kad nepanašu.Autorius niekada nebuvo proarmėniškas. Tiesiog ambasadorius šūdą mala.   ATSAKYTI
kiba armėnai 2015-04-09 17:38:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
užsakė tekstą?   ATSAKYTI
to Kiba armėnai 2015-04-12 10:21:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aha. Ir dar žydai.
Blet, iš kur tavyje tiek durnumo? Prie ko čia armėnai (kokie mudakai jie bebūtų), jei ambasadorius pudrina smegenis savo URM'ui?  
karka 2015-04-08 02:37:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Juokinga ir tiek.   ATSAKYTI
kikimara 2015-04-07 22:56:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Azerbaidžanas.   ATSAKYTI
gumbulis 2015-04-07 21:48:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, jie mūsų diplomatai tokį pat šūdą mala svetur, reikia atšaukinėt.    ATSAKYTI
"diplomatai" 2015-04-07 21:27:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
"Diplomatai" dirba (irgi kabutėse) atitinkamai.   ATSAKYTI
to Azerai 2015-04-07 15:21:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Nei suįžūlėjo, nei ką. Tiesiog labai neprofesionaliai dirbama. Galės dabar kloti Baku gatvėse asfaltą.   ATSAKYTI
Babrakas 2015-04-07 15:16:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Prasti Azerbaidžano ambasadoriaus Lietuvoje popieriai, jį ketinama atšaukti į Tėvynę, štai jis ir sugalvojo parodyti savo valdžiai neegzistuojančius "pasiekimus".
Dabar tikrai išdulkins.
Kaip matome, visur yra savų "juškų".   ATSAKYTI
Galgonas 2015-04-07 14:06:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Galima pagalvoti mūsų mudakai nemala šūdo gerai atsisėdę. Pasidaro ėdžias didelių dėdžių senukai ir rašo ataskaitas apie ypač sėkmingą veiklą. Žino, kad nelabai kas patikrins. Nekeista, kad Azerbaidžano ambasadorius nekomentuoja :-) Galima ir per sprandą gauti namie :-)    ATSAKYTI
viskas aisku 2015-04-07 13:09:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Vaikuciai imituoja darba ir Alijevui mozgus krusa :-)   ATSAKYTI
Limpopo 2015-04-12 10:34:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Aš dar suprasčiau, kad tas jų ambasadorius užsiima "prirašinėjimais", bet turėtų kvailys bent tiek proto turėti, kad tai bus pastebėta ir išaiškinta.
Visiškas lochas.  
zymantas 2015-04-07 12:32:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Oho. Jau ir Seimo posėdžius galima išgalvoti :-) Beje,kažką panašaus apie JAV Senato sprendimą yra feikinę ukrainiečiai. Ir lietuviai tada perspausdino daug kur :-)   ATSAKYTI
Azerai 2015-04-07 12:12:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
visiškai suįžūlėjo. O gal net ne azerai, o tiesiog jų diplomatpalaikiai. Mala šūdą, dumia akis savo valdžiai ir iš Lietuvos daro čiučelą.   ATSAKYTI

Top Video

Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Gero vakaro šou. „TV Pagalbos“ žvaigždė Navickas prisiminė, kaip saugojo Landsbergį: pas jį prie durų miegodavom
DABAR RODOMA
Lietuvis įsiuto: bejėgio vilkiko vairuotojo nelaimė policijai sukėlė juoką
DABAR RODOMA
Gerbėjai dalijasi įrašu ir sako, kad princas Harry – svajonių vyras
DABAR RODOMA
Išsitraukė kamerą, pamačius, ką išdarinėja lėktuvo keleivė – vos sulaikė juoką
DABAR RODOMA
Įrašas spaudžia širdį: šuns reakcija į veterinarą nepalieka abejingų
DABAR RODOMA
Visi mes žmonės. Meiželytė dėl darbo Seime neteko meilės: „Puikiai suprantu Grybauskaitę“
DABAR RODOMA
Gražuolės bandymas atkreipti sportininkų dėmesį virto sensacija – visai nesidrovėjo
DABAR RODOMA
Princas Williamas su žmona Kate vos sulaikė juoką po žurnalistų komentarų
DABAR RODOMA
Negalėjo nenufilmuoti: vaizdas danguje priminė baisiausią siaubo filmą
DABAR RODOMA
Tokio padaro žvejai dar nebuvo regėję: nesuprato, kas per mutantas
REKLAMA
„Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas dr. Nerijus Mačiulis (nuotr. Organizatorių)
Per praėjusį dešimtmetį dėl emigracijos Lietuva prarado maždaug dešimtadalį savo gyventojų. Tačiau pernai išryškėjo nauja tendencija – atvykstančių gyventojų buvo daugiau nei ...
Edwardas Lucasas (nuotr. BFL)
Atkreipti į save pasaulio dėmesį būna sunku, ypač jeigu jūsų šalis dar tik neseniai sugrįžo į žemėlapį. Neišmanymo – apstu. Per pastaruosius 30 metų daug laiko gaišau ...
Indrė Genytė-Pikčienė, LLRI nuotr.
Koronavirusui toliau plintant, vis garsiau kalbama ne tik apie tiesioginę jo grėsmę – mirtį, bet ir dėl šios priežasties galimai kilsiančią ekonominę krizę. Kiek ...
Robertas Dargis (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)
„Turtingame ir išsivysčiusiame pasaulyje mes išgyvename ne turto ir materialinės gerovės krizę, bet charakterio, dorybių, priemonių ir tikslų krizę. XXI a. politikoje iš esmės ...
Saulius Skvernelis (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Premjeras Saulius Skvernelis neatvirauja dėl savo žmonos įsidarbinimo bendrovės „Orlen” dukterinėje įmonėje, nors visuomenei kyla klausimų. Ar tokie ir kiti premjero ...
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų