Kitąmet Lietuva turi priimti svarbų sprendimą, kokį laiką paliksime savo šalyje – vasaros ar žiemos, mat jau netrukus Europos Sąjungoje atsisakysime sezoninio laikrodžių persukimo. Nors Lietuvoje svarstyta apie likimą prie vasaros laiko, nuomonės šiuo klausimu išsiskiria ir mokslininkai aršiai ginčijasi, kuris variantas būtų palankesnis mūsų sveikatai.

Miegas (nuotr. 123rf.com)

Miegas (nuotr. 123rf.com)

Šiemet Europos Parlamentas nusprendė, kad sezoninio laiko keitimo atsisakysime tik nuo 2021 m., todėl artimiausiu metu laikrodžius persukti vis dar privalu.

2018 m. pabaigoje svarstyta, kad Lietuvoje nuolat liktų vasaros laikas. Tokio sprendimo laikytis planuoja ir Latvija. Taip pat norima, kad bendras laikas galiotų visose Baltijos šalyse.

Astronomai – už žiemos laiką

Kalbama, kad Lietuvai likus prie vasaros laiko išvystume tik šiauriečiams būdingas baltąsias naktis. Tačiau Vilniaus universiteto (VU) Teorinės fizikos ir astronomijos instituto astronomas Algirdas Kazlauskas teigia, kad Lietuvoje įvedus vasaros laiką vasaromis per daug niekas nepasikeistų, didesni pokyčiai išryškėtų žiemą.

REKLAMA

„Kaip dabar nematome, taip ir tada nematysime. Baltosios naktys tiesiog šiaurinėse platumose, pradedant nuo, sakykim, Talino. Iš esmės niekas nesikeistų, tik laikrodžiai. Kas keisis, tai, kad žiemą į mokyklą vaikai eis tamsoje“, – tv3.lt kalbėjo A. Kazlauskas.

Pėstieji, pėsčiųjų perėja, žiema (nuotr. Fotodiena.lt)

Pėstieji, pėsčiųjų perėja, žiema (nuotr. Fotodiena.lt)

Išgirdusi apie tariamas baltąsias naktis, instituto astronomė habilituota daktarė Gražina Tautvaišienė prapliupo juoktis ir pavadino tai nesąmone, pridurdama, kad reikšmingų pokyčių laiko nepersukimas neturi.

„Saulė, kaip kilo, taip ir leisis, jos judėjimas niekaip nepakis. Vidudienis pas mus yra tada, kai įvestas žiemos laikas. Jeigu mes įvestume vasaros laiką, tuomet labiau prisiderintume prie Rytų valstybių, o jei pas mus žiemos laikas – Vakarų. Jeigu su Europos Sąjunga (ES) norime bendradarbiauti, tuomet Lietuvoje turėtų būti žiemos laikas“, – tv3.lt kalbėjo G. Tautvaišienė.

Jos teigimu, Lietuvai žiemos laikas labiausiai tiktų visomis prasmėmis, nes jis mums būtų natūraliausias pagal laiko juostą. G. Tautvaišienei antrina ir A. Kazlauskas.

„Šviesa ar tamsa dėl to nesikeičia. O biologiniai dalykai, tiesiog mes gyvename tokioje geografinėje zonoje, kad vidurdienis turėtų būti maždaug dvyliktą valandą, o ne pusę dviejų“, – teigė astronomas.

Vasaros laikas palankesnis?

Tuo metu VU Geomokslų instituto Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas profesorius Arūnas Bukantis palankesniu Lietuvai laiko būtent vasaros laiką, nes jis mums garantuotų ilgesnius šviesius vakarus žiemą.

REKLAMA

„Galime kelti klausimą, ar mes norime, kad vakarai būtų šviesūs, ar tamsūs. Vasarą gali būti, kad žiemos laiku apie 21 val. jau pradės temti. Turėkime omenyje, kad mūsų visas aktyvus gyvenimas vyksta ne pagal astronominius laikrodžius ir dėsnius. Mes, gyvendami pagal žiemos laiką, pramiegotume dalį šviesaus ryto, tada turėtume tamsų vakarą“ – tv3.lt kalbėjo A. Bukantis.

Klimatologas. A. Bukantis (nuotr. TV3)

Klimatologas. A. Bukantis (nuotr. TV3)

Be to, anot mokslininko, astronominis vidurdienis neatitinka mūsų aktyvios veiklos. Jo teigimu, dienos viduriu galima laikyti ne 12 val., o 13.30 ar 14 val., kai įpusėtume laiką nuo atsikėlimo iki miego.

„Mes tamsiu paros metu daugiau būname patalpose, tada prarastume galimybę mėgautis atviro oro teikiamomis privilegijomis“, – pastebėjo pašnekovas.

G. Tautvaišienės mintį, kad žiemos laikas Lietuvą kreiptų labiau link Vakarų, o vasaros – link Rytų, A. Bukantis laiko dirbtiniu kompleksu.

„Reikia atsižvelgti į mūsų geografinę ilgumą. Dėl to čia negalima jokių nei taisyklių, nei dirbtinių kompleksų sukurti. Vakarų Europa bet kuriuo atveju bus gerokai į Vakarus nuo mūsų, nelygu, kokia laiko juosta. <...> Ir žiemos, ir vasaros laiko skirtumai mažai turėtų reikšmės vakariečių gyvensenai. Mes esame šiauriečiai, todėl vasaros ir žiemos laikas mums yra skausmingesnis klausimas“, – sakė mokslininkas.

Dar teks palaukti

Pernai Europos Komisija surengė viešą konsultaciją, kviesdama ES piliečius išsakyti savo nuomonę apie vasaros ir žiemos laiką. Šiuo klausimu pasisakė net 4,6 mln. europiečių, todėl nuo 2019 m. balandžio pasiūlyta atsisakyti sezoninės laiko kaitos. Šalys narės pačios turėtų nuspręsti, kurį laiką – vasaros ar žiemos – taikys ateityje. Apsispręsti dėl priimtinesnio laiko šalys turi iki 2020 m. balandžio.

REKLAMA

Jolitos Pereckienės nuotr. Palanga (nuotr. skaitytojo)

Jolitos Pereckienės nuotr. Palanga (nuotr. skaitytojo)

Lietuvoje, kaip ir kitose ES valstybėse, laikas keičiamas dukart per metus – vasaros laikas įvedamas paskutinį kovo sekmadienį, persukant laikrodžio rodyklę valanda į priekį, o atšaukiamas paskutinį spalio sekmadienį.

Galiojant vasaros laikui, šviesusis paros metas ryte prasideda vėliau ir vakare trunka ilgiau, palyginti su žiemos laiku. Esant žiemos laikui, šviesusis paros metas rytais prasideda anksčiau, bet anksčiau sutemsta vakarais.

Taupome, bet kenkiame sau

Dauguma ES šalių narių vasaros laiko susitarimų laikosi jau ilgą laiką – dauguma jų pradėti taikyti dar Pirmojo ar Antrojo pasaulinių karų metais ar per naftos krizę aštuntajame XX a. dešimtmetyje. Tada vasaros laiko susitarimais visų pirma buvo siekiama taupyti energiją.

Nors energijos taupymas buvo viena iš pagrindinių priežasčių esamiems susitarimams sudaryti, tyrimai rodo, kad bendras dėl vasaros laiko įvedimo sutaupytas energijos kiekis labai nežymus.

Tuo metu chronobiologinių tyrimų rezultatai rodo, kad laiko persukimo poveikis žmogaus bioritmui gali būti didesnis, nei anksčiau manyta. Tačiau tvirtų faktų, iš kurių būtų galima spręsti apie bendrą poveikį sveikatai vis dar nenustatyta.

Bendrovės „Vilmorus“ 2017 m. metų pavasarį atlikta apklausa parodė, kad laiko sukiojimui nepritaria beveik 80 procentų šalies gyventojų.

Dėl laiko
2019-08-16 22:53:08
Lietuvoje turi būti įvestas vasaros laikas. Ir ne kitaip. Ačiū.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Ria 2019-09-25 22:02:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik vasaros laikas! Tegul vasarą būna daugiau šviesos,o žiemą šviesesni vakarai.Juk rytais daugelis vistiek darbuose,tai visai tas pats,kad rytai tamsesni.Na,o žiemos laiku su tamsa į darbą ir iš darbo taipat su tamsa,juk 8 val.dar tamsu,o 16 val.jau temsta.   ATSAKYTI
KLEVAS 2019-09-25 17:51:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
PALIKIME SUKIOJIMĄ! Taip patogiausia!   ATSAKYTI
DinAs 2019-09-25 17:13:10
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tik žiemos laikas,be kalbų.   ATSAKYTI
Z.K. 2019-08-19 10:28:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik vasaros laiką, patalpose ir taip per daug prasėdim, o ilgesni šviesus vakarai leidžia pabuti ilgiau lauke...   ATSAKYTI
zmogus 2019-08-17 13:58:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Kas dar mums nurodines kaip gyventi, kada gultis, keltis, valgyti...., turime jau ,,valstieciu ..frakcija nepilno proto, tai prie ju dar ir ,,astronomai.. prisideda su savo nuomonemis KA ZMOGUI DARYTI...... TIK VASAROS LAIKAS !!!!! CIA MUSU NUOMONE !!!!!   ATSAKYTI
Aldona 2019-08-17 08:30:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aš nei "sovietikus" , nei ką. Tačiau, mano visa šeima TIK UŽ VASAROS LAIKĄ. Net anūkai sunkiau keliasi žiemą, kai tamsu.
O, argi žiemą anksčiau švinta ??? Na, kad NE. Vasarą, prie ežerų, palapinėje saulutė kyla L. ANKSTI, paukšteliai t.p.anksti sučiulba, čiulba. Dienos ilgos, naktys trumputės. Ir mieste (ar kaime)- smagu, darbinga, sveika. O žiemą ? KADA gi anksti švinta ?!? Nesąmonė !!! ŽIEMĄ IR VĖLAI ŠVINTA, IR ANKSTI TEMSTA. TAMSU, NIŪRU, BLOGA NUOTAIKA. Atsibundi vėlai, arba žadintuvo pagalba. Koks darbingumas, kokia nuotaika, kokia sveikata ??? Nesąmonės.
Mes TIK UŽ VASAROS LAIKĄ. Visais atžvilgiais. Nei "prie Smetonos", nei "sovietikus", nei prie "rytų" ar "vakarų". Paprasčiausiai: ir sveikiau, žvaliau, ir linksmiau, smagiau gyventi. Juk tiesa !   ATSAKYTI
Jūratė 2019-08-17 10:40:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tik už vasaros laiką. Geriau ilgas, šviesus vakaras.  
Rr 2019-08-17 08:27:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Aš už Vasaros laiką, nes žiemą norisi ilgiau matyti saulę vakare,    ATSAKYTI
Naisiai 2019-08-17 08:24:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-13
kolchoznikai mėgsta tamsius rytus. Juk jų tokia sovietinė prigimtis...    ATSAKYTI
Saulyte 2019-08-17 08:09:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tik vasaros laiką!    ATSAKYTI
Algirdas 2019-08-17 07:54:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Tik vasaros laikas !!!!!!!   ATSAKYTI
Nu jo 2019-08-17 07:52:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jau tai, kad nuo 15 val. ziema temsta, nezavi. Geriau jau vasaros laikas.   ATSAKYTI
Saulėtekis 2019-08-17 08:20:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-16
Kelkis ankščiau, vingių jonai.  
Mod 2019-08-17 06:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Astronomas turėtų atsibusti ir pastebėti, kad ir dabar žiemą vaikai į mokyklą eina tamsoje, tamsoje ir grįžta, nes 15 val jau temsta. Tik mulkiams žiemos laikas tinka ir galit nesisvaidyt Maskvos įtaka ar tuo "kaip buvo prie Smetonos", man ir visiems mano aplinkoje, vasaros laikas tinkamesnis, nes šviesesni vakarai. O ryte galima ir tamsoje darban nukėblint.   ATSAKYTI
Aldona 2019-08-17 04:48:36
Pranešti apie netinkamą komentarą
-32
Eikim į vakarus, o ne į rytus. Turi būti žiemos laikas   ATSAKYTI
Mažeikietis 2019-08-17 04:46:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-26
Maskvai- NE. ŽIEMOS laikui- TAIP.   ATSAKYTI
Aiškiaregis 2019-08-17 04:45:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-23
Palaikyčiau mintį, kad turi būti žiemos laikas   ATSAKYTI
Šančiai 2019-08-17 04:44:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-25
Lietuva yra natūraliai Žiemos laiko juostoje. Nebūkit iškrypėliai - gyvenkime savo tikru žiemos laiku.   ATSAKYTI
Už vasarą 2019-09-25 19:18:54
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Natūraliai jau seniai niekas nesikelia su saulės patekėjimu ir negula su laida, kokie nevispročiai nori gyventi nuolatinėj tamsoj žiemą, o vasarą keltis 4 ryto, nes bus šviesu  
Rita iš 2019-08-17 04:43:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-23
Tik žiemos   ATSAKYTI
Marijampolė 2019-08-17 04:42:31
Pranešti apie netinkamą komentarą
-29
Lietuvoje dar daug homo sovieticus- jie nori bendro vasaros laiko su Maskva...Tik ŽIEMOS laikas. Būkime europiečiai.   ATSAKYTI
Tadas 2019-08-18 13:41:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Netapsi tu europiečiu vien dėl laiko. Reikia dar ir smegenų...  
dsvf 2019-08-17 02:05:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
uzpisot su tuo sukinejimu    ATSAKYTI
Eva 2019-08-17 00:43:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Tik vasaros,koks skirtumas tas ryras,ziema jis vistiek tamsus buna,o kaip smagu kai vakare ilgiau sviesu tiek ziema, tiek vasara.   ATSAKYTI
Vasara žiema 2019-08-17 09:12:18
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Valanda "labai ilgas laiko tarpas", todėl galima diskutuot dėl jos kelerius metus... ir jaučiu - nepavargsim.  

Top Video

Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Laidotuves pertraukė netikėtumas: vyrui teko šokti į iškastą duobę
DABAR RODOMA
Išgyveno nemaloniausią incidentą lėktuve: keleivei prireikė palydovų pagalbos
DABAR RODOMA
Paviešintas įrašas, kaip siuntų darbuotojais apsimetę vyrai surišo šeimą ir ją apvogė
DABAR RODOMA
Moteris patyrė gyvenimo sukrėtimą: su taksi nevažiuos dar ilgai
DABAR RODOMA
Nufilmuota tragedijos akimirka: neišsiskleidęs nei vienas parašiutas pražudė vyrą
DABAR RODOMA
Paliko vienam kartui su tėčiu: mama išvydusi savo mažylę paklaiko
DABAR RODOMA
Nepaprasta akimirka: draugystė ištirpdė milijonų internautų širdis
DABAR RODOMA
Išlaisvinti dešimtys žmonių, kurie metų metus buvo laikomi narvuose
DABAR RODOMA
Keistas incidentas: gelbėjo ant pastatų laipiojančią nuogą moterį
DABAR RODOMA
Pareigūnai paviešino įrašą: gelbėjo springstantį kūdikį
REKLAMA
Kariai atvyko į Lietuvą (nuotr. stop kadras)
Į Lietuvą atvyksta pusė tūkstančio galingai ginkluotų amerikiečių karių, pirmieji 200 jau įsikūrė Pabradėje. Dalis bataliono bus ginkluoti 30-čia tankų „Abrams“, šarvuočiais ...
lašelinė (nuotr. 123rf.com)
Įtampa Kaune – Jurgio Dobkevičiaus mokykla priversta nutraukti pamokas dėl neaiškios infekcijos. Žarnyno infekcija išguldė net trečdalį šios mokyklos mokinių ir mokytojų, dalis ...
Ramūnas Karbauskis (nuotr. Eimanto Genio)
Ramūnas Karbauskis nebenori būti Kultūros komiteto pirmininkas. Dabar jis taiko į Seimo pirmininko postą. Valstiečių lyderis šiandien pareiškė paliekantis frakcijos seniūno ...
Erkė (nuotr. 123rf.com)
Nuo erkinio encefalito pastarosiomis dienomis mirė dar du žmonės – Panevėžio miesto ir Šiaulių rajono gyventojai. Apie tai BNS patvirtino Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) ...
Elvinas Jankevičius (nuotr. Fotodiena.lt)
Lietuvoje planuojamas tvirtinti naujas šalies biudžetas, o kokių permainų galime tikėtis teisinėje srityje? Pokalbis apie TV3 Žinių Dienos komentare su teisingumo ministras ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų