Laidoje gydytoja pasakoja, kad pirmiausia dėl jauniausių merginų sveikatos susirūpina jų mamos – būtent jos dažniausiai kreipiasi į ginekologus su įvairiais klausimais apie tai, kaip reikėtų elgtis mergaitei sulaukus pirmųjų mėnesinių. Tiesa, gydytoja teigia, kad prasidėjus menstruacijoms iškart pulti pas ginekologą nėra būtina.
„Tokių griežtų taisyklių nėra – perspėjam mamas, kad paauglių ar mergaičių organizme hormonai dar elgiasi pakankamai chaotiškai, yra nelabai brandi centrinės nervų sistemos ir kiaušidžių ašis, dėl to tas reguliarumas negali būti užtikrintas pirmus du metus nuo pirmųjų mėnesinių“, – sako J. Gailiušienė.
Pirmieji simptomai, dėl kurių reikėtų kreiptis
Ginekologė laidoje pabrėžia, kad pirmą kartą kreiptis į specialistą reikėtų pastebėjus du simptomus:
„Tikrai reikėtų pasirodyti tada, kada mėnesinės yra labai gausios arba kraujavimas užsitęsia. Aišku, tuomet turim tirti mūsų mažąsias pacientes – galbūt reikia papildomai skirti geležies preparatų, kartais intervencijos būna ir su hormoniniais preparatais, bet paprastai tas reguliarumas gali šiek tiek vėluoti – tai yra normalu“, – teigia gydytoja.
Policistinių kiaušidžių sindromas – kas tai?
J. Gailiušienė laidoje papasakojo apie neretai moteris kamuojantį policistinių kiaušidžių sindromą. Gydytoja įvardija, kad šis sindromas yra kompleksinis – apima ne tik reprodukcinę, bet ir metabolinę sistemą, o kiaušidžių funkcijas pažeidžia endrogenų perteklius moters organizme.
„Hormonų tyrime vertiname laisvą endrogenų indeksą – endrogenai yra vyriškieji hormonai, nes kiekviena moteris savo organizme, normos variante, turi vyriškų hormonų, bet būtent policistinių kiaušidžių sindromo metu jo labai dažnai būna perteklius“, – sako pašnekovė.
Gydytoja įvardija, kad įtariant šį sindromą atliekamas ir antimiulerinio hormono tyrimas, atkreipiamas dėmesys į moters nusiskundimus: retos mėnesinės, negalėjimas pastoti, padidėjęs kūno plaukuotumas, nutukimas gali signalizuoti apie problemą.
Ankstyvėjant lytiniams santykiams pastebimas atsakomybės trūkumas
Gydytoja teigia, kad reguliariai, nepaisant savijautos, lankytis pas ginekologą moterys turėtų prasidėjus lytiniams santykiams.
„Kai jau atsiranda lytiniai santykiai, mes jau tada rekomenduojam nors vieną kartą per metus pas gydytoją ginekologą apsilankyti, nesvarbu, ar moteris turi nusiskundimų, ar neturi, bet profilaktinė apžiūra turėtų būti.
Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, tai, visų pirma, į pačią kontracepciją, nes dabar lytiniai santykiai ankstyvėja, tai ir atsakomybės kartais matom trūkumą. Ateina paauglės arba jaunos moterys su sutrikusiu ciklu, bet pasako, kad vieną ar kitą kartą vartojo skubią kontracepciją. Čia, aišku, ciklas gali sutrikti, nes skubioji kontracepcija savo sudėtyje turi nemažą progesterono dozę ir tai mums yra ženklas, kad tikrai reikia su moterimi kalbėti apie ilgalaikę kontracepciją“, – sako J. Gailiušienė.
Nėštumo planavimas – kada sunerimti?
Laidoje J. Gailiušienė pasakoja ir apie nėštumo planavimą bei atkreipia dėmesį, kad nepastoti per porą ciklų yra normalu ir nereiškia, kad moteris ar jos partneris turi kažkokių problemų – šis procesas gali užtrukti ir tai yra normalu.
„Bendrai su kuo susiduriam, tai labai dažnai moters yra iškreiptas įsivaizdavimas per kiek laiko yra normalu pastoti ir kas jau yra ne norma. Kartais moterys įsivaizduoja, kad pabando vieną ciklą, antra ciklą – nepavyksta ir viskas, reiškia su manimi ar mano partneriu kažkas yra ne taip. Tikrai norėčiau nuraminti, kad nepastoti per pirmus metus dar tikrai nereiškia, kad esat nevaisinga“, – sako gydytoja.
Ką svarbu žinoti jaunoms moterims, kaip gydomas policistinių kiaušidžių sindromas bei ką svarbu įvertinti planuojant nėštumą, sužinokite naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“, kurią rasite straipsnio pradžioje.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą trečiadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.
Apie ką kalbėjome:
00:00 Temos ir pašnekovo pristatymas
00:34 Dėl jaunų pacienčių dažniausiai nerimauja jų mamos – kada į ginekologą kreiptis pirmą kartą?
06:57 Nereguliarios mėnesinės – ką reikėtų įvertinti ir kaip savimi rūpintis?
09:40 Policistinių kiaušidžių sindromas – kas tai?
13:22 Lytiniai santykiai ankstyvėja – štai kada rekomenduojama ilgalaikė kontracepcija
17:00 Moters sveikatą paveikia ir kelionės – kyla infekcijų, išbalansuoto ciklo pavojus
19:55 Nėštumo planavimas – ką svarbu žinoti ir aptarti su specialistu?
23:10 Gydytoja įvardijo, kada ir kokie tyrimai moterims yra privalomi







































































































