Tomas Baranauskas
2007.11.10 12:36

Vilniaus vicemeras Algirdas Paleckis nusprendė įprasminti save kaip savo senelio Justo Paleckio kopiją. Ką gi, senelis – garsus veikėjas. Būtent jam 1940-aisiais okupantai pavedė organizuoti Lietuvos „savanoriško prisijungimo“ prie Sovietų Sąjungos farsą. Laikinos Lietuvos valstybės laikinas „prezidentas“ – tokį pėdsaką Lietuvos istorijoje paliko Justas Paleckis.

Suprantama, anūko Algirdo dėl to kaltinti nereikėtų, jeigu jis pats nebūtų sąmoningai apsisprendęs eiti senelio pėdomis. „Ypač norėčiau būti vertas senelio, nes visada lygiuojuosi į senelį J. Paleckį“, – prisipažino po savivaldybių rinkimų į Vilniaus valdžią einantis A. Paleckis (Laisvas laikraštis, 2007-03-22). Tai nebuvo tušti žodžiai, kaip ir kiti, kuriuos tuokart ištarė šis viešųjų ryšių technologų pastangomis sukurtas naujasis politikas: „Mano dabartinė laikysena yra autentiška, natūrali, primenanti mano senelio laikyseną“.

REKLAMA

Kad tai – iš širdies gelmių išsiliejusi tiesa, rodo ir neseni įvykiai. Vilniaus vicemero poste jau apsipratęs A. Paleckis griebėsi veiklos: užsimojo užmegzti draugiškus ryšius su komunistiniu Kubos režimu. Lapkričio 8 d. Vilniuje surengtas pirmasis Kubos draugų klubo susirinkimas, palaimintas oficialaus režimo atstovo – Kubos ambasadorius Sergio Gonzalezo, kuris pagerbė susirinkusių keturiasdešimties „draugų“ būrelį savo vizitu. Kaip Vilniaus vicemeras A. Paleckis pažadėjo artimiausiu metu pasirašyti bendradarbiavimo sutartį tarp Vilniaus ir Kubos sostinės Havanos.

Ambasadorius neslėpė dėkingumo „už Lietuvos piliečių solidarumą, papasakojo apie savo šalies kovą už apsisprendimo teisę“, kaip mus informuoja klubo koordinatorius, buvęs Seimo nario A. Paleckio padėjėjas Laimas Fergizas. Jo išplatintame kvietime į šį renginį buvo rašoma: „Kuba – unikali, socialistinė valstybė Karibų jūroje, nutolusi nuo JAV krantų tik per 180 km. Ši temperamentingo salsos ritmo ir Havanos cigaro aromato sala trauks lietuvių dėmesį tol, kol ji išliks tokia egzotiška savo santvarka ir drąsi požiūriu į pasaulį“.

Nei daugiau nei mažiau: Kuba mums įdomi būtent tuo, kad joje vis dar gyvuoja „tokia egzotiška santvarka“, t. y. komunistinis režimas, ir toks „drąsus požiūris į pasaulį“, t. y. aršus priešiškumas JAV ir NATO, kurios narė yra ir Lietuva. Bet juk tai pataisoma, ar ne?

Socialdemokratu save vadinantis idėjinis komunistas A. Paleckis pasiryžęs mus vesti kita kryptimi. Lietuva „nedrįsta arba bijo užmegzti diplomatinius santykius su Kuba. Tai yra, kaip suprantu, Kubos didžiosios kaimynės Amerikos tam tikra įtaka mūsų politikai,“ – aiškina JAV įtakos komunistinės Kubos naudai nusikratyti siekiantis Vilniaus vicemeras (5 kanalo žinios, 2007-11-09).

REKLAMA

Skelbiama, kad viena iš A. Paleckio inicijuoto „Kubos draugų klubo“ veiklos krypčių bus „politinės diskusijos – Kubos socializmas kaip alternatyva amerikietiškam gyvenimo būdui“. Alternatyva, žinoma, aiški – komunizmas.

Įdomu, kaip mūsų teisėsaugos institucijos reaguotų į, tarkim, kokio nors miesto vicemeru tapusio Mindaugo Murzos inicijuojamas diskusijas apie nacistinę alternatyvą? Tuo tarpu komunisto A. Paleckio užvaldytas LSDP Vilniaus skyrius po tam tikrų apsižodžiavimų galų gale susilaukė ir LSDP vadovybės tolerancijos bei pripažinimo.

Bendrą kalbą su Lietuvos „valstybininkais“ Vilniaus paleckininkai, matyt, tikisi surasti ir ateityje, nes kita „Kubos draugų klubo“ pasirinkta veiklos kryptis suformuluota taip: „Lobizmas dėl diplomatinių santykių [tarp Lietuvos ir Kubos] užmezgimo – susitikimai su Seimo nariais, URM vadovais, LR Prezidentu“. Vadinamasis „Kubos draugų klubas“ net atvirai deklaruoja savo siekį tapti savotiška komunistinio režimo atstovybe Lietuvoje. „Kol LR neturi diplomatinių santykių su Kuba, draugų klubas juos atstos,“ – savo internetinėje svetainėje entuziastingai skelbia komunistinio Kubos režimo draugai.

Idėjinis garsiojo Tėvynės išdaviko Justo Paleckio šešėlis, žinoma, lydi klubo veiklos tikslų ir metodų pasirinkimą. Juk ir senelis Justas pradėjo nuo veiklos iš pažiūros nekaltoje „Lietuvių draugijoje SSRS tautų kultūrai pažinti“, kelionių po SSRS, nemokamų pietų SSRS ambasadoje Kaune. Baigė – kaip Tėvynės išdavikas ir butaforinis „prezidentas“. Toks pats pramoginis aspektas ryškus ir jo anūko Algirdo kuriamo „Kubos draugų klubo“ veikloje.

REKLAMA

„Kelionės į Kubą – įspūdžiai, keitimasis patirtimi, partnerių paieška,“ – tai pirmoji klubo veiklos kryptis. Bus dar „salsa – šokio mokymasis ir mėgavimasis jo aistra“, „ispanų kalba – kursai“. Į klubo veiklą įsitraukęs oreivis Arvydas Dirmeikis jau svajoja „padovanoti kubiečiams retą reginį – skrydį oro balionu virš Havanos“. Tik... kas už tai sumokės? Atspėkite... Kelionė į tolimąją Kubą – nepigus malonumas. Nemokamų niekučių mėgėjai už tai daug moralinių skrupulų paaukotų. Net keista, kad kol kas tik 40 tokių susirinko.

„Lietuvos–Kubos draugų klubo tikslas – plėtoti draugiškus Lietuvos piliečių santykius su Kubos žmonėmis, išreikšti solidarumą jų siekiui būti nepriklausoma valstybe, skatinti lietuvių keliones, kultūrinius ir sporto mainus, verslo bendradarbiavimą, politines diskusijas ir lobistinę veiklą,“ – klubo tikslus apibendrina jo koordinatorius L. Fergizas. Ką gi, nemokamų pietų nebūna: nori kelionių – būk solidarus su komunistiniu režimu. Tai – paprasta tiesa, kuri, tiesa, ne tokia jau ir baisi potencialiam A. Paleckio elektoratui.

Kaip rodo žurnalo „Veidas“ (2007-11-08) užsakymu atliktos skambučių centro „Fonitel“ didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų apklausa, į klausimą „Kaip vertinate bolševikų bandymą sukurti naują visuomeninę santvarką – komunizmą?“ iš esmės prokomunistiškai atsakė beveik 20 procentų respondentų („Tai buvo vienintelis būdas neturtingiesiems pakilti iš skurdo ir nevilties“ – 7,9 proc.; „Tai buvo postūmis Europai sukurti socialinės gerovės sistemą“ – 6,1 proc.; „Tai buvo gera alternatyva tuo metu klestėjusiam laukiniam kapitalizmui“ – 5,7 proc.). Ir tik 61,3 proc. respondentų pareiškė aiškią antikomunistinę poziciją: „Tai buvo nepavykęs istorinis eksperimentas, kainavęs milijonus aukų“.

REKLAMA

Rašau „tik 61,3 proc.“, nors, atsižvelgiant į stiprėjančią komunistinę propagandą, galbūt reikėtų sakyti „net“, ir pasidžiaugti, kad nuo komunistinės praeities vis dėlto ryžtingai nusigręžia aiški dauguma Lietuvos piliečių. Bet toks procentas šalyje, kuri dar taip neseniai skaudžiai nukentėjo nuo komunistinio eksperimento, verčia sunerimti dėl daugelio mūsų piliečių istorinės atminties trumpumo.

Iš tiesų pastaruoju metu komunistinė propaganda Lietuvoje pastebimai pagyvėjo. Viena iš ryškiausių apraiškų – to paties komunistinio Kubos režimo veikėjo Ernesto Che Guevaros romantizuoto įvaizdžio kūrimas. Į lietuvių kalbą išverstos ir kartu su paties Kubos diktatoriaus Fidelio Kastro įvadais šiemet išleistos Ernesto Che Guevaros knygos „Partizanų karas“ ir „Bolivijos dienoraštis“, Lietuvos kino teatruose parodytas Che Guevarą idealizuojantis filmas „Motociklininko dienoraščiai“. Visa tai plačiai ir entuziastingai pristatyta spaudoje. Sutapimas? Savo susižavėjimo Che Guevaros asmenybe neužmiršo pareikšti ir A. Paleckis.

Vienas iš „Partizanų karo“ vertėjų, anarchistas Kasparas Pocius, aktyvus šiemet susibūrusios kairiųjų intelektualų grupės „Naujoji kairė 95“ narys, jau suskubo pareikšti nepasitenkinimą dėl Estijos, Lietuvos ir Lenkijos iniciatyvos Europos Sąjungoje „prilyginti stalinizmą nacizmui“. Anot jo, „kairiųjų simbolikos – žvaigždės, kūjo ir pjautuvo, naudojamo ne tik stalininės, bet dažnai priešiškai į Stalino politiką žvelgiančios kairės – uždraudimas yra ne tik atsisveikinimas su išties baisia praeitimi, bet ir radikalios šiuolaikinės kairiosios kritikos diskursu, iki šiol plėtojamu laisvesniuose ir labiau pliuralistiniuose už Rytų Europą Vakaruose“. Pasirodo, pjautuvo ir kūjo mylėtojai, anot K. Pociaus, „puoselėja radikalios demokratijos, pilietinio protesto alternatyvas neretai despotiškos kapitalistinės santvarkos dominuojamoje teritorijoje“. Deja, tenka pastebėti, kad iš tiesų sukryžiuoti pjautuvas ir kūjis yra bolševikų sukurta emblema, naudojama tik iš bolševikų idėjiniu pagrindu susikūrusių organizacijų.

REKLAMA

„Padovanok Lietuvai viziją“, – pastaruoju metu mus ragina per televizijas transliuojama savaitraščio „Atgimimas“ akcijos reklama, ir sufleruoja absurdiškas versijas: Lietuva su palmėmis – „turistų rojus“, militaristinė Lietuva... „O gal grįžti į praeitį?“ – klausimą iliustruoja pasirodanti komunistinė simbolika... Absurdiška vizija? Gal, bet, regis, reklama jau veikia. Iš tiesų veikėjų, kurie svajoja „padovanoti“ Lietuvai būtent šią viziją, jau yra. Ir yra ne kažkur giliame pogrindyje ar visuomenės paribiuose. Jų rasite moderniame Vilniaus savivaldybės dangoraižyje.

deja
2007-11-10 13:15:16
Gal ir nevisai kvailos mintys, bet įtūžis ir kategoriškumas jas paverčia, deja, karikatūriškomis...
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Raudoni 2009-04-20 16:30:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Draugai, ar jums ne gėda. Švenčiama lietuvos buržua banditų diena, kai tuo tarpu Gegužės 9, net nėra valstybinė šventė. Gegužės 9 turi būti nedarbo diena, su valstybiniais įvairių institucijų paminėjimais. Juk tai didžiosios Pergalės diena Didžiąjame Tėvynės Kare, prisiminkim brolius kritusius už mūsų valstybės, didžiosios Tėvynės, laisve ir nepriklausomybę, išvaduotojus, negailėjusius savo kraujo vaduojant pasaulį nuo fašistinio žvėries. Prisiminkim tuos didvyrius, su neapsakoma galybe sutriuškinusius apgailėtiną fašistinį žvėrį. Jų milijonai! Tai mes! Mūsų, draugai, milijoninės armijos apgins Tėvynę, jeigu prireiks pakartosim tą didįjį Žygdarbį - Pergalę Didžiajame Tėvynės Kare. URA.   ATSAKYTI
Vakarų frontas 2009-01-17 18:34:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šalin komunistus!!!   ATSAKYTI
xxx 2008-04-16 21:35:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Nieko tas Paleckis blogo nepadarė.   ATSAKYTI
Neturetume 2008-03-29 23:10:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
abejoti, kad A. Paleckis, remiamas stribu rasytojo V. Petkeviciaus ikurs dar ir Siaures Korejos myletoju kluba.
   ATSAKYTI
socialistas 2007-12-29 11:03:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Mane itin papiktino šio straipsnio šališkumas. Iškart matyti, kokia Lietuvoje ,,demokratija". Kuriamas toks absurdiškas įvaizdis: kas antikomunistas, tas demokratas, o kas - ne, tas demokratijos priešas. Absurdiškiau nebūna.   ATSAKYTI
socialistas 2007-12-29 10:36:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paleckis - šaunuolis. Jis nebijo parodyt savo pažiūrų.    ATSAKYTI
Andrius 2007-11-17 01:23:33
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nemanau, kad padėsime Kubos žmonėms, bendraudami su jos režimu. Juk daugybė kubiečių bėgo ir bėga į JAV. O kiek amerikiečių pabėgo į Kubą? Štai jums ir atsakymas. Vienintelis būdas padėti Kubos žmonėms (žinoma, jei tik to norime) - visokiais būdais kuo greičiau priartinti dabartinio kastrinio režimo žlugimą. O jei į kubiečius mums nusispjauti - tuomet, žinoma, galima ir bendrauti su tais kastratais.   ATSAKYTI
nunu 2007-11-15 16:52:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Paleckis dar ne tą padarys, kad dėmesį atkreiptų, vis panašesnis į minedą,šlykštu   ATSAKYTI
Marijona 2007-11-13 12:13:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gerbiami Kubos draugu klubo nariai.
Turetumete labai padekoti p. Tomui Baranauskui , nes
klubui padare labai gera reklama. Apie to klubo ikurima suzinojo visa Lietuva. Noretume pastoviai zinoti , kaip jums seksis. Pabuvoti Kuboje butu visai idomu.
Sekmes.   ATSAKYTI
Tomas B 2007-11-13 08:14:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nu sakyc, tikrai perskaites straipsni jauciu, kad arteja seimo rinkimai ir jau galandami kovos ginklai. Pagarba Paleckiui, oponentai ivertino kaip rimta priesininka. Taciau kvaila dairytis i praeiti, tokiu kampu kaip chia rodoma. Jeigu komunistai nori bendradarbiauti su kapitalistais (na mes jau lyg ir tokie), o ne siekia proletaro pergales, tai tik i nauda visiems. Mane domina KUba, ir jai nejauciu priesiskumo ar baimes, kaip ir gruto parkui, zaliojo tilto skulpturoms. Valio, kad yra toliaregiu zmoniu pas mus.   ATSAKYTI
Laurynas K 2007-11-12 22:18:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
juokingai šališkas pasirodė šis straipsnis. dažniausi argumentai - retoriniai klausimai, kurie lyg ir turėtų pažadinti mūsų 'neapykantą' sovietams ar kažkokį teisingumo jausmą. skamba kaip propaganda. akivazdžiai trūksta konstruktyvumo. Che Guevaros gal nereikėjo minėti, nes arba tyčia, arba 'iš nežinojimo' jo pasaulinis kultas susietas su komunizmu. akivaizdu, kad ne už jo "įnašą" į komunizmo kūrimą Kuboje jį nemaža dalis pasaulio piliečių 'myli'.
O kalbant apie Lietuvos santykius su Kuba, juos užmegzti reikia, nes tai vienas iš būtų daryti įtaka jai, jos rėžimui, visuomenei.   ATSAKYTI
Algis 2007-11-12 20:35:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnyje kai kas siumaisyta ir ne visai teisingai akcentai sudelioti,del Paleckio pilnai sutinku,reiketu mest ji is politikos,o dar po tokiu savo senelio liaupsinimu,nors gimines gerbimas nera smerktinas dalykas,bet visgi,klaidas senelio veikloje turetu jis maryti,o stai diplomatiniu santykiu su Kuba uzmezgimas visai kitas reikalas ir tamwe Paleckis teisus,reikia uzmegzt santykius nedelsiant,tai pilnai musu,t.y.Lietuvos,interesuose.   ATSAKYTI
Neringa 2007-11-12 18:29:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
tik 3 salys pasisake uz embargo tesima.   ATSAKYTI
Neringa 2007-11-12 18:28:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Negi jus matote tik sita pavirsutinska puse? O ar teisinga, kad Amerika primetineja visiems savo gyvenimo modeli? argi kokia izoliacija yra padejusi nors vienam diktaturiniam rezimui? Siaures Korejai pavyzdziui? izoliacija tik padeda diktatoriui ir propagandiniam aparatui skleisti ideologija 100kartu sparciau. o pagarba ir teise apsispresti juk ir yra demokratiskos vertybes? bendradarbiavimas galbut kaip tik padetu Kubai eiti sparciau demokratizacijos link. O Kuba tokia skurdi salis, butent Amerikos embargo "deka". per 47 embargo metus Kubos zmones prarado 89 milijardus doleriu! 2005 metu Jungtiniu Tautu susirinkime 184 salys pasisake uz embargo nutraukima ir tik 3 uz(tolios kaip Marsalo salos). J. Paleckis yra labai issilavines ir ismintingas zmogus, o butent musu politikeliai soka pagal Amerikos dudele, nes argi Lietuva bent karta galetu parodyti savo nacionalini charakteri ir teise apsispresti? ir jai veikia tokie klubai kaip Kubos draugu tai tik irodo, kad yra protingu ir vizija turinciu zmoniu! bendradarbiaujant su Kuba atsivertu ekonomines galimybes, o juk Lietuva turi diplomatinius santykius su Baltarusija, Saudo Arabija, kurioje uz vagystes dar rankas kapoja! tad linkiu susimastyti. ir neverti visko ant vieno"pagalbos komunistam" siulo.   ATSAKYTI
Virgis 2007-11-12 17:56:43
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Rasoma lig ir teisingai, bet manau Peleckis nors atviras, ar nepavojingesni pasislepe "valstybininkai" kurie vaizduoja dirba Lietuvai, o tikroveje pilnai nupirkti Rusijos pinigais, ir sabotuoja bet kokia veikla ar organizuoja Lietuvai dirbanciu zutis. Klausymas kas blogesnis ar jo senelis ir generolas Vitkauskas?    ATSAKYTI
mazutas 2007-11-12 16:20:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
gal kas žinot kokį kubos priešų klubą ? tikrai prisijungčiau :P   ATSAKYTI
Tomui J. 2007-11-12 15:29:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai supratai, bet nesinaudoji. Pakanka kad ir puslapio apačioje paspausti "Puslapis 1".   ATSAKYTI
Tomas J. 2007-11-12 15:05:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patari po kiekvieno parašyto komentaro išeiti iš puslapio?!   ATSAKYTI
Fergie L 2007-11-12 15:00:35
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Kubos draugų klubo adresas:

//cuba.lietuva.googlepages.com

Prisijunk ir tu!

Viva Cuba!   ATSAKYTI
Tomas J. 2007-11-12 14:24:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Patari po kiekvieno parašyto komentaro išeiti iš puslapio?!   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau
DABAR RODOMA
Klaipėdos paplūdimyje – kraupus radinys: žmogus neteko žado
REKLAMA
D. Trumpas (nuotr. SCANPIX)
„Donaldas Trumpas – katastrofa transatlantiniams santykiams“; „JAV prezidentas siekia sunaikinti NATO“; „Trumpo administracija griauna 70 metų senumo JAV sąjungą su Europa“ – ...
Pinigai (nuotr. 123rf.com)
Per pastaruosius ketverius metus atlyginimai šalies savivaldybėse išaugo vidutiniškai 36 procentais, rodo Lietuvos laisvosios rinkos instituto analizė. Dalyje savivaldybių, ...
Vaidotas Beniušis (Fotobankas)
Sauliui Skverneliui šią savaitę viešint Izraelyje, pasaulio žiniasklaidą apskriejo „žinia“: Izraelio vyriausybė kolaboruoja su antisemitine Lietuvos valdžia, siekdama ...
Gintarė Deržanauskienė (LLRI nuotr.)
Valstybės valdomai įmonei „Lietuvos geležinkeliams“ paskelbus apie planus atidaryti valdiškų parduotuvėlių tinklą geležinkelio stotyse, kilo daug diskusijų. Vieni užtikrintai ...
REKLAMA

Top Video

Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Vaikai iš tėvų Lietuvoje imami be reikalo?
DABAR RODOMA
Už negimusius vaikus tenka mokėti kelioms kartoms – dabar po 360 eurų per metus
DABAR RODOMA
Neįprasta Kupiškio pareigūnų misija – gelbėjo apgirtusį stirniuką
DABAR RODOMA
Kraupi nelaimė Šakiuose – dviratininko kūnas rastas už kelių kilometrų
DABAR RODOMA
Skyrybų dramą išgyvenanti Bandžiaus mylimoji neištvėrė: „Tebemyliu jį“
DABAR RODOMA
Birutė viešai kreipėsi į Gražulį: turi svarbų prašymą
DABAR RODOMA
Šiaulių rajone ūkininkė badu marina savo gyvulius – vaizdai klaikūs
DABAR RODOMA
Prie Panevėžio – viename kieme negyvi brolis ir sesuo: aplinkybės kelia šiurpą
DABAR RODOMA
Kerbedžio bičiulis: tokios prastos būklės jo dar nemačiau
DABAR RODOMA
Klaipėdos paplūdimyje – kraupus radinys: žmogus neteko žado

TELEVIZIJA

 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų