REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos kariuomenė pradeda atakos dronų pirkimą, svarsto apie priešlėktuvinės gynybos sistemos plėtrą ir užsimena, kad ateityje galbūt pirks ir tankų. Karas Ukrainoje politikus privertė didinti gynybos biudžetą, o mūsų kariai ne tik ieško modernių ginklų, su kuriais stabdytų galimą įsibrovėlį, bet ir analizuoja Rusijos pajėgų manevrus.

Lietuvos kariuomenė pradeda atakos dronų pirkimą, svarsto apie priešlėktuvinės gynybos sistemos plėtrą ir užsimena, kad ateityje galbūt pirks ir tankų. Karas Ukrainoje politikus privertė didinti gynybos biudžetą, o mūsų kariai ne tik ieško modernių ginklų, su kuriais stabdytų galimą įsibrovėlį, bet ir analizuoja Rusijos pajėgų manevrus.

REKLAMA

Jie, anot kariuomenės vado, visiškai nenustebino. Šiandien Lietuvos kariai treniravosi, kaip stabdyti priešo tankus, jeigu jie įsiveržtų į mūsų žemes. Virš poligono dangų skrodė bei taikinius naikino ir rusams Ukrainoje siaubą keliančios „Javelin“ raketų sistemos.

Plačiau apie tai – TV3 žinių reportaže.

Amerikietiškos „Javelin“ raketos, jau tapusios Rusijos kariuomenės siaubu, skrodžia ir Lietuvos padangę. Šią savaitę vyksta Lietuvos kariuomenės prieštankinės pratybos, kurių tikslas – pasiruošti stabdyti priešo tankus, jei jie atriedėtų į Lietuvą. Pagal pratybų legendą, pastebėtus tankus iš pradžių kariai apšaudo „Javelin“ raketomis, vėliau savo darbą pradeda ir artilerija.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuviams naikinti priešo ginkluotąsias pajėgas padeda ir britai. O galutinį žodį taria Lietuvos kariuomenės savanorių pajėgos su minosvaidžiais.

REKLAMA

„Tokia kolona, prieš tokių ginklų sistemas, kurios buvo panaudotos, niekaip negalėtų išgyventi mūšio lauke“, – aiškino brigados „Žemaitija“ vadas Nerijus Stankevičius.

Pratybų vadas sako, kad kariai atidžiai stebi karą Ukrainoje, analizuoja rusų veiksmus ir bando išmokti pamokas.

„Galvojau, kad jie nustebins operacine prasme, kažkokį siurprizą pateiks, netikėtumą, deja, kaip jie išstatė savo pajėgas, tiesiog vieną prie vieno, atsikartojo tiesiog tą, ką mes ir vertinome, kad taip bus, tai tikrai nestebino. O taktine prasme tai visiškai nestebino“, – tikino Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.

REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų naudojamos pasalos ateityje turėtų būti kombinuotų ginklų, kalbu apie pėstininkų ginklus, prieštankinius ginklus, apie užtaisus improvizuotus, tiek prieigose, tiek ir atvirose vietovėse, jau nekalbant gyvenvietėse“, – teigė brigados „Žemaitija“ vadas.

O kalbant apie įvairią ginkluotę, dabar kariuomenės vadovybei tenka sukti galvas, kaip kuo greičiau ir efektyviau panaudoti skiriamą finansavimą, kurį politikai šiemet didina iki 2,5 procento nuo bendrojo vidaus produkto. Buvęs kariuomenės vadas sako, kad prioritetas turi būti dabartinių pajėgų modernizavimas.

„Mums reikėtų kokybės. Labai daug kalba visi apie visuotinį šaukimą, kai tuo labiau ta kariuomenė, kuri šiandien egzistuoja, 20 tūkst. karių ir 20 tūkst. aktyvaus rezervo, jie neturi visos tos pakankamai modernios ginkluotės šiuo metu. Ir manau, kad pirmoje eilėje reikėtų apginkluoti tas pajėgas, kurios jau realiai egzistuoja Lietuvos kariuomenėje“, – teigė buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anot dabartinio kariuomenės vado, ilgalaikis tikslas — gerai išvystyti sausumos pajėgas. Ateityje galbūt įsigyti net ir tankų.

„Neišeis dabar artimiausioje perspektyvoje įsigyti tankų, bet gerai šarvuota, mobili, 2 brigados reguliarios kariuomenės, viena brigada rezervinė. Gal vieną dieną prieisime ir prie tankų. 10, gal 15 metų į priekį“, – teigė kariuomenės vadas V. Rupšys.

Jau dabar kariuomenė pradeda atakos dronų pirkimą. Nedetalizuoja, kokius konkrečiai pirks, tik sako, kad tai nebus ukrainiečių sėkmingai naudojami turkiški „Bayraktar“, kuriais jie iš oro naikina rusišką techniką.

„Pradedam pirkimo procedūras dėl atakos dronų. Dabar kalbamės su JAV, kad įsigytume jų gaminamus prietaisus, arba jų ginkluotėje dabar naudojamus“, – tikino V. Rupšys.

REKLAMA

Vado mintys sukasi ir apie vidutinio nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemos išplėtimą.

„Mano galva, jau laikas pradėti galvoti ir apie antros baterijos NASAMS tipo raketų sistemos nusipirkimą, kad mes galėtume ne tik vieną objektą ginti, ar zoną, bet ir praplėsti ją“, – teigė V. Rupšys.

Šiemet gynybos biudžetą sudaro per milijardą eurų, bet vakar parlamentinės partijos sutarė papildomai pridėti pustrečio šimto milijonų.

Visą reportažą žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų