Naująją šventę simboliškai įtvirtina šiandien Vilniuje, Lukiškių aikštėje, vykstantis paramos koncertas „Laisvės vaikams“.
Geriausi šalies atlikėjai – Jessica Shy, Monika Liu, Monique, DJ Nevykėlė, Evgenya Redko, Silvester Belt, Free Finga, Gabrielius Vagelis, Jovani, Jurga Šeduikytė, Paulina Paukštaitytė, Eglė Jurgaitytė-EGLLE, Rokas Yan, Angelou, grupės „ba“, „Jauti“, „Mėlyna“, „Shower“ – Lukiškių aikštės scenoje kviečia aukoti Ukrainos našlaičių stovykloms Lietuvoje.
Šiais metais „Stiprūs kartu“ trečią kartą organizuoja stovyklas Ukrainos našlaičiams. Į Lietuvą ketinama atsivežti 500 vieno ar abiejų tėvų netekusių vaikų ir padovanoti jiems saugios vasaros akimirkų.
„Kupina gerų emocijų, visada išsipildančių troškimų, ieškojimų ir atradimų vaikystė, – tokia ji turi būti kiekvienam vaikui. Ir, žinoma, saugi, – Vaiko dienos išvakarėse sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė, mūsų šalies vaikams linkėdama saugaus dangaus, taip pat drąsos būti savimi, polėkio, kad ir ką jie darytų.
„Nuoširdus laikas, kurį galime skirti vaikams, dėmesys, akimirkos kartu čia ir dabar – geriausios dovanos, kurias galima padovanoti savo ir už mūsų visų laisvę kovojančios šalies vaikams, – įsitikinusi Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė.
Ji neabejoja, kad kūrybiškumu trykštantys vaikai būtinai pasiūlys, ką šią dieną norėtų smagaus nuveikti, – kartu pažaisti, pasivaikščioti, pasivažinėti dviračiu ar riedučiais, suvalgyti ko nors skanaus ar kartu nueiti į koncertą.
Ši diena taip pat yra gera proga su vaikais pasikalbėti apie tai, ar jie jaučiasi saugūs, apie tai, kas yra draugas, o kas – ne, ką reiškia mylėti, atjausti ir rūpintis kitais.
Šeštadienį Vilniuje vykstantis paramos Ukrainos karo našlaičiams koncertas, kurį tiesiogiai per TV3 pamatys ir visa Lietuva, taip pat gali tapti rūpesčio ir atjautos pamoka.
„Tai dėmesys vaikams, kurie kenčia, kurie gyvena karo zonoje ir kur stipriai pažeidžiamos vaiko teisės. Vaiko dienos šventę nusprendėme keisti tada, kai prasidėjo karas Ukrainoje. Juk labai svarbu kiekvienam žmogui ir visai tautai prisiminti, kas esame, kokios mūsų vertybės.
Karas tarsi dar daugiau dėmesio atkreipė į vaikus, kurių dienos nėra saugios, kurių ne tik teisės nuolat pažeidžiamos, bet ir kyla pavojus jų sveikatai ir netgi gyvybei. Simboliška, kad eidami saugios ir sveikos vaikystės link mūsų šalyje galime pakviesti Ukrainos vaikus ir sukurti jiems bent kelias savaites saugios ir gražios vaikystės“, – teigia I. Skuodienė.
Praėjusių metų pabaigoje Seimas pritarė vaiko teisių gynėjų siūlymui vietoje sovietinės birželio 1-osios švęsti vaikystę pavasarį, trečiąjį gegužės penktadienį. Gegužės mėnuo jau yra paskelbtas šeimos mėnesiu, pirmąjį gegužės sekmadienį švenčiame Motinos dieną, o pirmąjį birželio sekmadienį – Tėvo dieną. Neatsitiktinai šventei pasirinktas ir penktadienis – svarbu, kad Vaiko diena būtų minima ir darželiuose, mokyklose.
„Būtų smagu, jei Vaiko dienos šventė taptų dėmesio, pagarbos ir padėkos vaikui diena. Norisi kviesti tėvus, senelius, mokytojus, būrelių ir stovyklų vadovus švęsti smagiai, džiaugtis vaikyste, kurti naujas tradicijas ir naujas šventes. Šitaip įtvirtinsime ir naują, nepriklausomoje Lietuvoje gimusį požiūrį į vaiką ir jo teises“, – sako Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė I. Skuodienė.
1925 metais Ženevoje įvyko Pasaulinė vaikų gerovės konferencija. Joje valstybės sutarė, kad reikia minėti Vaiko dieną, tačiau nebuvo priimtas vienas sprendimas, kurią dieną šventė bus minima, palikta kiekvienai šaliai pasirinkti savą šventės datą.
Sovietų Sąjungoje Tarptautinė vaikų gynimo diena birželio 1-ąją pirmą kartą paminėta 1950 metais, ją inicijavo prokomunistinė Tarptautinė demokratinė moterų federacija. Šiandien ši diena vis dar minima daugelyje Rytų Europos valstybių, taip pat Rusijoje, Baltarusijoje, Šiaurės Korėjoje, Kinijoje.
Rusijos pradėtas karas Ukrainoje dar kartą priminė, kad vis dar turime nemažai istorinių sąsajų su šia valstybe, ir davė pagrindą pradėti diskusijas dėl naujų tradicijų kūrimo. 2023 metų lapkričio mėn. Lietuvos Respublikos Seimas pritarė Atmintinų dienų įstatymo pakeitimui ir iš atmintinų dienų sąrašo išbraukė birželio 1-ąją.
„Nedraugiškos žmonijai valstybės yra nedraugiškos ir vaikams. Esame laisva šalis, daugiau nei tris dešimtmečius kuriame savo vertybes, svarbu vaikams perduoti šalies tradicijas, vertybinę informaciją. Ir jei gerbiame Ukrainą, joje grobiamus, žudomus vaikus, turime stiprią moralinę nuostatą nebeminėti sovietmečiu atsiradusios šventės“, – įsitikinusi Tarnybos vadovė I. Skuodienė.
Vienas kelialapis į vasaros stovyklą Lietuvoje našlaičiams iš Ukrainos kainuoja apie 800 eurų. Į kelialapio kainą įeina vaikų kelionė iš Ukrainos, nakvynė kelionėje, draudimo išlaidos, stovykla Lietuvoje ir atsisveikinant organizatorių kiekvienam vaikui įteiktas Rugsėjo 1-osios rinkinys.
Paramos koncertas „Lietuva – laisvės vaikams“ – gegužės 18 d. iš Vilniaus Lukiškių aikštės per TV3 televiziją. Koncerto organizatoriai – „Stiprūs kartu“, „Vertimedia“, partneriai – Vilniaus miesto savivaldybė, Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba, TV3, UNIQA vanduo, prekybos ir laisvalaikio centras MEGA, „Draudimo bitės“. Prisidėti galite ir jūs – aukokite jau dabar. Trumpasis numeris 1409 – auka 5 EUR.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!