REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau netrukus už buitinę techniką būsime priversti gerokai plačiau atverti pinigines. Ekspertai siunčia tokį perspėjimą, matydami kas darosi pasaulio metalų rinkoje. O ji – beprecedentė. Kai kuri žaliava pabrango net šimtu procentų. Gerokai pabrango ir plastikas bei elektronika, tad jau aišku, kad už įvairius prietaisus ir techniką teks mokėti brangiau.

Jau netrukus už buitinę techniką būsime priversti gerokai plačiau atverti pinigines. Ekspertai siunčia tokį perspėjimą, matydami kas darosi pasaulio metalų rinkoje. O ji – beprecedentė. Kai kuri žaliava pabrango net šimtu procentų. Gerokai pabrango ir plastikas bei elektronika, tad jau aišku, kad už įvairius prietaisus ir techniką teks mokėti brangiau.

REKLAMA

Visoje šalyje žinoma šaldytuvų gamintoja „Snaigė“ su vadovais priešakyje suka galvą – padėtis pasaulinėje žaliavų rinkoje įtempta, nes paklausa viršija pasiūlą, tad kainos kyla jau ne pirmą mėnesį.

„Visos beveik žaliavos brangsta nuo paskutinio ketvirčio praėjusių metų, ir kiekvieną ketvirtį vis lipa į viršų. Tai liečia ir metalus, ir plastikus, ir kitas žaliavas, kurios praktiškai visos brangsta. Aišku, gamintojai stengiasi jas kiek galima patys absorbuoti, bet jau ateina tam tikra riba, kai deja, bet ir produktų kainos pradeda kilti“, – sako „Snaigės“ direktorius Mindaugas Sologubas.

„Šiuo metu Europos liejyklos turbūt maudosi šokolade ir išgyvena auksinius laikus, susiklostė neeilinė situacija rinkoje, kurią įtakojo keletas labai svarbių faktorių, kurie supuola turbūt vieną sykį per 10 metų“, – pasakoja „Metalistas LT“ valdybos pirmininkas Mantas Gudas.

REKLAMA
REKLAMA

Metalo, kuris naudojamas tiek buitinės technikos, tiek automobilių gamyboje, ar pastatų statyboje, kainos pradėjo pasiutusiai kilti pernai rudenį. Prieš metus prasidėjus pandemijai ir stojus gamykloms visame pasaulyje, liejyklos sustabdė savo veiklą ir nusprendė išnaudoti šį laiką atsinaujinimo darbams. O sumažėjus metalo pasiūlai, staiga išaugo paklausa.

REKLAMA

„Turim tikrai nuo 30 iki 100 proc. pramoninio metalo brangimą, kas yra labai labai daug. Kai kurios žaliavos, arba kai kurios pozicijos yra ant tiek retos, arba jų tiek trūksta, kad reiškia jų tiesiog nebėra, arba jų kaina iš viso yra nesuvokiamai aukšta, kas daugiausiai sumoka, tas komponentą ir gauna“, – teigia „Metalistas LT“ valdybos pirmininkas Mantas Gudas.

Brangs buitiniai prietaisai

Lyg būtų maža, krovininių konteinerių kaina išaugo net 5 kartus, o įsivežti metalo į Europą iš trečiųjų šalių trukdo gana dideli muitai. Tad brangstant pirminei žaliavai, kainų augimas nusitęsia per visą gamybos liniją – iki pat galutinio produkto. Verslininkai sako, kad netrukus tuo įsitikinsime patys, parduotuvėse.

REKLAMA
REKLAMA

„Per artimiausius 2-3 mėnesius pakis, padidės nemažai gamintojų gaminamos produkcijos kainos. Jeigu jau kažkas galvoja, kad verta būtų, tai nesiūlyčiau laukti vasaros, ar Kalėdų, dabar, matyt, palankesnis metas yra“, – kalbėjo „Topo grupės“ vadovas Remigijus Štaras.

„Tas kainų augimas gali ir užsitęsti labiau, negu mes norėtume, čia ne nuo mūsų priklauso. Tas kainų augimas visuotinis, turim pramonę Lietuvoje, ir kiek Lietuvos gamintojai gali perkelti tą padidėjusią metalų kainą į galutinę produkciją“, – sako ekonomistas Tadas Povilauskas.

Anot „Topo grupės vadovo“, reikia nusiteikti, kad brangs praktiškai visos prekės – televizoriai, kompiuteriai, telefonai, buitinė technika. Kol kas prekybos centruose dar pardavinėjami anksčiau įsigyti prekių likučiai, tačiau jau netrukus teks atlikti naujus užsakymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tikimės, kad galbūt kokį mėnesį, du, mums pavyktų nusipirkti ir esančiomis kainomis, dėl ko turint didesnes atsargas, mes galime ilgesnį laiką prekiauti su senosiomis kainomis. Trečias dalykas, vėlgi, tikiuosi, kad rudenį įvyks galbūt ir atvirkštinė korekcija, taip, mes dabar paaukotume dalį savo pelno ir galbūt tada susidengtumėme rudenį“, – pasakoja R. Štaras.

„Kol kas bandėm dar nebranginti, bet pirmieji pabrangimai buvo išsiųsti partneriams kovo mėnesį, ir kiek tas procesas tęsis, arba koks bus galutinis pabrangimas, paaiškės kiek keisis pati žaliavų rinka. Nes šaldytuvo savikainoje žaliava sudaro iš esmės apie 80 procentų“, – teigia M. Sologubas.

REKLAMA

Ekonomistai svarsto, kad šiemet žaliavų kainos gali stabilizuotis, bet garantijos nėra.

„Tikimės, kad ta kaina antrą ketvirtį stabilizuosis, gal turėtų ir pakristi kažkiek, bet kol kas ženklai nėra labai džiuginantys, ir gali būti, kad ta inercija, pasigavus, ji gali ir užsitęsti. Sakyčiau, labiau vat, kur realiau gali pasikoreguoti, tai plieno gaminiai, čia labai reali tikimybė, kad ta korekcija bus 2-3 ketvirtį, dėl spalvotųjų metalų, gali užsitęsti“, – kalbėjo T. Poviliauskas.

Be to, nerimaujama, kad valstybėms bandant paskatinti ekonomiką ir leidžiant dideles pinigų sumas, gali paspartėti infliacija ir kainų augimą visose srityse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų