REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Trečiąją išankstinio balsavimo dieną prasidėjo balsavimas ligoninėse ir globos namuose, o į juos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariams tenka eiti užsimaukšlinus daugybę apsaugos priemonių.

Trečiąją išankstinio balsavimo dieną prasidėjo balsavimas ligoninėse ir globos namuose, o į juos Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nariams tenka eiti užsimaukšlinus daugybę apsaugos priemonių.

REKLAMA

Neįprastas vaizdas ir sostinėje. Po neilgai trukusių savivaldybės ir Nacionalinio visuomenės centro ginčų vilniečiams leista balsuoti ten, kur neseniai buvo atliekami Covid-19 testai – mobiliajame punkte, tiesiog sėdint automobilyje. Tuo metu balsuoti už save eina vis daugiau partijų lyderių.

Beje, nors ir galėjo, Ramūnas Karbauskis ir Gabrielius Landsbergis vienoje eilėje taip ir nesusitiko. Kuriam iš jų atsirado svarbesnių reikalų, nei stovėti prie balsadėžių?

Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai daro tai, ko jiems nėra tekę. Ant kūno – ir chalatai, ir veido kaukės, pirštinės, ir kelius siekiančios apsaugos. Prieš eidami į ligoninę komisijos nariai net buvo apmokyti, kaip taisyklingai persirengti. Ir štai darbuotojai patraukia į įvairius ligoninės skyrius. Balsavimui reikalingi vokai, biuleteniai irgi plastikiniuose maišeliuose. Galiausiai viską pasiruošę rinkimų komisijos darbuotojai keliauja į palatas.

REKLAMA
REKLAMA

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje balsuoti panoro 60 įvairiuose skyriuose gydomų pacientų. Štai, kas kalbama įvykio vietoje:

„Toks ir balsavimas, pirmą kartą ligoninėj. Šiaip taip. Gerai, kad pabalsavom.“

„Jokios sumaišties, labai gerai.“

Tiesa, pas sergančiuosius koronavirusu šiandien komisijų nariai neina. Tad nereikia ir vadinamųjų skafandrų ar apsauginių akinių. Visgi, ar nebaisi ir tokia patirtis?

REKLAMA

„Laikomės tų saugumo priemonių, o infekuotų žmonių čia nėra“, – pasakoja komisijos narys Karolis Šakarnis.

Tačiau darbuotojas pripažįsta, kad lengva nebuvo, mat ir persirengti apsaugos priemones reikia ne kartą ir ne du.

„Gana sudėtingas procesas, kadangi į kiekvieną skyrių einant reikia persirengti naujus drabužius, dezinfekuoti rankas, batus“, – kalbėjo jis.

Balsuoti ligoninėse pacientai gali kelias dienas. Baimindamiesi užsikrėsti, dalis rinkimų komisijų narių net atsisakė dirbti, tačiau komisija tikina, kad balsuoti galės visi to norintys pacientai. Balsavimas jau vyksta ir globos namuose.

REKLAMA
REKLAMA

Trečiadienį prieš dešimtą ryto apie 20 automobilių jau stovi eilėje Savanorių prospekte, dalis – net pačioje gatvėje, o žmonės juose laukia naujoviško būdo atiduoti savo balsą. Dar neseniai vilniečiai šiame punkte galėjo atlikti Covid-19 testus, o dabar čia stovi balsadėžė. Vairuotojai patenkinti, kad pilietinę teisę gali atlikti komfortiškai, bet daliai teko luktelėti:

„Planavo izoliuotiems, o pasirodo, kad gali ir visi. Planavau į centrą, bet ten dvi valandas, valandą mažiausiai reikia.“

„Lukiškių aikštėje turbūt tris valandas reikėtų laukti, o čia valandos nereikės, pusvalandį daugiausia.“

„Patogiau sėdėt mašinoj, nelaukti lauke.“

Tiesa, čia atvažiavus yra ir papildomų sąlygų:

„Sakė, tik vienam mašinoj galima būt, o jūs dviese. – Mes kartu gyvenam, tai kokia problema? Galės išlipt. Išlips, lauke galės palaukti.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Išlipti išties tenka. Automobilis – lyg balsavimo kabina. Kaip ir joje, taip ir mašinoje reikia būti po vieną, kad niekas nematytų, ką žymite biuletenyje – tiesiog prie vairo.

Pažymėjus biuletenius, jie dedami į voką, registruojami ir vairuotojai nė neišlipdami meta juos į balsadėžę. Tiesa, palaukti vis tiek tenka – bent pusvalandį.

Komisijos atstovė Eugenija Ibianskienė pasakoja: „Pasitaiko nepatenkintų, gal jie galvoja, kad čia ateis ir kaip į „McDonald‘ą“ nusipirks. Bet 4 minutės, mes vidutiniškai žiūrėjom – 3–4 minutės. Žiūrint, ar atėjo apsisprendęs, ar jam dar reikia skaityti sąrašą.“

Tiesa, dar vakar vakare vyriausioji rinkimų komisija skelbė, kad atvažiuoti balsuoti čia galės ir izoliuotis turintys rinkėjai. Tokią idėją siūlė savivaldybė, iš pradžių tam pritarė ir rinkimų komisija. Tačiau Nacionalinis visuomenės centras ir ministras – kategoriškai prieš.

REKLAMA

„Mes turėtume ne tokį techninį sprendimą, o gerokai sudėtingesnį ir tam sprendimui reikia laiko, reikia pasiruošti, reikia komisijų narius apmokyti. (…) Šis punktas nėra skirtas saviizoliacijoje esantiems asmenims“, – kalbėjo VRK pirmininkė Laura Matjošaitytė.

„Tai yra didelis apsunkinimas, ne palengvinimas. (…) Jie turėtų pasidaryti testą, jis turėtų būti neigiamas, tada pasiprašyti NVSC leidimo palikti izoliacijos vietą ir tada galėtų ten važiuot. Tai kam tai daryt, kai tiesiog užtenka užpildyt formą ir pas žmogų ateis į namus?“, – sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Tuo metu prie balsadėžių toliau traukia tie, kurie ir nori valdyti Lietuvą. Štai ilgą eilę prie Kauno Rotušės pamato konservatorių pirmininkas: „Smagu, kad žmonės balsuoja.“

REKLAMA

Kaip įprastai, Landsbergis nesileidžia į svarstymus, ką jam ir partijai atneš rinkimai.

Konservatorių pirmininkas Gabrielius Lansdbergis sakė: „Sunku prognozuot, labai nedaug liko laukt, aš apsišarvavęs kantrybe, kviečiu ir kitus apsišarvuoti, ramiai sulaukti rezultatų.“

Tiesa, kiek palūkuriavęs Landsbergis iš eilės pasišalina, sako turįs neatidėliotinų reikalų. O kaip tik čia pat pasirodo ir aršiausias jo varžovas – Ramūnas Karbauskis. Jo atsakymas, ko tikisi iš rezultatų, irgi girdėtas.

„Mums galbūt lengviau nei visiems kitiems, nes tikriausiai pagal darbus vertins žmonės“, – sakė valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Karbauskis sulaukia savo eilės prie balsadėžės, o Landsbergis po kiek laiko savo biuletenį įmeta jau kitoje vietoje – Kauno kultūros centre. Vilniuje balsuoti atvyksta ir Vytautas Landsbergis. Ką būsimajame Seime viliasi matyti jis?

„Aš nesu tikras, kad taip įvyks. Bet kad pakankamą politinę jėgą turės nemeluojantys“, – sakė Atkuriamojo Seimo pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Tuo metu visišką fiasko praėjusiuose parlamento rinkimuose patyrusios Darbo partijos vedlys Viktoras Uspaskichas, pats, beje, Seimo nariu nė nenorintis tapti, kaip visada, žarstosi toli siekiančiais norais: „30 mandatų yra minimumas. Maksimumas – kokie 50 ir formuoti Vyriausybę.“

Balsuoti iš anksto rinkėjai galės ir rytoj. Per pirmas dvi išankstinio balsavimo dienas savo valią išreiškė pusantro procento, t. y. beveik 37 tūkstančiai rinkėjų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų