REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Traumatologai ir chirurgai jau kaip reikiant pajuto prasidėjusią vasarą – skubios pagalbos skyriuose krūvis per savaitgalį išaugo dvigubai, susižalojusių nelaimėlių plūdo šimtai. Gyventojai kojų ir rankų traumas patyrė paslydę ant šlapios žolės, sportuodami, pjaudami žolę ar besidarbuodami benzininiais pjūklais. Medikai stebisi juos užplūdusiais paspirtukininkais.

Traumatologai ir chirurgai jau kaip reikiant pajuto prasidėjusią vasarą – skubios pagalbos skyriuose krūvis per savaitgalį išaugo dvigubai, susižalojusių nelaimėlių plūdo šimtai. Gyventojai kojų ir rankų traumas patyrė paslydę ant šlapios žolės, sportuodami, pjaudami žolę ar besidarbuodami benzininiais pjūklais. Medikai stebisi juos užplūdusiais paspirtukininkais.

REKLAMA

Paspirtukininkai visiškai nesisaugo – važinėja be šalmų, ant vieno paspirtuko lipa dviese. O nesuvaldę paspirtuko atsiduria skubos pagalbos skyriuose su susilaužytais žandikauliais ar nosimis.

Šiaulių rajono, Šiupylių kaimo gyventojas gyventojas Aleksas pėdą ir čiurną susižeidė šeštadienį vakare, namuose. Vyras paslydo šiltnamyje laistydamas augalus: „Nuėjau perjungti į kitą šiltnamį, koja slydo, užsikabinau už tos, buitinė trauma, ir kritau ant nugaros, ir ta koja buvo į tą pusę atsisukusi."

Vyras džiaugiasi, kad dar paeina, tačiau gydytojai paaiškina Aleksui, kad blogiausia dar priešaky, gali prireikti ir operacijos. Tokių pacientų kaip Aleksas po savaitgalio netrūksta:

REKLAMA
REKLAMA

„Tiesiog kalneliu ėjau žvyruotu, norėjau vis greičiau nueiti ir slystelėjau, į ranką atsirėmiau. Yra stipinkaulių ir alkūnkaulio lūžiai, ir dabar reikės su varžteliais veržti.“

REKLAMA

„Palijo, slysta ant pievų, buitinės traumos dažniausiai. Pacientų paguldyta 20, tai kaip ir paskutinėmis savaitėmis ir dienomis to nebuvo. Gražus oras, šiluma, žmonės poilsiauja, dirba buitinius darbus“, – kalba Šiaulių ligoninės Ortopedijos – traumatologijos centro vadovas Alfonsas Šapalas.

Daugiau darbo po savaitgalio turi ne tik Šiaulių medikai.

„Nuo penktadienio ir pirmadienio ryto, turėjome 400-us traumų patyrusių pacientų, tai yra daug. Vien tik per šeštadienį 150. Tai krūvis galima sakyti yra išaugęs dvigubai, deja, bet nesitikiu lengvesnio laikotarpio vasaros laikotarpio“, – tvirtina Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės skubiosios pagalbos skyriaus vedėjas Paulius Uksas.

REKLAMA
REKLAMA

Traumos pačios įvairiausios: pjautinės žaizdos, sausgyslių, nervų, kraujagyslių pažeidimai, lūžo rankų, dilbio kaulai, netrūksta ir čiurnų, pėdų, kelių traumų.

„Namų ruošos darbai, buitiniai darbai, žoliapjovės, benzo pjūklai, kampiniai šlifuokliai ir panašiai“, – sako P. Uksas.

Skubios pagalbos gydytojai pasakoja, kad jų skyriuose pilna elektrinių paspirtukų vairuotojų.

„Jie visi būna be apsaugos priemonių, visi iki vieno. Su šalmu, kad atvyktų ypatingai reta“, – kalba P. Uksas.

Neretai tėvai mėgsta ant paspirtuko vežtis savo vaiką.

„Tokių turime variantų, kai tėvai važiuoja ne vieni, vežasi vaiką. Ir tiesus smūgis vaikui į veidą tenka. Veido kaulų sužalojimai pakankamai rimti. Minkštųjų audinių sužalojimai, veido minkštųjų audinių žaizdos. Ne tik žandikaulių lūžimai, bet ir nosies kaulų, „skruostakaulio“, viso viduriniojo veido, taip pat ir kaktikaulių lūžimai“, – teigia Vilniaus universiteto Žalgirio Klinikos vadovas Linas Zaleckas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Medikai aiškinai, kad važiuojant elektriniu paspirtuku susižaloti daug lengviau nei dviračiu.

„Dviračio ratas 50-ies centimetrų diametrų, patekęs į penkių centimetrų duobutę, nelabai kas nukentėtų, paspirtuko ratas yra gerokai mažesnis, patekęs į tą pačią duobutę iš esmės jau sąlygoja kritimą, vertimąsi per galvą“, – aiškina L. Zaleckas.

Gatvėmis skraidantys paspirtukininkai dažnai ant transporto priemonės lipa girti.

Paspirtukai dažnai atvyksta žmonės naktį, vyksta namo iš pasilinksminimo vietos, tai dažnai tos traumos būna susijusios su vienokių ar kitokių psichiką veikiančių medžiagų vartojimu. Be girtų savaitgalio Vilniuje aš neįsivaizduoju, jų yra daug, jie atvyksta naktį, sudaro apskritai iki 50 procentų naktį atvykstančių pacientų“, – sako P. Uksas.

Medikai rekomenduoja elektriniais paspirtukais nevažiuoti didesniu nei 25-ių kilometrų per valandą greičių, visada dėvėti šalmą. Esą jei bent šių taisyklių būtų laikomasi, dalies skaudžių traumų būtų išvengta.

Visi laksto,kaip nuo lenciūgo nutrūke.Lyg butų laikomi pririšti.Dar be šalmų laksto.Pakui ivairios pasipila traumos.Nesupranta,kad tai elektrimė priemonė.
Gal žiauru, bet kuo daugiau paspirtukininkų susibaladoja, tuo daugiau ima su galva mąstyti, kad reik išmokti padoriai važiuoti, gerbti pesčiuosius bei vairuotojus ir saugoti save.
Klausimėlis - kas dėl to kaltas? Dviese paspirtuku važiuoti draudžiama, apsauginį šalmą dėvėti būtina...Bet visa tai tik popieriuje. Tėvai veža vaikus, draugai - draugus. Greitis "pasakiškas", kuo greičiau, tuo smagiau, o ir atrodai "kietesnis"...Šiauliuose parkuose pėsčiųjų takai "okupuoti" paspirtukininkų ir dviratininkų, ramiai vaikštinėti darosi ne tik nesaugu, bet ir baisu... Prieš keletą dienų manęs, tvarkingai ėjusią su augintiniu takeliu, vos "nenukalė" paspirtukininkas, truko 10 cm {jeigu šuo būtų paėjęs i šoną}. Jis pralėkė takeliu tokiu greičiu, kad spėjau pamatyti tik jo kuprinę, o pati iš baimės negalėjau atsigauti....Ar nereikėtų griežtesnės kontrolės mūsų pačių labui? Bet pas mus taip jau įprasta - kol neatsitiks didelė nelaimė, niekam nerūpi...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų