Tai pastaruoju metu padažnėjo informacijos, kad esą Rusija vos ne dabar puola Lietuvą. Ar galime manyti, kad tokia informacija yra pagrįsta?
Sunku pasakyti, kaip ten iš tikrųjų galėtų būti, nes labai daug kas priklauso nuo visų kitų žaidėjų, kaip kas daro: ukrainiečiai, kaip jiems seksis, kokie jų planai, kaip juos paveiks tas Amerikos pinigų sulaikymas. Mes turime labai daug nežinomųjų. Tai iš tikrųjų ta tikimybė yra gerokai išaugus, nes 61 milijardas, kurio JAV nedavė Ukrainai, turi savo svorį, ir natūralu, kad visi į tai reaguoja. Bet pasakyti, kiek čia laiko liko, tai čia reikėtų Putino paklaust.
Jūs esate Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys, tai, matyt, gaunate informacijos. Ar galite pasakyti, kad, bent jau pastaruoju metu girdima, jog grėsmė mums pakitusi?
Pavojus yra išaugęs iš tikrųjų todėl, kad jeigu, ukrainiečiai dėl kokių tai priežasčių turėtų pasirašyti paliaubas ir tai atpalaiduotų Rusijai rankas, tai natūralu, kad grėsmė gerokai išaugtų.
Kiek jam laiko reikėtų vėl pasiruošti? Ar ji žada peržengti NATO sienas? Bet jie greičiausiai bandys tikrinti įvairias sistemas ir tas tikrinimas yra didelė grėsmė.
Ne taip seniai susikirto mūsų užsienio reikalų ministras ir Prezidento patarėjas, kur vienas sakė, kad esą grėsmė yra 5 metai, kitas – kad gali būti tiktai likę pora metų. Kaip jūs manote, kokia tikimybė yra didesnė?
Tikimybės mes negalime pasakyti todėl, kad ateities spėjimas yra kitų žmonių reikalas, bet galima tiktai daryti tam tikrus spėjimus, remiantis tam tikromis prielaidomis.
Tai 5–9 metai čia yra išsakyta viešai NATO analitinių centrų, o sutrumpintas laikas tai todėl, kad centrai nebūtinai pataiko. Ir mes iš patyrimo suprantame, kad labai gali būti, jog Rusijos norai bus kaip tik, kol Vakarai nesukūrė savo veiksmingos sistemos, bandyti ją testuoti anksčiau. Tai yra tokia prielaida ir čia nebūtinai du metai, gali būt daug trumpesnis laikas.
Bet, mano supratimu, čia yra ne tai, kad čia jau iš karto didysis karas prasidės – testavimas yra tie patys lėktuvų skridimai į Lietuvą, tai tie išbandymai pabėgėliais, tai dar kokiomis priemonėmis. Tai yra labai tikėtinas hibridinio karo scenarijus, jis gali prasidėti kad ir rytoj, bet tai nereiškia, kad reikia dabar dėl to labai pergyventi ir jau galvoti, kad čia pasaulis sugriuvo. Kaip tik reikia tvirtinti mūsų visuomenę. Išnaudokime šitą laiką savo pajėgumų stiprinimui ir kaip jau ten bus, taip ir bus.
Bet neretai mes girdime, kad gąsdinimai skamba iš tų žmonių, kurie galbūt neturi tos rimtos informacijos. Kas galėtų skleisti tokią informaciją?
Mūsų tautoje yra būdingos tokios dvi priemonės, du laikotarpiai. Vienas – karo nebus, o antras – Jėzus Marija. Tai iš tikrųjų nei tas, nei tas variantas nėra gerai. Tikrai padėtis yra nelengva ir tikrai reikia stiprinti valstybės gynybinius pajėgumus. Bet tai nereiškia, kad reikia viską mesti bėgti ten kažką daryti, nes tai būtų, ko gero, pralaimėtas karas jo nepradėjus. Čia reikia tiesiog žinoti, kad mes gyvename tokioje geopolitinėje situacijoje jau keli šimtai metų ir turėtume būti pripratę prie to pavojaus.
Visą pokalbį išgirskite aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!