REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medicininės kaukės, respiratoriai, medžiaginės kaukės ar tampri kaklajuostė? Įsigaliojus nurodymui privalomai viešose vietose dėvėti veidą dengiančias kaukes, nusprendėme pasižiūrėti į mokslininkų tyrimus, kokios gi kaukės tinkamiausios kasdieniam nešiojimui.

Medicininės kaukės, respiratoriai, medžiaginės kaukės ar tampri kaklajuostė? Įsigaliojus nurodymui privalomai viešose vietose dėvėti veidą dengiančias kaukes, nusprendėme pasižiūrėti į mokslininkų tyrimus, kokios gi kaukės tinkamiausios kasdieniam nešiojimui.

REKLAMA

Turbūt daugelis dar pamenate, kaip pačioje koronaviruso pandemijos pradžioje ne tik mūsų sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, bet ir Pasaulio sveikatos organizacija abejojo kaukių nauda, dabar viskas kardinaliai pasikeitė.

Viešose vietose ir vėl privaloma dėvėti kaukes. Kokias kaukes nešioja lietuviai? Paprastas medicinines, ar labiau mėgsta savadarbes medžiagines, ar respiratorius? Kokia gi kaukė yra geriausia, mat pastaruoju metu pasaulio mokslininkai su kaukėmis yra atlikę daugybę bandymų?

Štai, ką pasakoja lietuviai:

„Mes mėgstame medicinines.“

„Taip. Ir patogiausia, galima dažnai keisti. Tai greičiausiai dėl tos priežasties.“

„Saugi, sakė. Na, tipo, ji tik apsaugo nuo visko.“

„Su medžiaginėm kaukėm. Patogiau, iš tikrųjų. Nes kiek bandėm vienkartines, tai dažnai nutrūksta gumytės. Šitas galima išsiskalbti. Turbūt ir pigiau gaunasi.“

REKLAMA
REKLAMA

„Ji yra žiauriai patogi. Joje nekaršta, jei visą dieną su ja turi būti.“

Kiek žmonių, tiek įvairių nuomonių apie kaukes ir jų nešiojimą:

„Man tik alergiją kelia, viskas niežtėti pradeda. O šiaip, nieko gero.“

Vis dėlto pasauliui jau beveik metus kovojant su koronaviruso pandemija tyrimais įrodyta, kad būtent kaukių dėvėjimas – vienas pagrindinių viruso plitimo stabdžių, nors pradžioje tuo dar buvo abejojama.

REKLAMA

Paprastų medicininių kaukių paskirtis, jos yra dviejų paviršių. Ir tas išorinis spalvotas paviršius – šiuo atveju mėlynas – jis yra vadinamas „hidrofibinis paviršius“. Jis sulaiko iš aplinkos patenkančią drėgmę – atstumia ją. O vidinis, baltas sluoksnis, jis yra toks, kaip sorbentas – jis sulaiko iš vidaus išeinančius lašelius. Bet jei ta kaukė sudrėksta, tai jos savybė apsauganti gerokai sumažėja.

Tuo metu kaip virusų plitimą stabdo profesionali FFP2 arba FFP3 standarto kaukė, neseniai išbandė Floridos universiteto inžinieriai. Jie testui sukūrė specialų manekeną. Testas aiškiai parodė, kad profesionali kaukė smarkiai sumažina dalelių debesį palyginti su tiesiog ant veido uždėta kelis kartus perlenkta skara.

REKLAMA
REKLAMA

Bet ir namie siūta kelių sluoksnių medžiaginė veido kaukė dalelių pliūpsnį taip pat smarkiai sulaiko. Kelių sluoksnių susiūtas medžiagines kaukes, beje, ragina dėvėti ir JAV Ligų kontrolės centras.

„O kuo yra geros medžiaginės kaukės, kad galime naudoti daug kartų, galime išsilyginti lygintuvu karštu arba net rekomenduojama orkaitėje pakaitinti. Nes virusas yra nestabilus aukštoje temperatūroje ir galima tokiu būdu tas kaukes nešioti“, – sako Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė.

Respiratoriai, anot mokslininkų išties geriausiai iš plačiai prieinamų priemonių filtruoja daleles, bet itin svarbu nesirinkti respiratorių su vožtuvais. Amerikos universitetų mokslininkų kovai su patogenais įkurtos organizacijos NETEC vizualizacija rodo kodėl: vožtuvas skirtas ne orui filtruoti, o lengvai iškvėpti. Taigi jei nešiojate virusą – aplinkiniams dovanojate pliūpsnį užkrato dalelių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tas produktas su ventiliu nėra tinkamas, nes iškvepiant, kaip jūs sakot – pliūpsnis išeina tiesiai per ventilį. Nefiltruotas pliūpsnis mūsų seilių. Net garsiai šnekant iš tikrųjų yra labai gražių vizualizacijų, kaip garsiai šnekant yra spjaudomi mažais lašeliais visi virusai, kuriuos mes nešiojam. Ir tie virusai netrukdomai sklinda į aplinką“, – pasakoja KTU profesorius Dainius Martuzevičius.

Bet svarbiausia, pasak profesoriaus, kaukes dėvėti visiems. Tuomet ir didesnio, ir mažesnio efektyvumo apsaugos priemonės veikdamos išvien duos puikų efektą.

Panašu, kad po pavasario karantino lietuviai iki galo neišsiugdė įpročių. Ir gresiančios baudos už reikalavimų nesilaikymą ne visiems rūpi.

REKLAMA

„Policija tikslinių priemonių dėl kaukių dėvėjimo nevykdys. Tačiau patruliuojantys policijos pareigūnai tikrai atkreips dėmesį ar žmonės tikrai dėvi ir ar jie tinkamai dėvi kaukes. Ir prie tokių žmonių be abejo sustos ir juos įspės tinkamai dėvėti kaukes. Piktybiniams pažeidėjams gali būti pirmą kartą skiriama bauda 250 eurų, o esant pakartotiniams pažeidimams nuo 500 eurų iki 1500 eurų bauda“, – teigia Vilniaus apskr. VPK atstovas Povilas Revuckas.

Belieka tikėtis, kad žmonės kur kas labiau vienas kitu rūpinasi būdami patalpose, mat jose koronavirusu sergantis žmogus kelia kur kas didesnį pavojų aplinkiniams.

REKLAMA

Ispanų dienraštis „El Pais“ panaudodamas amerikiečių mokslininkų sukurtą modeliavimo programą puikiai parodė, kaip svarbu ne tik dėvėti kaukes, bet ir vėdinti patalpas ir vengti ilgo artimo bendravimo.

Pavyzdžiui, draugams ar kolegoms, kelias valandas pabuvus vienoje patalpoje su vienu užsikrėtusiuoju be kaukių – beveik garantuotai visiems reikš ligos patalą. Ilgai bendraujant mažoje patalpoje net ir kaukės nepadės. Bet situacija dramatiškai pasikeičia vėdinant patalpas.

Panaši situacija ir pustuščiame bare, kuriame per keturias valandas vietoje sėdėdamas vienas COVID nešiotojas užkrės visus be kaukių esančius aplinkinius. Kaukės tokiose patalpose užsikrėtusiųjų skaičių sumažintų perpus, o dar ir gerai vėdinant patalpas, užsikrės tik greta ligonio esantis draugas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų