REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keturių dienų darbo savaitė tėvams gali tapti realybe. Seime kelią skinasi siūlymas leisti darbuotojams, auginantiems bent vieną vaiką, dirbti ne penkias, kaip šiuo metu įprasta, o keturias darbo dienas per savaitę. Tiesa, tokią privilegiją valdantieji siūlo biudžetinėse įstaigose dirbantiems tėvams, auginantiems vaikus iki 3 metų, o štai privačiose įmonėse plušančios šeimos liktų prie suskilusios geldos.

Keturių dienų darbo savaitė tėvams gali tapti realybe. Seime kelią skinasi siūlymas leisti darbuotojams, auginantiems bent vieną vaiką, dirbti ne penkias, kaip šiuo metu įprasta, o keturias darbo dienas per savaitę. Tiesa, tokią privilegiją valdantieji siūlo biudžetinėse įstaigose dirbantiems tėvams, auginantiems vaikus iki 3 metų, o štai privačiose įmonėse plušančios šeimos liktų prie suskilusios geldos.

REKLAMA

Darbuotojus ginančios profesinės sąjungos ragina nediskriminuoti tėvų. O vaikus auginantiems tėvams toks skirstymas kelia pyktį. 

Dvejų metų mergaitę auginanti Jurgita svarsto, kada galėtų grįžti į darbo rinką. Jauna mama laukia, kol dukra adaptuosis darželyje, ir tuomet galės kibti į darbus. Pasak Jurgitos, jei valdžia sudarytų sąlygas dirbti ne 5, o 4 dienas per savaitę – tai palengvintų kiekvienos mamos kasdienybę.

„Iki trejų metų vaikas – dar perėjimas iš kūdikio į vaiką – tai jam dėmesio tikrai reikia ganėtinai nemažai. Dėl to mamai tai tikrai palengvintų situaciją“, – sako mama Jurgita.

REKLAMA
REKLAMA

O Seime jau kelią skinasi pasiūlymas: tėvams, auginantiems bent vieną vaiką iki trejų metų, taikyti trumpesnę – 4 dienų darbo savaitę. Tiesa, yra viena išlyga – Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen tokią idėją siūlo tik viešojo sektoriaus darbuotojams, kurie iš vaiko priežiūros atostogų sumanytų į darbus grįžti anksčiau nei po dvejų metų. Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė tikino, kad toks pakeitimas leistų tėvams grįžti iš tėvystės atostogų ir dirbti 4 dienas per savaitę.

REKLAMA

„Yra daugiau norima suteikti lankstumo tėvams pasirinkti galimybę derinti tiek šeimos interesus, tiek darbo interesus ir tokia paskata pradedant nuo viešojo sektoriaus darbuotojų, kurie augina vaikus iki 3 metų. Laikotarpis, kai yra galimybė būti vaiko priežiūros atostogose“, – teigia Seimo narys Mindaugas Lingė.

Pagal liberalų siūlymą tokia tvarka galėtų pasinaudoti valstybės ir savivaldybių įmonių bei įstaigų darbuotojai, auginantys vaikus iki 3-ejų metų. Tačiau privačiame sektoriuje dirbantys tėvai džiaugsmu netrykšta.

„Liūdna ir gaila, o kuo kiti tėveliai kitokie yra? Šiaip visumoj ir tėveliai, ir vaikai yra visi vienodi“, – sako mama Rita.

REKLAMA
REKLAMA

„Nemanau, kad tėvai turėtų būti skirstomi, kadangi tėveliai yra tėveliai. Yra ir biudžetininkų, ir privataus sektoriaus – jie vienodi“, – kalba mama Jurgita.

„Kažkur yra pliusų, kažkur palieka ir minusų“, – sako mama Jovita.

Tiesa, pasak demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Tomo Tomilino, absoliučiai neteisinga, kad 4 dienų darbo savaite galėtų pasinaudoti tik biudžetininkai, o privačiame sektoriuje dirbantys tėvai būtų diskriminuojami. Ir siūlo kitokią idėją – 32-iejų valandų darbo savaitę visiems tėvams, auginantiems vaikus iki 3-ejų metų.

„Darbo kodeksas yra universalus ir visiems daugmaž yra vienodos teisės – tai truputėlį nereikėtų jo taip darkyti. Ir, jeigu jau yra keičiama nuostata, jei papildoma diena suteikiama, jei trumpinama darbo savaitė – tai jau tada visiems“, – tikino demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Tomas Tomilinas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Reaguodama į tokį pasiūlymą Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė tvirtina, kad viešajame sektoriuje dirbanti šeima niekuo nesiskiria nuo tos, kuri dirba privačiame sektoriuje. Ir paskatos turi būti visiems vienodos.

„Mūsų manymu, toks pasiūlymas turėtų galioti absoliučiai visiems dirbantiesiems – nediskriminuojant ir neskirstant jų į kategorijas ir sektorius, kur jie dirba“, – teigia profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

„Privačiame sektoriuje yra daugiau lankstumo, daugiau konkurencijos faktorių, kur nulemia. Gali sukurti patrauklesnes sąlygas darbuotojams. Tą mes stebime dažnai viešajame sektoriuje, kad darbuotojai yra perviliojami, pasiūlant jiems geresnes sąlygas. Nėra konkurencingos sąlygos, taip greit neauga ir atlyginimai“, – sakė Seimo narys, konservatorius Mindaugas Lingė.

REKLAMA

Kol valdantieji su opozicija ginčijasi, Lietuvos darbdavių konfederaciją rėžia savo nuomonę. Pasak Dano Arlausko, tokie siūlymai mažina darbuotojų produktyvumą ir kai kuriems sektoriams tai bus ypač skausminga finansiškai.

„Ir mes negalime paskaičiuoti, kaip tai atsiliepia konkrečiai įmonei, kuri įdarbina daug jaunų žmonių. O įmonėje atsiranda tų, kurie nori auginti vaikus, jiems reikia suteikti papildomas atostogas, trumpinti darbo laiką. Šioje vietoje įnešama labai daug painiavos“, – teigia Lietuvos darbdavių konfederacijos pirmininkas Danas Arlauskas.

Jei Seimas pritartų, viešajame sektoriuje nauja tvarka – 32-iejų valandų darbo savaitė – galėtų įsigalioti jau nuo kitų metų sausio pirmos dienos. Profesinių sąjungų įsitikinimu, pataisos turėtų paliesti visus tėvus – dirbančius ir biudžetiniame, ir privačiame sektoriuje.

Kaip valdzia kumecius dulkina kad pati taukuose gyventu !
Na, nereikėtų iškraipyti ekonomiką. Jeigi žmogus vietoje 5 dienų darbą atlieka per4 , vadinasi galima iš penkių vieną atleisti ir rezultatai nenukentės. Be to atsiras galumybė 20% padinti likusių 4 darbuotojų atlygnimus ir jie liks tuo patenkinti.
su darbdaviu-mokesčių mokėtojais suderino?, samdo tarnautojus gyventi , kad nuluptų paskutinį kailį mokesčių mokėtojui, kas toliau didins mokesčius? ar mažiau bus auksiniu šaukštu miltų ir pan.? jei dabar dėkojama už rusų korupcijos mastus ar jokiu paralelių nerandama Lietuvoje? skaičiuojam jei penki dirba penkias dienas po 8 val, o nori po keturias, reiškia vieno nereikia , o jo /nereikalingo algą reikia išdalinti likusiems keturiems, efektyvumas neprapuls, dar mažiau biurokratijos ir noro dirbti
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų